آیا لباس زنان ربطی به شخصیت شان دارد؟

terre-des-femmes-womans-worth-ad-campaign-2

این ماجرای قضاوت زنان از طریق نوع لباسی که می پوشند نه فقط در کشورها و مذاهبی که پوشش کامل را برای زنان واجب می دانند عمومیت دارد بلکه در فرهنگ معاصر همه نقاط جهان، هنوز یکی از شایع ترین نحوه قضاوتِ شخصیت زنان می باشد.

به همین خاطر یک موسسهِ حقوق بشری سوئیسی Terre Des Femmes که فعالیت هایش بیشتر از همه بر تهیه حقوق برابر برای زنان تمرکز یافته است در یک حرکت جدید و کمابیش آموزشی با این اعتقاد سنتی شده روبرو شده است.

شکی نیست که انتخاب لباس می تواند نشانه ای از ماجراجو بودن، رسمی و جدی یا خجالتی بودن یا سایر خصوصیات فردی را آشکار سازد. اما در ضمن همه ما در زندگی روزمره بویژه در دنیای معاصر این شانس را داشته ایم که به شکل های مختلف از طریق لباس و سلیقه کمابیش متنوعی که به کار می بریم اعلام وجود کنیم.  برای همین حکم کلی صادر کردن در باره هویت و شخصیت زنان و حتی مردان بر اساس لباس، می تواند منطقی و واقعی نباشد.

با این وجود بر حسب عادت یا تربیت اجتماعی این شیوه قضاوت ریشه جان سختی را در ناخودآگاه ما کاشته است که اجازه می دهد بخشی از ما، این پیشفرض را بپذیریم که زنان را می توان از روی نحوه لباس پوشیدن قضاوت کرد.

طراح اصلی این تصاویر، هنرمند آلمانی Theresa Wlokka به کمک دانشجویان مدرسه تبلیغات و مد هامبورگ این عکسها را تدارک دیده است. تصاویری که به شکل گویا توانست بی پایه و اساس بودن قضاوت های نظیر پوشیده، سنتی، بازیگوش، زرق و برقی، جلف، فاحشه و رایج ترین آنها « معلومه تنش می خواره» را نشان دهد.

به نظر ما شیوه هوشمندانه موسسه سوئیسی در بازنگری قضاوتِ مردان معاصر موفق خواهد بود چون اکثر مردان این نسل، فرصت آشنایی و تماس با زنانی که پا به پای آنها در محیط درس و کار حضور دارند را بیش از نسل های قدیمی تر دارند. برای مرد امروز، قضاوت زنان فقط بر اساس نحوه لباس پوشیدن شان کمی ثقیل است و نمی خواهند به راحتی گذشته، نسبت به  هویتِ زنان حکم صادر کنند.

terre-des-femmes-womans-worth-ad-campaign-3

terre-des-femmes-womans-worth-ad-campaign-1

Don’t Measure A Woman’s Worth By Her Clothes

More from ونداد زمانی

کوکاکولا و انسان

روزانه نزدیک به دو میلیارد کوکاکولا توسط مردم جهان نوشیده می‌شود؛ نوشابه‌ای...
بیشتر بخوان
 • یاور

  یاد نقل قولی افتادم که می گفت:” من نباید اندازه لباسم را با میزان «ایمان» تو تنظیم کنم.”

  • مسعود

   منم یاد نقل قولی افتادم که میگفت: ” یارو خیاطی داشته، خانمه سفارش لباس میده میگه:جلوباز،سینه هام معلوم باشه،ازعقب هم چاك داشته باشه، تاباسنم معلوم باشه، یارو میگه:من ساده میدوزم خودت هر جارفتی بگو من جندم….”
   با این سفسطه شما هندی ها پیشرفته هستن پس هر جا رسید میکشن پایین قضای حاجت میکنن میگن من نباید محل قضای حاجت رو با میزان “بهداشتی بودن تو” تنظیم کنم”!
   دوست عزیز نمایش اعضای بدن بیش از حد متعارف الوده کردن حریم بصری انسان های جامعه ای هست که در اون زندگی میکنیم. همانطور که شما نمیتونین بگین ” من نباید بلندی صدای ضبط خونه ام رو با “زمان خواب” تو تنظیم کنم”! به همون شیوه هم شما حق ندارین فضای بصری یه شهروند رو مزیین به اندامهای جنسی خودتون بکنین. تجاوز به حریم بصری بقیه هست. یک جوان 18 ساله در شهری که فاحشه خانه نداره (حتی مثل خیلی از شهر های اروپا) و نمیتونه نیاز های جنسیش رو براورده کنه، نمایش تحریک کننده ران و سینه و … به منزله کباب کردن گوشت خوشمزه در همسایگی خانه یه شهروند فقیر هست، بوش رو بچه هاش میشنون دلشون کباب میخواد ولی ندارن بخورن. پس ، اگر اون ازادی شما هست که هر جور دوست داشتین بپوشین، این ازادی اون جوان 18 ساله هم هست دنبال شما بیوفته، متلک بندازه، و صد تا کار دیگه که لازم نیست بگم. شما این حق رو بهش میدین. روشنفکری به معنی این نیست که هر کاری هر کی کرد خوبه! نخیر، وقتی کسی بجای کلونی میمون ها میاد در کلونی انسانی زندگی میکنه بایستی قوانین زندگی جمعی رو رعایت کنه. حقوق شما در 4 دیواری خودتون محترمه! لخت بگرد تو خونه خودت. لخت بیای بیرون انتظار هر تجاوزی رو داشته باش به حریمت. حالا بچرخ تا این جوانها هم بچرخند ببینیم کی برنده میشه!

   • یاور

    آقای محترم

    اولا پابرهنه پریدن وسط گود خوب نیست، ما یک نقل قول کردیم، نظر قطعی و قضاوت نکردیم که حضرت عالی از راه رسیده و نرسیده، برایم هزار مثال بزنید.

