چرا در حیوانات، مذکرها زیباترند؟

هر خصوصیت زیبایی که نرها نشان می دهند مثل صدای رساتر یا رنگ و جلای اعضای بدن شان، معنای دیگری ندارد جز آنکه: اولاً، به غذای مقوی تر و بیشتری دسترسی دارند، دوماً صاحب یک منطقه حاصلخیز غذایی هستند که نرهای دیگر حق تعرض به آن را ندارند و سوماً زیبایی مذکرها حاکی از آن است که بیماری های ارٍثی و انگلی کمتری در آنها وجود دارد و شانس تکثیر بیشتر و سالمتر تخمک تضمین می شود.

sexual selection 5

داروین می گوید تلاش برای زیبا نشان دادن مذکرها در حقیقت نوعی« انتخاب جنسی» یا sexual selection است که برای تکرار نسل، حیاتی است. او می گوید حیوانات برای فراهم کردن شرائطی که به تکرار نسل شان ختم شود، همواره در یک کشمکش جنسی دو طرفه قرار می گیرند.

 تمایل یک حیوان به تکرار خویش از طریق تولید مثل آنقدر قوی است که حیوانات مذکر حتی زندگی خود را صرف مسابقه زیبایی اندامی می کنند که نام دیگرش « انتخاب جنسی»  یا sexual selection است. به عبارت دیگر انتخاب جنسی بر دو اصل استوار است 1-  جدال مستقیم مذکرها با همدیگر برای دسترسی به همنوع مونث و ۲- حق انتخابی که مونث ها دارند.

مذکرها برای تضمین پدر شدن خود، هم باید به رقابت با سایر مذکرها بپردازند که نمونه های بارز آن در طبیعت وجود دارد و هم باید در مسابقه زیبایی اندامی شرکت کنند که تصمیم نهایی بر عهده حیوان ماده است.

داروین در این مرحله از تشریح « انتخاب جنسی»، پدیده جدیدی به نام « تفاوت فیزیکی بین  نر و ماده یا را عرضه می کند و معلوم می کند به چه دلیل مردان باید زیبا باشند و اصلا چرا رقابت و جدال برای تصاحب جنس ماده شکل می گیرد.

ماده ها در یک وصلت جنسی حق انتخاب دارند چون تقریبا 90 درصد حیوانات مذکر، تنها همکاری شان برای شکل گیری فرزند، فقط  انتشار اسپرم شان است.

مردان برای تهیه  صدها میلیون اسپرم نباید انرژی زیادی مصرف کنند ولی اعضای مادهِ اکثر انواع حیوانات، هم انرژی زیادی صرف تهیه تخمک می کنند که بسیار بزرگتر از اسپرم است و هم حاوی مقدار زیادی غذا است که حیوان ماده از مصرف خودش زده است تا توسط جنین استفاده شود.

یکی دیگر از دلائلی که ماده ها را وا می دارد تا انتخابگر وصلت جنسی باشند این است که ماده ها از تعداد محدودی تخمک برخوردارهستند ( به عنوان نمونه، زنان بین 600 تا 800 تخمک دارند).  این نکته مهم هم قابل ذکر است که میل به تکثیر و انتقال ژن به نسل بعدی و تکرار خود، مونث و مذکر نمی شناسد برای همین ماده ها  ناگزیرند که برای انتخاب مرد برای فرزندان خود دقت زیادی به خرج دهند.

  حیوانات نوع مونث بیشتراز هر چیز باید مطمئن باشند که پدر فرزندان شان هم دسترسی به غذای شان بیشتر است و هم قدرت دفاع از او و فرزندانش را دارد. از همه مهمتر از کیفیت فیزیکی سالم و ژن مسلطی برخوردار هستند که آینده فرزندان و حتی نوه های سالم آنها نیز تضمین خواهد شد.

تفاوت کمبود جنسی با تمایل جنسی

 Natural Selection

Sexual Selection comes in two forms:
Direct competition between males for access to females and Female’s Choice

.

 

More from ونداد زمانی

مارگارت اتوود، فروغ فرخزادِ کانادا

  دربخش اول سعی کردم به توضیح این ادعا بپردازم که مارگارت اتوود...
بیشتر بخوان
 • salabat11

  مرسی زیاد

 • مدال آور المپیاد زیست شناسی

  دوست من متاسفانه به نظر میاد اطلاعات شما در این زمینه کامل نیست. اینطور نیست که در همه ی حیوانات نرها زیبا باشند. معمولا در پرندگان و ماهیها نرها «زیباتر» هستند ولی در پستانداران ماده ها زیباتر بوده و نرها ویژگی های دیگری (عضلانی بودن و …) دارند.

