تربیت پسران با اعتماد به نفس

«خبرها حاکی از آنست که در حال حاضر پسرها روزگار سختی دارند. به نظر می‌رسد آن‌ها در تلاش برای یافتن نقش مناسب خود در زندگی و تطبیق خود، زیاد موفق نیستند.

بر طبق آمار بدست آمده، پسرها دارند برتری تحصیلی که قبلا نسبت به دخترها داشتند را از دست می دهند. مشکلات رفتاری بیشتری را تجربه می‌کنند و در سنین پایین دچار بزهکاری می‌شوند. میزان خودکشی ناشی از افسردگی آن‌ها در سنین نوجوانی به بعد بیشتر است.

ظاهرا تغییرات اجتماعی، اقتصادی و حتی تحصیلی در اکثر جوامع، درحال تضعیف مردانگی ذاتی آن‌هاست و برای بعضی از آن‌ها آینده، چیزی جز فشار یا شکست مداوم و یا هر دوی آن‌ها نیست. خودباوری و انگیزه‌های آن‌ها در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد.

با این حال و البته، بسیاری از پسرها به طور استثنایی به خوبی عمل می‌کنند و از آزادی‌های بیشتری که دارند لذت می‌برند و قادر هستند در مبارزه با زندگی در این دنیای نوین پیشی بگیرند و آسایش را در آزادی اندیشه، احساس و عمل هماهنگ با قلب گرم و صمیمی خود بینند.

پسرها برای اینکه بزرگسالانی دوست داشتنی، مهربان، انعطاف‌پذیر و ماهر شوند و بتوانند از زندگی بهره‌ی نهایی را ببرند همانند دخترها به عشق، محبت و توجه نیاز دارند.

از نظر خیلی ‌ها،  پسرها در جستجوی پرخاش و دعوا و دخترها آرام و بی سر و صدا هستند. این باور چنان در ما عمیق و ریشه‌دار است که اگر پسر بچه‌ای را ببینیم که آرام گوشه‌ای نشسته و با خرس عروسکی‌اش بازی می‌کند، با تعجب می گوییم: «مثل دختر ها است»

با وجود این که کلیشه‌هایی در ذهن همه‌ی ما درباره‌ی پسران وجود دارد، بسیاری از ما پسرانی را دیده‌ایم که رفتارشان با آن کلیشه‌ها جور در نمی‌آیند و در آن قالب تعریف شده نمی‌گنجند. هر بار در برخورد با این گونه افراد، به این نتیجه رسیده‌ایم که او مثل دخترها رفتار می کند. پس حتما مشکلی وجود دارد! به نظر می رسد ما تصمیم نداریم تفاوت‌های فردی بچه‌ها را به رسمیت بشناسیم و همچنان همه را با یک معیار می‌سنجیم!

یک اصل موثر در تربیت پسرها

پسران اغلب مرام های تربیتی و زندگی مثبت را به دقت و به راحتی می‌آموزند، البته در صورتی که ببینند شما هم به همین شکل عمل می‌کنید! این نکته مخصوصا برای پسرها اهمیت دارد چون احساسات و عقاید پدران یا الگوهای مذکری که برای خود تعیین کرده اند، تاثیر بسیار مهمی بر شخصیت آنها خواهند داشت.

در تربیت نوع سنتی، والدین فکر می کنند عقاید و پیشنهادات یا تذکرات اخلاقی باید به صورت امری و حالت مستبدانه اظهار شوند و حرف و فرمان شان، «واقعیت محض» تلقی شود.

این  رفتار قطعی باعث می شود که در درجه اول استقلال فردی و خصوصیات منحصر به فرد هر پسر را نادیده می گیرد هر پسری ویژگی ها و شیوه نگاه کردن و قضاوتش و هوشمندی اش نسبت به دنیای بیرون با دیگر ی می تواند فرق داشته باشد.

برای همین، درست این است که والدین ابتدا افکار و استدلال‌ها را توضیح دهند و یادشان نرود که قدرت درونی زاییده‌ی صبر و احترام است نه سلطه‌طلبی. داشتن چنین منش و طرز برخوردی می‌تواند کاملا رهایی‌‌بخش باشد. اگر شما نیازی به سلطه‌جویی مداوم نداشته باشید، نیازی هم نخواهد بود که همیشه حق با شما باشد.

