دخترانی که نمی خواهند شوهر کنند

Spinster: Making a Life of One's Own
Spinster: Making a Life of One’s Own

روزنامه نگار معروف امریکایی Kate Bolick  در کتاب « تعریف جدید از دختر تنها»  می گوید با همه پیشرفت های اجتماعی که صورت گرفته است دختران دنیا همچنان با این انتخاب ناگزیر روبرو هستند که باید ازدواج کنند و مادر شوند. گزینه ایی که این اواخر از زندگی پسران کاملا محو شده است و گویی اصلا و ابدا اشکالی ندارد که مردان متاهل و پدر نشوند.

او مخالف ازدواج و مادر شدن نیست ولی تلاش می کند توضیح دهد که وقتش رسیده است زنان حالا که فرصت ابراز توانایی های شان را دارند بتوانند در باره این تصمیم مهم زندگی شان مستقل باشند.

او می افزاید به خاطر نوع زندگی معاصر، شاهد افزایش زنان مجرد ی هستیم که وارد سنینی می شوند که جامعه توقع دارد ازدواج کرده باشند. اتفاقی که همزمان برای مردان مجرد نیز دیده می شود.

با وجود رشد وسیع قدرت زنان و سطح درخواست شان از حقوق جتماعی، هنوز بخش بزرگی از جامعه بشری نمی تواند لقب منفی « پیر دختری» را نادیده بگیرد. لقبی توهین آمیز که با وجود قدرت و استقلال بیشتری که نصیب زنان شده است همچنان ریشه گزنده اش برچیده نشده است.

با وجود آنکه جامعه هر روز در مطب دکتر، دفتر وکالت یا در مدارس و دانشگاه ها و ادارات، زنان را مشغول کار و تلاش می بینند هنوز با حضور زن مجرد خو نگرفته است.

 

Spinsterhood Gets a Modern Makeover
http://www.thedailybeast.com/articles/2015/05/15/spinsterhood-gets-a-modern-makeover.html

 

 

More from ماهان طباطبایی

راننده تریلی عاشق لیلی

با وجود آنکه این روزها می توان رد پای سلیقهِ اقشار و...
بیشتر بخوان
 • نادر

  حالا که ما تو ایران هستیم و دخترای ایرانی کل دغدغه زندگیشون شوهره با هرکی حرف میزنی میگه بیا خواستگاریم حتا توی سایت اجتماعی باهاشون حرف میزنی میگن بیا خواستگاریم زنای ایرانی نمیخوان مستقل باشن میخان ملک باشن و یکی مالکشون میخان به یه جایی تکیه بکنن میخوان فقط بیاری جلوشون تامین بشن

  • آذر

   نه جناب شما مردا پیشنهاد سکس می دین زنا هم می گن بیا خواستگاریم تا از شرتون خلاص بشن. هر کدوم در جایگاه خودشون مستقلن. اگر نیستن چرا میری سراغشون؟

   • شهنام

    خب این چه مسخره‌بازی هست که تو ایران برای داشتن سکس هم باید ازدواج کرد؟ شری هم نیست، پیشنهاد سکس هم یک توافق دوطرفه‌ست و اجباری در کار نیست. چرا دختر انتظار داره برای نیاز طبیعی سکس که هردو طرف لذت میبرن حتما ازدواج کرد؟! اینجور وقتا دخترا میگن ج*** نیستیم و هنوز تفاوت این دوتا را انگار نمیدونن.

    • مریم

     خوب اگه پسرا رک و پوست کنده از همون اول بگن که فقط دنبال رابطه جنسی هستیم و الکی فاز عاشق دلخسته رو نگیرن که به بهانه عشق دختر رو گول بزنن و به خواسته اشون که فقط سکس هست در اصل برسن، حرف شما صد در صد درسته. حتی اگه کاملا فراموش کنیم که فرهنگ ایران و اکثر جامعه چطور یک دختر رو که بخواد رابطه ای بدون ازدواج داشته باشه قضاوت می کنن و فکر کنیم که قوانین کشورهای اروپایی و آمریکایی رو می شه با یک چشم به هم زدن چپوند تو فکر و فرهنگ مردم ایران.
     ولی متاسفانه من خودم دوستایی داشتم که پسری با هزار دوز و کلک و عاشقتم عاشقتم هر کاری دوست داشته کرده و بعد دختره رو ول کرده و رفته.
     در ضمن در ایران دختر انتظار داره که باید ازدواج کنه چون فرهنگ جامعه ازش اینطور می خواد. همه که نمی تونن اعصاب و روان اینو داشته باشن که کاملا جلوی انتظارات جامعه بایستن و کلی استرس و اعصاب خوردی رو به جون بخرن تا سکس داشته باشن. گذشته از این برای بسیاری از خانم ها داشتن علاقه و رابطه عاطفی هم خیلی مهمه که بتونن با طرف رابطه جنسی برقرار کنن و تنها به فکر جنبه فیزیکی قضیه نیستن برای همین به این نتیجه می رسن که ازدواج بهترین راهه. هر چند خیلی از خانم ها هم هستن که همون لذت فیزیکی براشون کافیه.
     خود شما به عنوان یک مرد برید توی دوستاتون نگاه کنید و ببینید چند نفرشون واقعا صادقانه در مورد این قضیه جلو می رن؟ چند درصد دوست و آشناهاتون دختری رو که بخواد نیاز طبیعی شو خارج از ازدواج ارضا کنه بهش نمی گن همون چیزی که شما گفین، چه دختر چه پسر؟ این جامعه است که تفاوت اینا رو نمی دونه. نه فقط دخترا.

