بچه پولدارهای ایران در اینستاگرام

 

جمله معروف فیلم Star Trek که می گوید :«مقاومت بی فایده است» شاید برای تقلید زندگی در دنیای امروز هم به کار بیاید. مدتی پیش گزارشی داشتیم از بچه پولدارهای جهان در اینستاگرام که عکس جواهرات و ماشین و هواپیمای شخصی شان را با افتخار به دنیا نشان می دادند و حالا نوبت بچه پولدارهای تهران رسیده است تا همان کار را بکنند و تا چشم به هم بزنیم شهرهای دیگر ایران هم صفحه خودشان را برای پز دادن ثروت خواهند داشت.

فقط بالای ونک در تهران بیش از دو میلیون آدم دست به دهن مشغول زندگی است. اینکه مدام ثروت ایجاد شده و پخش شده را به آقا زاده ها نسبت دهیم ندیدن واقعیت زندگی اقتصادی ایران است. بخش خصوصی فعالی در چندین شهر بزرگ ایرانِ ثروتمند و بسیار مصرفی، ایجاد شده است.

 

rich kids of tehran 13

rich kids of tehran 15

rich kids of tehran 5

rich kids of tehran 16

rich kids of tehran 14

ما طرفدار این نوع زرق و برق نیستیم ولی به بهانه های واهی نیز به آنها نفرت نمی ورزیم. انسان معاصر دنیا و بویژه نوکیسه ها در تمام کشورهای رو به توسعه از هند و چین و افریقای جنوبی و برزیل و ایران بسیار وسیع رشد کرده اند و این نشانه ایی از اقتصاد جدید و سراسری شده بازار آزاد دنیا است.

بی شک در تمام این کشورها ثروت اندوخته شده در یک سیستم نابرابرتر از خیلی کشورهای دیگر ایجاد می شود ولی از طرف دیگر همیشه در شروع ( حتی در جهان اول و دوران انقلاب صنعتی) همه ثروت ها با حیله و خشونت و نابرابری بیشتر توام بوده است. از قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی٬ طبقه سوداگر جدید غرب  که عملا هیچ خدایی را بنده  نبوده است هم کارگران را ۷ روز هفته در کارخانه ها به کار می کشید و هم برده داری و استعمارش وقیح و مستقیم و خشن بوده است.

مدتها طول می کشد که فرزندان شان لطیف تر و عاقل تر می شوند و به خاطر حفظ و استمرار ثروت انبوهی که انباشته شده٬ احزاب و حقوقی را در جامعه گسترش می دهند که به نفع بقیه هم کمی شده است.. حقوق بشر و دمکراسی دو وسیله مهم تداوم مالکیت بر ثروت های اندوخته است. اتفاق و مسیری که به شکل های مختلف در طی ۱۵۰ سال گذشته زمین ما شاهدش بوده است.

حتما و حتما نوع تجمع سرمایه چین و هند و ایران با دوره سرمایه داری اولیه فرق دارد ولی تنوع و تطبیق هر پدیده ایی در جهان ما همواره این گونه بوده است. به طور مثال مذهب اسلام هم در افریقا و خاورمیانه و شرق دور با هم فرق دارد. هر جامعه انسانی دستاوردهای بشری را به رنگ شیوه معیشت و اخلاق خود در می آورد. نوکیسه های قرن ۲۱ هم در هر کشوری با دیگری در روبنا شاید کمی فرق داشته باشد.

More from ونداد زمانی

مذهب علمی آینده Dataism

در مقاله قبلی نگاهی داشتیم به پیشگویی های یک مورخ یهودی سکولار...
بیشتر بخوان
 • hiva

  “فقط بالای ونک در تهران بیش از دو میلون آدم دست به دهن مشغول زندگی است!” این آمار احمدی نژادیتون منو کشته! 🙂

  • hiva

   بعدش هم دست به دهن = مازراتی و پورشه است، آیا!؟

   • مهران

    هیوا بیشتر از ۵ میلیون ادم اون بالا زندگی می کنن که اجاره شون بالای ۳ هزار دلار میشه اگه خونه مال خودشون نباشه. این رقم خیلی خیلی محافظه کارانه است که توی این مقاله نقل شده. ۶

   • marderooz

    هیوای عزیز تقریبا جواب اولین کامنت خودت را اینجا اوردی. طبقه متوسط و متمول بالای میدان ونک خیلی بیشتر از مقداری است که نقل شده ولی بخش کوچکی از انها مثل هر کشور دیگر مشابه قادر به تدارک این نوع زندگی لوکس که در اینستاگرام به نمایش گذاشته اند هستند.

