پنج خصلت آدم های بسیار موفق

یکی از نگرانی های متفکرین غربی، کمرنگ شدن اراده و سخت کوشی در نسل جوان است. برای همین موج جدیدی از تحقیقات در باره کلمه پر معنای Grit ( شهامت توام با قاطعیت) در دستور کار و تحقیق روانشناسان و مدیران موسسات آموزشی قرار گرفته است.

True_Grit

صاحب نظران رفتارشناسی، Grit را: « پشتکارِ مشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت» نیز تعریف کرده اند. آنها، ۵ خصلت برای این وِیژگی جالب در نظر گرفته اند..

 دنبال این نیستند که بی نقص ترین باشند

صاحب نظران رفتارشناسی، Grit را: « پشتکارِ مشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت» نیز تعریف کرده اند. به طور عمومی افراد سخت کوش به دنبال بی نقص بودن نیستند اما همه تلاش شان را به خرج می دهند که بهترین باشند. بهترین بودن یک خصلت است نه یک هدف چون امکان خطا و نقص، یک امر طبیعی است.

برای یک ورزشکار یا ژیمناست بی نقص بودن معنی دارد ولی در حالت عمومی، کمال مطلوب، برداشت و ایده ایی است که از طرف دیگران تعیین می شود و تلاش برای دست یافتن به کمال دیگران نوعی توهم است. به همین خاطر، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، خودکم بینی، وسواس بیش از حد، اعتیاد و افسردگی از مشخصات اصلی کمال گرایان است.

مدام بر شهامت شان می افزایند

اندازه گرفتن صفتِ شجاعت شاید امکان ناپذیر باشد ولی این خصوصیت فردی رابطه مستقیمی با مفهوم Grit دارد. افرادی که خطا را بخشی از مسیر دستیابی به هدف می دانند نه تنها واهمه ایی از شکست ندارند بلکه آن را با آغوش باز می پذیرند چون پذیرفتن احتمال شکست، اجازه ریسک کردن را به اینگونه افراد می دهد.

همه افراد قادر نیستند به این خصلت دست یابند چون شکست خوردن می تواند باعث اضطراب و محافظه کاری شود. ترس از شکست، جسارتِ برای رسیدن به اهداف بزرگ را در وجودمان سرکوب می کند. برای همین باید مدام برای افزایش شهامت تلاش کنیم. شجاعت شبیه تمرین بدن سازی است که اگر هر روز تمرین و تکرار نشود بدن را از بهترین حالت بودن دور می سازد. Grit یا پشتکارِ مشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت٬ نیاز به جرات دارد.

 تشخیصِ انجام یک کار به شکل درست

داشتن یک شعور ذاتی برای انجام کارهای محول شده آن هم به بهترین شکل ممکن یکی دیگر از ۵ خصلت افراد بسیار موفق است، خصلتی که با دنباله روی از دیگران فرق دارد.

از دید محقق دانشگاه پنسیلوانیا خانم  Angela Duckworth تشخیصِ انجام یک کار به شکل درست، شبیه شرکت در یک مسابقه است با نیت گرفتن مدال طلا… برای همین انسان هدفمند به طور خستگی ناپذیر کار می کند و واهمه ای از خطا ندارد در صورتی که آدم دنباله رو با چنگ و دندان سعی می کنند که فقط اشتباه نکند.

پیگیری اهداف درازمدت

دستیابی به یک هدف بدون همت و استعداد میسر نیست. بی شک، شانس می تواند نقش کلیدی داشته باشد اما شانس به در خانه خیلی ها می زند. برای سرآمدِ دیگران بودن، تلاش و تمرین بدون وقفه و تمرکز بر اهداف درازمدت حرف اصلی را می زند.

تلاش و از خودگذشتگی در صورتی ابعاد وسیع پیدا می کند که افراد بتوانند ضمن داشتن اهداف مشخص، برای پشتکار خود معنا و مفهوم بیافرینند. درکِ رابطه بین تلاش و استعداد و درهم آمیزی آنها با یک هدف مشخص، ایجاد انگیزه، شوق و شجاعت خواهد کرد.

 تحمل سختی ها 

تحمل و مدارا توانایی است که به بعضی از افراد اجازه می دهد از موانع بازدارندهِ هدف عبور کنند و سلامت منطقی شان را بعد از هر شوک و حملهِ پیش بینی نشده حفظ کنند. خوشبینی، خلاقیت و اعتماد به نفس بر تحمل دشواری ها خواهد افزود. تحملی که به فراد اجازه می دهند با دلبازی تمام به خودش بقبولاند که: «در پایان همه چیز درست خواهد شد و اگر هنوز درست نشده است پس هنوز به پایان مسیر نرسیده ام»

5 Characteristics Of Grit — How Many Do You Have? Margaret M. Perlis
http://www.forbes.com/sites/margaretperlis/2013/10/29/5-characteristics-of-grit-what-it-is-why-you-need-it-and-do-you-have-it/

More from سعید داورپناه

هفت مادر بزرگ جهان و غذاهای شان

عکاس ایتالیایی Gabriele Galimberti  کشورهای مختلف جهان را گشته است تا بتواند...
بیشتر بخوان
 • یاور

  به نظرم بهتر است در مورد زندگی هایی که شکست خورده اند، انسان های موفقی که در زندگیشان بیشتر از موفقیت شکست های بزرگ داشته اند، مطلب بگذارید. این درس بهتر و بیشتری از «موفقیت» به انسان میدهد.نمونه اش را میتوانید از زندگی استیوجابز، مایکل جردن، اپرا وینفری، انیشتین و ادیسون بیابید.