     • Arash Farokh

      معمولا پسرها خیلی رکتر و صادقتر از دخترها هستن… چندین بار از دهان خود دخترها شنیدم که مدام دوست دارن ازشون تعریف بشه
      خب من صرفا دلم میخواد که با اون دختر باشم… پس دیگه این تعریفای الکی چیه انتظار دارند؟؟؟
      این نشون دهنده سطحی بودن و عدم اعتماد به نفس دخترهاس…
      متاسفم

    • یک زن

     خیلی از ما هم دوست داریم رابطه ی جنسی ازادانه داشته باشیم…. ولی قواعد اجتماعی دست ما رو هم بسته…. ما هم تاوان وجود الگوهای کهنه ی اجتماعی را میدیم مثل خیلی از شما اقایان…. این قواعد برای ادمها حق انتخاب نگذاشته …. ادمها رو وادار میکنه یا روشی راهب گونه رو در پیش بگیرند و نیازهاشون رو سرکوب کنند و یا بر عکس یه عده رو به سمتی سوق میده تا روشی همراه با ولنگاری و هرزگی رو انتخاب کنند …. جدا کردن دو جنس از کودکی اصلا به اونها امکان شناخت درست و منطقی از همدیگر رو نمیده ….

     • رها

      مشکل از اجتماع نیست که نمیذاره شماها رابطه جنسی آزاد داشته باشید. مشکل از اینه که شماها بدون پرده بکارت قدرت چانه زنی زیادی برای امتیاز گرفتن و از جمله اخذ (یا اخاذی) مهریه از خواستگار ندارید. دندون طمع تون رو بکشید, به شوهر و همسر هم به چشم انسان, و نه کیف پول پادار, نگاه کنید, اونوقت مشکل تون حل میشه بدون آنکه نیازی به مراجعه به جراح پلاستیک برای ترمیم بکارت داشته باشید!!!

     • Arash Farokh

      باز هم مغلطه به قصد ایجاد دلسوزی…
      متاسفم..
      شما هر وقت مثل مرد تو جامعه بی آلایش و بی کلک و تلاش گر ظاهر شدید ما نوکر شما هم میشیم…
      ولی زیر ورو کشیدن انگار این روزا خیلی مد شده!!!

   • نادر

    من یکی هیچ وقت همچین پیشنهادی ندادم و انقد شخصیت خودمو خورد نکردم که همچین پیشنهادی بدم و به سکس بدون احساسم هیچ عقیده ای ندارم باور منید تو صحبت عادی اینو گفتن
    میرفتم سراغشون چون فکرم قبلا فرق میکرد کاری کردین اینطوری شدم

   • رها

    نه زنها به مردها نمی گن, “بیا خواستگاری”, که از شر مرد خلاص شن. اینرو میگن که از قبل ازدواج کاسبی کنند. هم پول یا مفت مهریه رو میگیرن و هم یک عمر بخرج یکی دیگه میخورن و می خوابن.

   • Arash Farokh

    باز هم یک مغلطه دیگه…
    شما اگر به مردی از ته دل بگید نمیخواین باهاش سکس کنید میره و پشت سرشم نگاه نمیکنه…
    البته اگر مرد باشه…
    اگر ضعیف باشه خوب ممکنه چند بار دیگه هم پیشنهاد بده
    اونم که شماها استاد پیچوندن و سر دوئوندن هستید

  • سارا

   والا ما شدیدا از این انتخاب کلیشه ای ازدواج فراری هستیم.منتها از دست مردهای ایرونی مجبور به فراریم. چرا که در هر کوی و برزنی مردها حتی تحصیل کرده هاشان یا میگن چرا شوهر نمیکنی یا با القابی نظیر ترشیده و … خطابت میکنند.

   • رها

    کدوم مرد تحصیلکرده ای توی کوچه و برزن یقه شما را گرفته که چرا شوهر نمیکنید!!!!؟ یا بدتر از ان شما را ترشیده بخواند. حتما از آشناهایتان بوده. خیالتان راحت باشد, جز برای پدر جان و عمو جان و دایی جان و مادر محترم تان, برای هیچ احد دیگری, شوهر کردن یا نکردن تان خیلی اهمیتی ندارد.

   • Arash Farokh

    ببخشید البته…
    اما حرف بیخودی میزنید شما!!!
    کی مردا الان تو کوچه از این حرفا میزنن…
    اون مردان فامیل شما هستن که مثل خاله زنکا تو کار دخترای سن و سالدار فامیل هستن…
    وگرنه به کسی چه مربوطه که شما ازدواج نکردید…
    من الان همکار 40 ساله خانم دارم ازدواج نکرده… خیلی با هم رله و خوب هستیم…
    هیچ وقت به ذهنم هم نرسیده ازش بپرسم…
    به من ربطی نداره

  • مینا

   آقای نادر کجا زندگی می کنین که به تمدن راه ندارید و دختران مستقل را نمی بینید این مسئله شما ، الان تو روستا ها هم نیست

