سکس بدون عشق یا Friends With Benefits چیست

 

happy-couple-dream-new-home

سلام سنگ صبور عزیز

من دختر 26 ساله‌ای هستم که مدتی پیش رابطه‌ای نسبتا جدی‌ که داشتم به هم خورد. این مدت نتوانستم هیچ‌گونه رابطه‌ای در هیچ سطحی با آدم جدیدی برقرار کنم. دوماه پیش با پسری آشنا شدم که از روز اول برای من و او فقط یک دوستی خوب و صمیمی بود. بعد از یک ماه متوجه شدم علاقه‌ای از جنس دیگری در او وجود دارد. متاسفانه بدون فکر و بی‌گدار، (احتمالا به خاطر خلاء عاطفی که این مدت داشتم) به ابراز احساساتش میدان دادم و حتا اندکی هم به او اجازه دادم از نظر فیزیکی به هم نزدیک شویم.

حالا به مرحله‌ای رسیده‌ام که احساس می‌کنم شاید اشتباه کرده باشم. این پسر به هیچ وجه ویژگی‌هایی که من برای پارتنر یا دوست‌پسر خودم مهم می‌دانم را ندارد. البته به عنوان یک دوست برای من عزیز است و به همین دلیل هم قصد آسیب رساندن به او را ندارم ولی متاسفانه ماجرا تا جایی پیش رفته که نمی‌دانم تصمیم درست چیست؟

سطح نزدیکی فعلی ما در حدی است که قدم بعدی مطمئنا سکس است. بدون در نظر گرفتن او و احساسات و تمایلاتش، به خاطر تنهایی چندماهه‌ام، بدم نمی‌آید مدتی صرفا به عنوان یک شریکِ رختخواب ساده به او نگاه کنم و اگر به شخص مناسبی برخوردم رابطه‌ی جدی برقرار کنم. از طرف دیگر اما، احساس می‌کنم او با وجود این که این شرایط را قبول دارد، ولی احساسات قوی او باعث وابستگی هرچه بیشترش خواهد شد و در صورت پایان یافتن این رابطه، ضربه‌ بدی برای او خواهد بود.

چندبار با او صحبت کرده‌ام و او اصرار دارد که مسئولیتی در قبال آسیب احتمالی او متوجه من نیست. ولی آیا اصولا این کار اخلاقی است؟ چقدر اهمیت دارد دو نفری که با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند از نظر سطح احساسات و دیدشان به رابطه، تعادل داشته باشند؟ آیا صرف این که به طرف مقابل آگاهی داده شود کافیست؟

گلی

 گلی عزیز سلام

من دقیقا نمی دانم این ماجرای جدید «Friends With Benefits» چقدر در فضای اجتماعی و فرهنگی ایرانی آشنا یا جا افتاده است. اصلا نمی دانم که آیا خودت ساکن ایران هستی یا نه؟ به هر حال به خاطر نوع زندگی بسیار متحرک و متغیر در دنیای جدید، دوستی فقط برای سکس، مدتی است که وارد زندگی بخشی از زوج ها گشته است.

موردی که خودت برشمردی یکی از عمومی ترین هاست. دو دوست، به دلائل بسیار، این امکان را مفید می بیند که فقط و فقط دوستی و گذراندن اوقات بین خود را محدود به داشتن سکس نمایند. داشتن رابطه جنسی به خودی خود زیبا و دوست داشتنی است و شاید این بهترین قسمت در رابطه مورد دلخوه شما باشد ولی در ضمن همه می انیم که وارد شدن به این سطح از نزدیکی، بسیاری از معادلات را در هم خواهد ریخت.

داشتن سکس با یک نفر، خواسته یا ناخواسته « احساسات و عواطف» را به درون رابطه خواهد آورد. اتفاقی که به نسبت صمیمیت و یا شرائط هر کدام از دو نفرِ درگیر این ماجرا، به سرعت می تواند دردسر آفرین و فراهم کننده احساسات منفی گردد.

هفت قانونِ دوستی فقط برای سکس که ثابت شده است مشکلات را پیشگیری می کند اینها هستند: 1) نباید با هم زیر یک سقف زندگی کنید. 2) با دوست واقعی تان آن را تجربه نکنید. 3) حسادت نکنید. 4) با هم در بیرون از اتاق خواب وقت نگذرانید. 5) آنها را به دوستان خود معرفی نکنید. 6) ابراز احساسات تان ممنوع. 7) تعهدی برای بله گفتن برای درخواست سکس ندارید.

اصل اساسی برای سلامتِ یک دوستی صرفاً جنسی، گفتگو و روشن کردن انگیزه ها و دلائل و مرزبندی های مورد توافق است. به نظر می رسد توافق اولیه بین شما یا یکی از شما صورت نگرفته است و طبیعی است که نگران گسترش غیرقابل کنترل« احساسات» باشی.

