اسب سواری نسرین ستوده و همسرش

رضا و نسرین

این تصویر به یکباره همه ارزش ها و شعارهای ۶۰ سال گذشتهِ خلق گرایی و ادای مستضعف در آوردن فرهنگ سیاسی ایرانی را به هم می ریزد. نسرین ستوده و همسرش رضا خندان، زوج تحصیلکرده طبقه متوسط، بدون ادا و تظاهر به فقر و طرفداری از فقرا، می روند اسب سواری. عملی ساده، صادقانه و مناسب با طبیعت وجودی شان…

پیش بینی خوشبینانه من، نسرین ستوده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سال هایی نه چندان دور… به امید آن روز

More from ونداد زمانی

در انتظار دن کیشوت ایرانی

فرصتی یافتم تا دوباره داستان دن کیشوت را بخوانم؛ قصه ایی که...
بیشتر بخوان
 • حسین

  متاسفانه خیلی خیلی دور و بعید بنظرم میرسه ولی مثل شما هنوز امید دارم و بهترین آرزوها رو برای این زوج دوست داشتنی دارم

 • میم

  “این تصویر به یکباره همه ارزش ها و شعارهای ۶۰ سال گذشتهِ خلق گرایی و ادای مستضعف در آوردن فرهنگ سیاسی ایرانی را به هم می ریزد. ”

  عجب تحلیل واقع بینانه ای! واقعا بر چه اساسی نتیجه گیری میکنید؟ آیا بنظر شما همه کارهای این زن و شوهر برای نمایش در رسانه هاست؟ لااقل در مورد این عکس که چنین بنظر نمی رسد. اگر هم باشد، آیا دیدن این تصویر همه آن بقول شما ارزش های این دوره نکبت بار تاریخی را از بیخ در می آورد و به چالش می کشد؟! واقعا به همین سادگیست؟!
  اصلا از کدام تظاهر همسویی با فقرا حرف میزنید؟! آیا این چند ساله ، همین ده دوازده ساله اخیر گذرتان به ایران افتاده؟ نه جانم. این حرفها برای بانیانش هم قدیمی شده. الان با پورش و مازراتی در خیابان جولان میدهند، ککشان هم از این حرفها نمی گزد. آنقدر اشرافی گری جامعه را سخت گرفته که اسب سواری نسرین به چشم هیچکس نخواهد آمد.

  بهتراست یاد بگیرید که هرچیز را بجای خود، و اندازه خود ببینید. این واقعیت را در نظر بگیرید مخاطب شما شعور و قدرت تجزیه و تحلیل دارد.
  حد وسط را رعایت کنید. جامعه ایران از افراط و تفریط خسته است. واقع بینی دوای درد امروز ماست. موفق باشید

  • marderooz

   میم عزیز این تحلیل نبود. یک ابراز حس توام با یک خوشبینی ان هم در حد یک پاراگراف بود. در جامعه ایی که رئیس جمهورش با ماشینی که نیاز به هل دادن دارد و یک کاپشن ساده و شعارهای طرفداری از فقرا از خودش تصویر می سازد( احمدی نژاد)، چرا نشود گفت که این زوج فعال اجتماعی بر عکس موج مستضعف نمایی، بدون ادا و ریا رفتار می کنند؟ اگر به تخیل مان دامن بزنیم که کاندید ریاست جمهوری هم بتوانند باشند ان وقت، تفریح شان ( هر چند در ایران ارزان) یک پیشنیه متفاوت با تظاهر به فقر و طرفداری ریاکارانه از فقرا دارد. شاید…

   • میم

    بهتر است هرچیز را در جای خودش، و به اندازه خودش ببینیم. نمیدانم چه تعریفی از تحلیل کردن دارید، اما چیزی که من میبینم یک تحلیل کوتاه ولی تمام و کمال (البته بسیار رویاپردازانه) بود. در مورد مطلبی که اشاره کردید نظرات من همان بود که عرض کردم. به علاوه اینکه اسب سواری در ایران اصلا ارزان نیست! بگذریم..راستی، اگر من جای شما بودم، موضوع مورد دفاعم را با نماد افراطی گری عصر حاضر قیاس نمیکردم. چراکه معتقدم با تفریط به جنگ افراط نمی روند، که هر دو ماهیتاً از یک نوع هستند.
    بعنوان حرف آخر هم باید بنویسم که روی صحبتم فقط با مجله وزین مرد روز است. چراکه مطمئنا خود خانم ستوده نگرشی بالاتر و درکی عمیقتر از این بقول شما “ابراز حس توام با خوشبینی” و بقول من “تحلیل رویاپردازانه ” دارند.

  • پارسا

   منظور ریا و تظاهر به نداری بود، اینکه فقر ارزش به حساب بیاد و کلیدی باشه برای درهای بسته … برای قشری خاص که بیشتر سیاسیون هستند.
   اون پورش و مازراتی سوارها هم ازین قشر نیستند، شاید بچه های این قشرند، که پدر تظاهر به قناعت و محقرانه زندگی کردن میکند اما از همین در ریا رقم سرمایه هایش سر به فلک میکشد

 • Bahram Hosseinzadeh

  و خداوند موضوعات را چنین به هم ربط نداد که شما. اسب سواری یعنی نفی طرفداری از فقرا و هر که طرفدار رنجبران است اسب سوار نمیشود…
  نظرتون در باره “زورو” چیه؟ هم اسب سوار میشد و هم طرفدار مردم بود…

  • marderooz

   Bahram Hosseinzadeh عزیز این متن نگفته است اسب سواری این دو فعال اجتماعی و مطرح ایران، نشانه نفی طرفداری از فقرا است فقط گفته شده که «تظاهر » به فقیر گرایی و مستضعف نمایی را شاید به زیر سئوال می برد. مرسی از توجه و انتقاد تان

 • مهدی

  به نظر من بعضی تصاویر نیاز به متن نداره و بایستی اجازه داد خود تصویر با مخاطب صحبت بکنه!

 • مهران

  همین درست است … دست پیش را بگیرید تا پس نیافتید !

 • ثقبث

  از کی تا حالا اسب سواری تفریح فقرا هست:)

  • اندیشه

   تفریح طبقه متوسط هست البته اگه متن رو بخونین نوشته ایشون تظاهر نمی کنن به ادای فقرا رو درآوردن

 • کاگاناوا

  کاندیدای ریاست جمهوری؟؟؟!!!! اون موقع که زندان بود، این خانم پیشرو ترین شعارش شده بود یا حسین ! میر حسین! اونوقت شما میگید کاندیدای ریاست جمهوری در آینده؟؟؟ ینی رییس جمهور شدن رفسنجانی در سالهای بعد از زندانش امری کاملا طبیعی بودو تایید میکنید. دقیقا آقا یا خانم نگارنده، نظام حاکم در فرموله کردن شما کاملا موفق بوده. در سالیان نه چندان دور آدمهای بسیار پیشروتر و روشنفکرتر و منطقی تری بر سر کار خواهند امد. اتفاقا این خانم در بسیاری جاها فقیر نمایی کرده که بنده به شما ثابت خواهم کرد. نه اینکه الان چنین اسب اصیل گرانقیمتی رو سوار بشه.