سه جنبه تاریک شخصیت آدم های موفق

همه متعجبیم از اینکه چرا آدمهای بد، همیشه جزو تصاحب کنندگان اصلی قدرت و دارایی های جامعه هستند.  روانشناسان ولی تعجبی از این بابت ندارند چون مدتی است موفق به شناسایی سه خصلت رفتاری شده اند که از آن با عنوان  The Dark Triad یاد می کنند.

بر اساس این نظریه، ترکیب سه خصلت منفی « خودشیفته، فریبکار و بی وجدان» باعث می شود آدمها، از اعتماد به نفس و قدرت سوء استفاده زیادی برخوردار شوند.

خودشیفتگی یا narcissism اجازه می دهد افراد فکر کنند موفقیت و برتری، حق طبیعی شان است و برای همین به خودشان جرئت می دهند به هر شکل ممکن آن را به دست آورند. Machiavellianism یا دغلکاران، افراد دیگر را در موقعیتی قرار می دهند که تصمیمات درست اتخاذ نکنند. خصلت psychopathy یا بی وجدانی، عین یک برگ همیشه برنده عمل می کند چون هیچ احساس ترحمی برای صدمه زدن و گمراه کردن دیگران از خود نشان نمی دهد.

ترکیب سه جنبه تاریک شخصیت، باعث می شود افراد سنگدل و بی رحم بشوند و فقط به فکر منافع خود باشند.

سواستفاده از دیگران به وسیله سه خصلت منفی می تواند خیلی راحت باشد چون خودشیفته ها، هدف دیگری جز منفعت خود، سراغ ندارند. ماکیاویلنیست ها، کارشان دروغ و فریب است و بی وجدان ها مطمئن خواهند بود که هر وسیله لازم برای پیشبرد مقصودشان، استفاده می شود.

بشر از همان ابتدا یاد گرفت که با استفاده از خصلت های منفی The Dark Triad می تواند به منبع غذایی بیشتر، به تولیدمثل بیشتر و احترام و جا گرفتن در سلسله مراتب مهم تردست یابد.

 

Confused About Successful Jerks? Get to Know the Dark Triad

IMAGE SOURCE

TriadBlog

 

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

پلی بوی و ساختن رویای آمریکایی

به‌ جرئت می‌توان ادعا کرد که بخش بزرگی از مردان جهان به‌...
بیشتر بخوان
  • Hamid Barfi

    اگر این سه خصلت مواد غذایی بیشتر، تولید مثل بیشتر و احترام بیشتر رو به ارمغان میاره چرا بعضی انسان ها اخلاق گرا میشن؟ انسان های اخلاقی هم به دنبال همین چیزها هستند مگه نیستند؟

    • به دست اوردن خواسته ها و داشتن ارزوی مشترک فرق می کند با سو استفاده و فریب و دزدیِ ارزوها و منافع دیگران….

  • زیبا احمدپور

    اتفاقا خیلی هم خوبه ادم باید دیگران را نردبان ترقی خود بکند چه شوهر و همسر چه همکار و دوست. با زبان خامش کن و ازش استفاده کن تا موفق بشی بعد هم بو با هم تفاهم نداریم. چرا حیوانی باشد؟ موفقیت در دنیا ابعاد حیوانی دارد

    • این روزها بشرِ متحول و متمدن شده، راه های متعادل تر و کم ضررتری برای صعود از تردبان ترقی دارد. راهی که اسیبش به دیگران خیلی کمتر است.