چاخان های انقلابی

 حدود 55 سال پیش در دوره ایی که چین هنوز کارخانه جهان نشده بود و بیش از 200 میلیون نفر از مردم کشور طبقه متوسط نشده بودند و هنوز حزب کمونیست  شعارهای سرخ می داد  در گزارش رئیس کمیته معدنچیان ارتش سرخ مطرح شد که:«  کارگرانِ گردان پنجم اشتیاق و شور کمتری برای کار از خود بروز دادند»

رئیس گردان برای بهتر شدن انگیزه انقلابی کارگران، پیشنهاد کرد کارگران در حین کار با بالاتنه لخت کار کنند. بخشی از زنان کارگر نیز برای نشان دادن اشتیاق شان و حمایت از کار و تولید بیشتر، لباس بالا تنه خود را در آوردند.

دیری نگذشت که بقیه گردان های کارگری به تقلید از گردان پنج، برای انگیزه کاری بیشتر لباس بالاتنه خود را در آوردند. رقابت ها توسعه بیشتری پیدا کرد. تبلیغات گسترده ایجاد شد و بقیه کارگران را تشویق به لخت شدن کردند.

رئیس سازمان جوانان که برای بازدید به منطقه کار آمده بود از گزارش مربوط به افزایش تولید و لخت شدن زنان و مردان خشنود گشت. به اعتقاد او این عمل مبارزه ایی بود با سنت های فئودالی که هزاران سا ل بر فرهنگ چین تسلط داشت.

یک بار دیگر در گردهم آیی رهبران کمیته های انقلابی معدن، از آنها خواسته شد تا دستاوردهای لخت شدن را بر شمارند، رفقای کمیته رهبری ضمن ستایش کاری که از زنان و مردان سر زده اعلام کردند که در کنار استخراج 90 هزار کیلو فلز، کارگران مبارز موفق شدند با لخت شدن، ریشه های فرهنگ فئودالی را پنبه کنند.

رئیس گردانها دستور پاداش به کارگران زن را هم صادر کرد و مدال پرچم سرخ حزب کمونیست را به آنها هدید داد. بعد از آن افزود هر چه زنان بیشتری در کارخانه با بالا تنه لخت کار کنند انگیزه کاری همه بیشتر می شود.

روسای گردان ها در بازگشت به واحد های خود شروع به تهدید کارگران کردند و اعلام کردند که لخت نشدن یعنی اشتیاق به تولید بیشتر نداشتن و آنها را از دریافت پرچم سفید ترساندند. به همین خاطر بود که مقدار زیادی از کارگران زن معدن به جمع  کارگران لخت پیوستند.

اما کم کم صدای نارضیاتی از هر طرف شنیده شد. بخشی از زنان کارگر در گردان سوم درون یک چاله بزرگ در محوطه کار پنهان شدند تا بدن نیمه لخت شان دیده نشود. بعضی ها با زیرپوش خود و یا تکه ای پارچه سینه های شان را می پوشاندند. در گردان های دیگر بعضی از زنان از رو پوش اشپزخانه استفاده کردند.

در گزارش رئیس کمیته نظارت نقل شده است که زنان کارگر و مبارز از لخت شدن در رنج هستند. حدود 30 زن به خاطر درخواست ناروای لخت شدن در حین کار حال شان آنقدر بد شده که در بیمارستان بستری شده اند.

Great Peep Forward by Zhou Xun, Harper’s magazine, June 2012

A Documentary History edited by Zhou Xun. Yale university press

More from سعید داورپناه

پسرعموهای غمگین در باغ وحش

در عکس های گرفته شده، میمون های باغ وحش بسیار غمگین هستند...
بیشتر بخوان
 • a.k.

  آخه نمیدونم چه انگیزه زورکی خودساخته ای پشت نوشتن این خرده نوشته های سبکه. اولا، مقاله نه از هارپر و نه از مقاله های مربوط لینکی گذاشته. و بعد گذاشتن عنوان “چاخان” که تا اون جا که میدونیم یعنی دروغ و لاف چه ربطی به این اتفاق داره. ثالثا، اگر این اتفاق تو غرب افتاده بود، مثلا فرض کنیم انقلاب جنسی دهه شصت و هفتاد همراه با تابوشکنی های مربوطه مثل مصرف مواد مخدر و نظایر این ها، اون آوانگاردیسم یک نسل پیشرو خونده میشد اما چون در چین از فئودالیسم رهیده اتفاق افتاده باید چاخان خونده بشه. در برابر این سبک نویسی چه میتوان گفت.

  • marderooz

   این متن یک سند تاریخی است از گزارش یک عضو نظارت حزب کمونیست چین. ایشان
   نوشته چند عضو رهبری در یک معدن به اشکال مختلف زنان را تشویق و تهدید به
   لخت شدن بالا تنه کردند تا تولید بالا رود و با این شعار که با این کار با
   فرهنگ فئودالیسم می جنگیم. در گزارش حزب کمونیست امده است که زنها از سر
   تحقیر و اجبار لخت کار کردن بستری شده اند. در استخر های آب خود را پنهان
   کرده اند مبادا سینه های شان دیده شود. همین. منظور از چاخان بزرگ این بوده
   است.

   • marderooz

    ا. ک عزیز به ادرس فیسبوکی که از شما داریم فایل اسکن شده مقاله را ضمیمه کردیم چون مجله هارپر بدون پرداخت ابونمان باز نمی شود و برای همین ادرس اینترنتی ندارد

 • زهرا

  من رفرنسهایی که داده بود را کنترل کردم. لااقل در نسخه آنلاین این مجله در ماه ژوئن سال 2012 چنین مقاله ای موجود نیست. شاید در نسخه چاپی موجود باشد ولی در نسخه آنلاین موجود نیست.

  رفرنس دومی هم که داده بود یک کتاب است با عنوان قحطی بزرگ چین که این خانم نویسنده آنرا ویرایش کرده است.

  لینک آن به اصطلاح منبع دوم مقاله شان هم این است :
  Documentary History edited by Zhou Xun. Yale university pressولی البته من از خیلی وقت پیش به خاطر مطالب ضد زن و کلیشه های جنسیتی که این مجله علیه زنان رواج می داد، درباره آن شنیده بودم و از آن شاکی بودم. نگاهی که بیاندازید، کلیشه های نظیر” زنان چه جور مردهایی را دوست دارند” یا “هفت راز برای مردان که محبوب زنان بشوند” و…دراین مجله کم نیست.