   • نادر

    مینا خانم من خیلی جاها زندگی کردم و 7 سال تو محیط دانشگاهی و اکادمیک بودم و هستم خیلی تلاش کردم دیدم اینطوری نشه ولی شد

   • Arash Farokh

    بیا ببرمت پیش دختران مستقلی که دارن خودشون خرجی خودشونو میدن…
    اونها هم تمام وقت دنبال شوهر کردن و قر و فر هستن!!!
    میگن ما نمیتونیم تنها بمونیم… با همین کلک بعد از حاملگی هم دیگه سر کار نمیرن و تمام بار زندگیرو میندازن رو دوش مرد بدبخت

  • یک زن

   اون دخترایی که تو باهاشون حرف زدی لابد هم شان و هم طبقه ی خودت بودن که دغدغه هاشون این چیزایی که میگی بوده … یکم سطح فکرت رو ببر بالا تا دخترهای مدرن و باسواد و مستقل هم دلشون بخواد جواب سلامت رو بدن …. همینکه همه ی ادمها رو به یک چشم ببینی و اینقدر کلی و غیر منطقیدرباره ی همشون حکم صادر میکنی نشان از عدم بلوغ فکری توست

   • نادر

    یه کم محترمانه تر لطفا نظر خودتون رو بکین یک زن خانم
    اتفاقا من با همه جور دختر بودم از پزشک و مهندس و پرستار بگیر تاااا بی سواد بی سواد
    همه یه حرفو زدن، بیا خواستگار
    اتفاقا خانم محترم من قبلنا دیدم فرق میکرد فک میکردم این چیزایی که تو کتابا در مورد زنا نوشتن واقعیت داره ولی بد جور زدین تو ذوقم الان دیدم اینطوری شده

    • پریا

     ببینید آقای نادر،مشکل شما در چند مورد خلاصه می شه. اول اینکه دخترها بر خلاف پسرها نمی تونن رابطه آزاد جنسی داشته باشن و این کار در اکثریت موارد باعث می شه که شرافتشون زیر سوال بره در صورتی که در مورد آقایون رابطه جنسی بدون ازدواج اصلا بد نیست. حتی خیلی از وقتها پسرهایی که می خوان ازدواج کنن دنبال دختری نمی رن که قبلا روابط باز و آزاد جنسی داشته، بلکه کسی رو می خوان که تا حالا با هیچ پسری هم بستر نبوده. در یک کلام بهایی که خانم ها تو جامعه ما باید برای یک سکس گذرا بپردازن بسیار بسیار بالا هست. برای همین هم هست که تا می بینن شما علاقه مند هستید، سریع بحث ازدواج رو پیش می کشن. شما می تونین دو تا کار بکنین:‌برای برقراری روابط جنسی سر کار، کلاس، بیمارستان و … دنبال مورد نگردید. هستند افرادی که در قبال پول محدودی حاضرن با شما رابطه جنسی داشته باشن و حرف ازدواج هم نزنن. نکته دوم اینکه من هم با حرف دوستمون یک زن تا حدی موافق هستم، هر چند لحن بیانشون رو اصلا قبول ندارم. قضیه اینه که توی هر قشری چه تحصیل کرده چه بیسواد، آدم خوب و خوش فکر پیدا می شه آدم نادان و بی فکر هم همین طور. زن و مرد هم نداره. مثلا شما مردان هوس باز و بیمار رو در هر قشری می تونید پیدا کنید همون جور که برعکسش درسته. در مورد خانم هم همین قضیه صادقه. هم خانم های خوش فکر توی قشر تحصیل کرده می بینید و هم دخترای ضعیفی که فکر می کنن راه حل همه مشکلات در ازدواج خلاصه می شه و حاضر می شن به هر کسی رو بندازن برای اینکه شوهر پیدا کنن. دوستی داشتم که حرف خوبی می زد: می گفت هیچ وقت هیچ کدوم از پسرهای بی ادب دانشگاه به اون بی حرمتی نکردن چون خودش طوری رفتار می کنه که به اونها این اجازه رو نمی ده. من فکر می کنم شما هم بهتره طرز رفتارتون رو عوض کنید و تو انتخاب آدمایی که باهاشون دوست و آشنا می شید یه تجدید نظری بکنید. دخترایی که التماس نمی کنن برای ازدواج مثل اونایی که شما دیدین توی چشم نیستن. خودشون پیدا نمی شن، شما باید بگردین پیداشون کنین و این شمایید که باید پیشنهاد بدین نه اونا.

     • nader

      مرسی پریا خانم که انقد مودب و با شخصیت هستین کاش همه مث شما فکر بکنن پریا خانم مشکل من سکس نیس هیچ وقتم از هیچ دختری درخواست سکس نکردم چون شرایطشون رو توی جامعه سنتی درک میکنم و میدونم چه محدودیتایی دارن من ادم بی ادبی نیستم و هیچ وقتم با هیچ یک از دوس دخترام طوری رفتار نکردم که احساس بکنه اون رو به خاطر سکس میخوام نه بهشون دروغ گفتم نه خیانتی چیزی تو کارم بوده همونطور که قبلا گفتم رابطه زیاد داشتم و زبون دخترا رو هم خوب میفهمم میدونم چه جورن چی میخوان و فکرشون چیه اما مشکل دخترا اینه که بفهمن یه پسر واقعا دوسشون داره حسابی اذیتش میکنن و اون پسر براشون بی ارزش میشه و مخصوصا وقتی که بفهمن یه پسر قدرت مالیش خوب نیست دیگه اهمیت نمیدن منم به دخترا حق میدم اونا میخوان با کسی باشن که براشون امنیت و آرامش بیاره ولی مشکل اینه که صبر و حوصله ندارین واقعا ندارین نمیتونین منتظر یه نفر باشین میخواین یه پسر همه چیش اماده و فراهم باشه اون موقعه بیاد سراغتون و من دیدم یه دختر برا همچین پسری واقعا خودشو بی ارزش کرده طوری که پسر آدمم حسابش نمیکنه
      ضمنا پریا خانم من به سکس پولی و بدون احساس اعتقاد ندارم