نصیحت من این است که تا کاملاً برایت مشخص نشده است که دوست تو چطور و چگونه می تواند این سطح از دوستی را تحمل کند دست نگه داری. به همدیگر فرصت بیشتری بدهید و تاکید بیشتری بر توقعات ناگزیرِ ناشی از رابطه دوستی صرفاً جنسی را به هم گوشزد کنید. در مجموع، این شیوه جدید رابطه، امتحانش را خوب پس نداده است و چون مسیر تازه ایی است و بر اساس شرائط هر نفر، واکنش های کاملاً متفاوتی در آن شکل گرفته است برای همین اجازه بده بگویم که احتیاط و دقت بیشتری به خرج دهی و تا دیر نشده رابطه ات را برگردانی به سر جای اولش…

کیانا

www.angouleme.fr

Written By
More from کیانا

ماجرای عشق نیما و نشاط

اسمش نشاط بود و واقعاً چیزی جز نشاط نبود. نگاه ها بود...
بیشتر بخوان
 • میم

  خیلی خوبه که مردم رو راهنمایی میکنید، ولی من قبل از اینکه اسم مشاور رو ببینم کاملا مطمئن بودم که خانم هستن. بدلیل یک اشتباه فاحش. منظورم این جمله است:

  “داشتن سکس با یک نفر، خواسته یا ناخواسته مهم ترین اتفاقی را که با خود به درون رابطه خواهد آورد « احساسات و عواطف» است.”
  بنظر میرسه مشاور محترم هیچ تفاوتی میان مرد و زن بلحاظ روانی قائل نیست. جنس مذکر توانایی ایجاد رابطه حتی بصورت مستمر، بدون ورود عواطف رو داره. و چیزی که شما اشاره کردید اکثرا شامل حال خانمها میشه.

  • حسنک

   غلط است. هر دو جنس توانایی داشتن سکس بدون دخالت احساسات رو دارن. برداشت شما سنتی و غیر علمی است و در اینجا جواب نمیدهد. مثل اینکه بگوییم زنها نصف مردها هوش دارند. مرد ها هم بسیار احساسات وارند ولی قید و بندهای جامعه اجازه بروزش را به انها نمیدهد.

   • مهدی

    من که بزرگ شده امریکا و ساکن ایران هستم یاد گرفتم که سکس اوج احساسات ادمی زاد هست مرحله اخر اجساس دو نفر به هم که به سکس ختم میشه از بوسه شروع میشه تا…. اینکه دو نفر بدون احساس باهم فقط سکس کنند به حیوان بیشتر شبیه هستند تا انسان و فقط دنبال ارضا خود هستند

    • اصغر

     بعضی مواقع اینطوریه که میگی ولی وقتی هیچ دوستی از جنس مخالف امکان برقراری یک رابطه عاشقانه بایدار نداری و از طرفی اسبرم هات داره از دهنت میزنه بیرون برقراری یک رابطه فقط سکسی جه اشکالی داره ؟

     • من

      موافقم. البته من مونث هستم ولی مشکلم مشابهه. اصلا نه حوصله ی روابط عاطفی رو دارم نه وقتشو. کاش همونطور که برای مذکرها امکان اجاره ی خدمات سکسی بود برای مونث ها هم بود! من مشتری شماره ی یکش میشدم.

     • متین

      من هم این گونه هستم و متاسفانه به دلیل سنگینی درس ها فرصت و حوصله روابط عاطفی ندارم و کسی را هم ندارم تا نیازهام رو برطرف کنم

     • پسر 41 ساله

      از کجایی ؟

    • Ma X

     فکر کنم تقریبا اینجور که بوش میاد هیچ کسی حوصله روابط عافطی و احساسی رو نداره وقتشم نداره اصلن بدون داشتن حس واقعا سکس چه مزه ای داره برای شما اگه وقتشو ندارید و حوصله یه نفر دیگه رو هم ندارید اولا که یک ایرادی در تربیت شما وجود داشته دوما هم شما میتونید با شرکای جنسی مصنوعی روزگارتون بگذرونید هیچ مسئولیتی هم نمیخواد

     • leilipari

      بیشتر مردا انگار اینجوری شدن ! وقتی با کسی هستی که دوستش داری و می دونی اون هم عاشقته ولی انکار میکنه… میگه حوصله ی عشق و عاشقی نداره از تو هم میخواد احساسات رو نسبت بهش انکار کنی! مبادا مسوولیتی جدی بابت ادامه داشته باشه! کم کم بی حس میشی عادت می کنی که بی عاطفه زندگی کنی بی عاطفه کسی رو بغل کنی و هر روز به خودت دروغ بگی!