    مطمئن باشید من آن قدر دیوانه هستم که برای قوانین مسخره دنیای شما هیچ ارزشی قایل نباشم و اگر خواستم پابرهنه در خیابان بگردم، بدون آن که ذره ای به نگاه های امثال شما، اهمیت بدهم.

    اساسا هر وقت من لخت شدم، و اگر جوان 18 ساله، توانست هیکل و ریش و پشم ذاتی ما را هضم کند، دنبالم راه بیفتد.

    بهتر است موقع نوشتن، بدانید طرف صحبتتان کیست و برای که می نویسید، چشم را بستن و دهان را باز کردن را می ماند که اصلا ندیده اید طرف مقابلتان کیست و حکم کلی صادر کرده اید.

    در ضمن، افاضات خویش در مورد روشنفکری را تقدیم اهلش کنید که من گوش استماع ندارم، لِمَن تَقول.

    • مسعود

     جناب یاور
     نقل قولتون به اندازه یه کتاب قضاوت توش بود! معلوم هم بود از کجا میگین اون نقل قول رو. ببخشید که شما اینجا حق اب و گل دارین ما تازه واردیم زیاده از حدمون حرف زدیم. عذر میخوام.
     پابرهنه نگفتیم مشکلی هست، پابرهنه همه میرن عرض من تن برهنه هست. یکمی هم نارسیسم دارین اگر به دنیای اطرافتون بی توجه هستین. لخت شدن شما هم برای کسی جذاب نیست شما معاف بفرمایید جامعه رو. عرض من با خانمها بود. و کسانی که به قول شما چشمشون رو میبندن و دهنشون رو باز میکنن که “من ازادم هر جور بخوام میپوشم”!!!!!
     مخاطب صحبتم گوینده اون نقل قول شما بود.

   • bita

    دوست عزیز.من هم با هرزگی موافق نیستم ولی همونطور که تو کشورهای دیگه اگر قانون و امنیت باشه زن می تونه لخت بره
    و جاییکه قانون هست مردها می تونن خودشون رو حفظ کنن پس اگر انسانی درست
    باشه در هر شرایطی می تونه خودش رو حفظ کنه و همه تحریکات جنسی تو ذهن
    انسان ها شکل می گیره.وقتی من که خودم یه دختر ایرانی هستم و حتی با لباس
    خیلی معمولی(مانتو شلوار مدرسه)تو خیابون جای خلوت باشه یکی میاد از پشت
    دستش رو به باسن ادم می زنه و فرار می کنه(توجه کنید اصلا بحث لباس تحریک
    کننده نبوده .مانتو شلوار گشاد مدرسه؟)و ادم با هر پوششی تو جامعه اسلامی
    امنیت نداره هر شخصی به خودش اجازه هر کاری رو میده.نیاز جنسی نیاز طبیعی
    هست ولی وقتی به انحراف کشیده میشه مطمئن باشید مقصرش لباس و اندام زن ها
    نیست بلکه ذهن مردهاست.این تحریکات طبیعی هستش خیلی از مردها حتی توی خواب
    تحریک و ارضا میشن جاییکه هیچ زن لختی نیست؟خیلی از زن ها اونقدر هات هستند
    که از صد تا مرد بدترند ایا این ها هم با بدن مردها تحریک میشن؟ایا با
    پوشش میشه جلوی فساد اخلاقی رو گرفت؟خلاصه همه این مسائل طبیعی هست و به
    هورمون ها بستگی داره .لطفا زن ها رو محکوم نکنید.یه کمی روی خودتون کار
    کنید و وجدان داشته باشید

    • مسعود

     صحبتتون رو ارجاع میدم به خاطره یه جوون ایرانی که چند سالی استانبول درس خونده بود. میگفت ایران ادم نیاز جنسی داره در حد طبیعی ادم بهش فکر میکنه باهاش کنار میاد به قول شما تو خواب هم ممکنه ارضا شه حل شه بره پی کارش! اماااااا
     تو استانبول و این جور کشور ها که جامعه نه ازادی مطلق (ازادی فاحشه خانه) هست و نه محدودیت مطلق (حجاب اسلامی)، جوان مذکر میره شب بیرون، میبینه خانمهای جوان و خوشگل و خوش هیکل، یه دامن پوشیدن یه وجب زیر باسن! اپیله هم کردن به خودشون هم رسیدن ، میری پیششون ابراز علاقه کنی با هم دوست طولانی مدت بشی رد میکنن! (میگه اونجا هم مثل ایران خانمها دنبال اقایون خیلی پولدار هستن) وقتی برمیگردی خونه جنون به ادم دست میده!!!! (بدبخت در نیم متریش جنسی ترین صحنه ها رو میبینه ولی نمیتونه دست بزنه بهشون) نه میتونی درس بخونی نه میتونی بخوابی نه هیچی… شما به عنوان یه خانم راحتی! میتونی فتوا صادر کنی! بگی اقا ازادی خوبه! به هیشکی مربوط نیست.
     ولی اگر یکبار به جای اون جوان مذکر باشی میفهمی اون جوون چقدر افسرده میشه با اینجور گشتن خانمها!
     اونی که تو کوچه عقده های جنسیش رو سر یه دانش اموز خانم خالی میکنه بیمار روانی هست اون وضعش خیلی خرراب هست و موضوع بحث ما نیست. موضوع بحث ما جوان دانشجوی مودب و باشخصیت امروزی و نرمال هست. یا قبول کنین فاحشه خونه باشه تو جامعه عرضه و تقاضا یکی باشه، (بعد از ازدواج ترس رفتن شوهرتون به اون مکان ها با شما چه خواهد کرد؟) و شما هم هر جوری دوست دارین بپوشین، یا نه فاحشه خونه باشه نه شما اینجور ازاد باشین! آیا حاضرین در شرایط برابر ازادیتون بهتون داده بشه؟ شوهرتون هم هر وقت شما طاقچه بالا گذاشتین منت اتون رو نکشه بره یکی از اون مکان ها؟ یا نه؟ فقط در راستای منافع خودتون، ابزار جنسی شما در حد نهاییش در اختیارتون باشه اقایون رو تحت فشار بزارین و در یک بازار انحصاری سو استفاده کنین (چون عرضه کننده فقط خودتونین) و اقایون تامین کننده دیگه ای نداشته باشن و مثل سایپا و ایران خودرو لنگ خدمات مشتریان داغون شما باشن؟

