غمگین بودن به نفع بشر است

تبلیغات شرکت های خدمات مصرفی و تزئینی مدام می خواهند شادی مصنوعی بفروشند. آنها با نشان دادن زیباترین آدمها در لوکس ترین و شادترین وضعیت به شکل های مختلف،به ادم ها بگویند ناقص، زشت و غمگین هستید تا افراد با خریدن محصولات شان، فکر کنند که به تعادل و شادی می رسند.

انگار همه باید همیشه شاد باشند و صورت شان برق بزند و بهترین اندام، مدل مو، لباس، ماشین، خانه و مسافرت داشته باشند وگرنه موجودات بدبخت و غمگینی خواهند بود. اما از دید روانشناسان، غمگین بودن همیشه بد نیست و در اغلب موارد طبیعی هم هست چون نقشِ هشدار دهنده را ایفا می کنند. در طول تاریخ زندگی انسان، به خاطر اینکه همواره خطر و ناملایمات زیادتر بوده است احساسات غمگینانه و نگران کننده ما  بیشتر از واکنش های شادیبخش می باشند.

شکی نیست که احساس افسردگی شدید و طولانی مدت، زندگی بعضی از انسانها را کاملا مختل می کند ولی از نظر روانشناسان، افسردگی خفیف و گذرا، یک رفتار تطبیقی برای روبرو شدن هر چه دقیق تر با موقعیت های نامساعد است.

1 – در حین ناراحت یا غمگین بودن، آدم‌ها سعی می کنند به جزئیات بهای بیشتری دهند. به ایما و اشاره ها توجه می‌کنند و اینها کمک می‌کند داوری شان، خطای کمتری داشته باشد.

2 – افراد غمگین و جدی، هیجانزده نمی شوند. حواس شان کمتر پرت می شود. به این خاطر، فرصت می یابند کارهای شان را بهتر و کامل تر انجام دهند.

3 – افرادِ غمگین و بالطبع ساکت تر به صداها حساس تر هستند. مزیتی که اجازه می دهد نیت و ایده دیگران را بهتر درک و جذب کنند و در انتقال ایده و نظرِ خودشان، موفق تر باشند. آنها در ضمن، توجه بیشتری به توقعات اجتماع، نشان می دهند. همین باعث می شود نسبت به رعایت حق دیگران، حساس تر باشند و رفتار عادلانه تری بروز دهند.

بازار بزرگ و بسیار سودآوری از تفریحات و انتشارات وجود دارد که کارشان فروش شادی و خوشبختی کاذب است. برای همین اصرار وسیعی در دنیای اقتصادی و بازار خدماتی وجود دارد که غمگین بودن را غیرطبیعی جلوه دهند. 

;

Why bad moods are good for you: the surprising benefits of sadness – Joseph Paul Forgas
Scientia Professor of Psychology, UNSW

https://theconversation.com/why-bad-moods-are-good-for-you-the-surprising-benefits-of-sadness-75402

IMAGE SOURCE

english.manoramaonline.com

More from مرد روز
رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون از همسرش ۲۴ سال جوانتر است
امانوئل ماکرون ۳۹ ساله از دوران دبیرستان با معلم خودش Brigitte Trogneux...
Read More