تاثیر زنان بر مردان

21WOMEN-articleLarge

استاد دانشگاه پنسیلوانیا Adam Grant در مقاله منتشر شده در نیویورک تایمز با عنوان « نیاز مردان به زنان»، تلاش کرده است تا از طریق مجموعه گسترده تحقیقات ثابت کند مردانی که در زندگی شان، زنان و دختران و خواهران، حضور پر رنگ تری داشته باشند مردان بخشنده تر، مهربانتر و از نظر دیدگاه های سیاسی لیبرال تر هستند.

او برای آنکه دلائل محکمی برای ادعای خود تدارک ببیند در ابتدا به سراغ آمار پرداخت دستمزد به کارمندان و کارگران توسط مدیران اغلب شرکت های دانمارک رفته است و با تکیه بر یکی از تحقیقات، این واقعیت را برملا کرده است که مدیرانی که صاحب فرزند پسر گشته اند از مقدار حقوق و مزایای شاغلین موسسه خود کاسته اند. البته به گونه ای تصادفی تیم تحقیقاتی اش متوجه این نکته کاملا بارز گشته اند که مدیران شرکت هایی که نوزاد دختر نصیب شان شده است به حقوق و مزایای کارمندان شان اضافه کرده اند.

در تحقیق بعدی به قانون گذاران و نمایندگان سیاسی در پارلمان های محلی امریکا اشاره می کند و اینکه نمایندگانی که دختردار هستند، احساس همدردی و حمایت  شان نسبت به حقوق زنان بیشتر است.

بعد از آن به سراغ مجموعه بهم پیوسته ایی از نظرسنجی ها توسط تیم روانشناسان به سرپرستی دکتر Paul Van Lange از دانشگاه آمستردام می رود که با قرار دادن 600 نفر شرکت کننده در سنجش، آنها را به دو گروه تقسیم کرده بودند، دو گروهی که به هر کدام مبلغی پول با مشخصات متفاوت داده می شود. تیم تحقیقاتی از دو گروه می خواهد که بین دو گزینه زیر یکی را انتخاب کنند:

1) شما 25 دلار می گیرید و شریک شما 10 دلار

2) شما 20 دلار دریافت می کنید و شریک شما 30 دلار

در جمع بندی تفاوت انتخابها، روانشناسان دانشگاه آمستردام متوجه این نکته شده اند که نه تنها داشتنِ دختر بر میل بخشش و انتخاب وجه کمتر می افزاید بلکه داشتن خواهر و یا خواهران نیز به ایثار، همدلی و مهربانی افراد مورد سنجش قرار گرفته می افزاید.

نتایج تحقیق دیگر، از مهربانی و مراقبت مردان توسط زنان می گوید و اینکه پسران احساس همیاری و مساعدت را از زنان و مادران می آموزند. یادگیری که می تواند ترکیبی از ذات آدمها و تاثیر از محیط نباشد. یادگیری و تاثیری که بروز آن در نهایت به این جمع بندی می رسد که مردان بزرگ شده در خانواده ایی که نقش مادر و خواهر پر رنگ تر است مهربانتر هستند.

در مرحله بعدی، به نگاه روانشناس دیگر که کنفرانس مشهور و پر سر وصدایش را با این تیتر آغاز کرد که « اصلاً  مردان به چه دردی می خورند؟» می پردازد. دکتر Roy F. Baumeister در سخنرانی اش مطرح می کند که مردان همیشه اهل افراط هستند و به همین دلیل، آنها یا با تمام وجود یا خودخواه هستند یا سرشار از مهربانی و گذشت.

دیدگاه روانشناس جنجالی البته توسط یک تحقیق دیگر که اذعان می کند مردان ضرورتاً به سمت بخشش یا خسیس بودن متمایل هستند پشتیبانی می گردد. نتایج به دست آمده از این گروه محقق، بر این نکته تاکید می ورزد که به خاطر افراط موجود در اعمال مردان، نقش زنان برای برقراری تعادل رفتاری آنها اهمیت اساسی دارد

خلاصه اینکه، استاد دانشگاه پنسیلوانیا Adam Grant، با یک گشتِ ریشه دار در تحقیقات متنوع روانشناسی و جامعه شناسی، ثابت می کند که نه تنها پشت سر هر مرد بزرگ یک زن قرار دارد بلکه دختران، خواهران و سایر فامیل مونث هم در برابر او رژه می روند تا او بتواند مفیدتر و قوی تر از پیش مشغول ابراز وجود باشد.

Fatherhood and Managerial Style

Gender and helping behavior: A meta-analytic review of the social psychological literature

Which is the Fair Sex? Gender Differences in Altruism

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

رابطه افسردگی با شرم

بر طبق تعریفی که از نظر علمی برای افسردگی پذیرفته‌شده است، پدیده‌های...
بیشتر بخوان
 • پریان

  همینه که میگن دختر رحمته دیگه!