 • بیتا

  ای بابا اینکه اگه پایین باشه میشه امل و دهاتی وقتی هم میره بالا میشه فاحشه و …بالاخره قضاوت مردا چیه؟!ما که تو کشورمون زن چادری هم دیدیم فاحشه باشه؟! قضاوت ما چی باشه؟به نظر من همه چیز به رفتار یه زن و طرز راه رفتن و حرکاتش بستگی داره.هیچ وقت گول ظاهر یک زن رو نخورید اتفاقا خیلی از دخترها و زن ها یه جوری لباس می پوشن که تو جامعه زیاد تو چشم نباشه و زیرکانه کارشون رو انجام میدن من تو دوستام دختر محجبه و ساده از نظر ظاهری که همه کاری هم می کنن زیاد دیدم.مخصوصا تو کشور ما که همه اهل ریا و تزویر هستن.جای تاسفه یک زن رو با لباس پوشیدنش ارزیابی کنن

  • مسعود

   بیتا خانم نگاه اقایون همینیه که بالا نوشته هست. کاملا موافقم که رفتار یه خانم بهتر تعیین کننده شخصیت اش هست، لیکن یه خانم محترم دامن یه وجب زیر باسن نمیپوشه. به قول دوستان علوم انسانی از نظر اقایون خانمی که چادر پوشیده یا سنگین، بالقوه میتونه شخصیت والایی داشته باشه و همزمان میتونه شخصیت خرابی داشته باشه! بالقوه هست. این بالقوه گی ادامه داره تاااااااااااااااااااا زمانی که یه خانم دامن خیلی کوتاه و کفش پاشنه بلند (خیلی پاشنه بلند!!!!) بپوشه. در این حالت قضاوت ما بالقوه نیست. بالفعل هست!!! دیگه جای شک و شبهه ای نیست که این فرد اون کاره هست! حالا یکی با چادر کاری میکنه یکی با مانتو یکی با روسری خودشون میدونن و خدای خودشون. موضوع بحث نیست. کسانی که لباس در درجه whore میپوشن از نظر ما نیاز به مصاحبه و تست و امتحان ندارن، اینها علنا دارن میگن ما این کاره ایم!

 • سارا

  واقعا برای آقایانی که این جوری قضاوت کنند متاسفم…

  اولین مورد اینه که یه تیکه پارچه نمی تونه شخصت آدما رو محک بزنه… آدمی و شخصیتش خیلی بالاتر از این حرفاست که این جوری قضاوت شه… با این که در هر حال قضاوت غلطه

  دوم این که من به عنوان یه خانم خیلی بهم برخورد که چرا این قدر نامحترمانه بود اینا؟!؟!

  حالا یه ذره یقه و دامن آدم بالا پایین شه این اصفات به ذهن آقایون می رسه؟ واقعا؟ اونم چه صفت هایی…

  همون طور هم که تو نوشته ی مقاله اومده بود واقعا نمیشه قضاوت کرد (حکم کلی صادر کردن در باره هویت و شخصیت زنان و حتی مردان بر اساس لباس، می تواند منطقی و واقعی نباشد. …برای مرد امروز، قضاوت زنان فقط بر اساس نحوه لباس پوشیدن شان کمی ثقیل
  است و نمی خواهند به راحتی گذشته، نسبت به هویتِ زنان حکم صادر کنند.)

  حقیقتا من هرچی فکر می کنم نمی تونم یه رابطه ی منطقی برای این پیدا کنم معذرت می خوام ولی یه جورایی احمقانست که بخواهی چنین فکری حتی به دهنت برسه.

  • مسعود

   دوست عزیز من فکر نمیکنم زیاد هم احمقانه باشه. جامعه میگه اینجور بپوشی فاحشه حساب خواهی شد. همونطور که انسان با علایم بدنی به طرف صحبتش میگه که احساساتش چیه، با طرز لباس پوشیدن هم میگه من شخصیتم چیه. هیچ مجبور نیستین رعایت کنین. ولی اونجور بپوشین از نظر ما به اون شکل قضاوت خواهید شد. هم شما ازادین جوری که دوست دارین بپوشین . هم ما ازادیم جوری که دوست داریم قضاوت کنیم. متوجه عرض من هستین؟ اگر قضاوت جامعه براتون مهمه رعایت کنین پس. اگر مهم نیست پس اعتراض نکنین. بگین من هر جور دوست دارم میپوشم به هیشکی هم مربوط نیست. چرا دیگه میای متاسف میشی برای این نگاه؟
   منم متاسفم برای خانمهایی که برای جلب نظر دیگران جلف میپوشن. پاشنه بلند غیر متعارف میپوشن که باسنشون برجسته شه وقتی راه میرن ملت از پشت نگاهشون کنه.
   خانم محترم پاشنه بلند تن تاک نیست که بگی برای سلامتی میپوشم! فقط یه کاربرد داره! قد رو بلند نشون میده (برای جلب نظر) باسن رو برجسته میکنه (جلب نظر) راه رفتن رو سخت میکنه!!!!
   شما برای اهداف متعالی بشری پاشنه بلند میپوشین؟
   یا چاک سینه اتون رو برای جلب رضای خدا و کمک به محرومین بیرون میزارین؟
   یه فرمایشاتی میفرمایین ها!!!
   خب بیرون میزارن ملت نگاه کنن. ملت هم نگاه میکنن میگن این تنش میخاره!
   دیگه متاسفم نداره که.
   متاسف برا خودتون باشین

