راز شادی دانمارکی ها، لحظات دنج و ساده است

مدت ها است که دانمارک در صدر لیست راضی ترین جوامع بشری قرار دارد. وقتی از مراکز تحقیق تا مردم و کوچه و بازار دانمارک بپرسید می گویند دلیلش ایجاد hygge یا حس « دنج و راحت» بودن است.

hygge10

پشتوانه اصلی این حس اعتماد و آرامش، بر می گردد به حمایت اجتماعی و اقتصادی که دهها سال بر روی اجتماع کشیده شده است. به عبارت خیلی ساده، مردم دانمارک غم نان ندارند.

البته این حس امنیت و آرامش باعث نشده است که مردم دست از بلندپروازی و ریسک و تلاش بردارند. hygge به گفته خودشان، یک راه مخصوص دانمارکی برای گریز از التهاب ناشی از سرعت زندگی معاصر است.

خیلی ها در سایر کشورها  شاید بعد از یک روز سخت کاری، بروند مشروبخوری یا خرید از مغازه ها و بوتیک ها ولی اغلب دانمارکی به کافه ها و حتی همنشینی های ساده و دنج پناه می برند تا از عبور سریع زمان برای لحظاتی جلوگیری کنند.

این نوع آرامشِ دنج و صمیمی، نیاز به زرق و برق و سر و صدای سالن های شلوغ رقص و  کوکتل های عجیب و غریب و غذاهای گرانقیمت ندارد. یک ساندویچ خانگی یا یک قهوه ساده، یا یکی دوتا آبجو و یا شراب در میان دوستان، کفایت می کند.

حتما دلایل ریشه ای تر نظیر تربیت، آموزش و پرورش، ثبات سیاسی و اقتصادی و از همه مهمتر بالا بودن سطح درآمد سالانه نیز در رضایت عمومی دانمارکی ها و بوجود آمدن hygge موثر است.

اما  جوامع و کشورهای دیگری هم هستند که سطح درآمد، مصرف و بریز و بپاش های شان خیلی بیشتر از دانمارک است ولی به رضایت و شادی عمومی این کشور نمی رسند.

خود دانمارکی ها می گویند hygge قابل خریدن نیست و مثلا آدم ها نمی توانند به ضرب قدرت خریدشان، آن را در خانه شان نصب کنند.حس و وجود آدمها باید پذیرای مهربانی و گرمی و راحتی باشد. این حالت بدون مسابقه، بدون رقابت و بدون هیچ تقلید یا چشم و همچشمی بوجود می آید.

به هر دانمارکی برسید و بگویید hygge، بلافاصله با یک لبخند روبرو خواهید شد. آنها راز خشنودی شان را با همکاری همدیگر پیدا کرده اند. از همه جالبتر اینکه، این حالت رضایتمندی به سختی در تنهایی شان ایجاد می شود و بیشتر یک حس ایجاد شده در محیط جمعی است.

3169

6000

people-fire-hygge-large

Hunting for hygge, a new ingredient in Denmark’s recipe for happiness

https://www.theguardian.com/world/2016/sep/04/hunting-for-hygge-a-new-ingredient-in-denmarks-recipe-for-happiness

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

معشوقه های مردان ثروتمند چین

روزنامه نگار انگلیسی ساکن پکن James Palmer  گزارشی  تهیه کرده است در...
بیشتر بخوان
  • امیر

    به نظر من اگه دندون طمع کشیده بشه بقیه حل میشه. تو تفکر ما حتی مذهب ما طمع و زیاده خواهی حتی بعد از مرگ امتداد پیدا میکند. اگه به اون نقطه برسی که بگی زندگی یعنی همین امروز و فقط یک نیم نگاهی به آینده داشته باشی میتونی خوشبختی را تو همون ساندویچ پنیر با کمی شراب به راحتی پیدا کنی. ولی اگه پی حوری و جوب شراب و حل شدن تو نعمات بیکران تا ابد باشی باید 70 80 سال بدوی آخر شم دیگه عادت میشه که فقط یه تیکه سنگ و تا سرت بالا ببری و یه سری ورد های چند هزار ساله بخوانی به امید اینکه تموم که شد بری اون بالا بالا ها پیش حوری و غلمان و …