طبیعت فقط برای جوانی بها قائل است

بر اساس تئوری تکامل، شانس زنده ماندن و تکرار نسل در سریعترین و بیشترین فرصت ممکن، فقط در جوانی میسر است. برای همین، در اغلب انواع موجودات زنده، انها  که از این مرحله عبور کنند در حاشیه و سایه  قرار می گیرد.

mammals_sep3

موجودات پر سلولی یا در حین تولید مثل یا کمی بعد از آن می میرند تا انبار ژنِ منتقل شونده به نسل بعدی، از بهترین و تاره ترین ها باشد. پیرها از چرخه خارج می شوند چون کم کم حتی قادر به تهیه مواد غذایی، دفاع از خود و  گروه نیستند. پیرها قدرت انتقال دانش و تجربه شان نیز به همراه ضعیف شدن بدن و کند شدن قدرت بینایی و حافظه، از دست می رود.

به دلیل رقابت مرگباری که برای ادامه بقا در طول میلیونها سال همواره در طبیعت  وجود داشته است زندگی انواع جانوران و بشر طوری تنظیم شده است که ترمیم و تطبیق برای بهترین حالت زنده ماندن، صرف دوران جوانی شود. برای همین، آنها که از مرز جوانی عبور می کنند به خاطر غفلت های ژنتیکی، پیر می شوند.

طبیعت، برای جلوگیری از خراب شدن سیستم بازسازی سلولی و جهش های ژنتیکی در بعد از دوران جوانی انرژی صرف نمی کند تا آنجا که بخشی از جانوران طوری در حین تولید مثل می میرند. آنهایی که شانس عمر بیشتری نصیب شان می شود چون سرعت سابق را ندارند یا طعمه حیوانات دیگر می شوند یا عفونت و مرض ها، آنها را از درون جمعیت بیرون می کشد.

به همین خاطر در طی دوران تحول و تکامل، حالت ژنتیک حساب شده و سالم نظیر داشتن « سلولِ کم خطا»، برای دوران کهولت کاهش می یابد. دلایل بی اعتنایی به دوران بعد از جوانی آنقدر است که تئوری های علمی نظیر« قرار تنظیم شده برای مرگ» یا « سلول های کشنده» نیز شکل گرفته است.

همه این مسیر و دلایلی که به سرعت و به طور خیلی کلی عنوان شد در باره این واقعیت است که چرا پیر می شویم؟ موج جدیدی تحقیقات و نظریه های مختلف در باره یپری بر این نکته تاکید می کند که بفهمند چرا و چگونه پیر می شویم؟

کنجکاوی در مورد جزئیاتِ مسیرهای متفاوتی که باعث پیری می شود بیشتر از همه ناشی از امیدی است که در چند دهه اخیر با افزایش استاندارد زندگی و کنترل بسیاری از بیماری های دوران پیری، ایجاد شده است. به نظر می رسد سرعت دستکاری بر قوانین طبیعت، بویژه در 100 سال گذشته، این تامل واقعی را ایجاد کرده است که انسان می تواند مغایر با فرمان طبیعت، رفتار و زندگی کند.

ادامه دارد

image source

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/42280/title/How-We-Age/
http://www.houstonpress.com/music/young-mammals-emerge-from-hibernation-at-big-star-tonight-6769811

More from ماهان طباطبایی

کاریکاتورهای جدی

این کاریکاتورها که همگی شان جایزه دوم مسابقات و نمایشگاه ها را از...
بیشتر بخوان
  • محسن

    لطفا موقع ترجمه دقت کنید. این مطلب تناقضهاش زیاده. مثلا این جمله: «برای همین آنها که از مرز جوانی عبور می کنند به خاطر غفلت های ژنتیکی، پیر می شوند»! الان معلوم نیست که بین پیر شدن و غفلتهای ژنتیک، کدوم یکی علت و کدوم معلوله. منظورم اینه که وقتی میگیم از مرز جوانی عبور کردن باعث فعال شدن یه سری فعل و انفعالات ژنتیکی میشه یعنی عبور از جوانی باعث فعال شدن ژنها میشه. از اون طرف هم داره میگه فعال شدن یه سری ژنها منجر به پیری میشه.