زنان به شش دلیل ارگاسم دارند

when_harry_met_sally
Meg Ryan in “When Harry Met Sally” (Credit: MGM Studios)

بر اساس تعریفی که نظریه زیست شناسی تکاملی ارائه می دهد عملِ جنسی و بویژه لحظه بسیار لذت بخش اوج آن، پاداشی است که موجودات را ترغیب می کند از رقابت ها، خطرات و دردسر تولید مثل، نترسند و به خاطر تکرارهمان اوج لذت ( ارگاسم)، تن به هر سختی بدهند و از این طریق ادامه نسل و بقای هر موجود تضمین شود.

دستیابی به اوج لذت جنسی، مذکرها را  وا می دارد که با رقبا شاخ به شاخ شوند و گاهی تا سر حد مرگ با هم بجنگند. بعضی از مذکر ها در حشرات، حتی می دانند که طعمه مونث ها می شوند ولی به امید اینکه اتفاقی نمی افتد و جان سالم به در خواهند برد به آمیزش تن می دهند.

Tracy Clark-Flory در مقاله ایی که در مجله سالن منتشر شده است دلایل متفاوت و متعددی را برای تجربه ارگاسم زنانه دستچین کرده است که برای تان ترجمه کردیم. ارگاسم در زنها:

آرامش سریعی به بدن زنها تحمیل می کند که زنان را به سرحد خوابیدن هم می کشاند. بعضی از محققین می گویند این دوران خواب آلود، فرصتی است برای اسپرم ها که کمی راحت تر، مسیر رسیدن به تخمک را پیدا و طی کنند.

ارگاسم در زنان باعث انقباض و انبساط منطقه رحم می شود که اسپرم ها در آن قرار دارند. به عبارتی دیگر ارگاسم و واکنش های عضلانی ناشی از آن، اسپرم ها را به درون می کشند تا مسیر شنای شان به سمت تخمک عملی شود.

ارگاسم به زنان احساس عاشقانه و محبت به مردی که او را به آن اوج رسانده است می دهد. اوکسیتوسین که به هورمون عشق و محبت شناخته شده است در لحظات  به اوج رسیدن در بدن زنان ایجاد می شود. هورمونی که باعث می شود رابطه عاطفی زوج به پیوندی عاطفی بین منجر شود.

جدیدترین تحقیقات به این نکته اشاره می کند که ارگاسم زنان به آنها کمک می کند که شریکی را انتخاب کنند که بیشترین تطبیق ژنتیکی با وی خواهد داشت. به تعبیری دقیقتر، کیفیت ارگاسمی که زنان تجربه می کنند به آنها نشان خواهد داد که کدام مرد با آنها عجین تر هستند.

مونث ها در دنیای حیوانات بویژه پستانداران٬ بار اصلی تولید مثل از نگهداری و تغذیه مستقیم جنین تا چند سال بعد از تولد را بر عهده دارند و این همه رنج و محدودیت می بایست با یک پاداش لذتبخش و فریبندهِ اولیه پشتیبانی شود.

دلیل فیزیکی که کمک کننده مسیر بارداری باشد برای ارگاسم زنان وجود ندارند و این هدیه تصادفی باقیمانده دوره تحول نژاد بشر است که در مرحله شکل گیری جنین که هنوز جنسیت ندارد به هر دو جنس منتقل می شود. اتفاقی که داشتن نوکِ سینه مردان را هم توضیح می دهد.

Tracy Clark-Flory البته در حین شرح دلایلی که بر شمرد ماجرای هورمون اوکسیتوسین و اینکه آیا محبت زا و پیوند دهنده است را به زیر سئوال می برد و البته با دلیل آخر هم زیاد راحت نیست که می گویند زنان ارگاسم لازم ندارند و تصادفا نصیب شان شده است.