     • پریا

      آقای نادر خوشحالم که می بینم از اون دسته مردهایی نیستید که فقط به دنبال ارضا نیازهای جنسی خودشون هستن. این یک حسن خیلی بزرگ برای شماست و شما رو از خیلی مردهای نه تنها ایرانی بلکه توی دنیا متمایز می کنه. بهتون حق می دم در این مورد که از سطحی نگری و کم صبری بعضی از دخترها شاکی باشید. متاسفانه مادی گرایی مشکل اکثریت جامعه ایران هست که با مشکلات اقتصادی اخیر تشدید هم شده. این مشکل هم مختص دخترها نیست. خیلی از آقایون هم هستن که برخلاف شما اولین ملاک هاشون ظاهر و وضعیت مالی یک دختر هست. من خودم شاهد بودم یکی از آشناهامون می گفت دختر خوشگلی می خوام که بابای پیر و پولداری داشته باشه که زود هم بمیره!!!راستش با اینکه خیلی طرز فکر بیخودیه، ولی می شه به راحتی علتش رو فهمید. خیلی از ماها نمی تونیم توقع ساختن یه زندگی راحت و بی دغدغه رو داشته باشیم و امیدوار باشیم فقط به صرف تلاش و پشت کار آینده روشن و امنی در انتظارمون باشه. به هر حال همونطور که امثال شما توی مردهای دنیا خیلی کمتره که به احساسات بیشتر بها بدن، دخترهای عمیق و صبور هم که سطحی نگر نباشن خیلی خیلی سخت تر پیدا می شن. متاسفانه سطحی نگری نه فقط تو ایران که توی دنیا یه مشکل بزرگه. تنها راه شما هم صبور بودنه تا کیس مورد نظرتون رو پیدا کنید. هست ولی سخت پیدا می شه. البته شاید بهتر باشه شروع کنید یه سناریو دوم هم برای زندگیتون درست کنید. ببینید، عشق و ازدواج تنها راهها و ضامن های خوشبختی نیستن، برای همین پیشنهاد می کنم بشینید فکر کنید ببینید که اگر نتونستید دختر مورد علاقه اتونو پیدا کنید، چه راهکارهای دیگه ای برای خوشبختی و اینکه در زندگی ابراز عشق بکنید و دوست داشته بشید هست. خود من هم همین کار رو کردم. به این نتیجه رسیدم که احتمال اینکه ازدواج یا رابطه عاشقانه ای با کسی داشته باشم حالا به هر دلیل خیلی خیلی کمه. برای همین نشستم و یه راه حل جایگزین برای زیبا کردن زندگیم پیدا کردم. امیدوارم شما به اونچه که می خواید برسید و احساس خوشبختی بکنید در زندگی.

     • nader

      ممنونم پریا خانم این نظر لطف شماست
      آره واقعا سطحی نگری توی جامعه امروز ما، چه پسر چه دختر، معضل بزرگی شده و همین امر باعث ایجاد زدگی میان دختر و پسر شده طوری که خیلی سخت میشه به یه نفر اعتماد کرد، خیلی جالبه تا از وضع مادی طرف مقابل باخبر میشن برخوردشون عوض میشه و بعد یه مدت تمام….
      بعضی وقتا منم به این فکر میکنم که بیخیال بشم و دیگه به فکر پیدا کردن یه همراه خوب و قابل اعتماد برا زندگی نباشم تا اینکه به یه موقعیتی برسم کهبتونم نظر یه نفر رو جلب بکنم ولی بعدش فک میکنک که این دیگه ارزشی نداره، یه نفر منو به خاطر موقعیتی که احتمالا دارم بخواد!!! یه مرد همیشه میخواد یه نفر اون رو به خاطر خودش بخواد نه مقام و موقعیتش، نا امید میشم و میگم دیگه هیچ وقت به این موضوع فکر نمیکنم به پیدا کردن یه همراه، یه عشق ولی…
      ولی پریا خانم سخته، نمیشه تنها موند نمیشه به فکر این نبود که انسان یه همراه رو نداشته باشه،کسی که باعث انگیزه و امید برا تلاش بیشتر باشه، کسی که به خاطرش انسان دست به هر کاری بزنه و هر سختیی رو تحمل بکنه برای رسیدن به یک لحظه آرامش،
      ما توی ایران زندگی میکنیم و مجبور هستیم طبق هنجارهای موجود در این جامعه روش زندگیمون رو انتخاب بکنیم ما باید طبق ارزش ها و ضد ارزشهای موجود در این جامعه تصمیم بگیریم و من به این نتیجه رسیدم نمیشه ازدواج نکرد، به خاطر همین موندم چکار بکنم واقعا بلاتکلیفم
      مرسی امیدوارم شمام به هرآنچه میخواهید برسید

     • Arash Farokh

      کاملا مخالفم… خانمها میخوان در قبال باکره بودنشون مردهارو سرکیسه کنن…
      اگر راست میگن خودشون باشن…
      یعنی کسی که سکس دوست داره باید حتما ازدواج کنه؟؟؟
      این چه مغلطه ای هستش؟؟
      شما اگر از عاقبت خودتون میترسید ما هم میترسیم اما شما به خاطر اینکه میخواید خودتونو تا آخر عمر تامین و تضمین کنید مرد بیچاره رو یک ماه از رابطه نگذشته میبرین سر بحث ازدواج!!!!

