افزایش شوهرانِ خانه‌دار

به نقل از نشریات معتبر انگلیسی، صدها هزار مرد بریتانیایی شغل اصلی شان «خانه‌داری» است. جمعیت مردانی که نقش مادر را در کانادا ایفا می‌کنند چندین برابر شده است. سی‌ان‌ان در گزارشی مدعی شده است که داشتن شوهر خانه‌دار، رویای پنهان بسیاری از زنان شاغل در آمریکا است.

جامعه‌شناسان هندی از افزایش غیر قابل انکار مردان خانه‌دار هندی می‌گویند. در چین نیز که همیشه آمار‌ها، با اعدادی نجومی نشان داده می‌شوند، رسانه‌ها از پدیده رو به گسترش خانه‌داری مردان حرف می‌زنند. در حال حاضر، سایت‌های اینترنتی مختلفی برای مردان خانه‌دار در اروپا و آمریکای شمالی ساخته شده است و به‌طور مستمر افزوده می‌شود.

زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند به مرحمت تاثیرات انقلاب صنعتی از امکانِ آموزش و پرورش در جامعه بهره بردند. در شروع زنان غربی بعد از تجربه موفقِ مدیریت کارهای بیرون از خانه در دوران دو جنگ جهانی، توانستند از محوطه بسته و محدود خانه بیرون بیایند و مسئولیت‌های پیچیده و سخت‌تر دنیای مدرن را بر دوش بگیرند.

به مرور همین تحولات در همه سیاره ما باعث افزایش تحصیلات و تخصص زنان برای کارهای بیرون از خانه شد. زنان مشتاق و پرانرژی به استقلال اقتصادی و بعد به طور مداوم از سایر امتیازاتی که مردها در طول تاریخ داشتند بهره مند شدند.

زنان کارگر، کارمند و متخصص در تمام رشته‌های کار در دنیای مدرن، ناگزیر نیستند که درون خانه بمانند و ایفای نقش مادری را به عهده بگیرند. در این دور و زمانه براساس شرایط هر زوج و مقدار تحصیل و تخصص شان، تصمیم می گیرند کدام شان در خانه بماند و کدام شان کار کنند.

خاطرات یک شوهر خانه دار

http://www.guardian.co.uk/society/2005/oct/27/childrensservices.familyandrelationships

وبلاگ یک شوهر خانه دار

http://www.lazyhousehusband.com/

House husband: A female’s fantasy

http://articles.cnn.com/2002-05-09/health/house.husband_1_house-husband-dry-cleaning-spotless-house?_s=PM:HEALTH

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-467390/Househusband-backlash-high-flying-wives-ditch-men-em-em-wanted-stay-home.html

More from ونداد زمانی
قصه‌های عاشقانه دوران فرار از طاعون
چندین نجیب زاده جوان برای فرار از طاعون سیاه، از شهر فلورانس...
Read More