 • رویا

  خیلی ها رو نمی کنند و می ترسند یا اموال شان را می برند خارج. خیال راحت

 • سعید

  این جناب نویسنده مقاله در حالی از رشد سریع طبقه ی خصوصی تو ایران میگه که متوسط رشد اقتصادی کشور در دهه ی گذشته منفی بوده!!!

 • یاور

  درد دارد. خیلی هم درد دارد. میدانید پدربزرگ من 50 سال تمام نانوایی کرد، 50 سال تمام پای «تنور» ایستاد؛ 50 سال تمام از ساعت 1 بامداد تا 4 صبح، «خمیر گیری» کرد. تمام این 50سال روزی برایش «روز خوش» محسوب شد که «پای تنور» نباشد.

  50 سال تمام از زندگی هیچ چیزی نفهمید. 50 سال تمام پای تنور، برای 20 سال آینده اش، «آب مروارید» و هزار مرض دیگر به جان خرید. تمامی ثروتش شد همین بیماری ها و نداری. وقتی که برای پول سیگارت هم چشمت به دست 5 پسرت باشد که اول برج مبلغی روی تاقچه خانه ات بگذارند، یا سه کیلو گوشت و مرغ و برنج و لوبیا و سیب زمینی بخرند و برایت بیاورند. 50 سال عرق ریخت و در نهایت دست خالی رفت.

  درد دارد؛خیلی هم درد دارد.

  امثال پدربزرگ من، به خیابان ها ریختند، برای تغییر شرایط که در آن هیچ کسی به خاطر نداشتن، به خاطر نداشتن و به خاطر نداشتن، شرمنده هیچ کسی نباشد.

  پدر من 30 سال در اداره غله این مملکت حسابدار و بعدها «عامل ذیحساب» بود. 30 سال تلاش کرد و از 7 صبح تا 2 بعداز ظهر، حساب گندم هایی را نگهداشت که کشاورز و روستایی که تمام سرمایه اش همین «گندم» ها بودند، به امید دریافت وجه زحمت یکساله شان، شب راحت سر بر بالین بگذارند. فشار زندگی و اجاره نشینی که بیشتر شد، پدرم شغل دوم هم پیدا کرد. بعداز ظهرها ، شد تکنسین تعمیرات فنی لوازم گازسوز و تاپاسی از شب، در خانه های مردم مشغول تعمیرات و امرار معاش خود و فرزندانش شد.

  درد دارد،خیلی هم درد دارد.

  مادر من، 20 سال تمام، «زنانگی» نکرد. 20سال تمام از شکم خودش، از هزینه لباس و مهمانی رفتنش، از هزینه خرید کمد لباس گذشت، زندگیش را داخل چندین جعبه میوه ریخت و گوشه اتاقی گذاشت که هم اتاق خوابش بود و هم انباری.

  مادر من از 7 صبح تا 4 بعداز ظهر و گاها بیشتر، شد معلم مدرسه و ناظم و دبیر و با کس و ناکس طرف شد، به امید این که «فرزندانش» بتوانند مدرسه خوب بروند، متوسط و کف امکانات مورد نیازشان را داشته باشند و پیش همسالان خود شرمنده نباشند که چرا ندارند.

  فرزندان این خانواده که از 15 سالگی فهمیدند چه خبر است که چرا پدر شب ها از درد بدنش، بی خواب میشود و چرا مادر حسرت های زنانه اش، حسرت لذت بردن را در خود کشته است و تمام امیدش به فرزندانش است، چرا پدر 5 سال است کفش و پالتو برای خودش نمیخرد و چرا مادر همیشه میگوید: من به جواهرات علاقه ای ندارم. چرا مادر ده سال است که یک شیشه ادوکلن بیشتر ندارد و چرا دستکش های پدر از داخل پاره شده است.