    • امیر

     آقا نادر منم تاحدودی شرایط شما را داشتم و دارم؛ باافرادی که سعی کردم رابطه داشته باشم خیلی از همین مشکلاتی که شما میگین رو منم تجربه کردم
     اما از طرفی با حرفهای پریا خانوم هم موافقم، بنظره من مشکل من و شما نیست این مشکله کل جامعه هستش که انقدر مطالعه و فرهنگ و ارزشهای اخلاقی بی ارزش شدن که تو هر دو سمت داستان؛ هم ما مردا و هم خانوما اکثریت دچار سطحی نگری و درگیریهای سنت و مدرنیته هستن مخصوصا که جامعه ی ما فرهنگ غرب رو دیده و هرجاشو دوست داشته گلچین کرده واسه خودش و همین مشکلات جامعه بخصوص نسل جوان رو زیاد کرده
     با این اوصاف من خودم به این نتیجه رسیدم که دخترهای مستقل، باشخصیت و دارای ارزشهای موردانتظار اخلاقی و تربیتی کم هستن اما این به این معنی نیستش که نیستن و نمیشه از این موضوع شکایت کرد چون تو جمع ما مردا هم همین موضوع فاجعه بار وجود داره

    • بینام

     نگفتین مردا چی میگن که دخترا میگن بیا ازدواج کنیم
     پسرا میگن بیا سکس کنیم دخترا میگن اول ازدواج بعد حالا اینکه دخترا محترم ترن با ازدواج میخان خودشونو محدود کنن شده براشون مایه ننگ؟

   • رها

    خانم محترم لطفا ادا در نیار. همتون همینطور هستین. این افه های روشنفکرانه تون هم برای بالا بردن نرخ تونه

    • سامان

     خیلی جالبه موضع گیری دخترا ، کامل حرفهای پیش بینی شده میزنند ، اما متاسفانه واقعیت تلخ همین چیزیه که نادر میگه

     • رها

      متاسفانه در جامعه ما, ازدواج که قرار بود رابطه ای عاطفی بین دو انسان باشه, تبدیل به رابطه ای تجاری شده. زن در ازای تن دادن به همخوابگی, مادام العمر به هزینه شوهر زندگی میکند. بنابر این هر دختری سعی میکند که بهترین معامله را انجام دهد و بقول معروف بارش را هم مادام العمر ببندد. پس پیدا کردن شوهر پولدار تبدیل به هدف میشود و طبیعتا تمام صحبتهای خانمها از استقلال و فهم شعور و برابری زن و مرد گرفته تا پاکی و بکارت و…..همگی وسیله بالا بردن نرخ خانم ها و تبدیل به وسیله چانه زنی میشود. وگرنه در تمام طول تاریخ هیچ آدم با فرهنگی در ازای پول, تن به همخوابگی با کسی نمیدهد.
      بگذریم از اینکه اصلا در ازدواج بحث استقلال بی معناست و اگر کسی استقلال اش برایش مهم است, اصلا نباید تن به ازدواج بدهد. ازدواج مثل هر تعهد دیگری با استقلال مغایرت دارد. یعنی هر دو طرف استقلال شان را از دست میدهند.

   • Arash Farokh

    متاسفانه باز هم مغلطه و سفسطه….
    ظاهرا شما در این مملکت زندگی نمیکنی زن عزیز!!!
    تمامی دختران همسن من دنبال چسباندن خودشون به هر ترتیب ممکن به پسرها برای بحث ازدواجه که این داره حال پسرای 30 تا 40 سالو به هم میزنه…

 • Arash Farokh

  چه عجب بالاخره دختران هم احساس کردن باید برن زحمت بکشن…

  • مریم

   حق با شماست یعنی تا حالا همه کارا رو شما آقایون کردین و همه وظایف سنگین گردوندن و چرخوندن صنعت و مملکت به گردن شما بوده. کاملا موافقم ولی باید خدمتتون عرض کنم که بهتر جای دیگه اینو نگین. چون آمار و ارقام وضعیت اقتصادی و معیشتی و آموزشی جامعه می گه که با وجود داشتن اون همه سرمایه نفتی و ملی به طور کلی کاری جز خرابکاری توسط شما زحمت کشان در حق این مملکت صورت نگرفته. دستتون درد نکنه ولی دیگه درموردش پز ندید.

   • رها

    خوب آخر شماها در همین حد هم که کار نکردید. اگر راندمان کار مردها پایینه, راندمان کار شماها که اصلا صفره.

