مزاحمت خیابانی زنان، برای ما تفریح بود

233687_455

سایت شبنویس گزارشی از شکوائیه های یک دختر توریست تایلندی درج کرد. توریستی که بعد از سفر به 32 کشور جهان، با شوق و ذوق فراوان وارد ایران شده بود. روزهای اقامت این دختر توریست، متاسفانه همراه بود با انگشت به سمت بدنش دراز کردن و نیشگون گرفتن و انواع مزاحمت های جنسی  …

این دختر نوشته است : «اغلب ایرانی ها به من گفته اند این نوع رفتارها به خاطر توریست بودن و تنها بودن و تایلندی بودن من است وگرنه این نوع اعمال در ایران رسم نیست»

من به عنوان یک ایرانی، اینطور فکر نمی کنم چون به همه می توانم دروغ بگویم ولی به خودم نه… من از جمله افرادی بودم که در سنین بین 14 تا 17 سالگی، در بازارهای شلوغ شهر، درون تاکسی و اتوبوس و هر جای ممکن، خودم را به بدن زنان و دختران می مالیدم. راستش را بخواهید این کار بخشی از تفریح ثابت من و دوستانم و خیلی از همسن و سال هایم در دوره نوجوانی بوده است.

وقتی که در نوشته توریست تایلندی به این جمله رسیدم که « به شدت ترسیده بودم و حالت تهوع داشتم و کمی نشستم. از شدت گریه و اشک می لرزیدم » به یادم آمد که درست به همین دلیل و با دیدن زجر و توهینی که بر یک دختر دبیرستانی متحمل شده بود از رفتار وقیح جنسی که فکر می کردم نوعی بازی یا سرگرمی است برای همیشه دست کشیدم.

در یک بعدازظهر گرم تابستانی ما 3 دوست سال سوم دبیرستان در درون بازار یک محله غریبه به قول خودمان گشت می زدیم تا موردی پیدا شود که خودمان را بمالیم. جمعیت از شدت گرما به بازار سرپوشیده سنتی هجوم اورده بودند و خلاصه کیف ما کوک بود. حسابش از دست مان در رفته بود که چند بار بازار را دور زده بودیم.

ولی در یک از آن موقعیت ها متوجه دختری شدیم که درون یک پس کوچه، کنار در مغازه لوازم فنی فروشی ایستاده بود.هم چادری بود و هم می شد فهمید که لباس معمولی دختر دبیرستانی ها را نیز زیر چادر پوشیده است. شلوار لی و کفشش داد می زد که می توانیم به او نزدیک شویم! او البته متوجه ما نشده بود چون تمام مدت چشمش به سمت درون مغازه بود.

ما از غفلت او استفاده کردیم و خیلی به او نزدیک شدیم و خودمان را تقریبا به او چسباندیم. دختر بیچاره هیچ چیز نگفت فقط فرصت پیدا کرد چادرش را دور خودش حفاظ کند و رویش را هم به سمت ویترین مغازه کرد. ما کوتاه نیامدیم و بدن مان را به اوچسباندیم. نرمی بدنش را بفهمی نفهمی حس کردم که یک مرد درشت هیکل با سرعت به سمت ما نزدیک شد. مشتهایی که پرت کرده بود به من نخورد ولی مثل برق به هر طرف فرار کردیم.

من یک لحظه سرم را برگردانده بودم که دیم دختر بی نوا چنان سیلی محکمی از پدرش خورد که تعادلش را از دست داد و به زمین افتاد.

سه خیابان بالاتر، نزدیکی های محله خودم کنار پله های یک قصابی نشستم. وقتی دیدم دوستانم در دیدرس نیستند مثل یک بچه 3 ساله برای آن دختر گریه کردم. که احتمالا همسن خودم بود. برای لحظات وقیحی که هرگز فراموش نخواهد کرد …

 

ترجمه گزارش دختر توریست در شبنویس

گروه فیسبوکی در ایران می بینمت

گزارشی در باره افزایش مزاحمت های خیابانی

 

مرد روز در تلگرام

More from سعید داورپناه

زنان جوان غربی، نمی دانند از عشق چه می خواهند؟

خانم دکتر لسلی بل در کتابش «Hard to Get» مدعی شده است...
بیشتر بخوان
 • Ehsan Amiri

  فکر میکنم بهترین چیزی که میشد گفت رو بیان کردین “چون به همه می توانم دروغ بگویم ولی به خودم نه”

  • علی

   اگر دیواری که مذهب و عرف بین دختر و پسر کشیده از بین برود این مشکلات هرگز بوجود نمی آید. اگر اجازه دهند دختر و پسر مانند دو انسان در کنار هم باشند هرگز شاهد انواع و اقسام تجاوزها نخواهیم بود.

