چرا درصدی از بشر همجنسگرا است

آمار جهانی نشان می دهد که حدود سه درصد انسانها، همجنسگرا هستند. به همین دلیل با وجود لعن و نفرین و مجازات مرگ، از دوران قدیم تاکنون از تعدادشان کاسته نشد و حالا که حق کار و تحصیل و ازدواج رسمی دارند نیز بر درصدشان اضافه نشده است.  فقط چون فرصت ابراز وجودشان بیشتر شده است قابل روئیت تر شده اند.

اما چرا سهم حدوداً سه درصدی همجنسگراها در طول تاریخ تمدن تقریبا ثابت مانده است؟ چرا همجنسگرایی محدود به انسانها نیست و در ۴۰۰ نوع موجود دیگر از دلفین تا کرم خاکی نیز ثبت شده است؟

چون بشر همجنسگرا در طول تاریخ، فرصت و جرئت ابراز وجود نداشتند ناگزیر تن به ازدواج و تولیدمثل می دادند و برای همین، خصوصیات ژنتیکی شان تداوم پیدا کرد. فقط در طی نیم قرن اخیر است که از پستوی همیشه مخفی شده بیرون آمده است و شانس زندگی دلخواه و داشتن امنیت حقوقی و حتی زناشویی برایش کم کم میسرشده است.

 تئوری برادر بزرگتر 

تحقیقات نشان داده است درصد کمی از مادرانی که فرزند زیاد دارند، بدن شان برای جلوگیری از تولد بیشتر فرزند، هورمون های مخصوصی ترشح می کند تا سرعت تولیدمثل را کمتر کند. عملی که باعث می شود فرزندان بعدی، از هورمون های مردانه کمتری برخوردار باشند.

تداوم بقا از طریق طرفداری از قوم و خویش

تئوری « حمایت از فامیل  یا  kin selection » می گوید به طور غریزی، این پیام در موجودات اجتماعی حک شده است که با دفاع از فامیل که ژن مشترک با من دارند حتی اگر من فدای فامیل شوم خصوصیات ژنتیکی من از طریق فرزندان فامیل و قبیله، تداوم می یابد.

در بسیاری از پستانداران و پرندگان نیز مراقبت از فرزندان برادر و خواهر و فامیل دیده شده است. مثلا چندین پرنده مونث، از تخم های لانه خواهر یا برادرشان مراقبت می کنند. چون به طور غریزی به جای ایجاد کپی ژنتیکی از خودشان از طریق بچه آوردن، با کمک در پرورش و بقای چهار فرزند فامیل، که حامل  خصوصیات ژنتیک آنها است بقای خودشان را تضمین می کنند. به عبارتی ساده تر، هر چهار خواهر یا برادرزاده، از نظر ژنتیک مساوی است با یک فرزند …

حضور همجنس گراها در فامیل و قبیله بشر نیز یک فرصت مراقبت و نگهداری از کودکان اعضای دیگر خانواده می تواند باشد بخصوص که گی ها مسئولیت پذیری نوع مادرانه شان به دلیل هورمون های زنانه، شبیه مادران واقعی بچه ها است. به عبارت دقیق تر، گی ها و لزبین ها خودشان شاید تمایلی به بچه داشتن نشان نمی دادند ولی به تضمین بقای کودکان فامیل می افزودند.

این حقیقت علمی در حال گسترش است که همجنس گرا ها افراد بیمار و روانی نیستند. دیگر مثلا حرف فروید خریدار ندارد که مردان گی می شوند چون پدر در زندگی شان غایب بود و برای جبران کمبود عاطفهِ پدر، جذب مردان می شوند. یا اینطور نیست که چون از بچگی مورد تجاوز و اذیت جنسی قرار گرفته اند یا اختلالات شخصیتی دارند در بزرگسالی تن به این رفتار جنسی می دهند.

اکثریت همجنسگرایان در طول تاریخ بشر، رفتار جنسی و حتی اجتماعی شان را انتخاب نکرده اند. آنها تصمیم نمی گیرند که گی یا لزبین باشند. برای همین قرار نیست همجنسگرایان را با دانش پزشکی و روانشناسی مداوا کرد یا با مجازات های سنگین، رفتارشان را تغییر داد.