  • marderooz

   میم عزیز، کیانا از سنگ صبورهای مجله است و اشاره تان در باره عاطفه مردان تقریبا درست است و ناشی از شرائط فرهنگی و تربیتی است و یک عمومیت نسبی دارد. اما همه تلاش مجله مرد روز هم این است که نشان دهد مردان هم عاطفه دارند:) مرسی

  • شیوا

   خانم ها هم توانایی برقراری رابطه ی جنسی رو بدون دخالت عواطف و احساسات به صورت مستمر دارن. این آموزش و جامعه است که به ما میگه به عنوان زن و مرد چطور «باید» رفتار کنیم.

   منبع: تجربیات شخصی

 • نیما

  نویسنده مقاله معروف «مدت زمان عاشقی چقدر است» تاکید می کند :
  با کسی که دوستش ندارید به رختخواب نروید چون ممکن است عاشقش شوید
  در مورد زن یا مرد بودنش طرف هم چیزی نگفته.
  البته به این هم بستگی داره که چندتا شکست عاطفی رو تجربه کرده باشید از یه جایی به بعد دیگه هیچی تخمتون نیست!

  • marderooz

   و خیلی دلائل و موقعیت های دیگر… مرسی

 • مرد دیروز

  نمی‌دونم چه اسمی روش می‌زارین.. امل.. عقب مونده.. گربه‌ای که دستش به گوشت نمی‌رسه! روشن‌فکر نما.. جا نماز آبکش!
  هرچی!
  ولی وقتی یه همچین روابطی رو می‌بینم یا می‌شنوم.. تنم مور مور میشه.. احساسات تو وجودم می‌خشکه.. مخصوصن اینکه تا همین چن سال پیش فک کردن به همچین چیزایی هم تو جامعمون تابو بود، چه برسه به اینکه به فاز عملیاتیش هم وارد بشیم!
  نمی‌دونم؛ ولی این روابطی که صرفن یکی می‌خاد خودشو از تنهایی دربیاره برام مفهومی نداره.. چه برسه که کار به جاهای باریک‌تر هم بکشه.. اونم بدون اینکه ردوپایی از عشق وسط باشه
  نمی‌دونم تکلیف آدمایی مثل من که با ارزش‌های سنتی بزرگ شدن ولی تو جامعه مدرن امروز زندگی می‌کنن چیه…

  • marderooz

   مرد دیروز عزیز پدیده ها و روابط و ارزش ها، از کرات دیگر به زمین صادر نمی شود. هر لحظه، ضرورت ها و شرائط جدید و حتی شیوه معیشت جدید، فراهم کننده قوانین جدید زندگی هستند. عزیز دوست دشتنی این را هم فراموش نکن که این نوع تجربیات همگانی نشده است. مرسی. شاد باشی

   • مرد دیروز

    ممنون از توجهتون..
    دنیای مدرن رو دوست دارم ولی احساسات مدرن رو نه
    یاد فیلم “نیمه شب در پاریس” می‌افتم..
    چیزی که همیشه تو فکرم بود..
    زیاد دور نه.. تا همین چند سال پیش
    که خب، چیزی نیست جز یه دوره تسلسل باطل

 • مهران

  مدتی پیش نظرات فقهی تعدادی از مراجع مذهبی را در مورد صیغه یا همان ازدواج موقت مطالعه میکردم و هنوز آن اطلاعات از ذهنم پاک نشده که این مطلب شما را خواندم به این دریافت تزدیک شدم که صیغه صورت مدرن و پیشرفته “هفت قانون دوستی فقط برای سکس با رعایت جنبه های حقوقی برای طرفین است !

  • از قم

   البته 7 قانون برای زنها… اونا که نمی تونن صیغه کنند. زنهای متاهل ها که اصلا حرفش رو نزنید. صیغه برای مردها ساخته شده و فرق می کنه.

 • سوال

  چطور میتونیم سوالاتمون رو بپرسیم ؟!

 • آرش

  اقا کار ما از این جرو روابط گذشته لطفا چیزی بنویسید که بدرد مردم بخوره همه ما میدونیم که 99%رابطه ها بخاطر سکسه هرکی منکرش بیاد من بهش ثابت کنم،یه مطلب بزارید که عوامبل بازدارنده این نوع روابط رو مطرح کنه ..ممنون

 • لیندا

  این مدل رابطه رو من دوبار تجربه کردم. با اینکه دختر هم هستم اما
  به خاطرغریضه زیاد یا هیجان طلبی و تنوع هر دوبار خودم رابطه رو به این
  سمت هدایت کردم. تو زمان خودش خوب و هیجان انگیز بود. اما نقاهتش اینقد
  زجرآور بود که گاهی فکر میکنم کاش اصلا شروع نکرده بودم. چون حداقل برای من
  اینجوریه که تا وقتی کلا سکس ندارم بیشتر میتونم غرایضمو کنترل کنم اما
  وقتی افتادم توش کار خیلی سخت میشه و انتظاراتم مدام بیشتر میشن.

