دنیای مدرن، هر روز مشغول خرد کردن غرور انسان ها است

آلن دباتن فیلسوف سوئیسی- انگلیسی معتقد است دنیای مدرن به نظر مساوات طلب تر شده است و در آن، شانس بالا رفتن از نردبان ترقی برای هر فردی در هر طبقه ای وجود دارد.

اما واقعیت اصلی این است که میزان بلندپروازی و امیدی که به همه بشر منتقل می شود اصلا نسبتی با میلیونها انسانی که واقعا کوشش هم می کنند و به جایی نمی رسند ندارد.

Larry Page رئیس شرکت گوگل

به همین خاطر، جمعیت اصلی بشر در تماس مداوم با این حس توهین کننده قرار می گیرد که فرد بازنده ای است و نتوانسته است حتی  ذره ای به محوطه و موقعیت مثلا رئیس شرکت گوگل، Larry Page نزدیک شود. در صورتی که او در ظاهر، عین ما است

رنج جدید بشر از آنجا آغاز شده است که دوران متمولین و اشراف به سر آمد. آنها، مثل میلیاردرهای عصر ما، ساده رفتار نمی کردند. یک شاهزاده یا  اعضای خانواده اشراف و متمولین، همه تلاش شان این بود که با رعیت متفاوت باشند. حتی اخلاق و مرام شان می بایست متفاوت باشد.

اکثر ما انسانها، قربانی جبر اجتماعی و اقتصادی و تربیتی و حتی فیزیکی خودمان هستیم. ولی از صبح تا شب در تمام بلندگوهای تربیتی و آموزشی مدام گفته می شود که همه آزادند تا در مسیر موفقیت قرار بگیرند ولی تاکید نمی شود که این مسیر آزاد، به سقوط و شکست هم می رسد.

شلوار جین و لباسی که به ظاهر مارک مشهوری آن را ندوخته است در تن مردی با ثروت و قدرت افسانه ای است. لباس او و مدل موی سرش و رفتار بدون ادا و اصولش، شبیه همه ما آدم های بسیاری از نقاط روی زمین است و درد اصلی نیز در همین نهفته است. در ظاهر، مرزی بین یک معلم یا یک پستچی و یا یک تعمیر کننده کامپیوتر و Larry Page نیست ولی ما کجا و این مرد میانسال و 20 میلیارد دلار ثروتش کجا؟

بدون شک دنیای قدیم بسیار نابرابر و بی رحم بود ولی حداقل، یک نقطه مثبت داشت، عموم مردم به فکرشان هم نمی رسید که می توانند به دربار، قدرت و ثروت نزدیک شوند. دنیای معاصر نیز بیرحم است.  .

مشکل اصلی این است که خیلی از ما را با لب تشنه به چشمه می برند و اکثر ما را البته همچنان تشنه، برمی گردانند.

 

On Status and Democracy

http://www.thebookoflife.org/larry-page-google-ceo-tortures-us-with-his-jeans/

More from ونداد زمانی

انتقاد از دنیایی که هر روز لخت تر می شود

Bernd Brunner نویسنده عجیب و غریبی است. به نظر می آید قصد...
بیشتر بخوان
  • محسن فولادوند

    من این پست رو ذخیره کردم عالی بود

  • gadfly

    چرا یه فیلسوف باید خشمگین بشه!؟

  • متین

    در یک فیلم سینمایی با موضوع جنگ وقتی ژنرال امریکایی کشتار سربازان دشمن را در اثر پرتاب گلوله توپ میدید گفت که ، چقدر از قرن بیستم متنفرم . تمدن ماشینی امروز دشمن بشر است ولی نامش را پیشرفت گذاشته اند !