تماس دو مغز از فاصله دور برای اولین بار

Brain-to-brain verbal communication in humans
Brain-to-brain verbal communication in humans

تماس انسانها از طریق خواندن فکر همدیگر همواره جزو آرزوهای بشر بوده است و به نظر می رسد یک قدم اساسی در این زمینه برداشته شده است. تجسم اینکه دستاوردهای معجزه آسای این تکنولوژی چقدر خواهد بود کار نویسندگان داستان های تخیلی علمی است.

برای اولین بار یک تیم  تحقیقاتی از پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد، لابراتوار دانشگاه بارسلونا و موسسه روباتیک در فرانسه موفق شدند یک تماس مستقیم بین ذهن دو انسان را که 7حدود  هزار کیلومتر از هم فاصله داشتند عملی سازند.

نیت اولیه تحقیقات تمرکزش بر دستیابی به شیوه ایی از تماس با بیماران سکته مغزی بود که قادر به استفاده از وسایل طبیعی نظیر تکلم و حرکت و ایما و اشاره نیستند. اما تحقیق اولیه به سرعت تبدیل به یک بررسی اساسی برای تماس دو ذهن از راه دور شد.

تیم تحقیقاتی تکیه گاه اصلی شان بر سیستم ارتباط اینترنتی بود که بی شک هنوز در اوائل اختراع و گسترش است و می تواند با سرعت و در فواصل نجومی، تماس بشری را از زمین و منظومه شمسی هم فراتر ببرد.

برای این تحقیق 4 نفر که سن شان بین 28 تا 50 سال بود داوطلب شدند. تماس بین دو مغز نیز بین فاصله فرانسه و هند تعیین شد. یک نفر قرار شد به کمک تکنولوژی های ثبت امواج مغزی و وارد کردن و ارسال دو کلمه در ذهن خود پیام را ایجاد کند.

در مرحله اول فرد فرستنده پیام، دو کلمه مشخص را از طریق کد صفر و یک و بازخوانی آن از  طریق حرکات دست و پای خود ایجاد می کند. در قدم بعدی فعل و انفعالات  مغز وی در حال ارسال دو کلمه که از طریق حرکات دست و پا کد گذاری اجر و بیان شده بودد از طریق تصویربرداری کورتکس مغز ضبط می شود.

brain_1320_892_60البته این تکنولوژی تا همین مرحله قبلا وجود داشته است به عنوان نمونه پیام نهایی این شیوه می تواند به دست و پای ماشینی ( مصنوعی) ارسال شود و بیماران معلول می توانند از این تکنیک برای کنترل قطعات مصنوعی در بدن خود استفاده کنند. همین تکنیک در ضمن در استفاده راه دور از هواپیماهای بدون سرنشین drone که قادر به دریافت فرمانِ مسیر و شلیک از راه دور هستند نیز به کار برده می شود.

اما در این پروژه و در قدم نهایی، اطلاعات ثبت شده مغز و پیام ذهنی به کمک یک نرم افزار در یک برنامه کامپیوتری به صورت پیام اینترنتی در می آید. در مرحله دوم و دریافت پیام، 3 داوطلب دیگر از طریق همان تکنولوژی ثبت فعالیت مغز و کدهای ارسال کلمات، قادرند به همان صورت اولیه ( گفتن کلمات در ذهن) در مغز 3 دریافت کننده بازخوانی شوند.

به عبارتی ساده تر، تصویر به جا مانده از فکر کردن در باره دو کلمه در مغز به صورت یک پیام ذهنی ( بدون تماس صدا و تصویر ) در مغز دریافت کننده ها خطور  می کند.

بی شک تکنولوژی فوق اولین قدم ها را بر می دارد ولی به سرعت، مجهز به شیوه های ابراز کامل تر و در حین حال سادهتر خواهد شد و م پیام های بین دو ذهن  و در فواصلی که اینترنت اجازه خواهد داد  رشد غیرمنتظره ایی را در پیش خواهد داشت. به همین دلیل تیم تحقیقاتی پیشبینی می کند که خیلی زود قابلیت انتقال کلمات و حتی احساسات پیچیده تر یک ذهن به ذهن دیگر امکانپذیر می شود.

Brain-to-brain verbal communication in humans achieved for the first time

the full study online in the journal PLOS One.

 

More from سعید داورپناه
کاریکاتور روز – دلیل تکامل مردان چیست
شاید از نظر علمی فرقی بین توانایی تولید مثل انسان غارنشین و انسان...
Read More