20 شاه و ملکه نیجریه کنونی

Ochuko Ararile, The Ovie of Umiaghwa Abraka Kingdom
Ochuko Ararile, The Ovie of Umiaghwa Abraka Kingdom

George Osodi در طی ۱۰ سال اخیر با گزارش های تصویری که از نیجریه تهیه کرده است سفیر واقعی کشورش در جهان بوده است.  گزارش های مصور و نمایشگاه های بین المللی او از جنگ داخلی، رقابت بر سر چاه های نفت، دزدان دریایی و اجتماع معاصر وقتی کامل شد که وی بخشی از پروژه مربوط به  قصر و زندگی ۲۰ حکومت پادشاهی کنونی نیجریه را منتشر ساخت.

کشور نیجریه ترکیبی است از 200 قوم و زبان و فرهنگ مختلف که هزاران سال است در کنار هم با وجودِ دوران های مختلف جنگ و صلح زندگی می کنند. از حدود 150 سال پیش انگلیسی ها تسلط  شان بر این کشور شروع شد ولی آنها نیز سیستم پادشاهی های کوچکِ شهرها و مناطق مختلف نیجریه را پابرچا نگه داشتند.

عکاس نیجریه ایGeorge Osodi شناخت عمیقی نسبت به تاریخ کهنسال کشورش دارد. سرزمینی که قدیمی ترین اسکلت انسانی پیدا شده در آن، قدمتش به 13 هزار سال می رسد. او با وجود همه جنگ های داخلی طولانی، کودتاها و دخالت های استعماری، معتقد است که سنت احترام و همزیستی بین قوم ها هنوز ریشه های عمیق در اندیشه و تربیت نیجریه ای ها دارد. او سعی می کند از طریق عکاسی، ریشه گم شده و فراموش شده تاریخ اجتماعی کشورش را به سهم خودش بازسازی و ثبت کند.

نگاه مهربان و دلباز او در گزارش مربوط به شاهان و امیران کنونی نیجریه نیز دیده می شود. او امیدوار است با نشان دادن چهره محترم و با عزتی که از بازماندگان دوره  مدیریت کشور توسط شاهان و امیران مناطق مختلف کشور تصویر کرده است بخشی از مرام های قدیمی و مفید را جان تازه ای بخشد.

بخش بزرگی از سلسله های پادشاهی در دوران مدیریت انگلیسی ها به شکل تحقیرآمیزی درهم شکسته شده بودند و برای همین، بازگشت دوباره این امیران و شاهان که حرف شنوی واحترام باستانی خود را در بین مردم حفظ کرده اند شاید بتواند رشته های پیوند دوباره ای برای این کشور بحران زده باشد.

George Osodi به خوبی آگاه است که بازگشت قدرت این شاهان محلی به منزله قدرت سیاسی و اقتصادی  به خودی خود مشکل آفرین و آشوبگرانه خواهد بود. او امیدوار است این شیوه سنتی مملکت داری ( به طور نمایشی و سمبلیک) در حد مشاوره و پل آشتی بین قبایل بزرگ کشور عمل کند. به نظر او، هر وسیله بومی و سنتی که واقعا در دل مردم جای دارد می تواند در مسیر آشتی ملی به کار گرفته شود.

به نظر او نسل جدید نیجریه در داخل کشور و خارج کشور خوب است این شیوه قدیمی از مدیریت را بشناسند و بخش های مفید آن را مد نظر قرار دهند. این شاهان و ملکه ها سمبلی از تنوع فرهنگی کشور کهنسال نیجریه هستند که شاید بتوانند از ادامه جنگ و خشونت موجود جلوگیری نمایند.

Wilson Ojakovo Oghoghovwe Oharisi III – Ovie of Ughelli
The Emir of Kano
The Emir of Kano Alhaji Ado Bayero Reception
Queen Hajiya Hadizatu Ahmedu, Magajiya of Kubwada
Obi James Ikechukwu Anyasi II- Obi of the Idumuje Unor kingdom
Oba Okunade Sijuwade, Olubuse II, Ooni of Ife
Oba Jimoh Oyetunji Olanipekun Larooye II, Ataoja of Osogboland
Emir of Zauzau (Zaria) Alhaji, Dr. Shehu Idris
el Hadji Mamadou Kabir Usman – Emir of Katsina
Agbogidi Obi James Ikechukwu Anyasi II, Obi of Idumuje Unor
7.Emir of Kano with courtiers
4.Pere of Donokoromo II_0

The Many Modern-Day Kings and Queens of Nigeria

http://www.slate.com/blogs/behold/2015/01/27/george_osodi_photographs_nigeria_s_monarchs_in_his_exhibition_royals_and.html

 http://zphotographic.com/george-osodi

More from مهرانگیز پاشا

تبدیل آدم عادی به یک مدل در یک دقیقه

دنیا تشنه زیبایی است و این را فروشندگان اغلب کالاهای غیرضروری به...
بیشتر بخوان