سه دلیل برای شیطنت جنسی مردان

از روز اول تاریخ اجتماعی بشر، قراری ایجاد نشد که زنان و مردان چون انسان شده اند از رقابت و تلاش برای غذای بیشتر، امنیت بیشتر، قدرت و پس انداز بیشتر و تولیدمثل بیشتر دست بکشند. انسان شدن مفهومش این نبود که چرخه طبیعت و حیات را انکار کنیم.

beb4986d35ab551ab117e5bc85265fe5

مثال مشخص آن شیطنت های جنسی است که مردان و زنان از همان رو اول اجتماع بشری مرتکب می شدند. اجازه دهید برای شروع، چند خصلت ناهنجار یا به عبارت دقیق تر دلایل روانشناسانه تکاملی این پدیده را توضیح دهیم. در مقالات بعدی حتما به دلایل و انگیزه های شیطنت جنسی زنان نیز خواهیم پرداخت.

شکی نیست که برای زنان همیشه این سئوال بزرگ وجود دارد که چطور مردان هر جا و هر وقت که از نظر جنسی گرسنه می شوند آمادگی و توانایی آن را دارند که معمولا بدون هیچ مقاومتی، بلافاصله، سریعترین راه ممکن برای سیر شدن را برگزینند. با هر زنی که به آنها ابراز تمایل کرد می خوابند. با روسپیان می روند و …

از همان دوران، بشر با یک معادله دوگانه غلط روبرو شد که ریشه منطقی ندارد. بشر از دید روانشناسان تکاملی یا به منطق یکجانبه «اشتباه طبیعی» naturalistic fallacy تکیه می کند که می پندارد چون یک سنت و رفتار در جامعه پذیرفته است پس یک عمل سالم و طبیعی است. در مقابل آن، یک ایده عمومی غلط دیگر نام «اشتباه اخلاقی» moralistic fallacy هم هست که معتقد است چون یک عمل مطابق با اخلاق جامعه نیست پس سالم و طبیعی نیست.

هر دو شیوه روبرو شدن با نیازهای انسانی فقط به یک بخش از حقیقت توسل می جویند و دلیل اصلی اش هم این است که هر دو اشتباه فوق این واقعیت را انکار می کنند که بشر و نیازهایش هم طبیعی و هم اخلاقی است. بشر همواره دچار این دو اشتباه می شود چون نمی خواهد بپذیرد که هنوز خطاکار است و بسیاری از اعمالش ناخوداگاه به خاطر موجود زنده بودن وی، صورت می پذیرد.

1-  تمایل مردان به دستیابی به سکس کم هزینه

مردان این قابلیت را دارند که به طور همزمان دو سیستم و استراتژی برای تولید مثل را دنبال کنند. اول، سرمایه گذاری زیاد بر روی یک رابطه پر هزینه از طریق داشتن همسر و تعهد به حمایت و همراهی و تقبل مسئولیت فرزندان است. دوم، استراتژی رسیدن به تجربه جنسی که از طریق آسان، بدون هزینه و بر اساس تمایل یک زن دیگر برایشان فراهم می شود.

شانس به دست آوردن یک سکس بی دردسر برای مرد همیشه دلپذیر است. این نوع رابطه ها نه تنها کم هزینه است بلکه انرژی عاطفی زیادی درخواست نمی کند. مهمتر از همه اینکه دلایل ارتکابش برای مردان، چیزی بیشتر از یک تخلیه جنسی نیست.

برای زنان که شیوه دستیابی به سکس و دلایل و نیازها و هزینه شان فرق می کند پذیرش رفتار مردان غیرقابل باور است چون از طریق شیوه اندیشیدن و ذهنیت خود مردان را قضاوت می کنند. درست به همین خاطر است که رابطه جنسی شیطنت آمیز مردان  با زنان دیگر را خطرناکتر از آنچه هست برای خود جلوه می دهند. در صورتی که خیلی از مردان با وجود ارتکاب تجربه های جنسی بیرون از زناشویی، هیچ قراری برای ترک همسر و زندگی و استراتژی اولیه و اصلی شان ندارند.

2- برای مردان، سکس های گذری و بی معنی، در حقیقت می تواند خیلی هم معنادار باشد

برای زنان، سیکل ماهانه شان، تضمین کننده قابلیت بارداری شان است. ولی مردان با انجام سکس است که از قابلیت مردانگی جنسی شان اطمینان حاصل می کنند. در ضمن، زنان با تولد فرزند یکی از با مفهوم ترین اعمال مربوط به قدرت تولید مثل را تجربه می کنند. تجربه ای که برای مردان امکانپذیر نیست. ولی نزدیکترین تجربه مشابه که با حس تولیدمثل همسویی دارد سکس است.