 • مسعود

  پایین توضیح دادم تو یکی از پاسخ هام.
  خانمهایی که طرفدار ازادی پوشش برای خانمها هستن پاسخ بدن.
  آیا حاضرن در جامعه بهشون ازادی پوشش کامل داده بشه
  ولی در کنارش فاحشه خانه ها هم ازاد بشه؟
  آقایون هم میرن خودشون رو اونجا خالی میکنن تو کوچه ها مزاحم شما نمیشن! شما اصلا لخت بگرد!
  یا فقط این سلاح اتون رو بصورت انحصاری میخواین؟ از حربه کشش جنسی در راستای تحت فشار گذاشتن اقایون استفاده کنین! اقایون هم مجبوووووور و لنگ شما باشن فقط

 • یاور

  بگذارید طور دیگری بنویسم:

  می گویند: «در دیزی بازه، حیای گربه کجا رفته؟»

  قرار نیست هر زنی با لباس کوتاه دیدیم، به بهانه این که جوان 18 ساله بیل به کمر خورده عزب اوغلی هستیم، تجاوز و سکس را مجاز بشماریم.

  سمت دیگر قضیه این است که هر خانمی لزوما کوتاه پوشید یا به آقایون لبخند زد یا این که با جنس مخالفش ارتباط برقرار کرد، پالونش کجه

  تا اینجا دیدگاه های رایج تفکر نه مدرن نه سنتی ایرانی را برایتان برشمردم.

  اما نظر خودم:

  اولا سکس و عمل جنسی مانند همه ی اعمالی که فی مابین دو نفر انجام میگیرند، نیازمند رضایت و شناخت کامل طرفین از همدیگر است. اگر نخواهیم صرفا جنبه مکانیکی قضیه را در نظر بگیریم.

  دوما در طی عمل جنسی (نه تنها در انسان، بلکه در همه حیوانات) سهم لذت بردن ها مساوی نیست؛ جنس ماده بیش از 80 درصد و جنس نر فقط 20 درصد از کل رابطه لذت می برند. اساسا قبلا هم نوشتم که طبیعت به جنس ماده اهمیت می دهد و جنس نر تنها دو وظیفه «تأمین امنیت فیزیکی و تأمین امنیت روانی» را بر عهده دارد؛ و رابطه جنسی به وهم جنس نر، پاداشی است که طبیعت به وی داده است.

  اما با بررسی موجودات زنده زمین می توان به این نتیجه رسید که طبیعت جنس نر را سرکار گذاشته است و سکس حکم کارت های این بازی را دارد که برگ برنده متعلق به جنس ماده با حدود 35 دقیقه احساس لذت از لحظه آغاز معاشقه تا فروکش کردن آخرین جرقه های ارگاسم و برگ بازنده در جنس نر با حدود رکورد 5 دقیقه احساس لذت و به اصطلاح ارگاسم است.

  به همین صورت، رابطه جنسی اگر چه برای بقا طراحی شده و در انسان به دلایل تکاملی ابزاری برای لذت است؛ اساسا برای جنس نر تنها «سرکار گذاشتن»خود است.

  بخش سوم نظر بنده این است که انسان ها آلت تناسلی نیستند که هر لحظه و در هر جایی بخواهند در هم فرو روند. با توصیفات ارائه شده، می توان از مغز برای تفکر استفاده کرد نه از پایین تنه

  با سپاس

 • bita

  در جواب مسعود:

  حدود
  صد درصد خانوم ها کفش پاشنه بلند می پوشن این یکی دیگه از همه خنده دارتر
  بود که بخواد باعث قضاوت بد بشه.کفش پاشنه بلند نماد زنانگی هست

  ولی راجع به دامن مینی و شورت و …تو کشورهای دیگه هم سلیقه ای هست و نمیشه قضاوت بد کرد.این مقاله هم راجع به همینه که دیگه مثل قدیم نیست که زنها با لباس قضاوت بشن و درستش همینه و باید با زمان پیشرفت نباید امل بود.دوران قدیم اروپا به جز زن های خراب از رژلب استفاده نمی کردند.ولی بحث ما تو ایران تازه سر مانتو کوتاه و روسری و… هست و اصلا قابل مقایسه نیست

  خوب
  راجع به گوشت و کباب به نکته خوبی اشاره کردی.این مثل
  تمام نیازهای بشری انسان می مونه از گرسنگی و ماشین خوب و خونه مجلل
  و…گرفته تا زن جذاب تر و سکسی تر.هر انسان عاقلی می دونه که همه به یه
  اندازه نمی تونن داشته باشن .خوب اون ادمی که به خاطر سکس بهش احساس جنون
  دست میده تو همه عرصه های زندگی ناموفق و شکست خورده هستش چون خود همین
  نیاز که داره باید محرکی باشه برای تلاش بیشتر و بالا کشیدن فرد و رفع
  نیازهاش نه سرکوب و حقارت مثل نیاز به گرسنگی و نیاز به خونه و….شما اگه
  گرسنه بشید سریع اقدام به دزدی می کنید یا احساس جنون بهتون دست میده؟شما
  خودتون گفتید که ادم روانی به زن ها تجاوز می کنه پس پوشش هیچ نقشی توی
  تجاوز نداره!تو همون کشورهای دیگه که هم فاحشه خونه هست و هم زن لخت خیلی
  از مردها و زن ها زندگی عاشقانه دارند و به هم وفادار هستند با وجود اینکه
  در دسترس هست پس بنای زندگی زناشویی فقط سکس نیست ومن اگه شوهرم فقط برای
  سکس منو بخواد دو تا توف میندازم تو صورتش و ازش جدا میشم

  چون
  از قضا شوهرم خیلی پولداره و می تونه با هر کی باشه و خودش این تیپی نیست
  .نباید همه رو با خودتون مقایسه کنید.یعنی اگه یه زنی پیر شد و جذابیت جنسی
  نداشت بازار انحصاریش تموم میشه؟حالا فوقش فاحشه خونه نباشه ازدواج مجدد
  که هست؟

