چه کار به زندگی من داری؟

بعضی ها در اطراف ما هستند که فکر می کنند وظیفه شان گوشزد، نصیحت و تذکر دادن باید باشد. می دانید منظورم کیست؟ آنها که هر انتخاب یا اشتباه ما را قضاوت می کنند. افرادی که مدام نگران رفتار ما هستند. آنها که لازم می بینند راجع به هر کار ما نظر دهند.

fomo

می خواهم صریح و بی تعارف به آنها بگویم « دقت بر روی مشکلات من در حقیقت توجه نکردن به مشکلات شخصی خودت است. شاید داری بر روی مسائل خودت سرپوش می گذاری . شاید این یک راه فرار و آرام ساختن خودت است. این شیوه رفتار تو از دردسرهای که دارم نه تنها کم نمی کند بلکه حل مشکلاتم و عبور از آنها را برایم سخت تر می کند.

وقتی که تصمیم می گیری برای من حکم صادر کنی در حقیقت فردی هستی که با شدت و حدت تمام در حال محکوم کردن خودت هستی. اگر فردی با خودش راحت باشد شب و روز به دیگران نمی گوید چه کار بکنند بهتر است. اصلا این حق را چه کسی به بعضی ها می دهد که مدام اعمال دیگران را تقبیح کند.

دست از سرم بردار و به فکر خودت باش. با نفی من، خیالت راحت نخواهد شد. بازنده اصلی نفرتی که از من و کارهایم داری خودت خواهی بود. خودت را با دیگران مقایسه نکن. وقت و انرژی ات تلف می شود. هدفت را گم می کنی. یادت باشد که هر انسانی مسیر تحول شخصیت خودش را با سرعتی که وجودش می طلبد خواهد داشت.

موفقیت من ربطی به پیروزی تو نخواهد داشت. به کار دیگران بهای بیش از حد دادن از ارزش خودت می کاهد. خودت باش و دست از بدگویی و غیبت بردار. هرچه بد دهن تر باشی بوی ناخوشایند دور و بر خودت را کمتر حس خواهی کرد.

 

Don’t Worry About What I Do, Worry About Why You Care About What I Do – Gigi Engle

http://elitedaily.com/life/culture/worry-about-why-youre-worried/1102123/

image source

http://www.bostonmagazine.com/news/article/2014/07/29/fomo-history/

More from سعید داورپناه

رهنمودهای یک بودایی برای خشنود بودن

در هیچ کجا، انسانی را نمی توان یافت که خشنود کامل باشد...
بیشتر بخوان
 • نسیم

  کاری که شوهرم با من میکنه.
  من روانی ام که با این مرد زندگی می کنم؟! 🙁

  • میترا

   منم همسر اولم این کار رو باهام می کرد احساس خرد شدن می کردم ولی تصمیم گرفتم و راهم رو ازش جدا کردم حالا راحترم ولی یکدفعه بعد از سالها حس کردم خودم هم دارم این کار رو با همسر دومم می کنم انگار یکجوری حالت تدافعی داشت که بعد به خودم امدم و سعی کردم این رو از بین ببرم

   • س

    این کاریه که اکثر زنها با پارتنرشون میکنن. مثلا: شلوار لی نپوش، پیرهن مردونه بپوش، غذا رو اینطوری نخور، اینجوری حرف نزن، دست تو دماغت نکن، نگوز،صبح مسواک بزن، روزی 2 بار برو حموم و … . خلاصه خواستم بگم رفتار شما ربطی به رابطه قبلیتون نداره، یه چیز طبیعیه.

    • محمد

     من يه مردم و سالهاست كه دارم با يك زن زندگي مي كنم ولي هيچكدوم از اين مشكلات رو ندارم كه هيچ، يه وقتايي احساس مي كنم من دارم اين رفتارها رو بروز مي دم. پس اين يك چيز طبيعي نيست.

     • س

      قدرش رو بدونید

  • رز

   سلام
   همسر من هم دقیقا همینطور بوده، ولی طی چهار سال کم کم خیلی خیلی بهتر شده. باید در مورد هر چیزی با مهربونی صحبت کرد، دلیل آورد و صبر داشت. همه آدما قابلیت بهتر شدن رو دارن.

 • مهدی

  وقتی که تصمیم می گیری برای من حکم صادر کنی در حقیقت فردی هستی که با شدت و حدت تمام در حال محکوم کردن خودت هستی. وقتی که دیگران را مثلا سرزنش می کنی که چقدر در تعطیلات آخر هفته بد مستی کرده اند در حقیقت داری می گوی بد شد خودم نتوانستم اینقدر مست کنم.
  واقعا عالی بود سپاس مرد روز

 • پرند

  واااااااای از این اخلاق بیشتر از هرچیزی متنفرم. از آدمایی که همیشه در حال سؤال پرسیدن از زندگیتن و همیشه واست حکم صادر میکنن. نظرای یه دیقه ای و فکر نشده ی بی ارزش میدن. انگار که خودت به اندازه همین یه دیقه یی که اونا واست نسخه میپیچن هم فکر نکردی. همه چیتو زیر سوال میبرن. انرژیتو میگیرن. هردفعه هم از جواب دادن به این آدما پشیمون میشم. از همه بدتر وقتیه که یه جای کارت به مشکل خورده باشی. دیگه اینا با سرکوفتاشون ول کُنت نیستن.

  • hamid

   اخ گفتی پرند. لامصب دو تا راه حل بیشتر نداره یا قطع رابطه یا دروغ گفتن بهشون که در هر صورت دیگه بهشون احساس نزدیکی نمیکنی

 • سان

  مادر من این رفتار وحشتناک رو داره و به تمام خانواده انتقال داده و من واقعا فراری ام ازش و تقریبا در قطع رابطه هستیم واقعا آزاد دهنده است که یکی رو مدام بالای سرت ببینی که برای کوچکترین رفتارها ت حکم صادر می کنه و همیشه متهم و گناهکاری و کاری می کنه که هنیشه حس بدی نسبت به خودت داری در کنارش دایم حس می کنم در یک مخمصه گیر افتادم حتی نمی خوام اون لحظه ها رو تداعی کنم!!!