داروی ضد ریزش مو مردان را عقیم می کند

Finpecia Propecia

17 سال از کشف تصادفی داروی مشهور Propecia می گذرد که  برای مداوای مشکلات پروستات وارد بازار شده بود ولی تبدیل به یکی از پرمصرف ترین داروهای ریزش موی سر مردان شده است. کمپانی سازنده این دارو Merck بلافاصه مسیر بازاریابی اش را متوجه  تقاضای بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۴۰ سال جهان برای یافتن داروی ریزش مو کرد.

اتفاق بعدی همگانی شدن کاربرد جدید دارو بود. درست شبیه همان اقبالی که متوجه وایگرا شد که مقدمتا دارویی برای کنترل فشارخون بود. استقبالی که با خود آثار منفی داروی فوق را نیز در معرض دید قرار داد. البته در مراحل اولیه ثبت  داروی Propecia  اشاره مختصری به عارضه از دست دادن میل جنسی در کمتر از ۲ درصد مردان شده بود ولی مسیر افزایش عارضه ها در طی سال های گذشته بر لیست ناهنجاری های جنسی ناشی از استفاده این دارو افزود.

thumbs_medications_patient-qca

عارضه های گزارش شده توسط مصرف کنندگان  موج وسیعتری گرفت چون حضور دارو در زندگی مردان از مرز امریکا نیز گذشت. کمپانی Merck با کمک صدها میلیون دلار تبلیغات در رسانه ها و معرفی آن به عنوان داروی معجزه آسای کچلی توانست ان را به ۱۲۰ کشور دیگر نیز ببرد. به عنوان مثال شرکت Boots  تبلیغ و فروش این دارو را در ۳۰۰ داروخانه زنجیره ایی وابسته به خود در انگلستان به عنوان یک انتخاب بی ضرر در مقابل مردان قرار داد.

موج اول مشاهده عوارض غیرقابل برگشت نظیر عقیم شدن مردان٬ کم شدن میل جنسی و کوچک شدن اندازه آلت مردان نیز در حین شیوع استفاده و شهرت این دارو شروع شد.

در طی سال های گذشته گزارشات و تحقیقات کلینیکی متعدد٬ افزایش بیماری های روحی و روانی نظیر افسردگی و ترغیب به خودکشی را نیز در مردان زیادی ثبت کرده است. در همین مسیر٬  گزارش های متعددی نیز در مورد  مبتلا شدن به بیماری sexual anhedonia ( از دست دادن کامل میل جنسی) نیز در مصرف کندگان این دارو ثبت شده است.

سابقه دوران آزمایشات مربوط به تصویب دارو نیز از همان ابتدا گواهی دهنده قدرت مخرب این داروی هورمونی بوده است. در آرشیو عوارض احتمالی ثبت شده در حین گذراندن دوره های آزمایش اولیه دارو به جراحاتی که به جنین حیوانات ازمایشگاهی وارد می شود و اخطار به زنان حامله برای دست نزدن به  خرده ریزهای قرص Propecia نیز اشاره شده است.

ترسناک ترین بخش در باره تاثیرات منفی داروی ضد ریزش موی فوق این است که حتی بعد از توقف مصرف٬ شانس بهبودی و ترمیم ضایعات جنسی برای مردان میسر نیست.

Commonly Used Drug Can Make Men Stop Enjoying Sex—Irreversibly by Martha Rosenberg

http://www.alternet.org/personal-health/commonly-used-drug-can-make-men-stop-enjoying-sex-irreversibly?paging=off&current_page=1#bookmark

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

موشِ انسانی در آزمایشگاه ها

این اواخر برای دانشمندان مبرهن شده است که موش نزدیک به 95...
بیشتر بخوان
 • علی

  لطفا منبع این مطلب را هم ذکر کنید
  در ضمن هر دارویی عوارض خواص خودش را خواهد داشت !!!
  درصد افرادی که دچار عوارض شدند از کسایی که دچار هیچ مشکلی نشدند هنوز خیلی کمتر است !

  • marderooz

   منبع این مقاله در زیر مقاله وجود دارد. در ضمن علی عزیز شما اسم دارو را در گوگل جستجو کنید از سی ان ان تا بی بی سی تا همه خبرگزاری ها و سایت های بیمن المللی گزارشی در باره ضایعات اشکار شده این دارو دارند.