  درد دارد، خیلی هم درد دارد.

  که بعد از این همه سال، تمام سرمایه پدرت، یک ساختمان سه طبقه باشد که با زحمت و عرق جبین خودت و خودش بنا شده باشد و تازه یک طبقه اش هم در انحصار بانک باشد. درد دارد که بفهمی 30 سال کارمندی پدرت، صورتش با سیلی سرخ بود و نخواست فرزندش بفهمد که اوضاع جیبش آن قدرها هم خوب نیست. درد دارد که بعد از سی سال، تمام داشته ها و نداشته هایش را از بانک و قرض و قسط و … یکجا جمع کند که بشود: 15 میلیون تومان و بگوید این تمام چیزی است که میتوانم در اختیارت بگذارم که تحصیلاتت را در خارج از کشور ادامه بدهی وبرای خودت کسی بشوی.

  درد دارد،خیلی هم درد دارد که تمام سرمایه پدر من، اندازه رینگ ماشین های میلیاردی آقایان باشد. به کهن کیسه و نوکیسه اش کاری ندارم.

  رفاه و برخورداری از ثروت در زندگی اصلا چیز بدی نیست و اساسا تحصیل ثروت برای ادامه زندگی و پیشرفت از ضروری ترین و بدیهی ترین مسایل به شمار میرود. اما این که دراین مملکت باشند عده ای که میلیاردی بودنشان را به رخ دیگران بکشند، حقیقتا درد دارد. حداقل برای من و امثال من که به خوبی میدانیم چنین ثروت هایی با «راه درست رفتن» و «زندگی بخور ونمیر» تأمین نخواهد شد و حتما باید سرت در دامن آن بالا بالایی ها بند باشد. وگرنه ما تجربه هشتادسال کار درست و درستکاری را به چشم دیده ایم.

  رفاه بد نیست، رفاه زدگی افتضاح است. این که در این مملکت کسی چنین زندگیش را به عنوان «استراتوتایپ زندگی ایرانی» به جهانیان معرفی می کند، نه تنها افتضاح که «جنایت آمیز» است. این نوع زندگی در حالی که «استراتوتایپ» است که میلیون ها نفر نفسشان به شماره می افتد، قبل از آن که هر صبح، برای خرید ضروری ترین مایحتاج،به برچسب قیمت های هر روزه نگاه کنند.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1944717969001287&set=a.116448268494942.17323.100003893087819&type=1

 • شکوفه

  این که دیگران دارند نه نفرت انگیزه نه بد. این که چه جوری به دست بیارن نفرت انگیزش می کنه. من کسایی رو در حد این زندگی ها می شناسم که ۵۰ ساله این قدر دارن سره انقلاب و رانت خواری و این ۱۰ سال گذشته و کلن این سیستم به این همه پول نرسیدن نه باباشون ۵۰ ساله دارن تمام پدربزرگ و جد اشونم همین قدر پولدار بوده. وقتی فقط به ظاهره طرف نگاه کنیم و نفرت بورزیم که درست نیست از کجا می دونیم از کجا اورده. طرف می تونه یک معمار باشه و سر گرونی خونه بدون هیچ کار بد و غیر قانونی تو گرونی خونه پولدار شده باشه یا هر امکان دیگه ای. بهتر تو قضاوتامون بیشتر دقت کنیم!!

 • Nima DJ

  پولدار شدن ، پولدار بودن ، پولدار موندن …
  افرادی هستند که با زحمت و مشقت در طول سالیانِ سال پولدار شدند
  افرادی هستند که با رانت و مادرقحبه گی از بدبختی ملت سود بردند در مدت کمی پولدار شدند
  اما این بچه –ن هایی که با معامله* باباشون (چه از دسته اول چه از دسته دوم) دوماد میشن و مال و اموال بابا ننه شون رو به رخ این و اون می کشن هیچ گهی نیستن
  آی انسان هایی که از این قشر هستید بدونید که -یر منم نیستید.
  تازه این جوراب نپوشیدن هم که چند سال هست مد شده خیلی مهوع و مسخرس
  *. منظور از معامله خرید و فروش نیست منظورم اون یکیه