  مگه تو زمان قاجار
  زن ها رو بنده نمی زدن و هیچ فیلم و عکس و …سکسی و تحریک کننده نبود پس
  چرا انقدر فساد و چند زنی و …هزار تا چیز دیگه بود.همونطور که دیدید هیچ
  کدوم از دلایلتون قانع کننده نیست و شما باید روی خودتون و نفستون کار
  کنید.هیچ زنی مقصر نیست حتی اگه لخت باشه.تو قران چهار تا ایه بیشتر راجع
  به حجاب نیست ولی هزاران ایه راجع به انفاق اومده ولی جالبه که مردم ما و
  روحانیون عزیز انفاق رو رها کردند و فقط حجاب زن ها مشکل ساز هست؟

  از نظر من زن و مرد مشکل دار و خراب در حد هم هستند و هیچ تفاوتی بین مردی که با فاحشه ها رابطه داره با زن فاحشه نیست

  هیچ
  تفاوتی بین مرد خیانتکار با زن خیانتکار نیست.تو دوران مجردی هرکسی می
  تونه اونجور که دلش می خواد زندگی کنه ولی بعد از ازدواج نه

  فاحشه
  خونه باید تو هر کشوری باشه تا مثل ایران فقط پولدارها نتونند برن با
  ماشین زن های فاحشه رو از تو خیابون ها جمع کنند(چیزی که هر روز دارم تو
  خیابون های تهران می بینم) و بعد یه سری پسر بی پول بدبخت بشینن حسرت 4 تا
  فاحشه دو زاری رو بخورند که تو کشورهای دیگه هیچ شخصیتی ندارند و مثل اشغال
  باهاشون رفتار میشه ولی تو ایران حتی بعضیاشون دارند شخصیت پیدا می کنند و
  پولدار هم میشن.هر کسی لیاقتش هست بره با فاحشه ها هر فرصتی داشته باشه
  برای خودش بهانه تراشی می کنه که اینجور باشه.اخه داشتن یه کم غرور و شخصیت برای مردها خیلی خوبه

  با
  اینکه طرفدار ازادی و لخت بودن زن ها هستم ولی پوشش خودم همیشه متوسط و در
  حد هنجارها بود ه و هست و هر جا که باشم چون این به تصمیم من بر می گرده
  ولی اگر یه زنی رو با یه پوشش نامتعارف ببینم هیچ وقت راجع به شخصیتش قضاوت
  نمی کنم

  این همه زن خیانتکار هست که به شوهرشون خیانت می کنن.ایا اونها هم مشکل پوشش دارند؟!لطفا انقدر سطحی نگر نباشید

  شما هم اگه مردی
  دیدید که خیلی بهش فشار میاد و جنون بهش دست میده توصیه می کنم بهش پیشنهاد
  کنید از این قرص های هورمونی مصرف کنه تا یه کم سردتر بشه.این موارد همه به
  هورمون های اشخاص بستگی داره جورش رو که نباید زن ها بکشند

  اگر
  یه نفر به من اثبات می کرد با پوشش فساد از بین میره و همه مردها در یک
  سطح خوب میشن (حتی اون تنوع طلب ها و روانی ها و خیانتکارها و حیزها
  و…)من به شخصه حاضر بودم چادر سرم کنم و روبنده بزنم

 • مسعود

  در جواب بیتا:

  1- مگه من گفتم پاشنه بلند بده؟ گفتم نماد زنانگی تون برای جلب توجه هست. عکس بالا رو هم اگر مشاهده بفرمایید اشاره کرده هر چقدر ارتفاع بالاتر بره نشان از افزایش فاکتور های جنسی پوشش اون خانم میشه. میبینین که تصور ملت تو اروپا هم همینه!

  2- دامن و غیره هم همیشه نشان دهنده شخصیت صاحب اون لباس بوده و هست و خواهد بود و میزان اعلام تمایلات جنسی یه خانم با افزایش مدرنیته و قرن بیست و دو و انرژی هسته ای و غیره هم فرقی نمیکنه. همون فاکتور حیوانی سرشت انسان هست. ربطی هم به امل بودن نداره. خانم با شخصیت که سرش به زندگی خودشه دامن یه وجبی نمیپوشه تو خیابون راه بره!

  اونی که میپوشه دلیل داره. حالا شما بیا سفسطه کن که با پیشرفت علم دامن کوتاه تر نشان دهنده خرابی یه فرد نیست بلکه نشان دهنده فرهنگ بالاشه!!!!

  3- در خصوص کباب هم یه چند لحظه وقت صرف کنین مطلب در خصوص “هرم سلسله مراتب نیازهای مزلو” رو از ویکیپدیا بخونین

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D8%B1%D9%85_%D8%B3%D9%84%D8%B3%D9%84%D9%87_%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D8%A8_%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D8%B2%D9%84%D9%88

