قیمت انسان ۱۰ میلیون دلار است

یکی از روش های اندازه گیری که دولت ها برای برنامه های درازمدت در نظر می گیرند « ارزش آماری حیات انسان یا Value of a Statistical Life است.

شکی نیست که هیچکس نمی خواهد ارزش واقعی حیات یک انسان را را محدود به مقدار مشخصی از پول سازد. قیمت واقعی انسان و حیات قابل اندازه گیری نیست. اما برای اینکه هزینه توسعه درازمدت بهداشتی،علمی یا اقتصادی را بتوان اندازه گیری کرد بهتر است به یک واحد آماری و استاندارد از قیمت انسان تکیه شود تا سود و زیان تصمیمات بزرگ با هم مقایسه شوند.

ارزش آماری حیات انسان عددی است که با آن جان یک انسان را می توان نجات داد. به عبارت دبگر، مجموعه هزینه ایی که مردم تقبل خواهند کرد تا از مرگ یک انسان در سال جلوگیری شود عددی آماری است که برای قیمت یک انسان در نظر گرفته می شود.

اگر ۱۰۰ هزار انسان مبتلا به یک مریضی شده اند که شانس مرگ و میر ناشی از بیماری شان ۱ در ۱۰۰ هزار در هر سال باشد. ریسک مرگ انسان در این جمعیت مبتلا، ۱ درصد خواهد بود.

وقتی جمعیتی که به بیماری مبتلا هستند بخواهند هر کدام ۱۰۰ دلار برای دارو پول بدهند تا ریسک ۱ درصدی مرگ و میر برداشته شود به عدد محاسبه شده آماری برای قیمت یک انسان می رسیم.

این مثال تلویحا می گوید که قیمت هر انسان ۱۰ میلیون دلار برآورد می شود. چون ۱۰۰ هزار نفر هرکدام ۱۰۰ دلار هزینه می کنند که می شود ۱۰ میلیون دلار…

این عدد آماری برای در نظر گرفتن انسان، بالاترین عددی است که تاکنون تنظیم شده است و البته مدام تغییر می یابد. ۱۵ سال پیش ارزش آماری جان یک انسان کمی بیشتر از ۷ میلیون دلار بود.

این روزها بازارهای بین المللی و افزایش ثروت اقتصادی در بیرون از جهان غرب، آژانس های بزرگ اقتصادی و بخصوص دولت ها را وا می دارد با در نظر گرفتن این عدد آماری استاندارد شده، هزینه های بزرگ ترابریی، آموزش و پروش، بهداشت و هزینه های نظامی، مصرفی و توسعه تکنولوژی را  مورد ارزیابی قرار دهند.

 

 

How to Value a Statistical Life

ارزش آماری حیات انسان در ویکیپیدیا

5 ways of valuing a human being

THE VALUE OF A STATISTICAL LIFE: ECONOMICS AND POLITICS

Image source
https://www.everquote.com

 

More from مرد روز

معمای فلسفی – نجات جان کدام بچه مهمتر است

تفکر تجربی یک شیوه تمرین برای اندیشیدن است که اجازه می‌دهد انسان‌ها...
بیشتر بخوان