ساده ترین و ارزانترین آبگوشتی که خوردم

آبگوشت خوری در دوران قاجار
آبگوشت خوری در دوران قاجار

آبگوشت به احتمال زیاد در اطراقگاه های بزرگ بین راه پخته می شد. احتیاج به دیگ برای پختن، حبوبات و سبزیجات، چاشنی ها و از همه مهمتر وقت بیشتر برای پختن داشت. تازه آبگوشت را نمی شد با دست خورد. بشقاب یا  کاسه ایی می خواست و مراسم تریدی داشت و بعد …

می گویند آبگوشت اصلی و قدیمی ایرانی نه سیب زمینی داشت و نه گوجه و بیشتر از هر چیز « نخودآب» بود با کمی تفاوت در شهرها و مناطق مختلف کشور.

برای همین انواع آبگوشت که متعلق به شهر خاصی از ایران هستند نظیر آبگوشت «بِِه» کاشان و یزد، آبگوشت بُز قرمه یا کشکِ کرمان، آبگوشت ماهی در سیستان، آبگوشت لپه در آذربایجان یا نمونه‌های دیگر نیز وجود دارند.

کلمه آبگوشت را که می شنوم خاطرات خوشمزه زیادی در برابرم ردیف می شوند ولی یکی از آنها که مربوط به دوره نداری و دانشجویی است به یادماندنی تر از بقیه است. در آن دوران با یک اصفهانی، مازندرانی و همدانی، خوابگاه مشترک داشتیم و آبگوشتی که دوست اصفهانی ما هفته ایی دو شب برای ما می پخت دو شبی بود که با شکم سیر می‌خوابیدم یا حداقل اینطوری احساس می کردیم.

فرزاد تا چندین ماه، راز آبگوشت خوشمزه ایی که برای ما می پخت و ارزانترین شامی بود که در طول سال های دانشجویی می خوردیم نگفت. ولی بالاخره متوجه شدیم که آبگوشت وی ترکیبی از یک دیگ کوچک پر از آب در حال قل قل، نصف قاشق چایخوری زردچوبه و پنج قاشق روغن نباتی بود. بعلاوه چهار عدد نان سنگک و یک عالم پیاز برای مردان جوانی که دوست دختر نداشتند.

این آبگوشت مهارت آشپزی لازم نداشت و به سرعت، خوشمزگی اش را با چند لقمه اول ترید از دست می داد. برای همین به مخلفات کنارِ نان، سبزی و پیازچه و ترب، ترشی و پنیر یا هر چه در یخچال بود  پناه می بردیم.

Written By
More from Saeed

عکس ها سخن می گویند- 2

Daphne Selfe- مسن ترین مدل جهان - 85 ساله سلطان، یکی از...
بیشتر بخوان