 • امین

  این ایران که توش پولدار شدن صدی نود یعنی رانت. این ایرانی که هشت سال احمدی نژاد رو با شعار عدالت رو کار میدید و درست همون روزا قیمت خونه و اجاره از پهنا رفت تو ماتحت ملت. واردات ماشین بالا گرفت و الی‌ها و کامی‌ها مث قارچ زیاد شدن. همونا که باباهاشون هر شب من و تو میبینه و به روح ممدرضا درود میفرسته، اما صبحش یقه رو تا دسته میبینده و میره بانک آینده(تات سابق) تا با یه کم دستمال زدن و “سلام علیکم و الرحمة الله” گفتن، کارای ال سی رو بندازه جلو و بره جنس بنجول بیاره از چین؛ تا برینه تو کار و کاسبی کارخونه‌ها و کارگاه‌های داخلی. همونا که پشت ماشین چند صد میلیونی‌ای که به لطفِ وام‌های کت و کلفتِ با بهره‌ی پایین گرفتن میشنن و سر چار راه وقتی چند تا کودک کار میبینن، پنجره رو میدن بالا تا صدای آهنگ لیدی گاگا رو بهتر بشنون. نه پولدار بودن بد نیست. اما تو ایران پولدار شدن مشکوکه. پولدار شدنی که اغلب با ایجاد کار همراه نیست، بلکه با بیکار شدن کلی آدم به وجود میاد. هشت سال مهرورزی عاقبتش شد تبلیغاتِ “لاکوست” رو دیوارا و دیگه خبری از “دنیس تریکو” نبود. هشت سال، بهشتِ دلال‌ها و کاسبای تحریم. کسایی که وقتی داشتیم به فاک می‌رفتیم آخرین لگدا رو به جنازه‌ی صنایع داخلی زدن. همونا که الان پیج میزنن میشن
  Rich Kids Tehran
  تا وقتی مازراتی و پورشه میرونن، با شعارِ “وقتی همه میدوشن چرا من ندوشم” خودشون رو راحت کنن. آخر سالی هم میرن بازارچه خیریه محک و از اون چند میلیارد سود سالانه، 200 هزار تومنش رو میدن به غرفه گوشواره‌های دست سازِ “خاله کتی” و فاکتور خریدش رو هم میذارن کاور فتو تا ملت بیان کامنت بذارن:
  How Generous.
  پولداریِ لابی کردن و رانت. پولداریِ پیمانکاریِ فلان قرارداد با دولت و چاپیدنِ بیش از 50 درصد بودجه‌های پروژه با جعل سند. پولدارایی که تعطیلات به تعطیلات خانوادگی میرن سفرِ مالزی و فرانسه. گاهی هم باباهه میگه “شما برید عزیزای دلم! من کار دارم… باید برای یه قراردادی برم تاجیکستان”. (همیشه هم لطف خدا شاملِ حالشه که هواپیماش سقوط نمیکنه، وگرنه اسمش از لیست قربانی‌هایِ پروازِ تهران-پاتایا میاد بیرون)
  پولدارایی که سرریز سرمایه‌شون جای ایران میره سمتِ دوبی و ترکیه. میرن اونجا ویلا میخرن و خرید میکنن، آخه میدونی “جنس اونا بهتره! اصله!”. پولدارای خروج ارز با هزار تا کلک از کشور و فرار از مالیات. پولدارای خپل شده از بی‌عرضگیِ دولت. پولدارای دولتی. کسایی که میخندن کنار استخر و با هم سلفی میگیرن و درندگی از چهره‌هاشون میریزه. هیچوقت هم از خودشون نمی‌پرسن الان که ما اینجاییم، چند نفر رو دارن با لگد میندازن از خونه‌شون بیرون؟ چند نفر برای 70 هزار تومن پول اعدام شدن؟ پولدارایی که کارآفرین نیستن، انگلن! از این دست به اون دست میدن و ده برابر سود میکنن. پولدارایی که به اینجا رسیدنشون مساویه با سرویس شدنِ صدها خانواده. بوی گندشون زده بالا. داریم خفه میشیم.

