لذت سکس مثل لذت دعا و نیایش است

عصب شناس دانشگاه جفرسون امریکا Andrew Newberg سعی کرده است تعریف معنوی از لذت سکس را از یک زاویه جدید و به صورت علمی توضیح دهد.

موضوع تحقیق با این تصور اولیه شروع شد که، لذتی که افراد مومن، خالصانه از دعا و نیایش می برند شاید به نوعی همسان باشد با لذتی که در پایان یک همخوابگی نصیب افراد می شود.

وی در قدم اول به جمع آوری آزمایشاتی که بر روی رفتار افراد بسیار مذهبی نظیر راهبه ها و دروایش تفکر ذن بودایی صورت گرفت بویژه تصاویر گرفته شده از مغزشان پرداخت. او در ادامه سعی کرده است نگاه دقیق تری داشته باشد به رفتار و اعمال فیزیکی مومنین مذهبی نظیر زمزمه کلمات مورد دلخواه شان و حرکات منظمی که با دست و حالت بدن شان انجام می دهند.

در مرحله بعدی وی تلاش کرده است یک نگاه مقایسه ایی داشته باشد با اعمالی که در حین زناشویی و نیایش در مغز و بدن انسانها اتفاق می افتد. از رها شدن انواع هورمون ها تا تپش قلب تا زمزمه ها و حرکاتِ منظم و همراه تا تمرکز جسم و روح …

نتایجی که نشان می دهد رقص، نیایش، تمرکز و درجه رهایی و فرحبخشی که در پایان مراسم  مذهبی در بدن ایجاد می شود  بسیار شبیه یک همخوابگی زیبا و کامل است.

احساس دوست داشتنی اعتماد و رفاقتی که بعد از یک سکس خوب ایجاد می شود باعث افزایش ایمان  و علاقه به شریک جنسی می گردد. افراد در این حالت از حساب و کتاب های زمینی فاصله می گیرند. حالتی که باعث می شود یک زوج برای تصمیم جدی شان برای زندگی با هم را مشروط به وضعیت خوب اقتصادی یا حتی قیافه ظاهری ندانند.

پاداش یک رابطه جنسی خوب که باعث رها شدن هورمون های عاطفه ساز نظیر « اکسی توسان» می شود در حقیقت مشابه حس خوبی است که یک دعای مومنانه در بدن انسان ایجاد می کند. افراد مومن در این حالت، وارسته تر هستند وبه ارزش های دنیوی نظیر پول، قدرت و زیبایی، زیاد بها نمی دهند.

Fotolia_868328_Subscription_L-1-720x340

 

10 Fascinating Facts About Your Brain on Sex – Liz Langley

http://www.alternet.org/sex-amp-relationships/10-fascinating-facts-about-your-brain-sex

The Scientific American Book of Love, Sex and the Brain: The Neuroscience of How, When, Why and Who We Love

http://www.amazon.com/Scientific-American-Book-Love-Brain/dp/0470647787

photo from:
http://gabbyb.tv/meditations-2/beginners-guide-to-meditation

More from ماهان طباطبایی

افسانه مواد پاک کننده سموم بدن

[caption id="attachment_38556" align="aligncenter" width="505"] FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images[/caption] دکتر Edzard Ernst استاد با...
بیشتر بخوان