مردان بعد از هر سکس، احساس خوبی از مرد بودن شان دارند. اعتماد به نفس شان بیشتر می شود. برای همین هر نوع سکسی با هر درجه از بی اهمیتی و حتی در حد خرید و فروش نیز، به مردان احساس خوشایند جفت گیری می دهد.

3 – مردان همیشه با دیدن یک زن جدید هیجانزده می شوند
نظریه « کولریج افکت» در بین پستانداران بر این واقعیت تکیه می کند که موجود مذکر بعد از رابطه جنسی و رفع عطش میل جنسی، به محض حضور یک عضو مونث جدید، دوباره سر شوق می آید و این ماجرا بعد از فروکش شدن و از دست دادن علاقه جنسی به شریک قبلی، دوباره و دوباره برقرار می شود.

برای اولین بار Coolidge Effect در محیط آزمایشگاه با مشاهده یک موش نر و چندین موش ماده به طور مستند ثبت شده است. موش نر بعد از آمیزش با موش های ماده و وقتی که از تاب و توان افتاده بود و حتی نمی توانست جوابگوی موش های ماده درون فقس باشد به محض اضافه شدن یک موش ماده جدید به قفس،علاقه جنسی اش را بازیافت. موش نر با وجود بی میلی و با وجود در دسترس بودن موش های ماده ایی که قبلا با آنها سکس داشت فقط به موش ماده جدید رغبت جنسی نشان می داد.

در بخش بعدی بعد از آنکه به چند مورد دیگر از رفتار جنسی مردان اشاره می کنیم نگاهی خواهیم داشت به اینکه شیوه ها و انگیزه های شیطنت جنسی زنان چگونه است. بررسی که یکبار دیگر نشان می دهد دو شیوه قضاوت رفتار انسانها یعنی اشتباه طبیعی و اشتباه اخلاقی، در باره اعمال جنسی زنان قضاوت می کند.

 

Why Men Behave Badly: Causality vs. Morality

https://www.psychologytoday.com/blog/the-how-and-why-sex-differences/201106/why-men-behave-badly-causality-vs-morality

Image source
https://www.psychologytoday.com/blog/women-who-stray/201602/why-men-send-pics-their-junk

https://www.psychologytoday.com/blog/close-encounters/201410/6-myths-about-men-women-and-relationships

Coolidge Effect

 

More from مرد روز

هر روز یک مشت گردو و آجیل بخورید

تحقیقات دانشکده پزشکی لندن و دانشگاه علم و صنعت نروژ گویای این...
بیشتر بخوان
 • Jasem Holvasek

  دم موشه گرم

  • Sam

   🙂

 • Mohamad Sadegh Darabi

  اینم یه روشه برای فرهنگ سازی و کمک به حقوق زنان
  غلو؛ و بزرگ و پررنگ کردن اشتباهات یک سری از مردها و مطرح کردنش به عنوان عادات روزمره همه مردها… ولی من فکر نمی کنم اگر معیار سنجشی وجود داشته باشه مردهای این مدلی تعدادشون بیشتر از زنها باشه!
  واقعا شاخص سنجش شما اگر موشها هستن و قابل استناد، پس بقیه رفتاهاتونم باید شبیه به اونا باشه و آدم بودنو فراموش کنید… هیجان دلیل بر هرزگی نیست!
  بدیم نیست ادامه بدید

  • این مورد که مطرح کردیم بخشی از قابلیت ژنتیک ما است ولی ما مردان در ضمن انسانیم و نشان دادیم که قادر به کنترل بسیاری از فرامین ژنتیک مان هستیم. ممنون

 • سپهر

  من واقعا سردرگم شدم. آیا شما حقیقتاً هدفتون نشون دادن چهره مثبت از مردان ایرانی هست یا تحریب و رواج فساد و بی بند و باری در جامعه! اگر مردی این گونه ست که موشها به ما شرف دارند!

  • سپهر عزیز مثل لینکه عین جوابی که برای سحر نوشتیم را برای شما هم می توانیم به کار ببریم.

   واقعبینانه ایمان داریم که مردان ایرانی دوست داشتنی زیاد هستند برای همین هم این مجله را راه انداختیم 🙂

   این مورد که مطرح کردیم بخشی از قابلیت ژنتیک ما است ولی ما مردان در ضمن انسانیم و نشان دادیم که قادر به کنترل بسیاری از فرامین ژنتیک مان هستیم. ممنون

 • سحر

  مرد روز منم یک مدتیه در مورد اقایون به این چیزهایی که عنوان کردی رسیدم و فقط اینو بگم که فوق العاده نسبت بهشون دلسرد شدم.اگه واقعا اینطوره اصلا رابطه باهاشون در هیچ حالتی مقرون به صرفه نیست.بار عاطفی بسیار بالا و سرخوردگی فوق العاده ای داره.همون بهتر که ادم تو هوای پاک تنهایی نفس بکشه.

