نظر یک فیلسوف در باره افرادی که از عشق می گریزند

همه ما می خواهیم عشق را تجربه کنیم ولی خیلی از ما احساس خوبی نداریم وقتی یک نفر به ما ابراز عشق می کند. یک ندای درونی به ما می گوید آدمی که از ما خوشش آمده، فرد ضعیفی است و یک جای کارش می لنگد.

George Hodan

قضیه کمی ناراحت کننده تر می شود وقتی که علاقه شان را صریح و شفاف بروز می دهند احساس ناخوشایندی همه وجود ما را در بر می گیرد. خودمان را ناگزیر می یابیم که به آنها بگوییم هیچ احساس خاصی به شما نداریم.

ولی شاید مشکل آنها نیستند و ناراحتی اصلی، به خودمان بر می گردد وبه تشخیصی که از خودمان داریم. ما جذابیتی که آنها در ما سراغ گرفتند را درک نمی کنیم. به نظر ما، تصور عاشقانه شان نسبت به ما مشکوک است.

شیفتگی شان به ما، با ظرفیتی که در خودمان سراغ داریم در تناقض است چون فکر می کنیم موجود دوست داشتنی نیستیم. برای همین، سعی می کنیم اعمال ناخوشایندی از خود بروز دهیم تا دست از علاقه شان بردارند.

با تعجب از خودمان می پرسیم چقدر یک نفر می تواند سطح توقعش از عشق، آنقدر کم باشد که آدم نه چندان دلچسبی چون ما را بپسندد؟ اما در ضمن شاید بد نباشد به یک صورت دیگر هم به قضیه بنگریم.

شاید این توجه و دلبستگی که شاهدش هستیم نشانه رفتار یک آدم متوهم و ضعیف النفس نیست. شاید وی ویژگی هایی را در ما دیده است که متاسفانه، خودمان متوجه اش نیستیم. خصوصیاتی که اصلا در باره اش فکر نکرده بودیم. چون همیشه فکر می کردیم لایق عشق نیستیم.

شاید در میان این همه احساساتی که برای ما آشنا نیست دریچه ای از یک امید تازه به روی ما گشوده شود. شادید بد نباشد به توجه و علاقه آدمی که ما را دوست داشتنی یافته است اعتماد کنیم و از آن مهمتر، دست از خودتحقیری و خودتخریبی برداریم.

شاید بد نباشد شجاعت بیشتری به خرج دهیم و باور کنیم انسان جالب و جذابی هستیم. حتی اگر این علاقه و جذابیت دوطرفه نباشد و سرانجامی نیابد ولی حداقل، به سلیقه و تلاش فرد مقابل احترام بگذاریم و برای وجود خودمان و او، اعتبار بیشتری قائل شویم.

The Terrors of Being Loved

http://www.thebookoflife.org/the-terrors-of-being-loved/

Image source

http://www.publicdomainpictures.net/

More from سعید داورپناه

اینک آخرالزمان – نمایشگاه آثار مرجان اندرودی

شهرهای بزرگ دنیا ( متروپلیس هایی نظیر نیویورک، بوئنوس آیرس، بیروت، آمستردام...
بیشتر بخوان