 • soltan

  البته اگر یک search کوچولو در اینترنت بکنید متوجه می شوید مردها و پدرها به چه درد می خورند.خصوصا در تربیت دختر ها

  این هم یه مقاله با منابع:http://library.wcsu.edu/dspace/bitstream/0/527/1/Final+Thesis.pdf

 • حldn

  طبق معمول قبل ازینکه مطلب رو بخونم میدونستم آخرش به کجا می رسه چون ماهیت مطالبتون کاملا مشخصه و یکنواخته و با یک هدف تعیین شده…
  قبل از هرچیز بگم بهتره پیش ازینکه بگیم مردا اینطور مردا اونطور ببینیم که چه کسی نقش اساسی در تربیت فرزند داره؟ مشخصه … مادر خانواده…
  حالا بطور کلی وقتی فرزند یک خانواده به هر دلیلی منحرف میشه با یک نگاه مختصر میشه فهمید که مشکل اساسی در تربیت اون بچه از کجا نشات گرفته…
  به همین ترتیب وقتی یک جامعه فاسد هم مشاهده می کنید در واقع دارین به یک گروه عظیم از زنانی که برای مادر شدن کوچکترین صلاحیتی ندارند نگاه می کنید. مادرانی که به محض اینکه متوجه میشن بچه پسره می گن ولش کن براش دوتا تفنگ می خریم میندازیمش تو کوچه با دوستاش بازی کنه … زنانی که چون بچه شون پسره وقتی تو جمع قرار می گیرند از اصطلاحاتی مثل: دودولتو کی بخوره و … استفاده می کنن.
  سوال: آیا به فرزند دخترشون هم همچین حرفی می زنن؟
  شاید به نظرتون مضحک بیاد ولی همینا توی تربیت یک فرد توی جامعه موثره و نتیجه اش رو داریم به وضوح می بینیم…
  نوشتن همچین مقالاتی و به عبارتی یک طرفه به قاضی رفتن هرچند بر اساس تحقیقات گسترده توسط روانشناسان باشه غلطه .. چرا؟ چون یک شخص با یک ذهن سالم و در حد متوسط به سادگی می تونه متوجه بشه زن و مرد مکمل همدیگه هستن و هرکدومشون به تنهایی هرچقدر هم که ادعا داشته باشند ناتوانند…
  یه مثال می زنم از مقاله خودتون : وقتی پشت هر مرد موفق یک زنی هست، پس چرا این زن و اون زنان و دخترانی که داشتن جلوش رژه می رفتن خودشون به تنهایی نتونستن موفق بشن تا بتونن دست بقیه زنان رو بگیرن و بکشوننشون بالا و از دنیای مردسالار نجاتشون بدن؟
  معلومه چون به کمک مردها نیاز دارن، اما .. اما…
  یک نکته فوق مثبت در مردها هست که به اونها از آغاز خلقت برتری داده …
  اونم اینه که همیشه تمام تغییرات یا عمده تغییرات از طرف مردها صورت گرفته. مثال می زنم: وقتی 1000 سال پیش مردا خودشون رو جنس برتر می دونستن این مردا بودن که از این شرایطی که داشتن کوتاه اومدن و به زنها حق دادن با اونها بابر باشن.. مردها بودن که زنها رو به شرکت در اجتماع و برابر دونستن خودشون با مردها ترقیب کردن که اگه نمیخواستن هنوزم زنها مثل 2000 سال پیش باید تو پستوی خونه مخفی می شدن..
  اما زنها چه تغییری کردن؟ جز اینکه مصرف گرایی و تجمل گرایی در سطح خرد و کلان و … رو ترویج دادن!
  موضوع اینه که مردها خیلی خیلی اصلاح پذیرتر از زنها هستند درحالی که زنها فقط میتونن توی نوع لباس پوشیدن و مهمونی رفتن و خرید کردن و غیبت کردن و حرافی کردن پیشرفت کردن…
  قطعا خانم هایی که پست من رو بخونن بهشون بر می خوره! پس چرا انتظار دارن که هرچی از دهنشون درمیاد به مردا بگن و مردا بگن بله بله شما راست میگی…
  عزیزم یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران.

 • مهرداد

  اصولن این روزها هر چی از جنس مرد بد بگی مقبولتری. ولی اگر یک کلام از خانمها بد بگی هر چند راست و درست ,تا لشکری از خانمها و فمینیستها با نظراتشون چپ و راستت نکنند ول کن نیستند. این چرخه باطل کی باید متوقف بشه معلوم نیست.

 • یک خواننده از راه دور

  جالب تر از مطلب این مقاله، نظرات مردان ایرانی است که این صفحه رو خوندند، زن ستیزی و سطح تفکر کم عمق چنان در ایران شیوع پیدا کرده که هر کس با هر سطح و رشته تحصیلاتی خودش را داناتر در هر زمینه علمی و .. می دونه.
  جامعه ای که زنانش محدود می کنه، از حق کار و تحصیل برابر منع می کنه، روسری و توو سری رو بهشون تحمیل می کنه و با اصطلاحات رکیک در سطح جامعه ی مردان ، ازش نام می بره، انتظار هم دارد تا زن جامعه اش متعالی باشه! اصولا طبیعت بر مبانی علت و معلولی خوبی بنا شده، حالا به همین نگاه و به همین روش بیمار با زنان در ایران رفتار کنید، تا نسل مردان کج و کوله ، ابله و بیمارتر بعدی، توو دهن جامعه اتون بکوبه، تا زمانی که گریزی نداشته باشه آن جامعه که یا بیمار و لنگان خودش رو راه ببره، یا از همون اندک زنان باقی مانده، کمک بخواد برای ادامه ی حیات.
  کو تا بخواد جامعه ی امل ایران این مقالات رو درک کنه!