  • sina

   خانم سحر عزیز. این یک واکنش طبیعی در انسان هست که حاصل تکامل و دنباله اقنای حس میل به بقا در انسان است. اگر انسان ها در زمان های گذشته هم نوع می خوردند الان باز هم می توانند اما خرد جمعی بشر خیلی از رفتارها را تعدیل کرده و این امتیاز بشر به سایر حیوانات است. این یکی هم در افراد قابل کنترل یا مهار هست. هدف از این پژوهش ها مشخص کردن مسیر تکامل انسان است و جای دغدغه ای برای هیچ مرد یا زنی وجود ندارد.

  • سحر عزیز اگر واقعبینانه ایمان داشتیم که مردان ایرانی دوست داشتنی زیاد نیستند این مجله را راه نمی انداختیم 🙂
   این مورد که مطرح کردیم بخشی از قابلیت زنتیک ما است ولی ما مردان در ضمن انسانیم و نشان دادیم که قادر به کنترل بسیاری از فرامین ژنتیک مان هستیم.
   ممنون

  • الهام

   باهات موافقم سحر جان. منهم تنهایی رو ترجیح میدم. بهتر ازون هست که آدم با نجابتو وفاداری کنار یه مردک هوسباز زندگی کنه و اخر کار هم بخاطر کثافتکاریهای اون مردک کلی بیماری مقاربتی لاعلاج بگیره. بنظر من هم تنهایی خیلی بهتره. باهات کاملا موافقم.

 • ayda

  مرد روز هر روز با خوندن مقالاتتون بیشتر دلسرد میشم!! شما واقفیت های علمی رو با بحث روانی به شدت مخلوط می کنید!! شما مرد رو به شدت جنسی تعریف می کنید. درسته که انسان از لحاظ ساختاری و فیزیولوژیکی حیوانه ولی یک تمایز بسیار واضح و مشخص داره که متاسفانه شما اصلا ازون صحبتی نمی کنید!و این تمایزها رو انسان یاد می گیره! یاد میگیره که این میل با گرسنگی٬ تنفس ٬ خواب و این نیاز ها کاملا مشابه نیست و روش ارضای اون هم مشابه نیست!! بحث عاطفه به میان میاد. مسئولیت پذیری رو میفهمه و چندین تفاوت دیگه که به مرور زمان و با بلوغ فکری و آموزش صحیح یاد میگیره!انسان یک حیوان آموزش دیده و دارای قدرت تفکره! متاسفانه تعریف های شما از مرد تعریف از یک حیوان بدون تفکر و یا یک انسان اولیه است!این تعریف الگوی مرد بودن رو اشتباه تعریف میکنه!

 • همایون

  مقاله خوبی است
  کاملا واقع بینانه نوشته شده و در مورد حداقل 80% مردها صادق هست

  • الهام

   و این یکی از دلایل متزلزل شدن رابطه ها، آمار بالای طلاق، و در زندگیهای مشترک هم طلاق عاطفی، و نارضایتیهاست. احساس عدم خوشبختی خانوادگی که از مادر مطمینا به عرزندان هم منتقل میشه و نسل بعدی رو هم ناشادمان پرورش میده.
   یکی از دلایلی که خانمهای جوان از جمله خودم، بخاطرش میلشون به ازدواج با وارد رابطه شدن از دست دادن.
   واقعا نمی صرفه آدم عمرشو نجیبانه بپای یه هوسباز شهوتران هدر بده و اخرش هم بخاطر کثافتکاریهای اون یا بیماری مقاربتی بگیره یا طرف بره صیغه کنه یا زن بگیره یا طلاق بگیرن. واسه همین چیزاست که یه سری خانما به این نتیجه رسیدن که کلا ازدواج ارزشش رو نداره. اتلاف و سوزوندن عمرو احساسات هست.

   • پوریا

    نه خیر. خانما به این نتیجه رسیدن ازدواج ارزششو نداره چون که حال و حوصله بچه داری و آشپزی رو ندارن.

   • Arash

    .آمار بالای طلاق به خاطر تقلید زنان از این رفتار مردان است . نکته اینجاست که همانطور که در مقاله گفته شد,آقایان میتوانند خانواده رو هم حفظ کنن ولی خانوما نمیتونن . مثال ساده اش در همین ایران خودمون اتفاق افتاده.آمار طلاق وقتی بالا رفت که خانوما هم به دنبال حق برابر, دنبال تقلید کردن از رفتار جنسی ذاتی آقایان افتادن .وگرنه به قول این مقاله و همه خانوما, آقایان از اول پیدایش خلقت این رفتار رو انجام میدادند .