  در پاییین ترین سطح هرم دسته “نیازهای زیستی” بشر قرار داره و مزلو در خصوصش میگه: “نیازهای زیستی در اوج سلسله مراتب قرار دارند و تا زمانیکه قدری ارضا گردند، بیشترین تأثیر را بر رفتار فرد دارند. نیازهای زیستی نیازهای آدمی برای حیات خودند؛ یعنی: خوراک، پوشاک، غریزه جنسی و مسکن. تا زمانی که نیازهای اساسی برای فعالیت‌های بدن به حد کافی ارضاء نشده‌اند، عمده فعالیت‌های شخص احتمالاً در این سطح بوده و بقیه نیازها انگیزش کمی ایجاد خواهد کرد؛”
  یعنی فردی که شما براش هورمون تجویز میکنین بیمار نیست دوست گرامی، یه انسان سالم هست. چون اولین سطح نیازهای بشری اش ارضا نشده مجبوره بر اساس غریزه بشریش در همون سطح فعالیت بکنه، وقتی ارضا شد اون سطح نیاز هاش بره دنبال هنر و خلاقیت و شکوفایی و …
  شما مثل اخوند ها فکر میکنین که با پاک کردن صورت مسئله و بیمار خطاب کردن یک جوان و بستری کردنش و طردش از جامعه مشکل جامعه حل میشه!
  یه بار شبکه چهار مناظره گذاشته بود در خصوص زنان خیابانی، یکی نماینده مجلس خانم بود یکی رییس بهزیستی اقا بود. خانم نماینده مجلس با چادر نشسته بود فتوا میداد که راه حل زنان خیابانی بگیر و ببند و بازداشت و جمع اوری از سطح خیابان و … هست اقای رییس بهزیستی (خدا هر جا هست اجرش بده) گفت خواهر من، تا اجتماع بشری بوده، این مسئله با اجتماع بشری بوده و خواهد بود. چاره اش بگیر و ببند نیست.
  شما هم خواهر من، همه جوونهای (فاقد امکانات …) اعم از برادر شما و پسر شما و پسر همسایتون با این مسئله مواجه هستن اما همینطور که شما برای این مشکل هورمون تجویز میکنین که یارو ببره از بیخ الت اش رو تا مشکل حجاب خانمها حل بشه، از بازخورد قضاوت شما میترسه پیش شما چیزی نمیگه! شما چیزی رو نمیبینی دلیل بر عدم وجودش نیست!
  کسی که خونه داره خونه مجلل میره سطح 2و3 نیاز هاش. مهم نیست زیاد. کسی که موتور داره بگرده شهر رو مازراتی میره سطح 2و3 نیاز هاش کسی که نون و پنیر میخوره کباب میره سطح 2 و 3 نیاز هاش اما شخصی که دوست دختر و پارتنر و همسر نداره جنس مخالف و نیاز جنسیش تو همون سطح یک نیاز هاش متوقف شده! باید حل کنه! اختیاری نیست. میتونین قضیه رو علمی تجسم کنین؟ عایا؟
  ضمنا خلط مبحث هم نفرمایین مگه من گفتم اگه فاحشه خونه ازاد شه همه مردها میرن صف میکشن جلوش زنشون رو ول میکنن؟!!!!!!!!!!!!!!!!! یه چیزی میگین هاا!!!!
  عرض کردم اون خانمی که با مینی ژوپ میاد بار، و به دوست ما پا نمیده و منتظر خوشتیپ ترین و خوشگل ترین طعمه میشینه بقیه رو هم میچزونه، گوشی دستش میاد که بابا مطاع اش خریدار نداره، لندروررر گیتدییییی!!! (جکه بپرسین میگن) بهتره با جنس مخالف کمی مهربون تر باشه و با پسر دانشجوی خوب ما هم گپ بزنه!!!!!!!
  عرضه و تقاضا که یکی شد، نه اون پسره سر پر و پاچه خانمه میگیردش (که بعدا طلاق بگیرن) نه اون خانمه با نمایش پر و پاچش حکمرانی میکنه!!! به قول شما هر کی اونجور پوشید میدونه که مثل اشغال باهاش برخورد خواهند کرد
  و همونطور که اشاره کردین، لذت و ارزش عشق اونجا معلوم میشه که خیابون پایینی فاحشه خونه هست درش هم بازه همیشه ماشالا! اما طرف حساب من، همسر من، عشق من، به من پایبند هست و به دلیلی جز ارضای نیاز های جنسیش منو انتخاب کرده.

  4- خلط مبحث نکنین، من چه کار به ایه قران و اسلام و انفاق و حرمسرای ناصرالدین شاه دارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هر جا پول و قدرت باشه فساد پایه ثابت اش هست. چه حرم ناصر الدین شاه، چه دفتر بیل کلینتون رییس جمهور امریکا در قرن بیست و یک!!!!
  چه ربطی به موضوع ما داشت؟ خونه رعیت هم در زمان قاجار مگه فساد و چند زنی بود!؟؟؟؟؟؟
  بحث ما زندگی عوام هست. خلط مبحث نکنین.

  5- در مورد ازادی فاحشه خونه باهاتون موافقم. ممنون 😉

  6- هر زنی که خیانتکار هست و پوشش اونجوری نداره اگر قرار بود اونجوری بپوشه اسمش خیانتکار نمیشد، میشد […] رسما!!!! پس برای کاهش درجه خرابی و انجام نیات شوم خودش بصورت پنهانی نمیتونه اونجوری بپوشه اگر میتونست میپوشید!!!
  ولی میتونیم بگیم (مردهایی مثل من لااقل) که هر خانمی اونجور میپوشه رسما خراب هست، و از بیان عمومیش ابا نداره، ولی خانمی که اونجور نمیپوشه میتونه هر شخصیتی داشته باشه!
  سفسطه ممنوع.

  7- پس اقایون هم هر کاری خواستن با این خانمها میکنن، خانم میخواد لخت بگرده عرض اندام کنه، جورش رو مردها نباید بکشن که!!!!!!!!!!!!

  8- یاور جان لخت گشتن یه خانم مجوز تجاوز نیست ، ولی قشر کم فرهنگ جامعه این چیزها حالیش نیست، سطح یک نیاز هاش هست. باید ارضاش کنه! مجبوره میفهمییییی مجبوره 😉
  بی مسعولیتی در خصوص نیازهای جنسی جوانان جامعه به همین نابهنجاری ها منجر میشه. شما میگی عزب اوغلی خودشو کنترل کنه، بیتا خانم میگه کافور بخوره سرد شه، سارا خانم میگه تو بچگی الت اقایون رو ببرن از بیخ بندازن دور مشکل خانمها در لخت گشتن حل بشه، اخوند میگه خانمه بره تو کیسه مشکی بچه مردم تو گناه نیوفته، هر کس به طریقی از مشکل فرار میکنه، همه هم به نفع خودشون فتوا صادر میکنن،
  تا این نگاه فرافکنانه و غیر مسئولیت امیز هست تو کوچه های پایین شهر خانمها رو انگشت میکنن!
  حالا شما لخت بگرد بگو لختی حق منه تو منشور حقوق بشر کورش هم نوشته شده حتی!!!!