 

Why do female orgasms exist? The reason may be more complicated than you think. Tracy Clark-Flory Follow
http://www.salon.com/2014/11/12/why_do_female_orgasms_exist_the_reason_may_be_more_complicated_than_you_think/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22733154

 

https://web.telegram.org/#/im?p=@marderoozmedia

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

تعریف دوباره ایی از اعتدال

سه قرن پیش منتسکیو، فیلسوف سیاسی مدعی شد که:« انسان وضعیت بهتری...
بیشتر بخوان
 • مهمان میزبان

  زنان ارگاسم لازم ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • حمیدرضا

   من فکر کنم منظورش اینه که تو حیوانات دیگه نوع مذکر، نوع مونث رو با ابزارهای دیگه ای به جز ارگاسم فریب میده

  • marderooz

   نه مهمان میزبان عزیز و محترم٬ این مورد یکی از چندین نظریه مطرح شده است و در خود متن توسط خانم نویسنده بلافاصه نقد هم شد ولی سعی نکرد بر حسب سنت مناطق خودمان انکار کند. ان را در کنار بقیه مطرح کرد. همین. مرسی

  • کوهنورد….

   بهتر خانمها خودشان بگن نیاز دارند یا ندارند…اقایان هم دخالت نکنند..

  • سامان

   از نظر تکاملی ارگاسم زنان خیلی اهمیت نداره و زنان چه به ارگاسم برسند چه نه می‌توانند بچه دار شوند و پروسه بقا نسل و تکامل را ادامه دهند. پس از نظر تکامل ارگاسم در زنان واجب نیست. همانطور که بستنی و شکلات و شیرینی برای بقای نسل ضروری نیست. از نظر تکاملی ما به بستنی نیاز نداریم. ولی این که به دنبال آن می‌رویم و از آن لذت می‌بریم ربطی به تکامل ما ندارد و نیاز ضروری نیست!
   اما ارگاسم مردان از دید تکاملی ضروریست چون اولا موجب حرکات جهشی اسپرم می‌شود که برای تولید مثل لازم است. دوم این که قسمت پاداش و لذت بخش آن موجب ایجاد انگیزه برای جفتگیری و تکاپو برای فراهم کردن مایحتاج و سرپناه و رقابت با رقبا برای جلب نظر کردن جنس مونث می‌شود. مردان بدون لذت از ارگاسم این همه تکاپو برای جفت یابی نمی‌کردند و این برای بقای نسل مضر بود.
   احتمالن در طول تاریخ بوده‌اند مردانی که از ارگاسم لذت نمی‌برده‌اند. البته به همین دلیل نسلشان برافتاده و آنهایی مانده‌اند که از ارگاسم لذت می‌برند. اما درصد زیادی از زنها اینگونه نیستند و در طول زندگی خود ارگاسم را تجربه نمی‌کنند و این خود دلیل دیگری که ارگاسم در زنها ضروری نیست.

   • آناهیتا

    حرف تون از نظر علمی کاملا صحیح هست

 • مرضیه

  زنان دلیلی برای ارگاسم داشتن ندارند و این هدیه تصادفی باقیمانده دوره تحول نژاد بشر است که در مراحل اولیه شکل گیری جنین که هنوز جنسیت ندارد به هر دو جنس منتقل می شود. اتفاقی که برای مثال داشتن نوک سینه در مردان را هم توضیح می دهد.
  ممنون از این بخش!!! که زنان رو در حد درخت تصور فرمودین!!! وسیله ای برای ارگاسم مردان و بعدشم ماشین جوجه کشی!!!!
  خواهشاً هر مطلب سخیفی رو که می بینی به اسم مقاله نذار!!! زشته!!!!

  • marderooz

   مرضیه عزیز در تمام ژورنالیسم علمی غرب٬ اسم و اعتبار نوشته های Tracy Clark-Flory واضح و اشکار است. ما از او بیش از ۱۰ مقاله ترجمه و منتشر کردیم. در این مقاله ضمن برشمردن انواع دلایل ارگاسم زنان به این تحقیق جدید و نتیجه ایی که گرفته شده و ارگاسم را در حد trait دیده با بزرگواری تمام با وجود انکه قبول نداشته اشاره کرده … این همه دلیل بیولوژیکی متنوع اورده و شما همین یک مورد را که خودش هم منتقدش بوده را گرفتید و حکم سخیف بر آن کوبیدید. عزیز محترم می شود دلبازتر و مهربانتر بود.

   • سیاوش

    شما انتظار دارین ایشون عمق این مطالب درک کنند!!!یه مشت نا آگاه که یا ازینور بوم افتادن یا ازونور!!!این وضعیت سخیف لیاقت ماست چون تفکر در این سرها جایی نداره…فقط متاسفم همین.