   • Arash Farokh

    باز هم در مورد این موضوع بگم که در دنیایی که ما زندگی میکنیم حتی در کشورهای پیشرفته ای مثل امریکا زنان به اون صورت در گرداندن مسائل کلان جامعه دخیل نیستند

    • سحر

     آرش جان یکم مطالعه کن مثل اینکه کلاً بیخبری از دنیا سیاستمدار و دانشمند و اندیشمند زن کم نداریم!
     اگر هم حضور زنان ب اندازه ی حضور مردان چشمگیر نیست، ب این خاطره ک بهشون فرصت داده نشده. چندساله ک زنان دارن از فرصتهای برابر شغلی بهره می‌برن؟ صدسال؟ دویست سال؟ مردان چی؟ ب اندازه‌ی کل تاریخ. پس یکم زود نیست عملکرد زنان رو قضاوت کنیم؟ درحالیکه هنوز خیلی از اهرم‌های فکری و فرهنگی هم هستن ک بهشون فشار میارن!!!

  • یک زن

   تا حالا که جهان بر مبنای اصول و تفکر شما مردان چرخیده داریم میبینیم که جنگ و توحش و نابرابری چطور دامن بشر رو گرفته و البته توی مملکت خودمون هم شاهد هستیم که حکومت بر امده از جنس مذکر هم در طول تاریخ و هم امروز که همهی هیات دولت و بیشتر نمایندگان مجلس مردان هستند چطور پله های ترقی و پیشرفت را طی کرده ایم …. سازندگی یک سرزمین در سایه ی برابری و همکاری نزدیک هر دو جنس تامین میشه که البته در کشور ما زنان همواره پس زده و تحقیر شده اند …. امروز اندکی به حقوق انسانی خود پی برده اند و راه زیادی در پیش داریم تا به یک جامعه ی متعادل و پویا در این زمینه برسیم

   • Arash Farokh

    زن عزیز!!! شما که به اصطاح از حال روز دنیا خبر دارید… شما در کل دنیا هم متاسفانه میبینید که خانمها در مسائل مملکتی و کلان تقریبا هیچ نقشی ندارن و استثنا ممکنه زنی به مدارج بالای هر کاری برسه… حتی در آشپزی!!!

    • بینام

     مردای ایرانی که خیلی گند زدن تو دیگه چی داری بهش پز میدی آخه باید تک تکتونو محاکمه و اعدام کرد شما تن پرورای خاین رو همکلاسی من خارج زندگی میکنه از همسرش جدا شد با زن اروپایی ازدواج نکرد میگفت مردای ایرانی با اونا نمیتونن کنار بیان آخه جز یه زن ایرانی کی میتونه شما کپک زده های متوهم و خودخواه رو تحمل کنه آخه گند زدن به زمین و زمان هم افتخار داره عقده های روانیتو اینجا خالی نکن مشکل شماها اینه که مشکلتونو به جای اینکه بعضی جاهاهای تعبیه شده واسه این کار حل کنین میاین همه جا حل میکنین به گربه ماده هم رحم نمیکنین

   • مانیا

    این حرف شما دوست عزیز در مورد ایران که بهیچ وجه صدق نمیکنه ، مساله مردان نیستن مساله مردان و زنانی هستن که در صحنه حضور دارن و زمام امور رو در دست دارن و از نظر میزان رشد کپک در ظاهر و عمق ابتذال در مغز گوی سبقت رو دم به دم از هم می ربایند !

  • Mary

   احتمالا تو دوست آشنا و فک و فامیلت زن بیکاره زیاد دارید که تعمیم میدید به کل جامعه. چون تا جایی که من می بینم این روزا زنا پا به پای مردا کار میکنن

   • Arash Farokh

    پس چرا من سر کار هم میبینم مدام خانمها دنبال به اصلاح ساپورت هستن دارن مدام مخ پسرارو تیلیت میکنن

    • Mary

     والا من کلی پسرا میشناسم که زنشون داره خرجشون میده حالا باید تعمیم بدم؟ بعدشم اون که دخترا مخ پسرارو تیلیت میکنن داستانش چیز دیگه است به این حرف شما که میگید “چه عجب بالاخره دختران هم احساس کردن باید برن زحمت بکشن…” ربط نداره!

  • بینام

   این مطلب راجع به سلایق زنها صحبت کرده تو نخودی خاله زنک جمعی اومدی بگی منم هستم تو کی بودی یعنی مامان جنابالی برای بزرگ کردن تو زحمت نکشیده برو یه روز خونه داری کن بی جیره مواجب تو خونه کلفتی کن حالت جا میاد اگه داری کلی حرف میزنی به بلندای تاریخ پس مامی خودتم اضافه کن در ثانی من پر اطرافم خانومایی هستن که یا شوهرشون نذاشته ادامه تحصیل بدن یا نذاشته بعد ازدواج سر کار برن به این موضوع فک کردی تا حالا که چرا؟!

   • Arash Farokh

    بی جیره مواجب رو خوب اومدی

 • abu.salib

  من واقعا امیدوارم این روند پیشرفت زنان و دختران در آینده به عمل پیوند Penis و بریدن سینه ها ختم نشه، این ایده که برای برابر شدن حقوق زن و مرد، زن ها باید جنسیت خودشون رو بزارند کنار و از بیخ مرد بشوند وحشتناکه! ما به اندازه کافی فستیوال سوسیس توی دنیا داریم!

