چرا درصدی از بشر همجنسگرا است

آمار جهانی نشان می دهد که حدود سه درصد انسانها، همجنسگرا هستند. به همین دلیل با وجود لعن و نفرین و مجازات مرگ، از دوران قدیم تاکنون از تعدادشان کاسته نشد و حالا که حق کار و تحصیل و ازدواج رسمی دارند نیز بر درصدشان اضافه نشده است.  فقط چون فرصت ابراز وجودشان بیشتر شده است قابل روئیت تر شده اند.

اما چرا سهم حدوداً سه درصدی همجنسگراها در طول تاریخ تمدن تقریبا ثابت مانده است؟ چرا همجنسگرایی محدود به انسانها نیست و در ۴۰۰ نوع موجود دیگر از دلفین تا کرم خاکی نیز ثبت شده است؟

چون بشر همجنسگرا در طول تاریخ، فرصت و جرئت ابراز وجود نداشتند ناگزیر تن به ازدواج و تولیدمثل می دادند و برای همین، خصوصیات ژنتیکی شان تداوم پیدا کرد. فقط در طی نیم قرن اخیر است که از پستوی همیشه مخفی شده بیرون آمده است و شانس زندگی دلخواه و داشتن امنیت حقوقی و حتی زناشویی برایش کم کم میسرشده است.

 تئوری برادر بزرگتر 

تحقیقات نشان داده است درصد کمی از مادرانی که فرزند زیاد دارند، بدن شان برای جلوگیری از تولد بیشتر فرزند، هورمون های مخصوصی ترشح می کند تا سرعت تولیدمثل را کمتر کند. عملی که باعث می شود فرزندان بعدی، از هورمون های مردانه کمتری برخوردار باشند.

تداوم بقا از طریق طرفداری از قوم و خویش

تئوری « حمایت از فامیل  یا  kin selection » می گوید به طور غریزی، این پیام در موجودات اجتماعی حک شده است که با دفاع از فامیل که ژن مشترک با من دارند حتی اگر من فدای فامیل شوم خصوصیات ژنتیکی من از طریق فرزندان فامیل و قبیله، تداوم می یابد.

در بسیاری از پستانداران و پرندگان نیز مراقبت از فرزندان برادر و خواهر و فامیل دیده شده است. مثلا چندین پرنده مونث، از تخم های لانه خواهر یا برادرشان مراقبت می کنند. چون به طور غریزی به جای ایجاد کپی ژنتیکی از خودشان از طریق بچه آوردن، با کمک در پرورش و بقای چهار فرزند فامیل، که حامل  خصوصیات ژنتیک آنها است بقای خودشان را تضمین می کنند. به عبارتی ساده تر، هر چهار خواهر یا برادرزاده، از نظر ژنتیک مساوی است با یک فرزند …

حضور همجنس گراها در فامیل و قبیله بشر نیز یک فرصت مراقبت و نگهداری از کودکان اعضای دیگر خانواده می تواند باشد بخصوص که گی ها مسئولیت پذیری نوع مادرانه شان به دلیل هورمون های زنانه، شبیه مادران واقعی بچه ها است. به عبارت دقیق تر، گی ها و لزبین ها خودشان شاید تمایلی به بچه داشتن نشان نمی دادند ولی به تضمین بقای کودکان فامیل می افزودند.

این حقیقت علمی در حال گسترش است که همجنس گرا ها افراد بیمار و روانی نیستند. دیگر مثلا حرف فروید خریدار ندارد که مردان گی می شوند چون پدر در زندگی شان غایب بود و برای جبران کمبود عاطفهِ پدر، جذب مردان می شوند. یا اینطور نیست که چون از بچگی مورد تجاوز و اذیت جنسی قرار گرفته اند یا اختلالات شخصیتی دارند در بزرگسالی تن به این رفتار جنسی می دهند.

اکثریت همجنسگرایان در طول تاریخ بشر، رفتار جنسی و حتی اجتماعی شان را انتخاب نکرده اند. آنها تصمیم نمی گیرند که گی یا لزبین باشند. برای همین قرار نیست همجنسگرایان را با دانش پزشکی و روانشناسی مداوا کرد یا با مجازات های سنگین، رفتارشان را تغییر داد.

بخش بزرگی از این نظریه ها هنوز از پشتیبانی کافی برای اثبات برخوردار نیست. مضافا بر اینکه بخشی از جامعه همجنسگرا زیاد با مسیر اثبات رفتار جنسی شان از طریق تحقیقات ژنتیک راضی نیستند.

 

The evolutionary puzzle of homosexuality
http://www.bbc.com/news/magazine-26089486

Three Reasons Gay Men Exist (And One Myth)

5 Big Ideas About The Origins of Homosexuality
https://www.psychologytoday.com/blog/naturally-selected/201212/5-big-ideas-about-the-origins-homosexuality

The Gay Gene: New Evidence Supports an Old Hypothesis
http://bigthink.com/think-tank/the-gay-gene-new-evidence-supports-an-old-hypothesis

Image source
http://www.vice.com/read/the-gay-gene-wont-save-us-969

TED Talk: How Homosexuality Benefits Evolution

More from مرد روز
اسباب بازی جنسی برای خودارضایی مردان
دیگر نمی توان انکار کرد که اکثریت بشر خودارضایی می کنند. در...
Read More