بخش بزرگی از این نظریه ها هنوز از پشتیبانی کافی برای اثبات برخوردار نیست. مضافا بر اینکه بخشی از جامعه همجنسگرا زیاد با مسیر اثبات رفتار جنسی شان از طریق تحقیقات ژنتیک راضی نیستند.

 

The evolutionary puzzle of homosexuality
http://www.bbc.com/news/magazine-26089486

Three Reasons Gay Men Exist (And One Myth)

5 Big Ideas About The Origins of Homosexuality
https://www.psychologytoday.com/blog/naturally-selected/201212/5-big-ideas-about-the-origins-homosexuality

The Gay Gene: New Evidence Supports an Old Hypothesis
http://bigthink.com/think-tank/the-gay-gene-new-evidence-supports-an-old-hypothesis

Image source
http://www.vice.com/read/the-gay-gene-wont-save-us-969

TED Talk: How Homosexuality Benefits Evolution

More from مرد روز

المپیک ورزشکاران با اعضای رباتیک

برگزاری اولین مسابقه بین المللی ورزشکارانی با اعضای رباتیک در زوریخ قرار...
بیشتر بخوان
 • کامران

  در این متن چند خطای فاحش وجود دارد.

  یکی این که نوشته اید: “اکثریت همجنسگرایان در طول تاریخ بشر، رفتار جنسی و حتی اجتماعی شان را
  انتخاب نکرده اند. آنها تصمیم نمی گیرند که گی یا لزبین باشند.برای
  همین قرار نیست همجنسگرایان را با دانش پزشکی و روانشناسی مداوا کرد یا با
  مجازات های سنگین، رفتارشان را تغییر داد.”

  خب خیلی از افرادی هم که معلول یا بیمار متولد می شوند معلولیت یا بیماری مادرزادی را خودشان انتخاب نکرده اند اما این باعث نمی شود علم پزشکی بدنبال رفع مشکل آنها نباشد یا اصلاً آنها را معیوب نبیند.

  دوم این که نوشته اید: “بشر همجنسگرا فقط در طی نیم قرن اخیر است که از پستوی همیشه مخفی شده بیرون
  آمده است و شانس زندگی دلخواه و داشتن امنیت حقوقی و حتی زناشویی برایش کم
  کم میسرشده است. اما در طول تاریخ، چون فرصت و جرئت ابراز وجود نداشتند
  ناگزیر تن به ازدواج و تولیدمثل می دادند و برای همین، خصوصیات ژنتیکی
  شان تداوم پیدا می کرد.”

  در حالی که خودتان نوشته اید: “همجنسگرایی محدود به انسانها نیست و در ۴۰۰ نوع موجود دیگر از دلفین تا کرم خاکی نیز ثبت شده است”

  این دو حرف هیچ همخوانی باهم ندارد. همجنسگرایی بشر به همان نحوی تداوم یافته که همجنسگرایی کرم خاکی. مگر کرم خاکی مجبور به تن دادن به ازدواج شده است که این باعث تداوم ژنتیکی همجنسگرایی آن شده باشد؟

  کلاً متن بسیار ضعیفی نوشته اید.

  • کامران عزیز همجنسگرا ها همیشه بوده اند. فقط فرصت ابراز وجود و تلاش برای درخواست حقوق شان یا تصمیم برای انتخاب ازادانه نوع زندگی شان از نیم قرن پیش فراهم شده است. نکات دیگری هم در همین مقاله مطرح شد که چطور ژن همجنسگرایی همواره در بشر از قدیم ادامه می یافت. لطف کنید با کمی دقت و بدون حساسیت بخوانید. ممنون

   • احسان

    فرضا همجنس گرایی انسان بدین شکل انتقال پیدا کرده پس در مورد سایر حیوانات چی؟؟؟!!!اونا که مجبور به ازدواج نبودن پس باید حذف بشن. سوال آقا کامران در واقع این بود که جواب ندادی.