    • مرضیه

     سیاوش عزیز شما هم مثله خیله کثیر ملتی که تو دنیای مجازی ندیده و نشناخته توهین میکنن هستین و بهتون خرده نمی گیرم!!! توهین کردن و قضاوت آدمها براتون عادت شده و نمیشه عادتون رو ترک داد!!! هر جور راحتین زندگی کنید، فقط به خاطر خودتون دست از قضاوت کردن دیگران و توهین و انگ چسبوندن بهشون بردارین!!! خواهشاً رشد کنین!!!!!

   • وکیل وصی عدالت

    مرضیه خانم تو مقاله نگفت زنها برای ارگاسم مردا هستن یا درخت هستن و چی. گفت ارگاسم یک کیفیت انسانیه و جنین از اول جنسیت نداره برا همین کیفیت ها در هر دو می تونه باشه. مثلا نوک سینه که برای زنان و شیرخوارگی نوزاد هست و مردها هم دارن. اینجا ارگاسم رو یک کیفیت فیزیکی مردانه دیده که تو زنها هم هست. یک نظریه و یک دلیل از ۶ دلیل. خود روزنامه نگار هم نوشته خوشم نمی اد از این دلیل اخر. شما را به جان هر کی دوست دارین قبل از اینکه رگ گردن و انقلابی بودن تون بزنه بیرون بفهمین چی گفته چرا گفته توی چه مضمونی گفته بعد یقه بدرید.

    • مرضیه

     ای بابا!!! من یه کامنت ساده گذاشتم شد یقه دریدن و انقلابی بودن :)) .. باز هم قضاوت؟!؟!!؟ جواب شما یقه دریدانه تر بود یا کامنت من؟!؟!!؟

    • مرضیه

     در ضمن کی گفته که ارگاسم یه کیفیت فیزیکی مردانه است؟!!؟! این تفکرات برای عصر حجر کاربرد داشتند!!! نه الان!!! داشتن نوک سینه آقایان رو با ارگاسم خانمها مقایسه کرده!!! خوب این بده!!! فقط دلیل آخر نیست که ایراد داره کل مقاله از دید من مزخرفه!!! سکس در خانمها و آقایان یه فعل و انفعالات یکسانی داره ( نه از لحاظ فیزیکی ) … درسته متفاوته در هر جنس و همین طور از نظر من در همه آدمها، اما یه کار صورت میگیره و فکر نمی کنم برچسب برای مردها یا زنها باید روش زده بشه!!! اصلاً اسم مقاله که ” چرا زنان ارگاسم دارند” هم مورد داره چه برسه به باقی مطالب!!! به نظرتون قشنگ بود اگه می نوشت چرا مردها ارگاسم دارند!!! یا مثله این می مونه که بگیم چرا انسانها حسه سیری دارند، و بعد از غذا خوردن حس خوبی رو تجربه می کنن، و اشاره کنیم که حسه سیری یه تجربه فیزیکی متعلق به آقایونه که به خانمها هم رسیده!!!!!
     متوجه منظور من شدید الان!؟!؟

     • سامان

      چه اشکالی داره یه مقاله باشه که بگه چرا انسانها حس سیری دارند و از نظر فیزیولوژیک یا روانی اجتماعی یا… چه اتفاقی می‌افتد که حس سیری به وجود میاد؟ این کجاش توهین آمیزه؟ رابطه جنسی و اندامها و فیزیولوژی جنسی مساله‌ای جنسیتیه و در زن و مرد اندامها و فعل و انفعالات جنسی متفاوته و طبیعیه که در هر جنس جداگانه بررسی بشه. گویا شما تساوی زن و مرد رو با یکی بودن جنسیت و امور جنسی زن و مرد اشتباه گرفتید!
      همانطور که مقالاتی درباره ارگاسم مردان وجود داره و اتفاقن در این سایت هم ترجمه شده مقالاتی هم درباره ارگاسم زنان موجوده و این یکی از اون هاست.
      شاید هم شما اندام و فعل انفعالات جنسی در زنان رو امری مقدس و تابو می‌دونین که از شرح و بررسی اون این طور برآشفته‌اید.