 • saba

  این دسته از آقایون اگر میتونستند برای لحظه ای حس های تلخ و وحشتناکی که یک خانوم به دلیل مزاحمتشون متحمل میشه رو درک و تجربه کنند، هرگز به خودشون اجازۀ چنین کاری رو نمیدادند، مگر اینکه واقعا مبتلا به بیماری های جنسی و یا سادیسم باشند. من به شخصه هرگز اولین مزاحتی که تو سن 9سالگی برام ایجاد شد رو فراموش نمیکنم. اون مرد مطمئنا فردای همون روز همه چیز رو فراموش کرده و هرگز هم به خاطر نخواهد آورد، اما من پس از گذشت اینهمه سال، هنوز هم ترس و انزجار اون لحظه رو میتونم تو تک تک سلولهام حس کنم. و بدترین واقعیت ممکن در ایران اینه که هرزنی مطئنا بیش از یک مرتبه اینگونه مزاحمتهای وقیحانه رو تجربه کرده…. حتی مادر و خواهر خودتون!!!!

 • داریوش

  متاسفانه کاملا حقیقت داره. اما به هزار دلیل دربارش صحبت نمیشه. انسانهایی غیرتی که با همه مردم کار دارن و فقط برای خواهر و مادر خودشون غیرت دارن. متاسفم برای فرهنگ کشورم.

 • علی

  حالا شما بچه بودین. با تربیت غلط جامعه توجیهش می کنیم و این جداسازی بیمارکننده جنسیتی و تاکید بیمارگونه بر حجاب و جنسیت. اما اون پیرمردای ۵۰-۶۰ ساله ای که همچنان تفریحشون اینه رو چی بگیم؟

 • روح الله

  فقط میشه گفت اشتباهی بود با ترس و لذت کاذب بدون اینکه بفهمیم برای چی، به چه قیمت.

 • یک زن

  دلیلش تفاوت فرهنگی مردان اهورایی این کشور با سایر جهانیان است! اینها همتای همون مردک اند که توی استخر در آرژانتین دخترا رو … می کرد. این وحوش آدم بشو نیستند. باید ریختشون تو دریا.

  • حکمت الله قربانی

   اولا” برزیل بود نه آرژانتین ثانیا” این سوتفاهم ها بخاطر تفاوت فرهنگیه ثالثا” درس صحبت کن مردک پدرته رابعا” خلاف شرع که نکردم خامسا” گبر و اهورایی هفت جد و آبادته نجس کافر

   • م

    بله ما چون فرهنگ ازادی داریم و اونا بسته ان انگشت کردنای ما براشون سوتفاهم میشه،در ضمن همون ارژانتین بود شما اگه تو برزیلم حماسه افریدید این یه بحث جداس .شرع پاکتونم دیدیم شما خوبید بقیه نجس. الاغ

 • مهدی

  به به کشور ایران در زمان شاهنشاه آریامهر میزبان توریست های مو بولند آمریکایی و اروپایی بود که همشون میگفتند ایران تنها کشوریه که آدم توش امنیت داره به پاس وجود پلیس منظم و قانون مدار و وجود سازمان اطلاعات و امنیت از همه جای دنیا با آرامش به ایران سفر میکردن و دلار وارد میشد الان به پاس وجود آخوند کثیف و جمهوری اسلامی اقتصاد در حال ورشکستگیه و خدارا شکر فرهنگمون هم که دیگه هیچی 🙁

