ساده ترین و ارزانترین آبگوشتی که خوردم

آبگوشت خوری در دوران قاجار
آبگوشت خوری در دوران قاجار

آبگوشت به احتمال زیاد در اطراقگاه های بزرگ بین راه پخته می شد. احتیاج به دیگ برای پختن، حبوبات و سبزیجات، چاشنی ها و از همه مهمتر وقت بیشتر برای پختن داشت. تازه آبگوشت را نمی شد با دست خورد. بشقاب یا  کاسه ایی می خواست و مراسم تریدی داشت و بعد …

می گویند آبگوشت اصلی و قدیمی ایرانی نه سیب زمینی داشت و نه گوجه و بیشتر از هر چیز « نخودآب» بود با کمی تفاوت در شهرها و مناطق مختلف کشور.

برای همین انواع آبگوشت که متعلق به شهر خاصی از ایران هستند نظیر آبگوشت «بِِه» کاشان و یزد، آبگوشت بُز قرمه یا کشکِ کرمان، آبگوشت ماهی در سیستان، آبگوشت لپه در آذربایجان یا نمونه‌های دیگر نیز وجود دارند.

کلمه آبگوشت را که می شنوم خاطرات خوشمزه زیادی در برابرم ردیف می شوند ولی یکی از آنها که مربوط به دوره نداری و دانشجویی است به یادماندنی تر از بقیه است. در آن دوران با یک اصفهانی، مازندرانی و همدانی، خوابگاه مشترک داشتیم و آبگوشتی که دوست اصفهانی ما هفته ایی دو شب برای ما می پخت دو شبی بود که با شکم سیر می‌خوابیدم یا حداقل اینطوری احساس می کردیم.

فرزاد تا چندین ماه، راز آبگوشت خوشمزه ایی که برای ما می پخت و ارزانترین شامی بود که در طول سال های دانشجویی می خوردیم نگفت. ولی بالاخره متوجه شدیم که آبگوشت وی ترکیبی از یک دیگ کوچک پر از آب در حال قل قل، نصف قاشق چایخوری زردچوبه و پنج قاشق روغن نباتی بود. بعلاوه چهار عدد نان سنگک و یک عالم پیاز برای مردان جوانی که دوست دختر نداشتند.

این آبگوشت مهارت آشپزی لازم نداشت و به سرعت، خوشمزگی اش را با چند لقمه اول ترید از دست می داد. برای همین به مخلفات کنارِ نان، سبزی و پیازچه و ترب، ترشی و پنیر یا هر چه در یخچال بود  پناه می بردیم.

Written By
More from Saeed

کارتون های مجله نیویورکر

هر هفته بیش از 1000 کارتون و کاریکاتور به مجله هفتگی نیویورکر...
بیشتر بخوان
 • shahram

  بزن بر طبل بی عاری که ان هم عالمی داره

  • شهرام عزیز پختن یک آبگوشت برای دوستان کجایش کوبیدن بر طبل بی عاری است؟ خوشحال می شویم اگر توضیح بیشتری بدهی. مرسی از وقت و توجه

   • Nima

    اشاره ایشون به بخشی از شعر موجود در در آواز مرحوم فردین در فیلم گنج قارون هست که شما اینجا به اشتراک گذاشتین

    • shahram

     ممنون از دقت نظر شما

   • shahram

    دقیقأ اشاره من به اواز فردین بود قصد جسارت نداشتم

    • مرسی از توضیح. ببخشید از سوء تفاهم پیشداوری گونه ایی که صورت گرفت

     • shahram

      خواهش میکنم شما تاج سر مایید 😉

     • Samina Ghobadi

      antorike man in zarbolmala ra mifahmam mikhad bege nadari ar nist wa in daneshjohaye nadar ham ari az an nadashtand o khosh bodand.