بچه داشتن خوب است

«بریان کاپلان» استاد رشته اقتصاد در دانشگاه «میسون» واشنگتن، در کتابش «دلائل خودخواهانه برای داشتن فرزند بیشتر» می گوید اگر به داشتن بچه فکر می‌کنید ولی از مشکلات آن می‌ترسید بدانید که بر اساس دیدگاه‌های اقتصادی و حتی علمی جدید، داشتن بچه مفیدتر از نداشتن آن است.

از هزاران سال پیش، والدین به بچه‌ها به دید سرمایه‌گذاری برای آینده و منبع حمایت برای دوره‌ی کهنسالی می‌نگریستند ولی مورخین جامعه‌شناس در تحقیقات خویش به نتیجه‌ی متضادی دست یافته‌اند.

مدارک حاکی از آن است که در دوره‌ی تمدن‌های بیابان‌گردی و کشاورزی، والدین با وجود از خودگذشتگی تمام، به دلیل طول عمر کوتاه بشر، فرصت بهره‌برداری از فرزندان را به گور می‌بردند.

تنها شیوه‌ی بازپرداخت، ازخودگذشتگی فرزندانی بود که بعدها خودشان به والدین تبدیل می‌شدند. اما با افزایش طول عمر بشر،  پدر و مادرها شانس بیشتری دارند تا بخشی از هزینه های متقبل شده شان، به آنها برگردد.

دکتر کاپلان می‌گوید نه تنها فرصت بازپرداخت و حم‌ایت فرزندان در ‌دوره معاصر بیشتر شده است بلکه از رنج و سختی نگهداری شان نیز کاسته شده است.

تحقیقات‌ نشان داده است داشت‌ن فرزند  در مجموع باعث کاهش شادی والدین می شود. آمار نشان داده است فرزند اول، به خاطر دقت و حساسیت و نگرانی زوچ ها، شش درصد از شادی والدین را می رباید. اما دکتر کاپلان معتقد است بچه های بعدی هرکدام فقط نیم درصد از شادی می کاهند.

دکتر کاپلان به زوج های جوان پیشنهاد می‌کند که با نگاهی سبک‌تر و دلپذیرتر به پدر و مادر شدن بنگرند و مطمئن باشند که تجربه‌ی بسیار خوشایند و لذت‌بخشی خواهند داشت. آرامش‌بخش‌تر از همه آن است که بفهمند عامل اصلی موفقیت و یا شکست فرزندان شان، نخواهند بود.

 

 Selfish Reasons to Have More Kids

https://www.amazon.ca/Selfish-Reasons-Have-More-Kids/dp/0465028616

More from مرد روز
ده جذابیت زنانه
عکاس اتریشی Miki Macovei تصوری کمابیش شرقی از زیبایی زن دارد. در نشان...
Read More