گیاه مخدری که لحظه مرگ را بازسازی می کند

تحقیقی در فصلنامه « پیشگامان روانشناسی» منتشر شده است که نشان می دهد گیاه مخدر ayahuasca که در جنگل های آمازون توسط بومی ها استفاده می شود تاثیر مشابهی دارد با احساس افرادی که سکته قلبی کرده اند و تا یک قدمی مرگ رفته اند.

از دید علوم پزشکی، احساس در یک قدمی مرگ بودن در افرادی که سکته قلبی داشته اند خصوصیات مشترکی دارد که عبارتند از « تجربه بیرون قرار گرفتن روح از بدن، رسیدن به آرامش درونی خعجیب، رفتن به سمت یک تونل تاریک و در نهایت دیدن یک نور در ته تونل می باشد»

تحقیق دانشگاه انگلیسی کالج لندن به سرپرستی یکی از معتبرترین  متخصصین بررسی تاثیرات مواد مخدر دکتر Robin Carhart-Harris نشان داد که مصرف مخدر گیاهی ayahuasca قادر است در افراد تجربه لحظه مرگ را تداعی کند.

مواد شیمیایی سازنده مخدر بومیان برزیل dimethyltryptamine – DMT  می باشد که آنها را قادر می سازد به سفرهای ماورای واقعیت بروند و خیالات و تصوراتی در بدن شان ایجاد شود که در آنها احساس معنوی و عارفانه ایی ایجاد کند که خیلی شبیه حس مرگ است.

محققین سعی کردند با ایجاد حالت لحظات عجیب قبل از مرگ توسط این ماده شیمیایی که گیاهش در طبیعت وجود دارد و بدن ما و بعضی پستانداران می سازد به برسی حالت مرگ و نشانه هایش بپردازند.

بازسازی حس و حالت مرگ، در ضمن می تواند نشان دهد که ریشه معنوی و مذهبیِ لحظات مرگ، چگونه در یاخته های عصبی مغز ما ایجاد می شوند. ضمن آنکه امکان ساختن یک داروی ارامش بخش معنوی نیز ایجاد می شود.

به کمک شناخت بیشتر از این گیاه مخدر شاید به یک داروی معنوی دست پیدا کرد که بتواند برای انواع تنش ها و استرس های مربوط به تشویش یا افسردگی نیز کاربرد داشته باشد.

 

DMT makes your brain think it’s dying—and it’s completely wonderful

 

Written By
More from Saide Kardar
فیلمی در باره جنایت سقوط هواپیمای اوکرائینی پرواز ۷۵۲
حامد اسماعيليون نويسنده و دندانپزشك شناخته شده ايرانى ساكن كانادا كه همسر...
Read More