     • مرضیه

      تابو؟!!؟! من؟!!؟!؟ مگه عهد بوقه؟!؟!!؟ نمی دونم من دارم به زبون بومبا بومبا می نویسم یا چی؟!؟!
      سامان عزیز!!! انسانها حس سیری دارند با اینکه بیایم بگیم چرا زنها یا چرا مردها حسه سیری دارند فرق داره؟!!؟
      ایراد وارد شده به “” چرا “”” است؟!؟!!؟ و مقایسه غلط و احمقانه مقاله با تولید مثل!!!
      باز هم میگم برای تولید مثل نیاز به رابطه جنسی هست نه ارگاسم!!! چرا تفاوت اینها رو نمی دونین؟!؟! ارگاسم و سکس در زنها و مردها تفاوتهایی داره درسته اما خوب چراش برای چیه؟!؟!
      زنها برای این لذت میبرن و به نقطه اوج میرسند که بچه دار شن؟!؟!!؟ میدونین بیش از 80% خانمها ارگاسم رو درست تجربه نمی کنند و 60% گاهاً تجربه نمی کنند!!؟!؟! اما همه این تعداد خانمها بچه دار هم میشن و رابطه هم دارند!!! صحبت سر این موضوعه!!! متوجه شدین احیاناً؟!؟

     • سامان

      عجیبه واقعن! اگه یه مقاله بررسی کنه که “چرا” انسانها حس سیری دارند به شما برمی‌خوره؟ علم اصلن کارش بررسی این چراهاست. این کجاش برخوردن داره مرضیه خانم گرامی؟!
      اخیرن مقاله‌ای می‌خواندم که بررسی کرده بود که چرا از مزه‌ای شیرین خوشمان می‌آید و از دید تکاملی لزوم وجود گیرنده‌های شکر و سیستم پاداش مغز برای رشد بیشتر ناشی از تغذیه شکر را بررسی کرده بود ولی رگ گردن کسی بالا نزده بود که چرا محقق بینوا پرسیده “چرا” ما شکر دوست داریم!!
      درسته برای تولید مثل در خانمها نیاز به ارگاسم نیست و تنها داشتن رابطه جنسی کافیست. ولی چیزی که شما توجه نمی‌کنید اینه که در آقایان ارگاسم برای تولید مثل ضروری و مردان بدون ارگاسم قادر به انتقال اسپرم نیستند و لذت بخش بودن آن هم ایجاد انگیزه برای رقابت با دیگر مردان و ایجاد شرایط لازم برای حمایت و بقا خانواده می‌کنه.
      مساله دقیقن همینجاست. ارگاسم مردان برای بقای نسل ضروری ست ولی ارگاسم زنان نه.
      چرا موضوع به این سادگی را درک نمی‌کنید و برای من از بدیهیات چون تفاوت سکس و ارگاسم حرف می‌زنید؟
      چرا توجه نمی‌کنید همین آمار بالایی که درباره درصد ارگاسم نشدن خانم‌ها ذکر می‌کنید نشان دهنده نالازم بودن آن در زنان است؟ و به همین دلیل وجود آن از دید تکاملی قابل بررسی‌ست؟ آیا اصولا درکی از اصل تکامل دارید؟ علم توجهی ندارد که شما از ارگاسم خوشتان می‌آید. علم می‌خواهد بداند “چرا” شما از ارگاسم خوشتان می‌آید! درباره مردان دلایلش از دید تکاملی تا حد زیادی مشخص و واضح است ولی درباره زنان نه. به جای بدیهیات گفتن کمی درباره تکامل مطالعه کنید.

   • مرضیه

    دوست عزیز، یه نویسنده هر چند معتبر دلیل نمیشه که تمام سخنانش و نوشته هاش هم درست و معتبر باشه، ایشون اگر دلیل آخر براش خوشایند نبود نام نمی بردش!!! این که گفته زنان در مجموع نیازی به ارگاسم ندارند و … خوب حرف بیخودیه!!! دلیلی برای دفاع از مقالتون نیارین!!! کل مقاله ایراد داره، این که کیفیت ارگاسم به زنان کمک میکنه ببینن کدوم مرد باهاشون عجین تره؟!!؟!؟ یعنی اگه مردی بود که حرفه ای تو ارضا کردن خانمها باشه اما شعور و ادب و … تعطیل یعنی عجینه؟!؟! اما اگر مردی تو این نقطه کمی ضعف داشت اما باقی فاکتورهای لازمه انسان بودن رو داشت عجیب نیست؟!؟!!؟ فکر نمی کنین در این مقاله جنس مونت و مذکر رو با نر و ماده های حیوانات مقایسه کرده کمی؟!؟! سکس و ارگاسم برای هر دو طرف یه معنا میده! درست نوع و شیوه در هر دو جنس متفاوته اما یه فعله و فکر نمی کنم حتی مردها هم بیان زنی که در سکس بینظیره اما با باقی فاکتورهای رفتاریشون مچ نیست رو تو ارجحیت بذارن در برابر زنی که فاکتورهای لازمه رو داره اما …
    منظور بنده این بود، شاید من درست منظورمو نرسوندم اما مقاله هنوز از دید من سخیفه، حتی اگه نویسنده هاش مستر و جانسون هم بودند باز هم سخیف بود …