 • علیرضا

  در مورد تماس بدنی بدون اجازه که بطور ناع متعارف باشد از نظر من یک جرم است و کسی‌ که اینکار را انجام میدهد یا بیمار است یا یک مجرم. اما در مورد چیزی که به آن در فرهنگ ایران “متلک” میگویند قضیه کمی‌ فرق می‌کند. میدانید چرا بعد از سال‌ها و نسل‌ها متلک هنوز رواج دارد؟ چون “جواب میدهد”! من خودم شاهد موارد زیادی بوده‌ام که با متلک شروع کردند و به دوستی‌ و سکس رسیدند! وقتی‌ سابقه اینطوری موجود است و زنها و دختر‌هایی‌ در جامعه هستند که به متلک واکنش مثبت میدهند، خوب فرد متلک گو که علم غیب ندارد از قبل بداند مخاطبش از کدام دسته است! ریسک می‌کند و متلک را می‌اندازد. حالا این دیگر شانسش است که طرف مقابل فحش بدهد، جواب ندهد، یا فاز مثبت بدهد. در مورد اتو زدن و بوق زدن برای زنانی که منتظر ماشین هستند هم دقیقا همین مساله هست. وقتی‌ زنان زیادی هستند که سوار میشوند (لزوما فاحشه هم نیستند بعضی‌‌ها میخوان فان داشته باشند یا از طرف خوششان آمده) راننده از کجا بداند طرف اهل سوار شدن هست یا نه؟!

  • سیمین

   البته این نوشته در مورد متلک نیست چون اون خانم تورییست اصلا معنای متلک ها رو نمی فهمیده.
   اما اینکه متلک جواب می دهد (که به نظر من بسیار به ندرت اتفاق می افتد) خودش نشان از بیماری فرهنگی دیگری دارد که به اعتقاد من یکی از مهمترین ریشه هایش جداسازی جنسیتی از سنین پایین است.

 • Amin Ebrahimi

  فاجعه ترین بخش این خاطره سیلیه که دختر از پدرش می خوره ! یه نو جوان آزار دیده و مورد مزاحمت قرار گرفته که خودش می تونه از لحاض روانی سنگین و سخت هضم باشه براش و پدرش به جای اینکه حمایت عاطفیش رو نصیب دخترش کنه بهش سیلی می زنه ! بدون هیچ اتهام یا توجیحی که بتونه حتی بیان کنه ب ای کارش . فکر کنم این سیلسی از هر مزاحمتی براش سنگین تر باشه.

 • م

  تا وقتی همیشه به مردا یاد میدن که زن فقط برای براوردن نیازهای جنسیشونه و زن باید حیا داشته باشه و مرد هر کاری بخواد میتونه بکنه و از اول تولد بچه پسرشون لخت کامل ازش عکس میگیرن و قربون فلانش میرن بزرگم که میشه فک میکنه این کار هنره . بعدم دخترو میپیچن تو چادر وجمهوری اسلامی هم که قربونش برم کم نمیزاره از تبلیغ این موضوع که هر کی چادر داره خوبه هر کی نداره خودش دلش میخواد معلومه که دستاورد این چیزا میشه این. جالبه که اگه یه زنی به این کارشون عکس العمل نشون بده این برداشتو . میکنن که این بیشتر از بقیه دلش میخواد چون زن با حیا که صداش در نمیاد.حالا که دیگه به میمنت وجود همینا چادریام در امان نیستن. هم تربیت خانواده ها مشکل داره هم حکومت . معمولا کسی به خودش زحمت نمیده این چیزا رو به بچه هاش یاد بده. بعضیا بزرگ میشن و میفهمن این کار بده بعضیام ادامه میدن

 • Mohammad Reza Qasemi

  اگه این جوونای گوساله اینا رو بخونن دیگه انقد هیز نمیشن!
  البته معضل بی حجابی در ایران خیلی عات ها داره که صحیت از اون از حوصله جمع خارجه!
  ولی این مهمه که پسرا بخاطر خنده ، بازی ، شهوت و هزار کوفت دیگر کسی رو به بازی نگیرن!
  دختران مملکت من فرشتگان اند

 • یک زن سی ساله

  اینطور نگید لطفا
  نه دخترها فرشته اند و نه پسرها گوساله. هر دو قربانی های یک فرهنگ غلط هستند که به هر دو جنس در جای خود آسیبهایی وارد میکنه. در ضمن، این فرشته انگاشتن دخترها خودش هزار جور محدودیت رو بهشون تحمیل میکنه