  • Nima DJ

   اینو از ژانر برداشتی که دادا

 • ممد

  مقایسه شما به هیچ وجه درست نیست. تفاوت پولدار شدن تو ایران با همه اون کشورهای که شما گفتی و با جهان اول اینه که نو کیسه های ایرانی اکثرا از راه دلالی پول در میارن و نه از تولید و براه انداختن چرخ صنعت. نتیجه اش هم میشه بسته شدن در کارخانه ها و کارگاه ها و افزوده شدن هر روزه به تعداد بیکارها. در دراز مدت هم فرزندان اینها یا سرمایه شون رو از کشور خارج میکنند یا مشابه روسیه باندهای مافیایی تشکیل میدن تا ازش محافظت کنن و چرخه تولید پول بادآورده رو ادامه بدن.

 • جمشید به کیش

  اینان همه صورت های زشتی دراند البته آنهم بعد از بارها جراحی پلاستیک از آنجا که خود بنده دهاتی هستم میدانم دهاتی ها بهداشت را رعایت نمیکنند واینان زاده پدر مادرهایی تا دیروز چوپان وچوپانزاده وگاوچران ونوکر ورعیت اند اما حالا بیلیاردر به همت جناح سنتی یا تند رو یا اصول گرا اینان محصول 8 سال خطای احمدی نژاد واصول گرا ها هستند اینان محصول خامنه ای با نداشتن دید رهبرانه است اما همه اینان یک چیز را مشترک اند توجه کنید این شوخی نیست بعضی از از پدران این افراد را من میشناسم همه ته ریشی دارند این نشانگر دستمال بدستی ابوی محترمشان است در زیر سایه فلان آخوند مادر خانه دار یکی از همین هاست که یک فاحشه مذهبی است که 47 میلیارد میدهد وده هزار متر از زمین های هما را میخرد همه میدانم سند بنام این فاحشه است اما دلال پدر این آدم است که آغا نعمت بزرگی در جهان اسلام است حتا پروستاتش معجزه میکند ودنیای اسلام را خوشبو میکند این ساختمانهای گرانتر از نیویورک مال همه بچه چوپانها ست در قبل از انقلاب ملاها وعده میدادند که مستضعفین وارثان زمین اند حالا وارثان همین اند که میبیند مادر معامله میکند پدر دستمال میاندازد واینان در جامعه دختران ملاها را بی بکارت میکنند وخواهرانشان در بغل سپاهیان میلمند نکند ایننوشته نگذارید حقیقت را نوشته ام از سید علی خامنه ای وخدایش هم ترسی ندارم که وقتی تن فروشی برای شکم است که وقتی کودکی 5 ساله فروخته میشود که وقتی کودک 6 ساله جای بازی بار میبرد وقتی پیرمرد 80 ساله باد بادک میفروشد اسلام ورهبری خامنه ای بادی بیش نیست که تنها نسیمی میشود بر صورت چوپانها وگاوبانهای دهات دیروز وزیر ووکیل ومدیرکل وسردارهای امروز

 • افسانه

  حالا اینجام شده تاکسی و مهمونی و کافه که می شینیم از بدبختی و دزدی و کثافت بازی ها میگیم. طرف داره میگه همه اون جیزایی رو که با دهن کف کرده میگین بابا. اصلن می خونین یا فقط یه خط رو می گیرین و یا علی. این همه ادم خوب ایران داره پس دهها هزار ویلای ریز ودرشت شما مال کیه؟ این صدها و صدها از وسط تهران به بالا مال کیه؟ صدها هزار مغازه و بازاری و پزشک و شرکت که همه تون توش کار می کنیم و ریس داره پس کیه. همه هواپپماهایی که هر روز می پره به دبی و استانبول کی هستن؟ این اقا زاده ها هم مثل دشمن خیالیه که حکومت راه انداخته. اون می گه کار دشمنه شما هم می گین همه دزدی ها کار اقا زاده هاست. اصلن همه تون جاتون شفاخونه است. بخونین. دقت کنین. یه چیزاش رو راست میگه