  • یاور

   پس به این ترتیب هم طبق فتوای شما، همه مجازند به تجاوز!

   اساسا قضاوت شما در مبانی فرافکنی هم برایم جالب است.

   • مسعود

    نیازی به فتوای من نیست، روابط اجتماعی بشر مجموعه ای از کنش ها و واکنش هاست، هر عملی عکس العملی داره، اون جوون عزب اوغلی بدبخت در واکنش به دلبری خانم مینی ژپ پوش لوند که در خیابان با اون سر و وضع قدم میزنه (و در واقع خیابان رو با عرصه مجلس عروسی و مهمونی و … اشتباه گرفته) اونجور عمل خواهد کرد.
    انتظار انفعال در برابر این رفتار تمامیت خواهانه خانم ها رو نداشته باشین.
    اگر اون حقشه لخت بگرده اینم حقشه انگشت کنه (در خیابان نه مجلس خصوصی)!
    حالا شما تا صبح در مدح ازادی بشر و فرهنگ والا و انسانیت سخنرانی کن
    کف خیابون با سخنرانی های شما کار نداره
    انتقامش رو از نفهمی اون خانم اینجور میگیره!

    • یاور

     درنباید حال پخته هیچ خام

     پس سخن کوتاه باید والسلام

     • مسعود

      چو قافیه تنگ آید، شاعر به جفنگ اید!
      عکسی که گذاشتین ربطی به موضوع نداره! تفاوت برداشت دو نفر از یک موضوع هست که برداشت هر دو درست هست! آیا در این مبحث هم برداشت هر دو ما درست هست؟!!!

     • یاور

      از آنجایی که حضرت عالی اصرار به “درست بودن” نقطه نظراتتان دارید و از آنجایی که نظرات شما از دیدگاه من سکسیستی و متعصبانه و مردسالارانه است، اما به نظر خودتان درست است، نظرات من هم از جنبه دیگری درست در می آیند.

      ما در حال شکل دادن به الگوی صحیح رفتاری با بانوان در جامعه هستیم و شما در حال تبیین مسایل به قول خودتان کف خیابان. پس هر کدام از ما شاید در جایگاه درستی قرار گرفته ایم.

     • مسعود

      بنده اصراری به هیچ چیز ندارم! فقط مایلم دیدگاه های آقایون مخالف ازادی بیش از حد خانمها هم مطرح بشه و موافقین دور همی نشینن با هم ببرن و بدوزن!
      به نظر بنده حقیر هم، شما طبق تئوری خودتون درخصوص بازیچه بودن جنس مذکر در نظام هستی و در اختیار جنس مونث بودنش، بازیچه زیاده خواهی ها و تمامیت طلبی جنس مونث هستین . به خودتون بیان
      ازادی پوشش خانمها هم عرض موضوع عرضه خدمات جنسی آزاد (مثل دایر شدن فاحشه خانه ها) هست و یکی بدون دیگری نباید اتفاق بیوفته.
      در غیر اینصورت نظام عرضه و تقاضا به هم میخوره و اقایون بازنده میشن. خانمها هم بدتر از هیتلر حکمرانی میکنن!!!!!!!!!!

     • یاور

      ما به خودمان آمده ایم که این ها را نوشتیم برادر معترض

      چیزی که درباره رفتارهای طبیعت نوشتم حاصل سال ها مطالعه و تحقیق و تتبع و آزمایش خودم و بسیاری از همکاران و دانشمندانی است که پیش از من دست به کار آزمایش دنیا و طبیعت بوده اند. طبیعت جدا جنس ماده را به علت «باروری» و «بقا» مهم تر از جنس نر می شمارد و تمامی رفتارها، هورمون ها و حتی روانشناسی مربوط به این امر را هم مطابق این فرمول تکامل می دهد.

      خدمت شما هم عرض کنم که خیلی قبل از این که جوامع ابتدایی انسانی مثل امروز «مرد سالارانه» بشه، جوامع ابتدایی بسیار قدیمی تر، «مادر سالار» بوده است؛ تاریخ هیچ نشانی از حاکمیت هیتلری زنان بر جوامع برایمان نگذاشته است، البته باید متذکر شوم که اساسا مفاهیمی مانند سیاست و ماکیاولیسم و قدرت و نژادپرستی و مذاکره و … برای ورود به تاریخ بسیار بسیار معاصرند و جوامع ابتدایی اساسا برای تأمین نیاز اولیه و بقای انسانی بوده است و شکلی از جامعه شناخته شده نداشته است که بخواهیم در مورد مفاهیم پیچیده جامعه شناختی مانند حاکمیت سخنرانی کنیم.

      به هر صورت، هم چنان که گفتم ما فارغ از تمام اتفاقاتی که در بیرون از این سایت می افتند، در حال پی ریزی فرهنگ صحیح برخورد با بانوان هستیم. این فرهنگ برخورد صحیح شامل عدم توجه به پوشش و آزادی آنان در انتخاب آن بنا به سلیقه خودشان است؛ به بیان دیگر زنان دارای شعور تشخیص اند و البته بنا به اساس نظریه انتخاب که تفکرات مرا شکل داده است، هر انتخابی یک نتیجه و شاید چندین نتیجه داشته باشد که تمامی مسئولیت آن نتایج (مثبت یا منفی) به عهده شخص انتخاب کننده است.

