چرا زنان مذهبی تر هستند

Sandro Botticelli - Primavera
Sandro Botticelli – Primavera

آمار جمع‌آوری شده از سنجش نظرات ٣٥ هزار امریکایی توسط موسسه‌ی تحقیقاتی «P.E.W» بر این حقیقت مستند مهر تأیید زده است که زنان بیشتر از مردان، هم به خدا اعتقاد دارند و هم در زندگی شخصی بیشتر از جنس مخالف، به دعا و نیایش توسل می‌جویند. زنان حتی در ابراز علاقه برای خدای شخصی‌ایی که منطبق با روحیات خودشان است نیز گوی سبقت را از مردان ربوده‌اند.

خانم الیزابت کورنوال، روانشناس دانشگاه کولورادو معتقد است بی‌اعتقادی به مذهب یعنی بر هم زدن نظم موجود ولی زنان در دوران قدیم چون استقلال مادی نداشتند چاره‌ای جز اطاعت از قانون و اخلاق جامعه نیز نداشتند. به اعتقاد خانم کورنوال برای زنان لقب بی‌اعتقادی و مخالفت با نظم موجود، در حکم یک خودکشی بود. زنان بر اساس تجربه‌ی بقا که در ضمیر ناخودآگاه‌شان تطبیق یافته‌ است به این واکنش روحی و روانی رسیده‌اند که نسبت به مذهب احساس منفی نداشته باشند.

در گزارش تحقیقاتی فوق آمده است که گرایشِ «خطرپذیری» در باعث شده است که آنها تمایل کمتری به مذهب داشته باشند. مردان در دوران قبیله گی، در حال جابجایی مداوم و خطرناک برای یافتن غذا و شکار بوده‌اند و در نبود آنها باور به خدا سهم به‌سزایی در اتحاد و همکاری و ماندگاری قبایل اولیه داشته است. زنان و مادران قبایل اولیه نیز به اهمیتِ خداباوری برای ادامه‌ی زندگی، امنیت و معیشت خود و فرزندان‌شان در درون قبیله پی برده‌اند و به طور جدی به پاسداران و معتقدان مذاهب تبدیل شده‌اند.

ایجاد قبیله و امنیت ناشی از آن، به تولید و ثروت بیشتر انجامید و شرایط تضمین بقا را برای بشر هموارتر کرد. از آن پس ضرورت انتقال ثروت و دارایی‌های افراد قبیله به نسل بعدی ضروری شد و به همین خاطر بود که «خانواده » و  حد و حدود آن به کمک مذهب مقرر گردد. ضرورت تشکیل خانواده  مردان را بر آن داشت تا به کنترل جنسی زنان بپردازند تا با یقین کامل قادر باشند فرزندان حاصل از قرارداد ازدواج را وارث دارایی‌های خویش کنند.

از آن پس، مردان از طریق قوانین مذهبی و با ایجاد مجازات های سنگین نظیر کشتن، آتش زدن و سنگسار، زنانی را که بیرون از قرارداد ازدواج فعالیت جنسی داشتند مجبور به اطاعت کردند. در ادامه، زنان ملزم شدند تا در حد یک کالای تولیدی، به وسیله‌ای برای زایشِ وارثان دارایی مردان بدل شوند. این گروه از نظریه پردازان معتقدند با محدود شدن مانور جنسی زنان،از قدرت اجتماعی زنان نیز کاسته شد و از نظر جنسی و اقتصادی، وابستگی‌شان به مردان بیشتر شد. زنان به همین دلیل، طبیعتاً فراگیرتر از همیشه به اعتقادات مذهبی پناه بردند که تأمین‌کننده‌ی حداقل حقوق آنها بود.

بی‌تردید دلایل علاقه‌ی زنان به مذهب پیچیده‌تر از آن است که بتوان از طریق ارائه‌ی بخش محدودی از فرضیه‌های مطرح‌شده به جوابی مشخص در این زمینه دست یافت. شاید بهتر باشد به جوابی که ترکیبی است از همه‌ی فرضیه‌ها و تحقیقات انجام‌شده بسنده کرد و به هر اجتماع و فرهنگ متفاوت از دیگری اجازه داد تا بر اساس شرایط ویژه‌ی خویش، بخشی از مباحث و دستاوردهای تحقیقی را مناسب موقعیت خود تشخیص دهند.

 Robert Roy Britt, Editorial Director,People Said to Believe in Aliens and Ghosts More Than God
Robert Roy Britt, Editorial Director, Women More Religious Than Men

 Lauren Sandler, Why Do More Women Than Men Still Believe in God? Slate magazine
Elisabeth Cornwell, Why Women Are Bound to Religion: An Evolutionary Perspective

آمار

More from ترجمه ونداد زمانی

پست مدرن بودن یعنی چه؟

می توانم حدس بزنم که دارید با فریاد می گویید: قضیه چیست؟...
بیشتر بخوان
 • فرهاد

  خانم کورنوال طوری این مسئله را تبیین کرده اند که انگار شرایطی که در طول تاریخ زنان را به مذهب پای بند کرده است دقیقأ روی ژن زنان نقش بسته است و جزو تغییرات تکاملی زنان شده است ! که مسلمأ چنین نیست اگر بخواهیم اینطور به این مسئله نگاه کنیم پس مثلأ زنان باید از قرص ضد حاملگی فراری باشند چون در طول تاریخ هزاران ساله بشر قدرت باروری یک زن بوده است که تعیین کننده ارزش او برای مردان بوده است در صورتی که چنین نیست و زنان از ابتدا و در تمام جوامع استقبال خوبی از قرص های ضد بارداری کرده اند . نادیده گرفتن نگاه و تفکر زنان نسبت به مذهب در این قضیه از سوی این روانشناس خیلی مسخره است انگار زنان بدون قدرت تفکر و غیر ارادی به این کار دست می زنند در صورتی که چنین نیست و زنان دقیقأ به دلیل واکنش های روانی و در تعامل با جامعه این طور نشان می دهند و خیلی هم هوشمندانه رفتار می کنند . تجربیات در همین کشور خودمان نشان داده اند که هر جا زنان تحت فشار باشند برای جلوگیری از فشار ها خود را به اجبار مذهبی نشان می دهند و در جایی که بتوانند خود را ایمن ببیند اینگونه نیست . همین مسئله آزادی های یواشکی خود مبین این مسئله است . در واقع در طول تاریخ فشار مردان به زنان باعث این رفتار شده است که زنان را مجبور به در پیش گرفتن این روش کرده است.

 • حمید

  نمیدونم چطور میشه که افرادی میتونن با اسم اینکه نظریه پرداز هستند هر اراجیفی رو مطرح کنند.
  واقعا مضحک ترین،توهین آمیز ترین و بدترین تعبیری بود که در بخشی از این مقاله خوندم.
  {در ادامه، زنان ملزم شدند تا در حد یک کالای تولیدی، به وسیله‌ای برای زایشِ وارثان دارایی مردان بدل شوند.}

  تو این قسمت زنان رو در حد یک حیوان دست آموز و مردان رو در حد هیولاهای خون آشام قرار دادند.ایکاش هر مطلبی رو به این سادگی تو سایت قرار ندین

  • عرفان

   مردا توی قرنای دور زنا رو جز اموال خودشون حساب می کردن.کلی کنیز داشتن هر کاری هم می خواستن باهاشون می کردن.

 • سین

  بخاطر اینکه ترسو ترن
  دین، ترس در دل می اندازد و حکومت می کند