 • جمشید به کیش

  آفسانه خانم
  خامنه ای احمدی نژاد یک کودن به تمام معنا را برای اینکه حرف شنوی داشت آورد کسی که درست مانند خودش بی سواد بود وآتش به ریشه این سرزمین انداخت حاصل رهبری این آدم غیر از فساد وفحشا رشوه اعتیاد دزدی های میلیارد دلاری ودرست کردن پلیس سرکوب وضد شورش حراج کردن ثروت مردم درلبنان وسوریه وغزه بیسوادی دانشگاهها وتو سری خوری علم چسبیدن به ماجرای اتمیزه کردن ایران که غیر از جیب روس ها را پرکرد سودی نداشت وندارد فضولی کردن در عراق وشیعه ها را سرور سنی ها کردن وزاییده شدن جنیایتکارانی چون داعش بی مدیریتی وبیسوادی سطح بالابرهم زدن تمام برنامه هایی که در نظام پیشین جدای از نظام با کاربرد علمی درست شده بود ویران کردن سازمان برنامه وبودجه که کارش نظارت بر ثروت ملی بود قدرتمند کردن تمساح ومکارم دزد وجنتی احمد خاتمی وآن مردک امام جمعه مشهد وهزاران بلا ومصیبت که بر سر ایران آورد چیزی نه به ثروت ونه حرمت انسانی ما افزود تنها همین آشغالها را که در این عکس ها جست گرفته اند این دو رویاندند واگر نه پیش از احمدینزاد کودن هم همین نظام ضد ایرانی بود واینهمه فساد وبدبختی نداشت زیرا آدمهایی بودند که قابل تراز خامنه ای بودند وتوی دهنش میزدند امروز هر ایرانی که بخواهد این بدبختی ها را غیر از دست پخت این آدم علیل وذلیل به قول خودش ببیند دروغگوست ترسوست بی شرف است ایرانی نیست آری ما خیلی چیزی های دیگری داریم خیلی ثروتهای دیگری داریم که منشا آن از رانت وچپاول نیست آن ثرتمندان آن کارفرما ها آن آدمها محترم اند نه این ریشوهای کثیف تازه به دوران رسیده که چگر مردم را درمیاورند وپورشه وفراری سوار میشوند وبا ریش وتسبیح سر وته قضییه را بهم میاورند زندان اوین اعدام شکنجه سفید دستمزد ماست که حقمان را میخواهیم ومیپرسیم چرا؟

  • هانا

   چرت و پرت بلغور نکنید..همین شماهاییکه پاچه رهبر و بقیه رو میگیرید از صد تا دزد بدترین.تا وقتی ابخور امثال شما پر باشه که خوبی از خودتونه وقتی که چنتا دزد از بینتون پیدا میشه که یکی ازون یکی نامزدتر یهو میشین مدافع حقوق ایرانیان بدبخت..جمع کن بابا .شماها ته مونده دیکتاتوری قبل از انقلابین که حالا چیزی بهتون نمیماسه پاچه نظامو میگیرین…اختلاف طبقاتی تو همه کشورا هست ما هم .بجای شعار الکی برو خودت یه کاری کن بعضیا اصلاح شن ..

 • علی بابا

  من 2 سال سربازیمو تو ولنجک و نیاوران زعفرانیه گذروندم . همه این چیزا واقعیته ی واقیت تلخ . من بارها درخواست کردم منو منتقل کنن سر مرز زاهدان خدمت کنم چون نمیتونستم این همه تبعیض رو ببینم . دچار افسردگی شدید شدم وقتی میدیدم چه لذتایی که نمیبرن از زندگیشون ولی من فقط میدیدمو بغض میکردم که باید واسه امنیت ی مشت کفتار خش رنگ و لعاب تو سرما و گرما با موتور گشت بزنم . این قشر به انسانیت پایبند نیستن و همه دغدغشون سکس و مخ زنی و پارتی مشروبه . به ریش ما هم میخندن . فقط خدارو شکر که مرگی هم درکاره و این جهنم زندگی ی روزی تموم میشه .باور کنین تبعیض رو لمس کردن خیلی سخته . ما که تو جوونی پیر شدیم باشد که آیندگان حقشونو ازینا بگییره .