 • giti

  احسنت مریم خانم با شما صد در صد موافقم.

 • صدا

  همون بهتر که نسل یک یک مردها رو منقرض کنن مثل نسل دایناسورها . چه بهتر که ازدواج نکنن چون لایق اوردن کودک و ادامه ی نسل نیستن . اینها یک مشت حشره و کرم هستند که برای بقای نسل های مردهان مناسب Tدارن راه رو هموار میکنن . پس دیگه نباید خانمها ناراحت بقای نسل کرمها و زالوها باشن …

  • رها

   چه حرف احمقانه ای. خوب با اینکار که نسل خودشون هم منقرض میشه. از اون گذشته قیاس تمام مردها رو با پدر و برادر تون درست نمیدونم. شما میتونی راجع به کرم بودن و زالو بودن پدر و بردرتون تا دلتون میخواد داد سخن بدین, اما نمتونید مردهای دیگر رو با برادر و پدرتون قیاس کنین.

   • صدا

    مردان خوب با ازدواج مسیر زندگیشون رو انتخاب میکنن و به بازی با دخترهای بدبخت که به خاطر ازدواج سمتشون رفتن وقت نمیگذرونن شما هم بهتره مادب باشید و هروقت ادب یاد گرفتین نظر بدین اطرافیان شما حتما کرم و زالو هستن یه نگاهی بندازید

 • علیرضا

  ازدواج نکردن زنان اصلا مهم نیست , این یه انتخاب شخصیه . ولی اینکه بگین مهم نیست بچه دار بشین مثله این میمونه که اونا رو به یک خودکشی ژنتیک تشویق کنید , احمقانست

 • مینا

  آقای نادر کجا زندگی می کنین که به تمدن راه ندارید و دختران مستقل را نمی بینید این مسئله شما الان تو روستا ها هم نیست

 • شاهین

  دختر خانمای محترم انقدر جبهه نگیرید ، اگه هنوز خوذتون رو نشناختین یه چند سالی که از سنتون بگذره حتما خوذتون رو میشناسید ، نمیگم 100 درصد اما 90 درصد دخترا زندگیشون فقط شوهر پولداره ، یادمه یه بار سر کلاس یکی از پسرا بلند گفت 90 درصد دخترایی که میان دانشگاه به خاطر شوهر میان درس میخونن هیچکس هیچ حرفی نزد تنها عکس العمل یکی از دخترا این بود که چی کار میشه کرد ، دختر یا باید خوشکل باشه یا دانشجو …

  • سحر

   خب ب نظرتون برای چی اینطورن؟ آیا در دی ان ای زنان این قضیه نقش بسته یا بخاطر فرهنگیه ک از بچگی زنان رو در کارتونها و فیلمها و کتابها بصورت شخصیتهایی ک آشپزی جزو کارکرد طبیعیشونه، باید خوشگل باشن، باید ازدواج کنن و غیره نشون میده و براشون الگوسازی میکنه؟ دقیقا همونطور ک برای پسران الگوسازی میکنه؛ پسران قوی و شجاع و بی‌پروا نشون داده میشن، خیلی کم ظاهرشون مهم جلوه داده می‌شه.
   من خودم تا همین سه سال پیش چنین دختری بودم اما از وقتی افتادم در مسیر مطالعه، عوض شدم. مگه چند درصد آدمهای جامعه ی ما می‌افتن در مسیر مطالعه؟

 • امين

  هر كسي هر جور ميخواد زندگي كنه ياد بگيريد اينقدر در مورد ديگران قضاوت نكنيد

 • فرنوش

  که اینطور

 • فرنوش

  رها از اون آدماییه که هر چی بقیه میگن میخوان با زور بر خبلاف گفته دیگران رو ثابت کنند .برو خودتو درمان کن برادرم …

  • رها

   نه بابا!!!!

  • Arash Farokh

   حرف ایشون حرف تمام مرداس نه فقط حرف خودش… الکی شلوغش نکن خانممممم

 • شیرین

  من واقعا نمی فهمم اینجا مشکل چی هست جریان عشق و سکس و این حرفها چرا مسائل رو اینقدر پیچیده می کنید اگر کسی دلش میخواد بره سکس داشته باشه با کسی که خوشش امده ازش اگر دلش نمی خواد اجباری در کار نیست و اصلا ازدواج مبحث دیگه ای هست که بستگی به بلوغ فکری دارد و اینکه دو فرد به جایی برسند که اصلا دلشون بخواد و حس کنند می تونند از پس تعهدی که نسبت به هم خواهند داشت بر بیان و بخواند با هم زندگی کنند خلاص دیگه من نمی فهمم صرف سکس داشتند با یک شخص که دلیل نمی شه بخوای باهاش ازدواج کنی و اینکه مسائل مالی هر زن و مرد به خودش ارتباط داره و الان در زمانه ای هستیم که هم اغلب زنان و مردان با هم کار می کنند و مسائل مالی با مسائل عاطفیشون رو با هم قاطی نمی کنند زن هر چی داره مال خودشه و مرد هم هر چی داره مال خودشه اگر مردی خواست هدیه ای به زنش بده این دیگه بسته به اون مرد هست فکر کنم این اتفاقی هست که اکثرا در جامعه های بزرگ شهری وجود داره ولی مبحث روستاها به شکل دیگه ای هست که زن در خانه کار می کنه و مرد خارج از خانه

 • یاور

  اشتباه نویسنده همینجاست: «ما مردا دیگه حاضر نیستیم ازدواج کنیم»

  تنهایی خیلی خیلی خیلی مفیدتره!

