هوش عاطفی یعنی توجه و تشخیص جزئیات

از  ۲۵ سال پیش که کتاب « هوش عاطفی –  Emotional Intelligence» به قلم دانیل گولمن منتشر شد توجه جهانی نسبت به این توانایی بشری مدام بیشتر شد. این روزها معلوم شده است که مدیران، مخترعین، رهبران سیاسی، ستارگان سینما و موسیقی و قهرمانان ورزش، بدون شک هوش عاطفی بالایی دارند.

می گویند هوش عاطفی، قاضی خوبی در جدال همیشگی بین غریزه و عقل است.  این روزها حتی می گویند اگر در زندگی زناشویی یا رابطه با جنس مخالف موفق هستی به این خاطر است که هوش عاطفی بیشتر دارید.

اما یک جنبه مهم و اساسی که در تعریف هوش عاطفی در نظر گرفته نشده است چگونگی کار مغز است. به نظر می رسد یک تصویر آگاهانه و از پیش تصمیم گرفته شده در باره مغز وجود دارد که انگار می داند دارد چکار می کند و برای همین آدم با هوش عاطفی هم عملا و دقیقا می فهمد که دارد چکار می کند.

از دید عصب شناسان، کار مغز دیدن و شنیدن و حس کردن نیست. مغز درون یک جعبه بسته یعنی جمجمه قرار دارد و تنها فعل و افعالاتش، رفت و آمد و درهم تنیدن میلیاردها یاخته عصبی است. کار مغز در اصل، انتخاب فرامینی است که به بقای بدن بیانجامد. تنها حس و تشخیصی که می شود از مغز انتظار داشت  فرستادن اطلاعات یا محاسبات و حدس هایی است که باعث ادامه حیات موفق تر بدن شود.

مغز یک انسان با هوش عاطفی بالا مثل فردی است که انواع شراب ها را در خانواده شان نسل در نسل ساختند و نوشیدند و می تواند مزه میوه ها و تاثیرات آفتاب و حتی مزه شراب امسال در نقاط مختلف باغ انگورش را تشخیص دهد.

انسان دارای هوش عاطفی از مغزی برخوردار است که قدرت تفکیک انواع اطلاعات جدید و بسیار زیاد را دارد و مدام از آرشیو تجربیات و احساسات قبلی با سرعت بیشتر استفاده می کند و برای هر رفتار یا واکنش یا اتفاق، یک احساس جدید صادر می کند.

هوش عاطفی داشتن یعنی قدرت دیدن انواع احساسات متفاوت و تفکیک شان در بدن خود و دیگران … برای همین یک بازیگر خوب یا سیاستمدار پر تجربه یا یک انسان با تجربیات عشقی و شعور جنسی بیشتر، می تواند هم رفتار خود را و هم رفتار و احساسات دیگران را بخواند یا بفهند. و طبیعتا بهترین تصمیم و واکنش را بگیرد.

 

Emotional Intelligence Needs a Rewrite

More from ماهان طباطبایی

چرا دوست داریم فیلم‌های ترسناک ببینیم

ترس یکی از قدیمی ترین احساسات بشری است. یک نوع زنگ خطر...
بیشتر بخوان