۵ دوست که هر مرد باید داشته باشد

زیست شناس معروف Robin Dunbar معتقد است به طور میانگین، هر انسان قادر است از امکان دوستی و پیگیری آشنایی با ۱۵۰ نفر را داشته باشد. اما این نوع آشنایی با دوستی صمیمی فرق دارد. ادمها در زندگی لایه های متفاوت و دایره های خصوصی تری از دوست نیز برای خود دارند و این صمیمت و مراوده آنقدر کوچک می شود که بدون تردید به انگشتان یک دست هم می رسد.

دوست، زندگی را جالب تر  و البته آسانتر می سازد. برای همین همه ما با افرادی دوستی بیشتری خواهیم داشت که در ضمن مفید هم باشند و این به خودی خود یعنی ما نیز در زندگی آنهایی که ما را به دوستی برمی گزینند نقش مثبت داریم. اگر خوش شانس باشیم شکل ایده ال برای جمع بسیار خاص دوستان، یک گروه ۵  نفره است. دوستانی که هر کدام  گوشه ای از ضعف ها و کمبودهای  ما را می پوشانند.

۱ – دوست مشاور و راهنما

آدمها با هم فرق می کنند و به همین دلیل واضح، بعضی ها، از ما با تجربه تر و یا خردمندتر هستند. داشتن دوستی که همه خصوصیات یک انسان عاقل و با تجربه را داشته باشد از بزرگترین نعمت های زندگی است. همه ما در لحظات بحرانی قرار می گیریم که هر قدم و تصمیم ممکن است هزینه های زیاد داشته باشد. برای همین داشتن دوستی که بتوانیم به نظر و مشاوره وی اعتماد داشته باشیم یک امکان گرانقدر است.

۲ – دوست همه فن حریف

همانطور که از اسمش پیدا است شخصی است که می تواند در شرایط مختلف، با قابلیت های فراوانی که دارد به کار آید. اومی تواند در زمینه سازی برای آشنایی با یک دختر به کمک ما بیاید. کلا با او بودن به آدم اعتماد به نفس کافی می دهد که اجتماعی تر باشیم. او مشوق ما برای ریسک های کوچک زندگی است.

او اهل برنامه ریختن است. او دوستی است که وقتی از مجردی به متاهلی کوچ می کنیم به یادمان می اندازد که کمی مستقل باشیم و همچنان دوستان قدیمی و خوب را از یاد نبریم و …

۳ – دوست حی و حاضر

این دوست هر جا که کارت می لنگد سرو کله اش پیدا می شود، موقع اسباب کشی، موقعی که پول کم می آوری. موقعی که ماشینت وسط جاده از کار افتاده یا پایت در گچ است و باید از بیمارستان به خانه بروی… این نوع دوست، با وجود اینکه ساده ترین مشکلات فنی و لوژیستیکی را حل می کند ولی وجودش و تاثیرش در زندگی، بویژه در لحظاتی که دنیا زیر پای آدم خالی می شود غنیمت است.

۴ – دوستِ  ورزش

فرق نمی کند با هم به مسابقه فوتبال می روید یا دوچرخه سواری می کنید یا به باشگاه محل می روید ولی اگر دوستی برای این موقعیت ها نداشتید شاید 70 درصد مواقع از جای تان هم بلند نمی شدید. سلامت شاید در دهه بیست زندگی اصلا به چشم نیاید ولی عادت ورزشی که نصیب تان می شود در ده های بعدی زندگی حتی می تواند نجاتبخش زندگی تان باشد.

این روزها سکته، چاقی، مرض قند و سرطان، با نسبت بالا در درون جمعیت انسانی رخنه کرده است. عادت و علاقه به ورزش، هدیه ایی است سالم که این نوع دوست ایجاد می کند.

۵ – دوستِ همکار

اکثر مردان حدود 40 ساعت در هفته کار می کنند و ترکیب ان با وقت نهار و ایاب و ذهاب، برای خودش بخش بزرگی از دوران بیداری در زندگی است. داشتن یک دوست که فضای سخت و خسته کننده ساعات کاری را کمی مطبوع سازد یک غنیمت است. این نوع دوست قرار نیست دوست خیلی نزدیکت باشد و یا اخر هفته شاید اصلا او را نبینی ولی نفعش و احساس رضایتی که ایجاد می کند در حد یک دوست واقعی و همیشگی است.

 

 

5 Types of Friends Every Man Needs

5 Types of Friends Every Man Needs

More from مرد روز

حسین امانت، معمار برج شهیاد

مجله فرهنگی و هنری« بدون» که در باره آسیا و بویژه ایران و...
بیشتر بخوان