  • صدا

   یعنی فکر انقراضتون رو هم کردین

   • یاور

    خب فرض کنید که ازدواج کنیم و یک شخص دیگر را به این مملکت پرآشوب و دنیای بی رحم بیاوریم. مگر خودمان از زندگی چه خیری دیده ایم که کس دیگری را بدبختش کنیم؟

    • ش

     موافقم با این قسمت آوردن یک طفل معصوم به این دنیا. کلا مسئولیت سنگینی هست .

 • اصغر

  چه دعوایی شده!

 • بینام

  کار کردن توی جامعه مرد سالار و کلا زندگی برای زنها هزار برابر سخت تر از مردهاست همین موضوع پوشش رو نگاه کنین زنها چقدر محدودیت دارن ذیگه اینکه من که هرجا کار کردم یکی از آقایون مافوقم بهم نظر بد داشته مجبور شدم کارم رو ول کنم هرکاری رو زنها نمیتونن بکنن مثلا من یه جا کار میکردم که یه شیفت تا ساعت 11 شب باید میموندم به خاطر عدم امنیت در شب یه هفته بیشتر دووم نیاوردم

  • بینام

   و فراموش نکنین که این محدودیت ها رو شما مردها برای زن ها بوجود اوردید

 • اردشیر

  چقدر سخته بعد از این همه مدت هنوز میبینی که برای اکثر افراد جا نیوفتاده که یه جامعه سالم نیاز داره که از هر دو جنس درش فعال و پویا باشند،اینکه گفته میشه فقط مردا باید کار کنن یا زنها هم باید در کنار مردها کار کنند یه هنجار نیست!فقط نظراتیه که باوجود موافقتا یا مخالفتایی که باش میشه نمیتونیم به عنوان هنجار یا ناهنجاری باش برخورد کنیم.به نظرم اینکه دختران یا پسران،حالا هرکدوم دیر تن به ازدواج میدن یا اصلا نمیدن،دلایلی داره که باید حتما خودت تجربه کرده باشی تا بتونی بفهمی،نظر من اینه که اصولا پسرا و دخترا خودشون برای خودشون یه شرایطیرو میزارن که برای درست کردنش زمان زیادی رو صرف میکنن،پس خیلی با ازدواج فاصله میگیرن.این درسته که الان دگ مثله گذشته نمیشه به ازدواج نگاه کرد،ولی به این معنی نیست که اصلا نمیشه به اسونی گذشته ها ازدواج کرد.اها اینم بگم که اصلن خوب نیست که تو یه جامعه دخترا با لقب “پیر دختر” اخت بشن!اینکه گفته میشه فعالیتهای اجتماعی باعث دیر ازدواج کردن با ازدواج نکردن دخترا میشه چیز اشتباهیه،میشه تشکیل خوانواده داد و فعال بود،کسیم نمیاد الگو به دخترا بده که ازدواج کنید.خب پسرا هم ازدواج میکنن،پس باید بگیم به اونها هم الگو داده شده؟! ضمن اینکه مگه ما تو زندگیمون دنبال چیز بشتر از آرامشی هستیم که به نظرم فقط با ازدواج به وجود میاد؟خب پس برای چی اینقدر باهاش زاویه پیدا میکنیم؟همینکه شما در ازدواج کردن آزادی داری و مجبور نیستی حتما ازدواج کنی این معنیرو میده که پس الگو یا اجباری از طرف جایی برا ی شما نیست! پس نباید فقط به خاطر وجود این توهم که الگوهایی وجود داره ازش فراری بشیم که مبادا آزادیامون رو از دست بدیم.ازدواج یه قدم خیلی بزرگه،بنابر این وقتی کسی این قدم رو به اشتباه برمیداره نباید به جمع تعمیم داده بشه که پس همه ازدواجها میتونن سرنوشت مشابهی داشته باشند.

 • زیبا احمدپور

  من خودم از مردها و ازدواج بدم می اومد 5 سال با آقایی بودم که دانشجوی دکترا بود حوصله نداشتم صبر کنه درسش تموم بشه پولدار بشه براحتی بهش گفتم نه ما بدرد هم نمی خوریم و با پسر دیگه ای که مدرسه و کمی از ننه باباش پول داشته ازدواج کردم فقط چون بچه دوست دارم. پرهام مرد خوبیه منتها بقیه فاکتورهاش بدرد نخوره. در هر صورت همین که کنارم باشه بسه. ازدواج یک معامله است همین.

 • زیبا احمدپور

  من فمینیستم. برای من عشق معنا و مفهومی نداره… همه چیز یه قرار داده

  • جواد

   آدم
   باید احمق باشه تو ایران باشه، و قصد ازدواج هم داشته باشه! اونم با این
   دخترهای که ارث نداشته پدر خودشون رو از دیگران طلب میکنن!!! اصن انگاری
   باید یه عمر تاوان پس بدی، که چیه اسمش شده همسر، از آدم طلب دارن،

 • مهدی

  کلا مزخرف ترین و بدترین کار توی ایران ازدواجه.. انگار رفتی تو بنگاه داری معامله میکنی.. مجردی و راحتی