    • نازنین

     مرضیه جان،
     مقاله فقط از منظر فیزییولوژیک موضوع رو مورد بررسی قرار داده ،نه از منظر اخلاقی و کلیات ، از دید استمرار بقاء عجین بودن رو مطرح کرده نه سازگاری اخلاقی رابطه.
     ولی به نظر میاد فقط همون موارد آرامش و آزادسازی اکسی توسین و هموار شدن راه رسیدن اسپرم به تخمک و همچنین وابستگی ایجاد شده ، نیاز ارگاسم را توجیه می کنه، اینکه چرا در آخر مقاله میگه نیازی نیست ، دلایلی که خودش نام برده رو نادیده میگیره ، یه جور تناقضه.

     • مرضیه

      نازنین عزیز، حتی از نظر فیزیولوژیک هم تزهایی که داده درست نیست، نویسنده مقاله فقط یه نویسنده است نه محقق و دانشمند، و تو همین نیم صفحه مقالش کلی ایرادات علمی بهش وارده.
      و در ضمن ارگاسم یعنی اوج لذت جنسی، در حیوانات که خوب جفت گیری براشون با لذت بردن مترادف نیست (جز چند مورد)! در انسانها هم خیلی از زنان رو می شناسیم که ارگاسم براشون تعریف شده نیست و نمی دونن چه جوری بهش دست پیدا کنند! حتی کسیه که بچه دار هم شده باشه دلیلی برای رسیدن به ارگاسم نداشته (منظور اینکه الزامش نبوده و نیست)!!! ارگاسم یه سری فعل و انفعالات که تو اوج لذت جنسی رخ میده و اصلاً و ابداً ربطی به تولید مثل هم نداره!!! و این اتفاقات از لحاظ روحی و جسمی و جنسی رخ میدن … در کل این که بیاد ارگاسم رو با تولید مثل مترادف کنه کاملاً غلط و اشتباهه!

     • سامان

      مرضیه خانم من واقعن نمی‌دونم شما چرا اینطور واکنش عصبی نشون می‌دین؟ این مقاله به طور خلاصه اینو می‌گه:
      ارگاسم در زنان موجب ۱_ آرامش فیزیکی ۲_ انقباض و انبساط رحم و تسهیل حرکت اسپرم ۳_ترشح هورمون اکسیتوسین و تحکیم رابطه عاطفی ۴_یافتن شریک جنسی‌ای که با آنها هماهنگ‌تر باشد ۵_پاداش لذت‌بخش فیزیولوژیک برای رابطه جنسی و تولید مثل ۶_ناشی از مراحل اولیه شکل گیری جنین که هنوز جنسیت شکل نگرفته است.
      کدام یک از اینها به نظر شما اشتباه است که این طور برآشفته‌اید؟ من جدن نمی‌فهمم ایراد شما به کدامیک است.
      این مقاله به بررسی اخلاقی یا اجتماعی نپرداخته. موضوع این مقاله دلایل تکاملی و فیزیولوژیک ارگاسم در زنان است. در جوامع اولیه انتخاب همسر تقریبن شبیه حیوانات و بر اساس برتری‌های فیزیکی و توان تولید مثل و بقا خانواده بوده نه فضایل اخلاقی! تکامل کاری به این که مردی جنتلمن‌تر است ندارد. از دید تکاملی مردی برتر است که در تهیه غذا و سرپناه و تولید مثل و از بین بردن رقبا موفق‌ترین است و کاری به قضاوت اخلاقی شما ندارد. چه شما قبول کنید یا نه اینها واقعیات علمی هستند.