پیشنهادات تربیتی برای والدین پسران

۱. اگر عصبانی، ناراحت یا دلخور هستید، به جای اینکه صرفا فریاد بزنید، دلیل آن را توضیح دهید.

۲. وقتی اعمالی که از پسرتان سر زد و تاثیراتش را توضیح می‌دهید، او می‌آموزد که نتایج رفتارش را حدس بزند و پیش‌بینی کند. این امر به او کمک می‌کند که شخص مسئولیت‌پذیری بار بیاید.

۳. با گفتن جمله‌هایی مانند : «اول این فکر را کردم، بعد دریافتم که … پس تصمیم گرفتم…» شیوه‌ی تصمیم‌گیری خود را برایش تعریف کنید.

۴. شما مسئول احساسات خود هستید. بگویید: «من عصبانی شدم وقتی که…» نه اینکه: «تومرا عصبانی کردی!»

۵. اگر پسرتان قسم می‌خورد، از او بخواهید تا برای بیان آنچه که سعی در گفتنش دارد واژه‌ی دیگری بیابد و خود نیز همین کار را بکنید.

پیشنهادات تربیتی پسران برای معلم‌ها و مربیان

۱- به دانش‌آموزان‌تان کمک کنید تا بهترین زبان را برای ابراز افکار و احساسات‌شان بیابند.

۲- خودتان هم بکوشید تا حد امکان چنین کاری را انجام بدهید.

۳- از عبارت‌هایی که با «من» شروع می‌شود، استفاده کنید تا به نظر نرسد که دانش‌آموز خاص یا گروهی خاص از دانش‌آموزان را سرزنش می‌کنید.

۴- آگاهی عاطفی، واژگان عاطفی را می‌طلبد. پسرها باید کلماتی را که می‌توانند برای ابراز احساسات‌شان به کار ببرند، کشف کنند. اگر اطلاعات به طرز مناسبی به آنها داده شود از گسترش واژگانی که در حافظه دارند برای جایگزین کردن ناسزاها لذت خواهند برد.

به نظر می‌رسد که با توجه به حجم کتاب و تنوع مطالب آن، نویسنده به خوبی توانسته است آنچه برای پرورش پسرانی شاد، موفق و توانا لازم است یک‌جا جمع کند. با مطالعه‌ی این کتاب نه تنها بعضی باورهای نادرست از ذهن مخاطب پاک می‌شود، بلکه راه‌های درستی برای مواجهه با پسران در شرایط مختلف پیش پای مخاطب گذاشته می‌شود.

دغدغه‌ی والدین و مربیان، بخشیدن هویت مناسب مردانه به پسران است. هویتی که برای بدست آوردن آن لازم نیست که او خود را از دیگران جدا کند یا با خود غریبه شود. دنیای نچسب و سهل‌انگارانه‌ی فرهنگ سنتی، مردها را به جایی نمی‌رساند. بلکه باید احساسات و افراد در آن جایی داشته باشند.

پسرها خوب است متوجه شوند که همه امکان خطا داریم و همه ما گاهی می ترسیم یا احساس شرم می کنیم و گاها خجالت می کشیم و همه این بروز دادن عاطفه ها سالم و طبیعی است، می‌توانیم آن‌ها را یاری کنیم تا به مردانی شاد، خونگرم، بخشنده و دارای اعتماد به نفس برای جامعه‌ی آتی ما تبدیل شوند که برای هر کسی از جمله خودشان مفید خواهد بود.

 

خلاصه ایی از معرفی یک کتاب که در سایت فارسی مایندوی تهیه شده است.

  صد نکته برای تربیت پسران با اعتماد به نفس نوشته‌ی  الیزابت هارتلی بروئر

raising confident boys

image source

More from رزا عطایی

تربیت پسران با اعتماد به نفس

«خبرها حاکی از آنست که در حال حاضر پسرها روزگار سختی دارند....
بیشتر بخوان