 • امید

  من هم همین شرایطو دارم … به شدت هات … یه کمی خوش تیپ و جنتلمن و … در عین حال اخلاق گرایی خاص خودمو دارم و اهل فریب دیگران نیستم … اما با این حال نیاز جنسی حسابی بهم فشار میاره … یه مدت دنبال پیدا کردن یه پارتنر واسه سکس بودم … واسه یه رابطه شفاف و امن اما نشد … خلاصه داستانیه …

 • من

  ما با گلنار خاطره ها داریم که نگو

 • مشاور

  با توجه به نسل جدید دختر خانم ها در ایران بنظر می آید یک رنسانس فرهنگی در حال وقوع است که حتی پدر و مادر های سنتی هم چاره ایی جز کنار امدن با آن نمی بینند .. ازدواج سفید ” و ,,,, و دختر ها مانند نسل مادرانشان از ایجاد رابطه به دنبال عشق و عاشقی و ازدواج نیستند و در مراحل اولیه بلوغ برای رفع نیاز جنسی و در مراحل بعدی به دنبال مردمی با امکانات مالی و تحصیلی و خانوادگی مناسب هستند..

 • Ma X

  اون بابا میخواد باهات سکس کنه تا وقتی که بتونه! کافیه بهش بگی نمی خواهی دیگه ببینیش همین!!! میره سراغ یکی دیگه( مثل خودت) پس مشکلی نیست . گرچه شاید تا چند وقت شما احساس گناه کنی و اون هم اعتماد به نفسش رو از دست بده ولی با ورود نفر سوم به زندگی هرکدوم از شما همه چی فراموش میشه . تنها چیزی که هست اینه که شما چطور تربیت شدید که میتونید اینقدر راحت بی مسئولیت باشید

 • Nima

  ای کاش توی این زمونهه بدنیا نمیومدم … فرند ویث بنفیت … عده ایی خود روشنفکر پندار …
  خود من هم تنهام و همون نیاز جنسی رو دارم که همه داریم و اون مساله ی فشار و …
  ولی وجدان هم دارم … ببین اگه میتونی به نفر سومی (که قرار باهاش تا آخر عمر زندگی کنی) این مساله رو بهش بگی؟ .. اگه میتونی بگی که من با یکی دیگه فقد بخاطر سکس دوس بودم که خب
  ولی اگه نمیتونی که ، عذاب وجدان رو هم تا آخر عمر به جون بخر … هیچ وقت نمیتونی شریک زندگیتو با تموم دلت دوس داشته باشی

  • Alireza Rajayi

   ای کاش توی این زمونه به دنیا نمیومدم . .
   . . .

   • nima

    البته که این نظرا و نصیحت هاتون رو برای کلاس درس دینی نگه دارین.

 • Alireza Rajayi

  به این فکر می کنم که هر چقدر جلوتر میریم تموم اتفاقاتی که مخصوصِ حریم های دو نفره ی ما بود به سرعتِ نور در حال عمومی شدنه..یه زمانی حتی لبخند زدن به جنس مخالف هم حریم داشت وقتی توی دلت کسی دیگه رو داشتی..!به مرور یکان یکانِ حریمها(لبخند زدن،رقصیدن با دیگری در جمع،لمس کردن و و و در نهایت سکس) شکست،تا الان! الانی که می تونی حتی به صورتِ عمومی روابط جنسی داشته باشی بدونِ اینکه علاقه ای وجود داشته باشه و ثباتی،و جامعه ای که این رو به عنوان عرف می پذیره..!
  به کجا چنین شتابان..؟!!
  (گون از نسیم پرسید..)

 • ی نفر

  به عنوان یک مرد، دیروزی و امروزیشو کاری ندارم، اصن با رابطه جنسی بدون احساس میونه خوبی ندارم، یعنی راستشو بخای انقدر وقت ندارم که وقتمو صرف روابط کم ارزش و موقت کنم؛ آدم ی وقتی ب ی جایی میرسه که نگاه ب سنش میکنه، نگاه ب موقعیتش میکنه، و میگه اگه من دارم وقت و انرژیمو صرف میکنم، پس باید در ازاش چیزی بیشتر از فقط سکس (یا برای بعضی فقط لاس خشکه) گیرم بیاد؛ ترجیح میدم از نیازهای احساسیم و نیازم به آرامش را هم در کنار یک فهیم دوست داشتنی کام بگیرم!
  نمیخام نسخه کلی برای همه بنویسم، ولی اقلا نسخه من برای دوستان نزدیکم همین بوده، و تاثیرشو در دوستایی که هر دفعه وقتشونو با ی نفر حروم میکردند دیدم که الان چقدر بیشتر ب دنبال ی رابطه کاملتر و با دوام هستند