     • مرضیه

      واکنش عصبی رو خوب اومدینا!!! انقدر عصبیم که ناخونامم دارم می جوم 😀 … باشه هر چی شماها میگین اصلاً!!! وقتی نمیخواین قبول کنین یه چیزی بر اساس منطق و علم نیست خوب من چرا واکنش عصبی هی نشون بدم آخه؟!؟!!؟ 🙂

     • سامان

      ارگاسم یکی از عوامل موجود در سکس و عمل جنسی است و به آن پیوسته. شما نمی‌توانی با تخیل صرف به ارگاسم کامل برسی. عمل جنسی با یا بدون اینترکورس لازم است. این عمل می‌تواند توسط خود شما یا شخص دیگر انجام شود اما به هر حال عمل جنسی است. عمل جنسی می‌تواند اینترکورس باشد یا می‌تواند مالیدن پاها به همدیگر یا بوسیدن یا لمس با دست یا چیز دیگری باشد. همه این‌ها به هر حال عمل جنسی هستند و ارگاسم با هر کدام از آنها می‌تواند اتفاق بیفتد.
      ارگاسم درباره و مربوط به عمل جنسی است نه چشایی نه بینایی نه بویایی نه قوای تعقل یا خلاقیت یا غذا خوردن یا… ارگاسم با سکس تفاوت دارد چون قسمتی از آن است! چرا این قدر خودتان را به نفهمیدن می‌زنید؟
      بیش از این بدیهیات را تکرار نمی‌کنم. شما گویا از چیزی که فکر می‌کنید خودتون کشف کرده‌اید هیجان زده‌اید و منطق‌تون به دلیل غلیان احساسات درست کار نمی‌کنه!

  • آناهیتا

   به نظرم وقتی داریم راجع به نتایج یک تحقیق آکادمیک حرف می زنیم لازم نیست عصبانی بشیم. این که می گه دلیلی نداره منظورش از نظر تکامل و ادامه نسل هست چون همونطور که می دونیم طبق نظریه تکامل هدف از سکس در همه موجودات تولید مثل بوده و این که انسان و در مواردی بعضی دیگر از پستانداران از اون به عنوان وسیله ای برای لذت هم استفاده می کنند مساله ایه که بعدا به وجود اومده. من به عنوان یک زن نمی فهمم کجای این مقاله سخیف هست به نظرم یه کم دچار سوءتفاهم شدین

 • Milad

  باز ممنون از شما که بعد از رابطه علاقه تون به شریک جنسی بیشتر میشه. ما مردا که بعد از ارگاسم کلا تا یه مدت دچار زدگی میشیم!

  • نیلوفر

   صداقتتون قابل تحسینه

  • مرضیه

   البته آقایون بعد از ارگاسم با یه خانم تا زمان کوتاهی دچار زدگی میشن، اما اگر در همون زمان زن جدیدی وارد بشه مشتاقانه می پذیرن، این مسئله رو حتی رو موشهای نر هم امتحان کردند! خوب این جزیی از خصوصیات جنسی دو طرفه.

   • فیفی

    خخخخ خب مرد همینه دیگه

    الان مثلا خواستی جنس ما رو بکوبی؟

 • الهه

  البته اگه ارگاسم تو زنان نبود همین فرایند تولید مثل هم متوقف میشد مگه اینکه مردها دچار دگردیسی میشدند و تخمک و اسپرم رو خودشون تولید میکردند و البته دیگه نیاز هم نبود تن به هر سختی بدهند

 • سارا

  مزخرف محض فرمودند. زنان ارگاسم لازم ندارند؟ زنان بعد از ارگاسم به خواب میرن؟ نویسنده مقاله گویی تا به حال تجربه ارتباط جنسی نداشته.

  • marderooz

   سارای عزیز از ۶ دلیل مثل اینکه همه از این دلیل جریجه دار شدند. خود
   نویسنده نیز بلافاصله نتیجه گیری این تحقیق را مورد انتقاد قرار داد. در ضمن
   ایشان نگفتند زنان به خواب می روند. وی از ارامش خواب الود بعد از ارگاسم حرف زدند که همه می دانیم وجود دارد و به نظر بعضی از محققین:
   این دوران خواب آلود٬ فرصتی است برای اسپرم ها که کمی راحت تر مسیر رسیدن به تخمک را پیدا و طی کنند.