  • parham

   از الگو های ایرانی باشه بهتره

   • یاور

    الگوی ایرانی وجود نداره. یعنی سیستم فرهنگی اجتماعی ایرانی طوری نیست که الگو ساز باشه.

    • پوریا

     چه آن‌ها که مطمئند موفق می‌شوند و چه آن‌ها که مطمئند موفق نمی‌شوند، هر دو درست فکر می‌کنند. بنابراین، شما خودت یه الگویی برای ما ایرانیا.

 • سمانه

  بخدا اين حقايق تو ايران جواب نميده ، اينجا با همه جاهاي كره زمين و حتي كهكشان ها و كرات آسماني فرق مي كنه ، ديگه همه موضوع دستشون اومده ، بريد از جامعه شناس ها بپرسيد ، بريد از روانشناس ها بپرسيد … به قول مادر بزرگ ها و مادرها “آدم بايد زرنگ باشه” هيچ وقت هم نفهميدن زرنگ يعني چى…

 • علی

  آقای یاور عزیز اول باید روشن بشه موفقیت چیست بعد آدم های موفق مشخص بشن و بعد از زندگیشون گفته بشه کسانی که نام بردی بیشتر مشهور هستن تا موفق حداقل از دید بیشتر آدما اینها مشهور به حساب میان البته من منکر موفقیت های بسیار بسیار بزرگ این افراد در بسیاری از زمینه ها نیستم ولی نباید منکر بعضی از چیزها بشیم مثلا حداقل 4 نفر از 5 نفری که نام بردی زندگی زناشویی بسیار پر فراز و نشیبی داشته اند که با معیارهای عادی غیر موفق بوده است یا بعضی از این افراد در اخلاق شخصی یا تجاری مورد سرزنش هستند بنابراین به صرف اینکه مشهور ، هنرمند ، پولدار و کارآفرین یا دانشمند و مخترع هستند نمیتوان موفق به حساب آوردشان در واقع موفقیت پارامترهای زیادی دارد و آنچه که بعنوان موفقیت مد نظر ماست بیشتر همان خوشبختی است . در وبلاگ downloadware.blogsky.com لینک های خیلی جالبی در مورد موفقیت و خوشبختی وجود داره که بد نیست بهش سری بزنی

  • یاور

   من یک خصوصیت مهم برای موفقیت دارم: بی توجهی کامل به حرف مردم.

   نه بیشتر نه کمتر
   بقیه اش هم به درد من نمی خورد.

 • Ch Amirreza

  مردان شجاع فرصت می آفرینند ترسوها و ضعفا منتظر فرصت می نشینند . گوته

 • مهدی

  من همیشه کامنتهارو میخونم ولی اولین بار هست که کامنت میگذارم.
  همیشه زیر هر مطلبی، کامنتهایی میبینم که یاد این جک میافتم: مردی به همسرش گفت، عزیزم بریم دنیارو بگردیم. همسر در جواب گفت نه، بریم یه جای دیگه.
  نمیدونم چرا بعضیها همیشه راه های بهتری برای پیشنهاد به کسانی دارند که حرکتی هرچند کوچک انجام دادند در حالی که هیچ حرکتی از جانب خودشان مشاهده نمیشود.
  این تمرین خوبیه برای دموکراسی که بتونیم انتقاد کنیم ولی انتقاد هم باید درست باشه و سازنده.
  مطلب بالا یک مطلب فراشخصیتی بود و کاملاً کلی، درست مثل دروس تئوری که در دانشگاه تدریس میشه تا دانشجو با اصول یک علم خاص آشنا بشه و بعد بتونه بوسیله اون تئوری چیزی رو در دنیای واقعی بسازه.
  به هرحال قصد من تنها نقدی بود که در ذهن داشتم. و در آخر دو نکته که خالی از لطف نیست:
  1- دنیای اینترنت مثل دریا میمونه، با چند کلیک و جستجوی ساده میشه مطالب جایگزینی برای مطالعه پیدا کرد
  2- انسان هوشیار از هر چیزی، حتی بدترین چیزها، بهترین تجربیات را به دست می آورد.
  موفق و پیروز باشید

 • فرشته

  جالب بود. کلا مطالبتون جالبه و پیداست که آدمهای
  کرده ای سایت رو هدایت می کنن.