مدیتیشن، تمرین آرامش در دنیای شلوغ

Meditation

خیلی ها فکر می کنند مدیتیشن حرکتی مردانه نیست و آن را به آدم های ظریف و حساس که غم نان ندارند نسبت می دهند. آنها تصور می کنند وقتی  نگران پرداخت اجاره خانه باشی، نگران از دست دادن کار باشی و یا حتی وقتی کاری نداری و قرض ها و هزینه ها امان نمی دهد چطور می توان دقایقی آرام نشست و تمرکز ذهنی داشت. اصلا که چه بشود؟

اما شاید این سئوال اولیه را مطرح کنیم که چرا بشر اصلا به ذهنش خطور کرد که به آرامش ایجاد شده از مدیتیشن پناه ببرد؟ غم و دلهره و هراس که همیشه وجود داشت پس چرا در همه جای جهان، شیوه های مختلف به آرامش رساندن فکر ایجاد شده است؟

بشر در طول تمدن همواره از جادو و منطق زندگی برای سر و سامان دادن به سختی و نامرادی استفاده کرده است. این روزها که دویدن ها، کمبودها و حرص زدن ها به نظر می آید تمامی ندارد بد نیست به راه حل های بسیار طبیعی اجداد مان برای تسکین ذهن ملتهب و پریشان نگاهی بیافکنیم.

ما انسانها البته برای فرار از همهمه زندگی ناعادلانه، به چیزهایی نظیر مشروب و دخانیات نیز پناه می بریم که شاید موقتا تسکین دهنده باشند ولی در درازمدت بر غم و آسیبی که وجود دارد می افزایند.

فقط کافی است به خاطره روزانه مان رجوع کنیم و به یاد بیاوریم که ذهن مان چقدر سرگردان و پریشان، هزاران فکر بریده و مجزا را به طور غیرارادی مرور می کند. رفتاری که بیش از ظرفیت روح و روان ما است. تشویش و دلهره، اژدهای هزار سری است که حتما یکی از دلایل سکته های دوران میانسالی، پارکینسون و الزایمر، سرطان و افسردگی تا انواع مریضی های عجیب و غریب می باشد.

مدیتیشن یا تمرین تمرکز ذهنی شاید باب طبع روحیه همه نباشد ولی زیاد دور از منطق نخواهد بود اگر فرصتی به خودمان بدهیم و برای مدت کوتاهی ان را تجربه کنیم. برای شروع خوشبختانه لازم هم نیست به گروه و مرشد و کلاسی بپیوندیم و هزینه ای صرف کنیم.

برای شروع بهتر است یکی از انواع مدیتیشن را که با موقعیت وجودی و شرایط زندگی مان همخوانی بیشتر دارد را انتخاب کنیم.

برای شروع کافی است بین 2 تا 10 دقیقه گوشه ای را بیابیم و بدون حرکت بنشینیم. می توانیم مثلا به یک نقطه خیره شویم. یا چشمان مان را ببندیم چیزی شبیه بستن همه پنجره هایی که روی صفحه مانتیور کامپیوتر باز کرده ایم. و یا حتی یک موضوع را در نظر بگیریم و فقط به آن فکر کنیم.

هدف اولیه مدیتیشن این است که احساس کنیم می توانیم نظاره گر دویدن های شتابان ذهن خود با کمی فاصله از آن باشیم. این قدم ساده قادر است در دقایقی کوتاه و متمرکز، حضور ذهن مستقل و آرام ما را در کنار رفتار اتوماتیک و مبتنی بر عادت ذهن پر از همهمه ما قرار دهد. این تفکیک بین دو نوع حس از ذهن مان، رسیدن به شعوری است که بدون استثنا در هر کاری به درد ما خواهد خورد.

تکرار همین حس ساده  که ما را مجهز می کند از خودمان فاصله بگیریم شبیه رفتاری است که از یک عقاب در مواجهه با طوفان سر میزند. تصور کنید یک روز طوفانی است و ببینید دو پرنده متفاوت نظیر عقاب و سار چه رفتاری در طی طوفان از خود بروز می دهند.

سار به محض شنیدن همهمه طوفان به درون بیشه یا لای درختان پناه می برد که در اصل پناه بردن به درون طوفان است. اما مغزی که تمرکز ذهنی می تواند داشته باشد اسیر همهمه های غریزی و ناگزیر شاید نگردد و شبیه عقابی بشود که با دیدن علائم طوفان، سعی می کند اوج بگیرد و از دور، نظاره گر عبور طوفان باشد.

نوع دیگر مدیتیشن از نوع فعال است که معمولا با پیاده روی، یوگا یا ورزش های رزمی می تواند تحقق یابد. راه رفتن برای 10 الی 60 دقیقه فقط هم به نیت راه رفتن و دقت در اتفاقاتی که در درون و اطراف ما می افتد باشد.

در این مدیتیشن هم با جداسازی دو نوع  از وجود در خودمان می رسیم. ضمن راه رفتن به تنفس و ضربان قلب و حتی لمس نسیم بر روی گونه خود دقت می ورزیم. همزمان، در طی راه رفتن به دنیای پیرامون نگاهی کمی دقیق تر می افکنیم. می توانیم یکی از ایده های شغلی خود را به خاطر اوریم و با دقتی کمابیش همه جانبه تر آن را بررسی کنیم. می توانیم در باره رفتارمان با عزیزان مان بیاندیشیم.

خودتان هم می توانید بر اساس شخصیت و تربیت و سلیقه و نیازهای خودتان،+ از میان هزاران روش و رفتار، یکی از راه های تمرکز ذهنی و مدیتیشن را خلق کنید.

 

5 Meditation Tips for Beginners

https://www.psychologytoday.com/blog/in-practice/201303/5-meditation-tips-beginners

A Primer on Meditation

http://www.artofmanliness.com/2011/09/07/a-primer-on-meditation/

Image source
http://hiring.workopolis.com/article/do-this-to-have-a-smarter-more-productive-workplace/

 

More from مرد روز

خط ریش و …

اولین تصویر کامل خط ریش که از دوران یونان باستان به جا...
بیشتر بخوان