   سارای عزیز شاید بد نباشد این عادت رد مطلق و برداشت منفی را کمتر تکرار کنیم. ۳۵ سال تحقیر و خشونت و نفی که بر ما تحمیل شده را با مثبت اندیشی و مهربانی و دلبازی روبرو شویم.

   • مرضیه

    دوست عزیز، در مورد خواب آلودگی، من با توجه به مطالبی که خوندم و میدونم نظرم رو میدم، به نظر من مردها بعد از ارگاسم بیشتر به خواب و ریلکس شدن نیاز دارند!!! و این زنها هستند که بعد از ارگاسم اکتیو تر هستند!!! نویسنده مقاله شاید بر حسب تجربه شخص خودش فقط نوشته باشه مطلب رو! در ضمن هر دو طرف ترجیح میدن بعد از ارگاسم آرامش داشته باشند!!! این که بیاد ارگاسم رو فقط فعلی برای تولید مثل بیان کرده جالب نیست، بهتر نیست شما هم خیلی سفت و سخت از مقاله دفاع نکنین؟! و ایراداتی که بهش وارد هست و بپذیرین؟!!؟

    • سامان

     اگه ارگاسم فعلی در تولید مثل نیست پس چیه؟ گوارش؟! بینایی و شنوایی؟ هنر و خلاقیت؟ کسب و کار؟! تفکر؟! جدن شما فکر می‌کنید ارگاسم جزئی از کدام سیستم موجودات زنده است؟!

     • مرضیه

      سامان جان ارگاسم اوج لذت جنسیه!!! سکس و به قول معروف جفت گیری برای تولید مثله!!! اما اورگاسم با سکس و جفت گیری فرق داره ها!!! حیوانات جفت گیری میکنن و حتی خیلی از انسانها به خصوص خانمها تجربه ارگاسم رو ندارند!!! تفاوتهاشون خودش یه مقالست اگر یه سرچ ساده کنین متوجه میشین.

     • سامان

      چی بگم والا! گویا شما فکر می‌کنید به کشف تازه‌ای نایل شده‌اید که مدام بدیهیات را تکرار می‌کنید ولی در عین حال از بررسی همانها توسط دیگران ناراحت هم می‌شوید! به جای توصیه به مطالعه بدیهیاتی چون تفاوت سکس و ارگاسم به دیگران شاید بهتر باشه کمی درباره علم تکامل اطلاع کسب کنید که این طور از شنیدن مسایل تکاملی ناراحت نشید چون اصولا علم توجهی به ناراحتی یا خوشحالی من و شما نداره و بی توجه به احساسات شما کار خودش رو می‌کنه.

    • آناهیتا

     اینجا که اصلا بحث مقایسه ارگاسم زن و مرد نیست یه محقق داره نتایج تحقیقش رو داره در مورد خانم ها می گه

  • نرگس

   من بعد ارگاسم چند دقیقه حتی نمی‌تونم تکون بخورم و اگه خیلی لذت برده باشم ممکنه خوابم ببره. آدما با هم متفاوتن نمیشه یکی رو به همه حکم کرد.

   • محمد

    با سلام
    میتونم خواهش کنم شرایط ارگاسم در خانم ها رو توضیح بدید. من ازدواج نکردم و قبل ازدواج دوست دارم بفهمم که ارگاسم در خانم ها به چه صورت است.
    ایا ادامه رابطه جنسی از طرف اقا بعد از ارگاسم خانم، برای زن هم لذت بخش است یا خیر.
    تشکر

    • فیفی

     خودتی عمو

  • آناهیتا

   مقاله گفته < که زنان را به سرحد خوابیدن هم می کشاند. ارگاسم در آدم های مختلف حتی موقعیت های مختلف شکل های مختلف داره.

 • Nina

  واقعا مقاله بیخودی بود. مثلا فکر می‌کنید Tracy Clark-Floryچه شخص مهمیست ؟ یک مقاله نویس درجه ۳! لابد فکر میکئد یک لغات ارگزم مقاله رو جالب می‌کنه و یک اسم خارجی‌ بهش اعتبار میده …….

