چگونه سپاسگزار زندگی باشیم

1- زندگی مسابقه بین من با دیگران نیست

نیاز و موقعیت هر انسان متفاوت است. اصلا مسابقه ای در کار نیست. همه ما بر اساس وضعیت بسیار خاص هر کدام مان، مشغول زندگی و تکاپو هستیم.

2- همه چیز می تواند بدتر گردد

شاد بودن خودمان را انکار نکنیم فقط به خاطر اینکه دیگران ممکن است از ما شادتر باشند.

3- خیلی از رسوم ما از دل بدبختی ها سر برآورده اند

دنیا پر از بدی، ناهنجاری، تحقیر، بدشانسی و بی عدالتی است. خیلی از آنها مستقیم و سخت، زندگی ما را گاهی فلج هم می سازد.

مرگ مادربزرگ من و شرم از اینکه به اندازه کافی به سراغش نرفتم به من و بقیه اعضای خانواده یاد داد که قدر همدیگر را بیشتر بدانیم. بیشتر سنت ها و مرام ها نتیجه یک اتفاق اسفبار است.

4- خواستنی های دلخواهم را ندارم ولی خوشبختم از هر چه که دارم

درصد کمی از بشر هرچه که بخواهند برای شان مهیا است. خیلی ها هم هستند که بیشتر از ما شانس و موقعیت و حمایت در زندگی دارند. ما بدون آنکه خودمان را بفریبیم یا سرزنش کنیم در درجه اول، شایسته است هر آنچه که داریم را قدر بدانیم و بعد آنها را سکویی بسازیم برای خواسته های بیشتر …

5- هر چه که در زندگی داریم مهم است

لیستی از خوشی های کوچک تان فراهم کنید. به سادگی خواهید دید که تفاوت ارزش بین داشتن یک گپ صمیمی  به همراه  صرف چای یا قهوه با یک آرزوی به نظر بزرگتر نیست. چون نتیجه هر توقع را باید در ایجاد خشنودی و ارامش بسنجیم.

اگر ذهن مان را تربیت کنیم غذای خوشمزه ایی که در خانه مادرمان می خوریم را قدردان باشیم، سریال تلویزیونی که منتظر اپیزود جدیدش هستیم را مطبوع بیابیم و یا همه توقعات ساده ایی که هر روز برآورده می شود را اینگونه ببینیم  لبخندهای کوچک مدام بر در صورت مان نقش می بندد.

6- همه جا صحبت از این حق هست که باید همه چیز داشته باشیم

این روزها همه می توانند سطح استاندارد زندگی  بقیه مردم جهان را ببینند و این باعث ایجاد دلتنگی مداوم می شود از اینکه چرا من همه چیزهایی که می بینم را ندارم؟

یک قرار جهانی به راه افتاده است که مبادا از غافله بیشتر داشتن عقب بیفتم. مبادا جزو آنهایی باشم که این یا آن را ندارند. این توقعات واقعی و نفسگیر و حقیقی است ولی اگر بدانیم در این مسابقه عظیم برای بیشتر خواستن، خیلی از ما به ناگزیر جا خواهیم ماند رنج ناخواسته ایی را فراهم می کنیم.

آدم هایی که قدرت  تشخیص این شتاب و موج همه گیر را دارند بهای اصلی را به آنچه که دارند می دهند. بدون اینکه از تلاش شان برای رسیدن به زندگی بهتر بکاهند. اصل را بر این بگذاریم که هر چه قدر توانستیم از این باغ زیبای زندگی بچینیم غنیمت است و خشنودیم.

7- همه چیز می تواند تغییر کند

این اصل ماندگار در حیات است. هیچکدام از ما انسانها در وضعیتی که بودیم نخواهیم بود.  خیلی از ما اصلا نخواهیم بود.

8- از هر انسانی با هر رفتاری که نسبت به من دارد می‌توانم چیزی بیاموزم

اینکه احساس کنیم بعضی ها کارشان تخریب و اذیت است هم واقعی است و هم طبیعی ولی یاد گرفتن این اعتقاد که هر بار یک نفر حق مرا پایمال می کند و مثلا صف را رعایت نمی کند آدم عوضی نیست. او فقط پریشان و شتابزده روزگار می گذراند.

چقدر خوب است از طریق رفتار وی متوجه شویم صبوری از درد و اذیت خودم و دیگران خواهد کاست. این شیوه قضاوت نسبت به دیگران را نمی شود آسان به دست آورد. ولی وقتی به آن دست یافتیم خشنودتر خواهیم بود.

9 – زندگی خودش به تنهایی یک هدیه جهانی است

به عنوان انسان متولد شدن و داشتن هوش و حواس و فکر و خیال و هویت و عاطفه، یک اتفاق نادر در بین میلیونها کهکشان اطراف ما است. ما پیچیده ترین فراورده حیات بر روی سیاره  زمین هستیم و نتیجه بیش از سه میلیارد سال تطبیق و بقا…  ترکیب بی نظیری که  به خودی خود یک هدیه جهانی است. قدرش را بدانیم و آن را با چیزهایی که نداریم و نمی توانیم به دست بیاوریم مخدوش نسازیم.

 

 

9 Things Grateful People Believe – By Lori Deschene

https://tinybuddha.com/blog/9-things-grateful-people-believe/

More from سعید داورپناه

شگرد کارتونیست ایرانی احسان گنجی

کاریکاتورهای احسان گنجی به حقیقت های که مثل روز روشن است می...
بیشتر بخوان