بدن انسان به اندازه میمون ها مو دارد

 

217734-evolution-of-man

در باره کم مو بودن  یا بی مو بودن انسانها انواع دلائل ذکر شده است نظیر تئوری « عصر افزایش رطوبت» در تاریخ زمین شناسی که می گوید کم پشت شدن موی بشر نتیجه تغییرات جوی زمین بوده است. یا گفته شده است کم مویی وسیله ایی برای افزایش جذابیت برای جنس مخالف می باشد تا آنجا که محققین مدعی شدند: «بی مویی دلیل اصلی تفاوت انسان با میمون ها است»

در مقابل این توجه همگانی به کم مویی بدن انسان، توجه خیلی کمتری به این واقعیت شده است که در هر سانتیمتر مربع از پوست، تعداد ریشه های مو در بدن انسان مساوی است با سایر اعضای خانواده میمون ها و تفاوت فقط در ضخامت و بلندی موها است.

اما سئوالی که به طور طبیعی ایجاد می شود این است که وظیفه موهای ظریف شده و کوتاه تر شده انسان چه می تواند باشد چون به نظر می رسد مثل سایر پستانداران مشابه، با کم شدن حجم موی بدن، ما از شانس گرم نگه داشتن بدن، تزئین و یا حتی تطبیق و همرنگ شدن در طبیعت بی بهره گشته ایم.

برای یافتن جواب، sabelle Dean و Michael Siva-Jothy، دو محقق دانشگاه Sheffield در انگلیس دست به تحقیقاتی زدند که در فصلنامه بیولوژی منتشر گشته است. آنها به این نتیجه رسیدند که اعلام خطر در باره حشراتی که در بدن انسان لانه می کنند نظیر کنه و کک، یکی از دلائل ماندگاری مو در بدن انسان می باشد.

آنها مثل همیشه از موش آزمایشگاهی قابل دسترس در دانشگاه ها برای این نوع آزمایشات یعنی « دانشجویان» استفاده کردند تا تحقیقات دقیق و عملی شان را تدارک ببینند. 19 دانشجوی مرد و و 10 دانشجوی زن پذیرفتند که موهای یک نقطه از بازوی شان تراشیده شود و با مداد رنگی دائره ایی درست کردند که با نوعی ژل نفتی حصار شده بود تا به خاطر قرار دادن حشرات ریز، قادر به کنترلِ جابجای و سرایت شان به بقیه نقاط بدن دانشجویان باشند.

تحقیقات نشان داد حشراتی نظیر کک و کنه، در قسمت تراشیده شده بازوها، فرصت و سرعت بیشتری برای گاز گرفتن و ( مکیدن خون و تخم گذاری) دارند ولی در محوطه های مودار، حرکات شان و حضورشان سریعتر تشخیص داده می شود و طبیعتا بشر می توانست با هر امکان ممکن از شر شان خلاصی یابد.

دانشجویان قادر بودند با فشار دادن بر روی یک دگمه مخصوص، تعداد دفعاتی که حضور حشرات مزبور را بر روی بازوهای خود حس می کردند را ثبت کنند. برای مثال میانگین توجه دانشجویان از حضور حشرات در محوطه مودار بازوها به 4 ثانیه می رسید ولی در قسمت تراشیده شده قدرت تشخیصِ حضور جانوران فوق کمتر می شد و به هر 10 ثانیه می رسید. در ضمن ملاحظه شده است که در عمل، آماده شدن برای نیش زدن در محوصه مودار، کندتر از محوطه تراشیده شده است.

نتیجه گیری مشخص از این آزمایش، این حقیقت بود که یکی از دلائل ماندگاری موهای هر چند کم پشت شدهِ در بدن انسانها، کنترل و اخطاری است که وجود مو برای تشخیص و حتی زدودن حشرات ناخواسته از روی بدن انسان فراهم می کند.

The not-so-naked ape
http://www.economist.com/node/21541808

http://en.wikipedia.org/wiki/Aquatic_ape_hypothesis

image source

http://oldartguy.com/Dang_It,_Darwin.html

ویرایش و بازنشر مجدد از آرشیو

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

چرا زنان بدون آرایش زیباتر هستند

به نظر خیلی از مردان، هیچ چیز زیباتر از صورت طبیعی زنان...
بیشتر بخوان