هیچکس از خودکشی مصون نیست

چهره حقیقی خودکشی از دید توماس جوینر پروفسور دانشگاه فلوریدا در پشت پرده عجیب و غیرعادی یک ناهنجاری روانی پنهان نشده است. به اعتقاد او، ترکیب سه عامل اساسی که زمینه فراهم شدنش در هر انسان عادی وجود دارد دست به دست هم می دهند تا خودکشی صورت بگیرد.

سه حلقه اصلی که در یک ترکیب به هم پیوسته، خودکشی را به پدیده ایی روزمره تبدیل می کند می تواند رشد بیسابقه خودکشی را در دنیای معاصر توضیح دهد.  مرحله اول« کمرنگ شدن دلبستگی» است.

بخش بزرگی از انسان معاصر، به سرعت در حال تنها شدن و از دست دادن دلبستگی و وابستگی به همنوع خود است. ازدواج ها کمتر و در سنین بالاتر به وقوع می پیوندد. فرزندان کمتر و طلاقهای بیشتری در خانواده ها به وجود می آیند.

او با زیرکی بسیار تلخی مثال می زند که که همه آدم هایی که به قصد خودکشی وارد محوطه یک پل بزرگ می شوند اگر قبل از رسیدن به نقطه مورد نظر برای  پریدن از پل، با یک لبخند ساده و آشنا روبرو شوند مرور دوباره ایی بر تصمیم شان مبنی بر پایان دادن به زندگی خواهند داشت .

او ضمن تکیه بر آمار اذعان می کند که، درصد خودکشی، در آدم های متاهل کمتر از مجردین می باشد. افراد طلاق گرفته از ریسک بیشتری برای خودکشی برخوردار هستند و مادرانی که فرزند خردسال دارند میل به خودتخریبی شان کاهش بسیاری می یابد. میل به مردن با تنهایی شروع می شود.

به طور مشخص، تحقیقات نشان داده است مادری با 6 فرزند به تعداد فرزندانش نسبت به زنی که فرزند ندارد مصونیت بیشتری در برابر خودکشی دارد. مادران شاید به خاطر مشکلات و دفاع از فرزندان شان بمیرند ولی معمولا خودتخریی نخواهند بود.

بخش بزرگی از انسان معاصر، به سرعت در حال تنها شدن و از دست دادن دلبستگی و وابستگی به همنوع خود است. ازدواج ها کمتر و در سنین بالاتر به وقوع می پیوندد. فرزندان کمتر و طلاقهای بیشتری در خانواده ها به وجود می آیند.

شعار زمانه ما وابستگی کمتر و فرار از هر نوع تعهد است. راحت و بی دردسر زیستن تبدیل به یک آرزوی همگانی شده است.

به همان نسبت، امنیت اجتماعی کمتر شده است و رقابت برای کار و پیشرفت باعث شده است تا فرصت برای ایجاد روابط عاطفی، همکاری، همدردی وهمراهی کمتر شود. به عبارت صریحتر، یافتن شانه ایی برای تکیه دادن، بیش از پیش نایاب شده است.

بخش اول   بخش دوم

Tony Dokoupil, Suicide Epidemic

http://www.thedailybeast.com/newsweek/2013/05/22/why-suicide-has-become-and-epidemic-and-what-we-can-do-to-help.html

* http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/914450

http://ccvillage.buffalo.edu/Abpsy/lecture9.html

 

More from ترجمه ونداد زمانی

دنیای پر از شاعر

به سختی می توان تخمین زد که چه میزان شاعر در جهان...
بیشتر بخوان
 • مهران

  مهمه. موض.ع خیلی مهمی است

 • ع.س آنگیل

  این مقاله‌ی سه بخشی، بسیار سودمند بود. سپاس

 • سینا

  خیلی دقیق و خوب

 • سینا

  بقیش کو ؟؟؟؟؟؟؟

 • رسول

  آقا بقیش کو ؟

 • رسول

  در نهایت با زندگی مدرن و از دست رفتن مفاهیم کهن و معنا داری مثل عشق ، خدا ، ایمان و و
  مگه راهی می مونه بجز خود کشی، مخصوصا وقتی کمی بخوای فکر کنی و واقعیتهارو ببینی و واقعی تر زندگی کنی ،
  اینجاست که مردها آمار خودکشی شون بالاتره ، چون ذاتا مردها از جنس لوگوس و تفکر هستند

  تمدن (در اینجا با مفهوم مدرنیته اش) با آزمون و خطا شکل گرفته و هنوز هم با آزمون و خطا به پیش میره و نباید با چشمهای بسته بهش اعتماد کرد .
  خودکشی “نه”ای آگاهانه یا ناخدآگاهانه به تمدنی که داره مسیر غلط رو طی می کنه و یا توان پاسخگویی به غرایز آدمی رو نداره ،
  جمعیت زیاد ، بی ارزش شدن انسان ، خالی شدن زندگی از اسطوره ها و قصه های معنا دار
  از بین رفتن احساس ابدی و جاودانه بودن انسان
  کم نیست عواملی که فکر آدم رو درگیر خودش می کنه و یکدفعه آدم رو قرار میده توی نقطه ای که راهی بجز خودکشی برای خروج از افکارش نمی بینه …

 • Ch Amirreza

  be nazaram baghie dasht kamel nabod, vali a haminja mitonam begam ke khod koshi rahesh nist, ensan bayad bejange va ba omid be ayande bere jelo, moshkelat ye roozi hal mishanba sabr va hosele movafaghat hasel mishe

 • میم

  در کل موضوع جالبی هست و مطلب هم مفید بود. اما فکر میکنم در ایران دلایل خودکشی قدری متفاوت باشه. همونطور که نحوه خودکشی هم متفاوته.
  بیشترین آمار خودکشی در ایران مربوط به استانهای با فرهنگ سنتی مثل ایلام و لرستانه. زنهای متاهل درصد بالایی دارن و خودسوزی میکنن. اکثریت غریب به اتفاق هم جوون هستن.
  به راحتی میشه فهمید که مشکل این آدمها تنهایی و ندیدن لبخند نیست. شاید حتی برعکس هم باشه. به علت باورهای مذهبی(خودکشی و جهنم) از مرگ میترسن به حدی که دردناکترین نوع مرگ رو انتخاب میکنن(با باور کم شدن گناه) و به نظر میرسه هدفشون از خودکشی بیشتر ناراحت کردن اطرافیان باشه تا مقابله با احساس سربار بودن. البته من محقق نیستم اما کاش یه نفر تحقیق خوبی در این زمینه توی ایران انجام بده.

  • Amin Ebrahimi

   خدارو شکر محقق نیستی و همینطور به شکل دس گرمی 5 6 تا فکت دربارش کشف کردی !

 • Amin Ebrahimi

  یه سوال چرا تو این سه بخش مقاله این همه جمله هی تکرار میشه ؟
  بخش زیادی از این سه بخش نوشته با هم مشترکه ، اقا یه بار گفتی انگیزه شخصیش مرگ پدرش بودی فهمیدیم ، یه بار گفتی دلایل سنتی برای محقق کافی و جواب دهنده بوده فهمیدیم ، یه بار گفتی با ایره فروید درباره دلیل خودکشی مشکل داشته فهمیدیم ، چرا هر کدوم رو چن بار تکرار می کنی 🙂