  • white bird

   کامران عزیز . یک معلول یا نابینا خودش با تمایل خودش به دنبال رفع نقص مادرزادی خودش میرود و البته هیچ بشری از جمله خود شما علاقه ای ندارد که به خاطر میل و غریضه اش مورد تهمت روانی بودن یا شکنجه روانی شدن شود. این دو با هم متفاوت هستند. دلیل رجوع علم پزشکی تلاش برای حذف و تطبیق دادنه این اقلیت با اکثریت جامعه و در واقع رفع ناهنجاری و در کل سو نیت بوده است.
   منظوره قسمت دوم نحوه انتقال این ژن که البته منشا و ریشه آن هنوز نامشخص است در طول تاریخ بسر بوده است.
   همنجسگرایی ، همجنسبازی نیست. کلا لفظ بازی در انتهای این کلمه در جاهای دیگری هم مصداق دارد مثل دختربازی که نشان از بی بند و باری و انحتاط اخلاقی انسان است در هر گرایش و جنسیتی.

 • سینا

  دلیلش ساده س: انتخاب طبیعی نوعی از آمیزش که فایده ای داره برای طبیعت – که همون آمیزش بین زن و مرد هست و به تولید نسل ختم میشه – غالب شده.
  در ضمن، الان همجنسگرا بودن مد شده. دست رو هر کی میذاری میگه من همجنسگرام. نمیدونم بخاطر چیه؟ میخوان کلاس بذارن یا بگن متفاوتیم یا دسترسی به جنس مخالف ندارن یا چی … در کل تعداد کمی از اینایی که ادعای همجنس گرا بودن دارن واقعاً همجنسگران.

  • اگر همجنس گرایی مصر می بود طبیعت ان را حذف می کرد. ولی بشر و 400 نوع موجود زنده ژن هی همجنسگرایی را در مجموعه اساسی تحول خود همیشه در خود دارد. 96 درصد موجوداتی گه پا بر عرصه زمین گذاشتند محو شدند. طبیعت با کسی شوخی ندارد. تنازع بقا و انتخاب اصلح، اگر می دید همجنسگرایی با طبیغت همراه نیست ان را پاک می کرد.

   شما این را هم در نظر بگیرید که مردم 500 سال پیش گی ها از ترس سنگسار و اعدام و احساس گناهی که مذاهب و سنت ها ایجاد می کردند تن به زندگی معمولی و ازدواج و تولید فرزند می دادند و کمتر دیده می شدند. تعداد همجنس گراها در بشر همواره تقریبا 8 درصد بوده است. این روزها به نظر بیشتر می رسند چون خودشان را پنهان نمی کنند. ممنون

 • persia1
 • persia1

  اا

 • King Zorvan

  من قبلاً مشکلی با هیچ همجنسگرایی نداشتم . هیچ توهینی بهشون نمیکنم و نکردم . اعتقاد داشتم که دست خودشون نبوده و این حرفا . ولی یه واقعه عجیب و خنده دار !!! نظرمو عوض کرد .
  ویرایش : البته هنوزم توهین نمیکنم . ولی دیگه طبیعی نمیدونم .
  داستان از این قراره که از دوستی دوتا بچه خرگوش نر قهوه ای و سفید که میشه گفت دیگه بالغ بودن برای دخترم گرفتم . مدتی که گذشت مشخص بود برای ارتباط با جنس مخالف بیتابی میکنن . مونده بودم که چه کنم چون اصلاً قصد نداشتم اجازه زاد و ولد کردن بهشون بدم . بعد از چند وقت با تعجب دیدم مرتب از سر و کول هم بالا میرن و هی دنبال همدیگه میکنن . قهوه ایه مرتب میرفت روی سفیده و سفیده با عکس العمل خشن برمیگشت سمت قهوه ایه . بعد از مدتی دیگه اثری از مقاومت سفیده ندیدم !!!
  سرتونو درد نیارم خلاصه خرگوشهای ما همجنسگرا شدن !!!!!!!!!!! و جالب اینه که همیشه قهوه ایه بالای سر سفیده بود !!!
  حالا اینکه کیفیت کارشون !!! چطور بوده رو اجازه بدید نگم ! میخواستم برای آزمایش هم که شده یه ماده واسشون بیارم ببینم چکار میکنن که هم از عواقبش !! ترسیدم و هم اجل به بیچاره ها مهلت نداد و توسط یه گربه وحشی که تو منطقمون بود کشته شدن و ناکام از دنیا رفتن :)))
  راستش این خرگوشا منو یاد نوجوانی خودم انداخت که تو اون دوران فشار اجتماعی که واسه شلوار جین پوشیدن تنبیه میشدیم دستم به جنس مخالف نمیرسید و یه جور خطرناکی نگاه بعضی همکلاسیام میکردم :)))))) و بعدش که تونستم با جنس مخالف ارتباط برقرار کنم واقعاً حالم به هم میخورد از تمایل به همجنس .
  متاسفم که اینو میگم ولی همجنسگرایی واقعاً غیر طبیعی و به نظر من یک جور بیماریه و در اثر شرایط پیرامون شخص پیش میاد .
  البته دار زدن و گردن زدن و از بلندی انداختن همجنسگرایان هم خودش یه بیماری بسیار خطرناکیه که درمانش به حجم مغز انسان بیمار بستگی داره !!!!!!!!!!
  باز هم میگم از همجنسگرایی بدم میاد ولی درباره یک همجنسگرا فقط از روی رفتار و شخصیتش قضاوت میکنم .

