راز علمی بوسه

Sheril Kirshenbaum

محقق دانشگاه تگزاس « شریل کرشبام» کتابی را با عنوان « تعریف علمی بوسیدن» به رشته تحریر در آورد. او به پشتوانه تحقیقاتش سعی کرده است بخشی  از اسرار و نظریات علمی مربوط به بوسیدن را گرد هم آورد. مصاحبه زیر خلاصه ای از گفتگوی مجله نیویورکر با او است:

در کتاب به این مسئله اشاره کردی که واکنش زنان و مردان در حین بوسیدن متفاوت است. آیا مردان از مریخ آمده اند؟

 انگیزه و عکس العمل و حتی نیت مردان در حین بوسیدن با زنان فرق دارد. بسیاری از مردان خاطر نشان ساختند که  برای مردان بوسیدن یک زن به منزله این است که موافقت اولیه و ضمنی برای داشتن یک رابطه جنسی صورت گرفته است.

 برای زنان، بوسیدن به خودی خود، عمل مستقل و مهمی است. بوسیدن به زنان کمک می کند تا پی ببرند مردی که بوسیده اند چگونه فردی است و یا می توانند حدس بزنند آیا امکان ادامه یک رابطه با فردی که بوسیده اند در چشم انداز خواهد بود؟

بوسه اول چقدر مهم است؟

بوسه اول می تواند آینده یک رابطه را برای برخی از زوج ها پیش بینی کند. بی شک دلائل دیگری نیز در شکل گیری و توسعه یک رابطه دخالت دارند اما بوسهِ اول در حقیقت مهمترین قضاوت طبیعی است که بدن انسان ابراز می کند. بوسه اول قضاوتی فی البداهه ایجاد می کد.

آیا تحقیقات علمی می توانند یک فرمول موفق برای یک بوسه خوب ارائه دهد؟

مطمئنا بسیاری از مسائل مربوط به بوسه خارج از کنترل آدمها است ولی عوامل بسیاری نیز وجود دارد که قابل پیشش بینی و کنترل است.

مقدم بر هر چیزی، ما زنها باید در کنار مردان احساس راحتی کنیم. نقشِ فضا و محلی که قرار داریم برای داشتن یک بوسه خوب خیلی مهم است. اگر همه چیز در جای خودش نباشد و وقتش نرسیده باشد و یا در موقعینت ناراحتی باشیم بدن ما هورمونی ایجاد می کند به نام کورتیزول  که با وجود آن، شانس تدارک یک بوسه خوب خیلی کم خواهد کرد. نکته بعدی اینکه آگر دو نفر برای مدت طولانی کنجکاو همدیگر باشند و عطش بوسیدن به آرامی در آنها افزایش یافته باشد آمادگی بیشتری برای یک بوسه به یادماندنی خواهند داشت.

چه اتفاقی در بدن ما صورت می گیرد وقتی که می بوسیم؟

 در حین بوسیدن بدون آنکه متوجه باشیم ضمیر ناخودآگاه ما دستخوش فعل و انفعالات خواهد شد. بوی بدن نقش مهمی ایفا خواهد کرد. زنان، بویژه جذب بوی طبیعی بدن مردان خواهند شد. بوی مخصوصی که به طور غریزی نشانگر سلامت یا مقاومت ژن فرد روبرو هستند. «Major Histocompatability complex »هستند.

بشر معمولا احساس خوبی نسبت به آن دسته از ژن ها دارد که تفاوت زیادی با وضعیت ساختمان ژن خود دارند. برگ برنده تفاوت مزبور و تنوع در بوی بدن طرف مقابل نهفته است. خوشایند بودن بوی افرادی که حامل ژن MHC iمی باشد ; در حقیقت علامتی است تضمین کننده در مورد اینکه در مراحل بعدی آشنایی، شانس بقای نوزاد ایجاد شده از این رابطه به دلیل مقاومت بهتر در برابر بیماری ها، بیشتر خواهد بود. تحقیقات جمع آوری شده برای تدوین کتاب حاکی از آن است که نیمی از زنان و مردان اعلام کرده اند که بوسه نامطبوع اولیه، ملاک اصلی برای پایانِ دادن به یک رابطه تازه ایجاد شده بود

ادامه دارد

The Science of Kissing: What Our Lips Are Telling Us,  Sheril Kirshenbaum

http://www.amazon.com/Science-Kissing-What-Lips-Telling/dp/0446559903

http://www.amazon.com/Sheril-Kirshenbaum/e/B003FFUPJS/ref=ntt_athr_dp_pel_1

Ask An Academic, The New Yorker

http://www.newyorker.com/online/blogs/books/2011/02/ask-an-academic-valentines-edition-the-kiss.html#ixzz27XbLLXCk

FreeDigitalPhotos.net

More from ترجمه ونداد زمانی

خانم ها… شروع کننده آشنایی باشید

این ادعا که: « وقتش رسیده خانم ها در تقاضای ملاقات و...
بیشتر بخوان