 • لطیف

  یعنی توی این الکی آباد یکی پیدا نمیشه که به من بی کس و کار بی همه چیز بگه اینجا کجاست؟
  سرها چرخی خورد و یکی از میانه میدان ول معطلان به سخن درآمد که:
  اینجا اونجایی که به دسته بیل میگن:هسته خرماا!
  اینجا اونجایی که همه دست پس و پیش هم و میدونن و یه جوری اطوار میریزند که انگار با مشک گه طرفن، مشک گه که میدونی چیه؟
  انگشت میکنی توش و درمیاری و هیچ اتفاقی هم نمی افته،
  ظاهرا دستت گهی میشه و باطنا روحت!
  اینجا اونجایی که وقتی ٢۴ استانش درگیر یه شونه تخم مرغ و ده کیلو غیروذالکند،
  هنربندش برای گریز از واقعیت روز،
  «چه» شش میلیاردی و «رستاخیز» ده میلیاردی و «محمد» بیست میلیاردی می سازه؟!
  اینجا اونجایی که وقتی اشغالگران داخلی برای بقای خویش،
  مملکت را درگیر جنگ با کشور همسایه میکنند،
  دغدغه هنرمندش دفتر جامانده احمدپورست و در زمان صلح،
  خیلی طرفدار حرف زدن درباره جنگ نیست!؟
  اینجا اونجایی که شریک و دزد و رفیق قافله میشه رهبر جنبش سبز،
  اینجا اونجایی که کسان و ناکثان سر سفره یزید نان میخورند و سینه برای حسین میزنند و با گارد آوانگارد و شال و دستبند سبز،
  از دولت کودتا مجوز چاپ کتاب و فیلم میگیرند و دو پاسه و اسکاری میشن؟!
  اینجا اونجایی که نخست وزیر و رئیس جمهورش از قتل عام دهه شصت بیخبرند!
  اینجا اونجایی که چپ و راست و ملی و مذهبیش دولا دولا شتر سواری میکنند !
  اینجا اونجایی که وکیل و وزیر و دکتر و مهندس و معمار و بقال و نقال و مطربش هم از توبره میخورند هم از آخور!
  اینجا اونجایی که چپی ها دستگیر میکنند،راستی ها به دار میکشند،
  ملی مذهبی ها مراسم روز و هفته و ماه و سالگرد میگیرند!
  اینجا اونجایی که ‌روسای فتنه رو حصر میکنند و جوان کارگر وبلاگ نویس و دو روزه میکشند!‌
  اینجا اونجایی که گربه های عابد شده با مادران مقتولین عکس یادگاری میگیرند!
  اینجا اونجایی که یه شبه رهبر و یه شبه دیکتاتور میشن!
  اینجا اونجایی که همه میدونند این نظام نه جمهوری و نه اسلامی!
  اینجا اونجایی که حرام لقمه گان تاریخ از زندان اوین،
  به دیکتاتور و فرعون و عمرعاص نامه مینویسند که:
  حرام خوران سیاسی و فرهنگی و اجتماعی را معرفی و مجازات کنید!
  اینجا اونجایی که تخم و تره حروم لقمه های بدوی و مدنی و سیاسی و فرهنگی اینجا و اونجا دارند گه میخورند و عکس یادگاری میگیرند!
  اینجا اونجایی که همه راهها نهایتأ به دور برگردان قر و غمزه و لب و دهن و اطوار لایک و کامنت و شیر کردن و روباه شدن ختم میشه!
  اینجا اونجایی که امت و ملت و دولت مازاد، چوب و پیاز را با هم میخورند و با موزیک هپی و آنقی و شعبون دنبال حال میکنند!

 • یک اقا زاده

  اقای زمانی این کلکی است که سالها از درونش نان خوردیم. همه مشغول همین کار هستند. داد و بیداد و فحش و جوک می سازند ولی در خلوت همان کاری را می کنند که معترض هستند. این دهها هزار نفری که توی جاده ها همدیگر را می کشند اقا زاده اند؟ این همه آدم مشغول دریافت اجاره خانه از بی خانه های اپارتمان نشین هستند ان هم بدون رحم و مروت اقا زاده اند؟ پس بفرما ۲۰ میلیون اقا زاده این کشور دارد و ما نمی دانستیم. اقای زمانی مردم قبر خرید و فروش می کنند. فکرش را بکن؟!! قبر. ۳ سال پیش قبر ۲ میلیون تومان بود الان قبر گربه هم به این قیمت توی بهشت زهرا گیر نمی اورید. چرا؟؟؟ چون خرج و برج خیلی زیاد شده. جراحی دماغ بجه ها تا مشروب و سفر و یک الونک کوچولو توی شمال می خواهیم. همه همین ها را که عکسش را گذاشتید را می خواهیم. برای همین دست همه در جیب آدم بغلی است. هزاران رستوران در تمام کشور هر شب برای وارد شدن به انها صف وجود دارد؟ اینها اقا زاده اند؟ اقای زمانی بگو اقا زاده ا.ند تا خیال عموم راحت شود و با احساس خوب به خانه بروند.