 • Farzad Shakiba

  بعضیهای از لحاظ ژنتیکی یه زن هستن در بدن مرد بعضیها هم یه مرد هستن در بدن یه زن اما بعضی همجنگسگراها انحراف جنسی دارن منبع:هولاکویی

  • ارشیا

   هلاکویی اصلا نمیتونه منبع باشه عزیز ، ضمن اینکه دروغ به ناف این اقا نبدنید من صحبت های ایشون در در مورد همجنسگرایی رو شنیدم هرچند توصیفات اشتباه علمی داره ولی بازم همجنسگرایی رو طبیعی میدونه

 • پیام

  همجنسگرایی از پروپاگاندای دستگاه تبلیغاتی غرب و باطل محض است. دنیای غرب تا دهه 70 به راه درست خودش ادامه داد تا اینکه عده ای سیاستمدار فاسد و جامعه شناس بد طینت و دانشمند دیوانه دست به دست هم دادند و نقشه بردگی دنیا رو ریختند. به اسم دموکراسی در دنیا جنگ به راه انداختن تا نفت غارت کنن و اسلحه بفروشن, با شبکه های تلویزیونی و ارائه چرندترین برنامه های سرگرمی به خانه ها نفوذ کردن و بنیاد خانواده رو هدف قرار دادن و با تاسیس دانشگاه های قلابی در هر کوچه و بازار قطاری از تحصیلکردگان گیج و منگ و خواب زده به جامعه وارد کردند. شاید بشر روزی از بندهایی که ذهن رو به اسارت گرفتن رها بشه, نمیدانم. اما همچنین هم نمیخواهم ادعای شما رو به چالش بکشم چون خواب هستید و من هم اصولا با خضعبلاتی که به عنوان روانشناسی و جامعه شناسی نوین به جامعه دانشگاهی بعد از دهه 70 تزریق شد میانه ای ندارم. اما بدانید که از دل تاریخ همیشه یک مرد و یک زن و ژنهای قدرتمندی که به نسل بعد منقل کرده اند نقش اساسی در پیشرفت انسان داشته است. همجنسگرایی در تضاد کامل با قانون خداوند و طبیعت است و با این روند ما به همان زندگی کرم خاکی که مثالش را زدید بر خواهیم گشت.

  • سعید

   اره امکان داره همجنسگرایی یه توطئه بیمزه باشه ولی امکان هم داره شما اسیر توطئه ی دیگری باشید توطئه ای که میگه توطئه ای وجود داره و زیر بار علم نمیره و نظرایات قدیمی و فرسوده صدها سال قبل رو فقط قبول داره میگه علم روانشنانسی قرن 19 درست بود و نه هزاران تحقیق که بعد از ان انجام شده .

 • Rajab Moosavi

  واقعاً تحسین برانگیز است که پرنده های مؤنث از تخمهای لانه برادر و خواهر خودشون مراقبت می کنن. خواهر کوچکتر من که وقتی کوچیک بود اصلاً هواسش به تخمهای من نبود و مرتب می پرید روشون. نمی دونید من از دستش چی کشیدم.