چهار نشانه افراد خودکم بین


1392233256-forget-confidence-try-being-little-insecure-instead-760x427
حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که روبرو شدن با بعضی ها، به یکباره حال تان را خراب می کند. یک دفعه انگار زمین زیر پای تان خالی شده است. یک نفر جلوی تان می ایستد و خیلی ساده ولی زیرکانه در حین معرفی خودش می گوید که شغل، موقعیت، خانواده و هر چه که دارد خیلی عالی و کامل است. او بدون هیچ شرمی تلاش می کند بگوید شما آدم بی ارزشی هستید.

حدود صد سال پیش روانکاو اتریشی Alfred Adler عنوان کرده است افراد خودشیفته و نارسیسست که با جدیت تمام خواهان دستیابی به حس برتری هستند در حقیقت از مشکل خود کم بینی در رنج هستند. برای همین همه سعی شان این است که در دیگران احساس ضعف و حقارت ایجاد کنند.

روانشناس امریکای James Brookes که تحقیقات گسترده در باره خودشیفته گان انجام داده است موفق به شناسایی چهار نقابی شده است که آنها استفاده می کنند:

1- فردی که خودش را قدرتمند می بیند ولی مصر است که شما ضعیف و شکننده هستید

اگر به طور معمول احساس حقارت و یا خود کم بینی ندارید ولی در مجاورت فردی قرار گرفتید که این احساس به شما سرایت می کند سعی کنید از این زاویه به رفتارش نظر بیاندازید که همه تلاش او در حقیقت، پنهان ساختن حس حقیری است که نسبت به خودش دارد.

2 – او باید مدام از موفقیت ها و توانایی هایش سخن بگوید

او از سطح تحصیلات بالایی که دارد می گوید. از نحوه زندگی رویایی، خانواده و شغل بسیار خوبی که دارد حرف می زند. یادتان باشد که در تشخیص اول، شناسایی هویت اصلی افراد به ظاهر خودبزرگ بین، کمی دشوار است و بعید نیست تاثیر منفی شان را می گذارند. ولی یادتان باشد که این خودنمایی ها، تذکر مداومی است که به خودشان می دهند تا از بار سنگینِ خود کم بینی شان کاسته شود

3 – مدام یادآوری می کند که آدم خاکی است

اگر از سفرهای خسته کننده به سراسر جهان برای شغل مهمی که دارد می گوید. یا سحرخیزی و کم خوابی کلافه اش کرده است چون بچه هایش را برای تمرین و مسابقه ورزش مدام اینطرف و آنطرف می برد و البته بچه هایش همیشه در مسابقات همیشه برنده هستند و … اگر دقت کنید می بینید که این نوع افراد مدام از تکنیک « آخ که چقدر ازخود گذشته بودن سخت است» استفاده می کنند.

4 – ا مدام از ناقص و نامرتب بودن  اوضاع دور و بر شکایت می کنند 

فرد خود کم بین اصرار دارد به دیگران بقبولانند که سطح توقع و استانداردش بالا است و تحمل نارسایی و برنامه ریزی و سرویس بد را ندارد. بخصوص به خاطر اینکه خودش همیشه سر وقت خواهد بود و کارهایش را کامل و عالی انجام می دهد!

منتقد بودن کار درستی است ولی « بازی» که اجرا می کند نفعش یکطرفه است. او در حقیقت، هزینه غرور و حس برتری اش را با ایجاد حس تحقیر در دیگران به دست می آورد

نتیجه گیری اینکه:

پیدا کردن علائم  خود کم بینی در دیگران، در درجه اول باعث می شود که اعتماد به نفس خودتان به یکباره در هم نریزد و به خودتان بی دلیل شک نکنید. دوم اینکه، رفتار متین و مستحکم شما در حین رویارویی با خود کم بین ها شعف و شعور بیشتر برای تان به ارمغان می اورد. احساس صمیمی تری به مسیر تحول فردی خودتان خواهید داشت و صد البته شاید به نارسیسیت های عملا خودکم بین نیز کمک کنید که نقاب شان را بردارند.

 

4 Signs That Someone Is Insecure – Susan Krauss Whitbourne Ph.D.

https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201511/4-signs-someone-is-insecure

T Reference

Brookes, J. (2015). The effect of overt and covert narcissism on self-esteem and self-efficacy beyond self-esteem. Personality And Individual Differences, 85172-175. doi:10.1016/j.paid.2015.05.013

Copyright Susan Krauss Whitbourne 2015

Image source
http://samluce.com

More from ماهان طباطبایی

جدولی مردانه برای تمیز و مرتب بودن

[caption id="attachment_39761" align="aligncenter" width="574"] Illustration by Ted Slampyak[/caption] در فیلم Mortdecai جانی دپ در...
بیشتر بخوان