  • مرضیه

   تأسفانه اسم مقاله هم ایراد داره!!! کل مطالبش به نظر من نه علمیه نه منطقی!!! و جالب اینجاست که دلایل منطقی هم میاریم برای رد معتبر بودن مقاله انگ های توهین آمیز دریافت می کنیم 😀

 • ارمان

  وااااای حالا چرا انقدر زنها عصبانی شدند؟
  نویسنده گفته زنان از نقطه نظر تکاملی نیاز به ارگاسم ندارند.
  نگفته که شما به ارگاسم نرسید ارگاسم چیز بدیه براتون
  واقعا چرا انقدر عصبانی ؟!!!!

  • مرضیه

   آرمان جان، زنها عصبانی نشدند، اگر مخالفت کردن به این دلیله که شما هم دارید تکرارش میکنین! یعنی چی از نقطه نظر تکاملی نیاز به ارگاسم ندارند!!! پس به چی نیاز دارند؟!؟! این که گفتین ارگاسم چیز بدیه براتون هم متوجه نمیشم!!!

 • ماری

  اسم مقاله هست چرا زنان ارگاسم دارند و در اون راجع بهش توضیح مثبت داده چرا خانوما اینقد منفی به این مقاله نگاه کردن… به نظر من که توضیح نویسنده خعلی خوب بود و ارگاسم خعلی خوبه و فقط زن ها یی که به اون درجه رسیدن می تونن درک کنن چه چیز خوبیه و واقعا مردانی که می تونن زن رو به ارگاسم برسونن تا ابد در ذهن زن ها می مانند..

 • مرضیه

  Tracy Clark-Flory writing on feminist and gender topicsیه ژورنالیست هستند نه
  سکسولوژیست، این که شخصی مقاله هاشو تو یه سری مجله چاپ کنه، دلیلی بر داشتن . علم و آگاهی نسبت به همه موارد نیست! مطالبی هم که ایشون نوشتن رو تا یه حدودی مطالعه کردم! نه نتیجه تحقیقاتشونه نه ایشون تخصص خاصی در این زمینه دارند! پس باید قبول کرد که این مقاله یه نوشته ناقص و مورد دار از یه ژورنالیست خانمه. همین!!!

 • افشین

  سلام به همگی. مطالب جالب بودن.واقعا ارگاسم زن رو عاشق میکنه

 • Guest

  راستش متأثر هستم از اینکه بسیاری از دوستان متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد خیلی موارد ندارند!!! نمونه واضحش این که حتی نمی دونن ارگاسم با مقاربت متفاوته!!! در هر صورت مقاله زیر مقاله فارسی هست که به دوستان کمک می کنه یه سری تفاوت ها رو متوجه بشن.
  http://rouzegar.com/wedlock/learn/information-about-female-orgasm-and-orgasm

 • محمود

  با احترام برای تمام شما خانم هایی که ناراحت شدید ولی من به مقاله جور دیگه ای نگاه کردم البته مقاله زبان اصلی رو هم مطالعه کردم منظور نویسنده این نیست که زنها نباید ارگاسم داشته باشند و یا داشته باشند! نتیجه گیری که کرده اینه که مرد تا ارگاسم نشه نمیتونه تولید مثل کنه (البته ارگاسم جسمی) چون بعد از ارگاسم هست از بدنش اسپرم هاش خارج میشه، ولی زن ها بدون اینکه ارگاشم بشن و با عمل فیزیکی جنسی که حتی شاید براشون لذت بخش هم نباشه ( حتی دردناک هم باشه) میتونن حامله بشن و تولید مثل کنن، و اینکه ارگاسم شن و یا نشن اختلال و یا تکمیلی بر تولید مثل اونها نیست و از نظر بیو لوژیکی میتونن باردار بشن و نسلشون رو ادامه بدن، حالا لذتی که در اون نهادینه شده و خدا رو شکر که این لذت برای خانمهای عزیز وجود داره، ربطی به بارداریشون نداره.

 • Dr. Noorzad

  Dr. Noorzad

  Orgasm is the peak taste of sex. Both man and woman experiencing
  this part but the level and the depth of orgasm is different. The girl maybe
  agree with me during the month, they will experience different level enjoyment
  of sex, Sometime too much and sometime less, but the big chance of production and Pregnancy is in first statement
  which is the peak experiencing of enjoyment (orgasm) by woman.

  • الي

   آقاى دكتر ؟، انگليسي شما بسيار ضعيف است، اصرارتان براى انگليسي نوشتن را نميفهمم