  • ونداد زمانی

   مدال آور المپیاد زیست شناسی عزیز به نوعی شما درست می گویید. کلمه زیبایی مفهومی انسانی است. منظور در اینجا بر اساس میزان های تعریف علمی برای زیبایی
   در طبیعت، سالم ترین است ( فیت نس) که بر دو اصل قدرت بقای بیشتر و
   توانایی تکرار نسل بیشتر استوار است
   Fitness is a central idea in evolutionary theory that describes the ability to both survive and reproduce

 • نیما

  مقاله شما کاملا درسته. اگه حتی نظری به حیوانات طبیعت بندازیم می بینیم که نرها زیباتر هستند حتی در پستانداران مثل شیر چه از نظر فیزیک و چه از نظر صورت با جنس ماده قابل مقایسه نیست .اگه موجودی غیر انسان جنس نر و ماده رو مقایسه کنه صد در صد می گه جنس نر زیباتره

 • دکتر شجاعی

  یه انسان راجع به زیبایی حیوانات شاید منصفانه تر نظر بده اما در مورد هم نوع خودش غریزه و تمایلات جنسی اجازه قضاوت درست رو نمیده و از اون جایی که فکر می کنم زیبایی نسبی هست به طور قطع نمی توان گفت در انسان ها جنس مونث زیبا تر از مذکر است.

 • Silver Wolf

  دلیلش میدونی چیه؟
  دلیلش اینه که حیوانات ماده نمیتونن آرایش کنن ..
  در مورد آدما فکر میکنی دختر ها خوشکلترن؟ لوازم آرایشی رو ازشون بگیر بعد ببینشون :))
  نکته : الان دخترا نگن اگه پسرا مواد نیروزا نداشته باشن فلان طورن.. اندام عضلانیه پسرا بخاطر تسترونه

 • علی

  شک نکن در انسان ها هم مذکر ها زیباترند،در انسان ها،مونث ها فقط از نظر زیبایی ظاهری زیبا ترند ولی از نظر سجایای اخلاقی هیچ رجحانی ندارند.

  • آیخان

   در انسانها هم مردها زیباترند(بدون دخالت سجایای اخلاقی، همین زیبایی فیزیکی)، منتها اکثر زنان رو نمیشه با چهره واقعیشان دید، چون پشت نقاشی ای که روی صورتشون می کشند قایم می شن. شما دوتا زن و مرد رو توی همون طبیعتی که حیوانات زندگی می کنند در نظر بگیر، بعد 4-5 سال زندگی طبیعی توی جنگل یا دشت و صحرا، قطعا مرد زیباتر از زنه دیده میشه.

 • علی

  راستش من قبلا هم به این موضوع فکر کردم، من هیچ تخصص خاصی در این زمینه ندارم و تنها نظر شخصیم رو میگم:
  اگر منظور از زیبایی جذابیت و مشخصا جذابیت جنسی باشه یک انسان نمیتونه در مورد موجودات دیگر نظر بده چون درکی از دنیای اون ها نداره و المان های جذابیت میتونه در دنیای اونها متفاوت باشه.
  در بحث زیبایی شناختی هم به نظرم انسان ها چندان نمیتونن در مورد دنیای موجودات زنده دیگه نظر دقیقی داشته باشند.
  درکل تاثیر رنگ ها و حجم ها میتونه بر روی موجودات مختلف متفاوت باشه.

  اما چرا اینطور به نظر میرسه که جنس مذکر در اکثر موجودات زیباتر هستن، به نظرم اینجا کلمه “زیبایی” به اشتباه به کار میره. بهتر هست اینجوری توصیف بشه که جنس مذکر “پر ابهت” تر هستن و همین ابهت تاثیر گذاری و به چشم آمدن رو در ذهن مخاطب تشدید میکنه. این مصداق در مورد شیر نر کاملا صادق هست.
  همین مورد در مورد جامعه انسان ها هم صادقِ و جنس مذکر در صورت داشتن فیزیک بدنی سالم و طبیعی (مثل موجودات دیگر) ابهت بیشتری خواهد داشت!

 • Zhobin Farhadi

  البته در انسان ها هم مذکر ها زیباتر هستند اما این نگاه باید از یک نگاه فراجنسیتی صورت بگیرد. اگر یک مرد و یک زن معمولی را لخت در نظر بگیرید مرد زیباتر است.

 • حماسه ایرانی

  اقای علی شما با همین نظرتان در مورد سجایای اخلاقی به سبک ضد زن های تاریخ تابلوی بسیار گویایی از سجایای اخلاقی مذکر ها هستید. وای به حال زنانی که با شما دمخور هستند و به ویژه وای به حال مادرتان که باید شرم از خود کند که چنین پسری زاییده و تربیت کرده است که به مادر خود هم جفا کند.