 • مملی

  اینها همه سرمایه مملکت ما هستند و باید بهشون افتخار کرد .این رفاه و آسایش بایدسیتایش بشه .من ستایشتون می کنم ،هرچند میدونم قد گ…..هم نمیفهمید !

  • نیلوفر

   هاها عاره باید بهشون افتخار کنیم که این پول به جای این که برای درمان بیماران بی پول و مردمی که از فقر در هزار کثافت گرفتارن و چرخوندن چرخ های اقتصاد ممکلت و ایجاد شغل،در دستان بیمار چند نفر روی هم جمع میشه تا مایه ی پز دادن و کلاس گذاشتن یه مشت جوجه مفت خور میشه؛کسی که قد … نمیفهمه توئی؛بهتره سرتو از توی برف در بیار؛متاسفم که با یکی مثل تو هموطنم 😐

   • مملی

    نیلوفرجان من دارم مسخرشون می کنم !باهات موافقم

    • Alireza Rajayi

     فک کن به یه دختر بخوای چنین چیزی رو حالی کنی..!!!
     فک کن..!
     نه،خداییش فک کن..!

 • Hamed Seifi

  اصلا هم عیبی نداره زندگی با این کارا معنا پیدا میکنه و به نظرم افرادی که مدرن هستن میخوان تو زندگیشونو اینطور کنن

 • keyhan

  دلیل نمیشه هر کسی که پولداره وابسته به جایی باشه….

 • باران

  سلام
  باحترام نسبت به همه اونایی که پیام دادن باید بگم
  پدر من هم پاسداره و جانبازه ببخشید ها ولی خیلی خیلی بی انصافن اونایی که میگن اینا بچه پاسداران که ریش گذاشتن ما الان جزو قشر متوسط جامعه حساب میشیم و خیلی از پاسدارای دیگه شمایی که نشستین بیرون گود و حرف میزنین پدرتون از صدای تلویزیون عصبی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از سر کوچه صدای سرفه هاشو میتونین بشنوین؟؟؟؟؟؟ براتون متاسفم که همچین حرفی میزنین ایناییم که عکساشونو گذاشتم اگه مسلمونن اون دنیا جواب میدن پولدارن که پولدارن در هر صورت ادمن خودشون باید عقلشون بکشه یکی دو کوچه اونورتر نون شب نداره اگه پولشون حلال بوده نوششون امیدوارم به محرومان و فقرای جامعه هم کمک کنن اگرم که حلال نیست امیدوارم اون دنیا بدجور بازخواست بشن ماها هم مغروریم ولی غرورمون بع اندازست
  بعضی ازینا هستن که مها رو مورچه میبینن شماهایی که پولدارین برین درس بخونین یه چیزی بشین که اگر فردا پس فردا پولاتون رفت به تهش نرسین
  شماها که این همه ادعا دارین البته همشونم اینطوری نیستن بعضیاشون واقعا خوبن ببینیم چقدر شخصیت دارین
  فقط خواستم بگم رهبرم تقصیری نداره اگه الان این همه پولشویی و جرم و جنایت داریم بخاطر فساد تو خیلی چیزای دیگست رهبر و یه شخصیت دینی بیشتر حساب کنین
  امیدوارم یه روزی واقعا هممون به وضعیت فرهنگی و سللامتی و مالی عالی برسیم

 • Бабак

  یک مشت توله سگهای رانتخواران و قاچاقچیان و زالوصفتانی که خون مردم را مکیدند تا به این مرحله برسند. به وقتش ملت انتقام سختی ازشان خواهد گرفت.