تئوری کوانتم به زبان ساده

دانشمندان بعد از شناختن اجزای کوچکتر اجسام نظیر اتم، به طور طبیعی کنجکاو شدند که چه ذرات ریزتر از اتم می تواند وجود داشته باشد. بعدها ذراتی دیگر هم کشف شد ولی به همراه آن یک اتفاق عجیب و غیرعادی هم مشاهده شد. دانشمندانی نظیر مکس پلانک و بعد انیشتین وقتی قدم به قدم در حال تشریح  رفتار و خصوصیات اجزای بسیار ریز بودند پی بردند که بعضی از اعمال ذرات فوق با تئوری فیزیک کلاسیک نیوتن، همخوانی ندارد.

Observer-Effect-1a

معمای اصلی و جدید برای دانشمندان این بود که چطور ذرات سازنده اجسام، رفتار مشابه با امواج را نیز از خود بروز می دهند. انیشتین توانست نشان دهد که امواج نور درون یک لامپ در ضمن، ذرات فوتان هستند. در این همین زمینه سایر دانشمندان پی بردند که الکترون نیز به صورت موج رفتار می کند.

همه قضیه کوانتم هم در همین کشف سادهِ دوگانه بودن همزمان پدیده ها است. اجازه دهید نحوه پذیرش این دوگانگی و وضعیت غیرقابل درک پدیده های مادی را از زبان فیزیکدان معروف و برنده جایزه نوبل Richard Feynman شرح دهیم:

« حالا که می دانیم مثلا الکترون ها و امواج نور چه رفتاری از خود بروز می دهند نوبت نامگذاری این رفتار و ویژگی است. باید طوری  شخصیت شان را مورد خطاب قرار دهیم که خصوصیات متفاوتی که همزمان در آنها وجود دارد را نفی نکنیم. اما در ضمن می دانیم که رفتار آنها، حقیقت غیرقابل تصوری برای ذهن ما انسان ها است.

ما البته قدرت تخیل و تصورمان خیلی زیاد است و مغز ما می تواند بی نهایت تخیل بورزد بخصوص برای چیزهایی که وجود ندارند. مشکل این است که نمیتوانیم پذیریم یک تکه سنگ ساخته شده از ذرات جامد در ضمن مثل آب، مواج هم می باشد.

مشکل ما بیشتر روانشناسانه است. ما انسانها نمی توانیم دو حقیقتِ متفاوت را در یک پدیده درک کنیم. تنها راه حل، پذیرش این رفتار است. باید بپذیریم که وجود دارند. این پذیرش یعنی کوانتم. بشر با تمام وجود راحت تر است با وسایلی که می شناسد به سراغ حقیقت بیرون از خودش برود. ما دوست داریم ببینیم و بشنویم و  لمس کنیم تا بفهمیم. اما کشف دانشمندان  فیزیک کوانتم را نمی شود با توانایی های ذهن انسان  قابل تصور ساخت. ما ناچاریم آنها را بپذیریم چون هم به صورت نظریه و هم در آزمایشگاه قادر به ثبت دوگانگی رفتار پدیدها به صورت جسم و موج را داریم»

The Central Mystery of Quantum Mechanics, Animated

Simplified Quantum Physics Theory

Image Source
http://www.ascensionearth2012.org/2014/11/the-reality-changing-observer-effect.html

More from مرد روز

جوانی و جاودانگی

عکاس معروف استرالیایی «ویی اسپیرز»، که سال‌ها در پاریس عکاس روزنامه‌نگار بوده...
بیشتر بخوان