راز مجرد ماندن ژاپنی ها

از ۵ سال گذشته جمعیت ژاپن هر سال یک میلیون نفر کمتر می شود و از حدود ۱۲۸ میلیون به ۸۰ میلیون در سال ۲۰۶۰ خواهد رسید.  شاید به خاطر این باشد که جوانان ژاپن از سکس می گریزند ولی جالب تر از همه اینکه، در طی ۵ سال اخیر ژاپن از رونق اقتصادی خوبی برخوردار بوده است.

در کنار عواملی نظیر افزایش طول عمر، کاهش مرگ و میر، افزایش زندگی مجردی و صرف دهه بیست سالگی جوانان برای تحصیلات عالی، یک راز اصلی تر هم وجود دارد که جوانان ژاپنی را وا می دارد ازدواج نکنند.

بر طبق آمار رسمی، دوران کار ثابت به سر آمده است و شرکت های دولتی و خصوصی رغبتی برای نگهداری کارمندان شان نشان نمی دهند. شغل ها کوتاه مدت و نیمه وقت هستند. دلیل اصلی این نوع مدیریت نیز در رقابت ناگزیر بین المللی برای تولید کالا و خدمات ارزانتر در جهان است.

این روند جدید شیوه آینده نگری مردان جوان ژاپن را مختل کرده است. این ماجرا بویژه برای مردان دشوار تر است چون فرهنگ عمومی ژاپن و جهان، همچنان توقع دارد که مردان نان آور اصلی خانه باشند. در ژاپن به تنهایی، ۷۰ درصد زنانی که فرزند اول شان متولد می شود به سر کار بر نمی گردند و تعهد مالی این تصمیمات بر عهده مردان می افتد.

مردان ژاپن می دانند که نمی توانند از عهده  وظایف مرد خانه برآیند و برای همین میل به ازدواج و فرزندآوری را مهار می کنند. آنها حتی از عهده زندگی خودشان بر نمی ایند و در فرهنگ عمومی جمعیتی از مردان جوان ایجاد شده اند که برای سکونت به کافه های اینترنتی پناه می برند و یا بازی های مخصوصی نظیر « بازی این دنیای جهنمی» درست شده است که بازی با آن، برای خیلی ها آشنا است چون آن را زندگی می کنند.

The Mystery of Why Japanese People Are Having So Few Babies

https://www.theatlantic.com/business/archive/2017/07/japan-mystery-low-birth-rate/534291/

Japan, Short on Babies, Reaches a Worrisome Milestone

image source

South China Morning Post

More from ماهان طباطبایی

نور درمانی برای افزایش تستوسترون مردانه

محققین یک دانشگاه ایتالیایی بر اساس یک تجربه عمومی که نشان می دهد...
بیشتر بخوان