   علی عزیز اگر قرار بود تاثیرات منفی به گفته شما ۵۰ درصد یا بیشتر مصرف کنندگان را صدمه بنزد تبدیل به جنایت می شد 🙂

 • سام

  خیلی تند نوشتید. من چهار ساله مصرف میکنم مشکلی ندارم. میله جنسیم بیشترشده که کم نشده. امکان داره برای عده ای عوارض تشدید شه که بدیهیه با درصد مشخصی برای هر دارو.کلی هم مطالعه کردم . در این که هیچی بی عوارض نیست شکی نیست . به نظرم اونقدر که اینترنت انسانها رو تنها و عقیم میکنه این دارو ها هیچن در مقابلش. سخت نگیر

 • احسان

  این اثر منفی مربوط به خنثی سازی هرمون آلفا5 در مردانه و واقعا اگه در طرف هم اثر نداشته باشه بعد از بچه دار شدن رو بچه هاش(بلخصوص اگه پسر باشن) تاثیر خیلی خطرناکی داره،پس کسایی که میخوان بچه دار بشن لااقل یه 2سالی مصرف رو کنار بزارن بعدش اقدام کنن، البته در بعضی موارد تاثیرات غیر قابل بازگشته!!!

 • soh

  man be modate 8 sal in daroo ro masraf kardam ,va parsal motavajeh vojoode yek ghode too sinam shodam ,alave bar in meile jensim va erectionamam moshkel dar shode bood ,bad az moraje be doctor va azmayeshat doctor behem goft ke sarian va baraye hamish masrafe in daroo ro ghat konam ,alan 1 sale ke masrafeesho motavaghef kardam va kheili moshkelatam roo be behbood hastan ,albate hanooz hame chiz be hlate aval barnagashte.! 😉 ,dr kol aslan be doostan masrafesho tosieh nemikonam…

 • wmac

  من چند سال پيش به مدت 2 ماه از داروئي که در ايران هم به فروش ميرسه به نام “ماينوکسيديل” استفاده کردم. دارو رو يکي از دوستان همراهش از ايران براي خودش آورده بود و من هم چون کمي موهاي جلوي سرم ريخته بود استفاده کردم (شکل مايعش که از پوست سر جذب ميشه).

  یعد از 2 ماه به طور ناگهاني ميل جنسيم رو از دست دادم (من از ابتدا از نظر ميل جنسي خيلي گرم مزاج بودم تا ماه قبل از اون)! حتي دچار مشکل عدم ارکشن هم شدم. علاوه بر اين احساس دپرشن هم پيدا کردم. با توجه به اين تغيير ناگهاني و شديد و اينکه هيچ دليل ديگه اي به ذهنم نميرسيد دارو رو قطع کردم.

  بعدا متاسفانه فهميدم که مقاديري از اين دارو گاها تا 1-2 ماه در بدن باقي ميمونه. و اثرات بدش گاها بيش از 1 سال طول ميکشه تا از بين بره (در بعضي ها ممکنه کامل از بين نره).

  به نظر ميرسه اين داروها يا اصلا بر اساس ايجاد تغيير در هورمون ها عمل ميکنند، يا اينکه اثر جانبيشون مخرب هست و در تنظيمات هرموني بدن اختلال ايجاد ميکنن.

 • بهروز

  سلام اول به دوست عزيزي گه گفته ماينوكسيديل مصرف ميكنه بكم عزيزم اين قرص يك ميلي گر فيناسترايد است ومطلب نوشته شده هيچ ربطي به ماينوكسيديل نداره دوما من پنچ سله من ميخورم هيچ عارضي نداشته سوما تمام كتابهاي مرجع پزشكي وتمام مطالب سايتهاي معتبر پزشكي رو چك كردن فقط در دو درصد ازافراد كاش ميل جنسي مياره كه اون هم با قطع مصرف برطرف ميشه نميدونم چه لزومي داره يك مطلب بي پايه واساس رو اينقدر بزرگ وبرجسته كرديد كمي مشكوكه!!!؟

  • wmac

   خوب شد فرموديد. اگر من متوجه تفاوتشون نبودم اسم دارو رو ذکر نميکردم! مشکوکم؟ نکنه برانداز و ضد نظام هستم؟ شما احتمالا وزارت ارشاد کار نميکني؟ من تجربه خودم رو مطرح کردم.

   کدوم کتابها و مراجع 2% رو ذکر کردن؟ من توضيح دادم که اين داروها احتمالا به علت تاثير روي هورمون ها اثرات منفي دارند.

 • علیرضا

  یه خبر خوب بهتون بدم که اگه شما جزء اون دسته ای باشید که قراره این دارو بهتون نسازه ، همون ماه اول مصرفش متوجه میشین و کنار میزارینش.