سازگاری مردان با تحولات جدید

جامعه شناس و رئیس مرکز تحقیقات فرهنگ مردانه Michael Kimmel می گوید می گوید مردان به عنوان مثال همچنان فکر می کنند باید :« از چیزی نترسند. احساس شان را بروز ندهند و شکایت و گله و درد در مرام شان نباشد »

father_and_son_7

استاد دانشگاه نیویورک و رئیس یک مرکز تحقیقات آموزشی Pedro Noguera می گوید در طی نیم قرن گذشته تحصیلات دانشگاهی زنان بیشتر از مردان شده است. ۵۰ سال پیش مردان حدود ۶۵ درصد ثبت نام کنندگان دانشگاه ها را تشکیل می دادند در حالیکه امروزه این رقم  کمتر از نصف و به ۴۳ درصد رسیده است. به همان نسبت درصد زنانی که شاغل هستند به مراتب بیشتر شده است.

با همه اینها دکتر Michael Kimmel معتقد است پسران و مردان جوان معاصر به نسبت نسل پدران شان، نگاه به مراتب بهتری به برابری جنسیتی دارند. وی در طی ۲۵ سال تماس مداوم با دانشجویان پی برده است که دانشجویان مرد از داشتن دوست صمیمی در جنس مخالف استقبال بیشتری می کنند.

او می گوید ۲۵ سال پیش از هر ۱۰ دانشجوی مرد یکی شان از دوستی معمولی با دانشجوی دختر استقبال می کرد ولی در حال حاضر تقریبا همه مردان دانشجو همکلاسی های مونث خود را در شان دوستی خود می یابند.

جامعه شناس امریکایی٬ واقع بینانه بر این نکته اساسی تاکید می ورزد که برای مردان مفهوم رابطه دوستی صمیمی در درجه اول پذیرش این حقیقت است که دوست مورد نظرشان همسطح و از نظر شخصیت و حق٬ برابر با آنها است. از دید دکتر Michael Kimmel افزایش دوستی های معمولی بین زنان و مردان دانشجو٬ در قدم اول مستلزم فراگیر بودن نگاه برابر مردان به زنان است.

او ضمن اتکا به آمار٬ نقش فعال تر مردان در پرورش فرزندان و کار کردن در خانه را از نشانه های مثبت تغییر در فرهنگ مردان می بیند. مردان امروزی می دانند که لجبازی و اصرار بر حفظ خصلت های قدیمی در بسیاری از موقعیت ها، کارایی اش را از دست داده است. برای مثال مردان با هوشمندی به این واقعیت آگاه شده اند که نمی توانند با فرزندان شان به شیوه قدیمی و با تحکم روبرو شوند زیرا این نوع رفتار با نقش جدید در تربیت فرزندان که مستلزم انعطاف و لطافت است همخوانی ندارد.

به نظر می رسد مردان با تمام وجود در جستجوی راهی برای آشتی دادن بین هویت سنتی با خصلت های جدید مردانه هستند تا بتواند با تحولات جامعه کنونی سازگاری داشته باشد.

 

The New American Man Doesn’t Look Like His Father
http://www.npr.org/2014/06/23/323966448/the-new-american-man-doesnt-look-like-his-father

hmage sourcs

http://www.chillhour.com/father-and-son

telegram

More from مرد روز

عکس های ایرانی بودن

قدر ایران عزیز را بیشتر بدانیم. کشفش کنیم. نگاه دوباره و بدون...
بیشتر بخوان
 • نسیم

  من به وضوح میبینم که همسرم بین سنت و مدرنیته گیر کرده.
  از یه طرف زن کارمند و پول درآر و اجتماعی میخواد، از طرف دیگه دوست نداره زنشو درحال گفتگو با مردها ی علی الخصوص غریبه ببینه.
  از یه طرف زن شاغلشو مجبور میکنه آزمون ارشد بده، از یه طرف احساس میکنه نباید زیاد تو کارهای خونه کمک کنه! چون از مردونگی به دوره!
  از یه طرف دلش میخواد خانومش خوش زبون و امروزی باشه، از طرف دیگه دوست داره کار اشتباهی که میکنه همون زبون بهش نگه اشتباه کرده و بله چشم گو باشه!!
  تناقضات عجیب غریبی که توش گم شده!
  گیر کرده
  و من میبینم داره توش دست و پا میزنه!

 • ولفی

  به این نویسنده لقب mangina of the year اعطا میگردد به خاطر عمق ذلالت

 • amir

  bande ba shoma moafeqam nassim khanum ,ama na kamelan,,
  chera ke hamunor ke khanumha picho khamha oo hofrehaie taajob barangizi tu raftar o kerdareshun daran marha ham hamintor…
  ke dar koll in amr baese sardargomi mokhatab mishavad,,
  benazar hameie in masael ba 3 kalame ,ta hodude ziadi bar taraf mishad ..
  “dark” “en’etaf” va “gozasht” az tarafe khanum o aqa ,dar zamanhaie mokhtalef,,
  ke in amr che basa sakhttar az dasto zadan, va ya na’tavan budan dar komak kardan be jofte khod,ast..
  mamanun az faziae be vojud umade , ba tashakor faravan az “marde-rooz”