ماجرای کشیده خوردن دختر شاه

tajolsaltaneh-
تاج‌السلطنه در اواخر سال ۱۳۰۱ هجری قمری (برابر با ۱۸۸۴ میلادی) از توران‌السلطنه، یکی از همسران ناصرالدین شاه قاجار که دخترعمویش نیز بود، زاده شد. تاج‌السلطنه در هفت سالگی به مکتب رفت. علاوه بر تسلط بر زبان فارسی، عربی و فرانسه را نیز به خوبی آموخت. او در ده سالگی ازدواج ناموفقی با حسن خان سردار شجاع، پسر شجاع‌السلطنه داشت.

تاج‌السلطنه در زمان حیاتِ پدرش، ناصرالدین شاه، بسیار مورد توجه او بود اما بعد از مرگ پدرش مورد نفرت مظفرالدین شاه قرار گرفت چرا که از مشروطه‌خواهان طرفداری می‌کرد. اجازه دهید به خاطره ای از تاج السلطنه در روز ترور ناصرالدین شاه اشاره کنم: .

 دستور رفت که در اندرون شاه هم کسی را آگاه نکنند. یکی از خواجه‌ها طاقت نیاورد و گفت به شاه تیر انداخته‌اند، اما نخورده است.

زنان سراسیمه بیرون ریختند. فغان و شون برخاست. در آن روز بی‌خبر از همه‌جا هوس کرده ابروهای خود را سیاه کنم و «نیترات‌دارجان» مالیده بودم. وقتی آن هنگامه به پا شد، دویدم و داخل جمعیت شدم.

ناگهان کشیده‌ا‌ی به صورتم خورد و خون از دماغم سرازیر گشت. با تعجب نگاه کردم، کشیده‌ی دیگری خوردم. مادرم بود که با کلمات درشت پرخاش می‌کرد: «آیا امروز روزی بود که تو ابروی خود سیاه کنی؟» گریه‌کنان منزل آمدم. هرچه شستم سیاهی‌ها پاک نشدند. من هم تمام ابروی خود را تراشیدم. و به هر حال گفتم: «سلام بر سلطنتی که در زوال است.»

 ۱۳۰سال از تقاصی که دختر شاه به خاطر زن بودن بابت حوادث روزگار نصیبش شد می گذرد و متاسفانه هنوز زنان وطن تقاص بحران ها را با پاشیده شدن اسید بر روی صورت شان می پردازند.
 ………
وبلاگ ناصر فرزین فر داستان کوتاه

تاج‌السلطنه

کارنامه و زمانه‌ی میرزا رضا کرمانی، هما ناطق، نشر نیما، آلمان، 1385

More from ناصر فرزین فر

بشر تا همین اواخر نمی‌توانست رنگ آبی را ببیند

[caption id="attachment_40724" align="aligncenter" width="575"] Paulo Philippidis / flickr[/caption] این نوشته درباره‌ی نحوه‌ای...
بیشتر بخوان
 • ناشناس

  ببخشید دوست عزیز ولی نتیجه گیریت مزخرف بود

  • marderooz

   ناشناس عزیز نظرت محترم است. ولی بی احترامی و اذیت زنان در هر سطح و منزلت اجتماعی که باشند به دلیل های بسیار واهی همچنان ادامه دارد. نسبت ها و اذیتها شاید فرق کند ولی بدبختانه وجود دارد. مرسی

  • بهمن

   ناشناس محترم شاهزاده ایرانی از ترس داعشی های زمان خودش ناچار شد ابرویش را بتراشد. کتک بخورد برای گناهی که مرتکب نشده. این طور نیست؟

   • wmac

    داعشی ها با مردها کارندارن؟ فقط به زنها کار دارن؟

    داعشی ها ظالم هستند، هم نسبت به مردها (چه بسا بیشتر) و هم به زنها. مردهارو میکشن، زنها رو به اسارت میبرن.

    در زمان اون شاه هم چه بسا یک مردی مجبور می شد بخاطر مطلبی مشابه کل کله اش رو بتراشه، چه برسه به فقط ابرو.

 • نیکا

  اقا یا خانم ناشناس یکبار هم شده قبل از مزخرف خطاب کردن این و ان فکر کنی که خودت داری مزخرف می گویی؟؟؟؟.

  • wmac

   شما چطور؟

   میشه بفرمائید ربط سیلی خوردن این خانم از مادرشون با زن بودن چی هست؟ اگر یک مردی کار مشابهی می کرد چه بسا که بدتر هم تنبیه می شد.

   مظللوم نمائی بی منطق اصل قضیه یعنی اجحاف در بعضی موارد به خانم ها رو هم لوث می کنه.

   • زهره

    wmac این دختر اصلا چرا سیلی خورد؟ از خودپرسیده ایی؟ او قبل از تیرخوردن پدرش کمی ابرویش را مشکی کرده بود. این جنایت است؟ شرف هم خوب چیزی است. پشت چند حرف خارجی قایم شدی. نه مردی نه جوانمرد.

    • wmac

     خانم زهره، عزیز جان برو یکم آب بخور. بعدش هم بگو ببینیم اینکه یک زن به یک زن دیگه سیلی زده چجورعلتش “زن بودن” بوده؟ چون زنها ابرو رنگ میکنن؟! بفرمائید بگید که ماهم بفهمیم و مثل شما جوانمرد بشیم!

     مضاف بر اینکه این سایت سایت مرد روز هست. سایت حقوق زنان که نیست برای من موعظه میکنی.

 • دیالوگ

  بی فرهنگی یا بدفرهنگی ربطی به زن و مرد بودن شخصیت این داستان ندارد! وقتی زن شاه مملکت در این حد از شعور باشد که به خاطر ناراحتی از یک پیشامد، دست روی شخص دیگری بلند کند و شعور شاه مملکت در آن حد که خوانده ایم، بیچاره رعیت و مردم عادی! برای تمرکز روی حقوق زنان، میتوان مطالب بسیار مرتبط تری پیدا کرد. وگرنه در پایان مقاله ای در ارتباط با فیزیک هم میتوان نوشت چرا به صورت زنان اسید پاشیده شده و این اتفاق نباید میافتاده !

 • علیرضا

  اگه میخواین به زن ها احترام بزارین هر مزخرفی رو به مظلومیتشون ربط ندید