نظر یک روانشناس در باره پورنوگرافی

به نظر روانشناس و نویسنده امریکایی Brandy Engler م مردانی که به مطب وی می آیند دو نوع برداشت متفاوت از پورنوگرافی را به نمایش می گذاشتند. مردان با دیدن پورنوگرافی یا حس توهین به زنان را به نمایش می گذاشتند یا به تجسمی ایده ال و زیبا از زن می اندیشیدند.

بخش اصلی پورنوگرافی که در دسترس همه است بی احترامی به زنها است. سئوالی که پیش می آید این است که چرا بیشتر از همه، تصاویر و اعمالی که خشن و توهین آمیز است خریدار دارد؟ به نظر من این نوع پورنوگرافی و استقبال بسیار زیادی که از آن می شود نشان دهنده نگرانی ها و تشویشی است که زنان در مردان ایجاد می کنند.

چرا؟ چون تقریبا همه مردان مزه تلخ « نه» شنیدن را از طرف زنان شنیدند. احساسِ دشوار برای نزدیک شدن و تمایل برای آشنایی با زنان را حس و تجربه کرده اند. با این همه سدها، چه کسی مایل نیست لحظات کوتاه از طریق تخیل ناشی از دیدن پورنوگرافی، انتقامش را از زنان بگیرد.

نوع دوم، پورنوگرافی مثبت است که بدن لخت زن را زیبا و کامل جلوه می دهد. چرا مردان به تصاویر زیبا و بی نقص زنانی که با لبخند و با تمنا به آنها چشم دوخته اند زل می زنند؟ چون به دنبال یک زن ایده ال و کامل در زندگی هستند که با زنی که کنار دست شان نشسته است فرق دارد. به دنبال زن خدایگونه ایی هستند که آرزوهای خود را در آن تجسم کنند. سینه مردان ستبر می شود وقتی می توانند تخیل کنندزتی زیبا در خیال شان، آنها را می پسندد.

برای همین، پورنوگرافی نوع مثبت هم، زن را یک وسیله و شی جنسی تصور می کنند. چرا مردان این ظرفیت و تمایل را دارند که به صورت توامان زنان را هم توهین کنند و هم محترم بشناسند؟

تلاش روانشناس در این نهفته است تا تصویر واقعی و همه جانبه از پدیده ها ارائه دهد و اجازه ندهد مدام در جبههِ بت سازی یا توهین زنان در جا بزنیم. تعریف و تصویر واقعی بدن زن، آمیزه ایی از اندازه ها و پیچ و تاب معمولی است. زنان صورت شان چین و چروک دارد. زنان گاهی بداخلاق می شوند. گاهی دست رد به سینه تمایلات مردان می زنند. بهترین و سالم ترین برداشت از زنان پذیرفتن زیبایی ها و ناکامل بودن شان به صورت همزمان است

 

Brandy Engler, What Is Objectification

http://www.tiffanygranath.com/blog/
The Men on My Couch, True Stories of Sex, Love and Psychotherapy
http://www.barnesandnoble.com/w/the-men-on-my-couch-brandy-engler/1111306620

More from ترجمه ونداد زمانی

دنیای پر از شاعر

به سختی می توان تخمین زد که چه میزان شاعر در جهان...
بیشتر بخوان
 • lyle

  درمورد نظرسنجی شما درباره خصوصیات اخلاقی اقایون هوسبازی و پایبند نبودن به خانواده در اولویت است ولی در فهرست شما ذکرنشده

  • marderooz

   لیلی خانم حتما نظرسنجی بهتری می شد اگر مواردی که گفتی را می توانستیم اضافه کنیم. تشکر دوباره

 • مریم

  منم خودخواهی را صدر فهرست قرار میدم

 • sidad

  زن خدایگونه و ایده آل فقط در اندام یک زن خودش رو بازنمایی میکنه ؟!! در مردسالاری زن فقط بدنه و گویا این خانم این مساله رو قبول داره!پس زنی که سنش بالا بره ارزشی نداره در حالیکه خیلی از مردهای خدایگونه!!! مسن هستند!!! پورنوگرافی به طور کلی زن ستیزه .رابطه برابر به ندرت در اون شکل می گیره . مثلا اگه زن زیبا و جوان و خوش هیکله جتما مرد هم باید این خصلتها رو داشته باشه تا روابط برابری شکل بگیره . البته بدون خشونت و تحقیر زن . در حالیکه در بسیاری از تصاویر پورن ، زن زیبا و جوانه ولی مرد زشت و پیره و فقط کافیه فالوس بزرگی داشته باشه!

 • Бабак

  مردان با دیدن پورنوگرافی یا حس توهین به زنان را به نمایش می گذاشتند؟؟؟ عجب!!! همه میدونند که اون رذالت و کثیفی که زنان در فیلمهای پورنو انجام میدهند همه بخاطر پول هست. هنرپیشه های زن فیلمهای پورنو که بر خلاف مردان تعداشان بیشمار هست به کثیفترین و حیوانی ترین کارها تن میدهند برای پول و شهرت آن. برای آنان هیچ اهمیتی ندارد که به صورت و دهانشان ادرار و یا بدترین و خفت بارترین کارهای دیگر انجام شود. مهم برای آنان درآوردن پول از راه هرزگی هست. حالا فمینیست ها بیان بگند تقصیر مردان است و فلان.

 • مازیار

  تحلیل جالبی بود
  با توجه به مطالبی که مطالعه کردم در این زمینه
  تقریبا تمامی فیلم های پورنو با زاویه دید مردها ساخته میشه و برای همین خیلی از زن ها لذت نمیبرن از این فیلم ها
  اخیرا زنی در امریکا اعتراض کرده بود و خودش هم اقدام به ساخت فیلم های پورنو برای زنان کرده بود

  قطعا فیلم پورنو لذت کوتاه و غرق در خیال
  هست برای مرد و لذت بخشه و من خودم خیلی نگاه میکنم و اخیرا متوجه شدم که چقدر مضرر هست

  فیلم پورنو خوراکی ها خوش رنگ و لعاب ولی مضر برای مردها هست

 • OJ

  پورنو در واقع فراری است از واقعیت کسل کننده روزمره زندگی، باوجود اینکه مردان میدانند که واقعیت ندارد اما باز هم بطرفش کشیده میشوند، پس حتما سری در میان است.