     • مسعود

      دقیقا به یه نکته اشتراک رسیدیم یاور جان، هر چیزی هزینه ای داره! مسئولیت هر انتخابی با انتخاب کننده هست.
      ممنون

    • marderooz

     تنها شیوه استدلال شما؛ ایجاد موقعیت اغراق و افراط است. یکطرف عزب گرسنه با تصویری بسیار توهین کننده از مرد بی اختیار و طرف دیگر مینی ژوپ …. اما در ایران امروز یا حتی در غرب که دو سوی ازادی و کنترل هستند اکثریت مردم اینگونه که ترسیم می کنید نیستند و …

     فقط فکر کنید چرا و چطور یک عده بزرگسال به صرف داشتن اسلحه، به خودشان حق دهند به سایر بزرگسالات تحمیل کنند چه باید بپوشند و چه گوش دهند و چه بنوشند و …. عزیز محترم هر نوع دلسوزی انسانی هم که داشته باشید با این بی حرمتی، فقط بر دردها می افزایید. ممنون

     • مسعود

      ایجاد موقعیت اغراق و تفریط بهترین شرط برای پیش بینی انحافات احتمالی در قانون ها در جوامعه، مثال عرض میکنم، در طراحی یک سیستم حکومتی، هم باید پیش بینی کنیم که صاحب منصبان که میچینیم ادمهای خوبی هستن و خیانت در امانت نمیکنن، هم باید پیش بینی کنیم این صاحب منصبان دزد تمام عیار هستن و سیستم نظارت براشون پیش بینی کنیم که تعادل حفظ بشه و نه به این شوری شور بشه نه به اون بی نمکی، در بحث حجاب هم، تجسم جامعه به عنوان یه عده بزرگسال تحصیلکرده بالغ و یه عده کودک در حال رشد سر به زیر به همان قدر اشتباه هست که تجسم کل جامعه به عنوان یه عده عزب اوغلی چشم چران!
      ولی هر دو میتونن واقعیت داشته باشن، آیا زیرساخت ها برای ازادی در یک جامعه برای ازادی پوشش فراهم هست؟
      نه
      اگر فردا اعلام ازادی حجاب کنن، نصف تهران هم نباشه 10% تهران با مینی ژوپ و تاپ میوفتن خیابونها که ما ازادیم هر جور بخوایم لباس بپوشیم
      عقده ای بودن ملت ایران تعارف نیست، واقعیته.
      در شهر وان ترکیه بودیم دی ماه سال قبل بود، ، تو سوپر مارکت یه خانم 50 ساله ایرانی اومد با دامن بالای زانو، پاهای کج و معوج چاق و سلولیتی خودش رو هم گذاشته بود بیرون، کل توریست ها و اهالی شهر وان (که همشون ازادی حجاب دارن) هاج و واج به این خانم نگاه میکردن که شورش رو در اورده بود تو هوای زمستونی پاهای بیقواره اش رو اونجور در معرض نمایش گذاشته بود (عقده حقارت ازادی).
      اگر همه شماها به دنبال این سبک ازادی هستین بسم الله
      مبارزه در جهت فشردن دکمه ON/OFF ازادی حجاب در ایران شبیه فشردن چاشنی انفجاری یک بشکه باروت میمونه.
      بجای اون میتونستین اول فرهنگ “در جوامع حجاب ازاد چگونه از خودمون در نیایم” رو در ایران نهادینه کنین بعد ازادشون بزارین لخت شن!
      برای فرهنگ سازی هم بالای 20 30 سال زمان لازمه
      به کجا چنین شتابان؟

 • منشور

  اگر اینطوری باشه(با توجه به مقاله و نظر اقایون و خانم ها) که این قبایل بدوی که تو امازون زندگی میکنند باید هر روز جز سکس با هم کار دیگری نداشته باشند..چون زنها اصلا سینه بند(سوتین) ندارند و مرد ها هم که کلا تقریبا لخت هستند…بچه ها هم که کلا ازادند..یعنی این جامعه بدوی باید هر روز از صبح تاغروب افتاب “ترتیب” همدیگر رو بدهند…چون لخت هستند در حالی که اینطور نیست یعنی وقتی به جامعه و اجتماع انها خوب دقت میکنی متوجه میشوی که دارای ساختار قوی در روابط هستند یعنی هیچ مردی اجازه تجاوز به زن دیگری را ندارد مگر ان زن همسر خودش باشد…یا کل قبیله قبول کرده باشند که ان زن و مرد با هم همبستر باشند…مشکل بعضی از افراد اینست که به این موضوع دقت ندارند که 1- لباس خودش یک نوع ساختار جذب همنوع است و 2- لباس برای محافظت بدن از شر اسیب های طبیعی برای انسان ابدا شد…پس صحبت در این زمینه که چادر بهتر است یا مینی ژوب بستگی به میزان عقلانیت و امکانات رفاهی جامعه دارد وقتی در یک جامعه مثل دانمارک میزان رفاه بالاست و جوانان به راحتی ازدواج و کار میکنند زنان لخت هم به خیابان بیایند مشکلی پیش نمی اورد چون جوانان از این موارد اشباع شده اند ولی در کشور های فقیر به لحاظ اقتصادی شما اگر به لحاظ ایمان “نوح” پیغمبر هم باشی بالاخره الت تناسلی را که نمی توانی قطع کنی! ..در اخر فقط باید گفت که درباره ایران مشکل در چپاول فرهنگ است ..به این معنی که حکومت با فشار احمقانه مذهبی و عدم توجه به فرهنگ ریشه ای همه جوانب زندگی افراد جامعه را در مذهب خلاصه میکند تا جایی که بازی ها معصومانه کودکان و یا لباس های کودکان نیز در فهم و شعور انها مصداق هرزگی و سکس دارد…واقعیت این است که بجای ایجاد رفاه و اقتصاد مناسب و ایجاد بستر ازدواج با فشار احمقانه سعی در خفه کردن مشکلات جنسی در جامعه دارد…وگرنه یک انسان چادری همان قدر حق زندگی و ابراز وجود دارد که یک خانم با مینی ژوب و کفش پاشنه سوسکی…میزان شعور اجتماع است که باید یاد بگیرد به هر دو احترام بگذارد…چرا که” تن ادمی شریف است به جان ادمیت”..