مردان و دلیل علمی برای بی وفایی بعد از هماغوشی

یکی از بزرگترین اتهامات و گله ها به مردان در طول تاریخ، بی علاقه شدن مردان بعد از وصلت با یار است. شاید بخشی از صحت ادعای فوق ریشه ایی غریزی داشته باشد. برای توضیح این پدیده بهتر است اشاره ایی داشته باشیم به کشف علمی Coolidge Effect

به طور مشخص Coolidge Effect در بین پستانداران و معمولا جنس مذکر اتفاق می افتد. به این صورت که موجود مذکر بعد از رابطه جنسی و رفع عطش میل جنسی، به محض حضور یک عضو مونث جدید، دوباره سر شوق می آید و این ماجرا بعد از فروکش شدن و از دست دادن علاقه جنسی به شریک قبلی، دوباره و دوباره برقرار می شود.

برای اولین بار Coolidge Effect در محیط آزمایشگاه با مشاهده یک موش نر و چندین موش ماده به طور مستند ثبت شده است. موش نر بعد از آمیزش با موش های ماده و وقتی که از تاب و توان افتاده بود و حتی نمی توانست جوابگوی موش های ماده درون فقس باشد به محض اضافه شدن یک موش ماده جدید به قفس،علاقه جنسی اش را بازیافت. موش نر با وجود بی میلی و با وجود در دسترس بودن موش های ماده ایی که قبلا با آنها سکس داشت فقط به موش ماده جدید رغبت جنسی نشان می داد.

توضیح این رفتار بدوی در پستانداران به چرخه تنازع بقا و سیستم ادامه نسل و تکرار خویش بر می گردد . پستانداران مذکر به صورت غریزی برنامه ریزی شده اند که بعد از سکس با شریک کنونی شان، اگر حیوان ماده جدیدی پدیدار گردد بلافاصله قادر باشند «قابلیت» جفت گیری داشته باشند حتی اگر میل جنسی شان فروکش کرده باشد.

ذکر این نکته مثل همیشه ضروری است که شناخت رفتار جنسی سایر حیوانات نزدیک به بشر، شاید مطابقت و مغایرتی با وضعیت بشر نداشته باشد ولی دانستن فرمان های طبیعی و غریزی، بی ضرر نخواهد بود.

 

 

More from ماهان طباطبایی

راننده تریلی عاشق لیلی

با وجود آنکه این روزها می توان رد پای سلیقهِ اقشار و...
بیشتر بخوان
 • افشین

  “در ادامه به یکی از تجربیات بشری در فرهنگ بودایی و هندوئیسم در این زمینه اشاره می کنم که توانسته است راه حل های عملی برای کنترل بی وفایی غریزی مردان پیدا کند. روشی که منجر به افزایش کشش جنسی بین متاهلین هم می گردد.”

  چرا اشاره نکردید این روش کدام است؟

  • marderooz

   افشین عزیز در مقاله بعدی خواهیم نوشت. مرسی

   • سامان

    اصلا بحث نکنید این زنها خاصیتشون همینه ادم میگرده یکی رو پیدا کنه که باهش خوش بگذرونه ادم هی شلوار عوض میکنه که یکی بهترشو پیدا کنه میبینه یکی ازیکی ….

    • خیرخواه

     من این مقالات را هدفدار و منحرف میبینم.
     دیدیم که عملا بدون ایجاد ظرفیت و آموزش همه این مسائل نتیجه هایی منفی و وحشتناک دارند. رفتاری از طرف برخی افراد را باعث می شود که کلا هدف براندازی بنیان خانواده و اتحاد در زیر یک سقف را و اجتماعی بودن حتی در مقیاس کوچک را نشانه گرفته. این آگاهی بخشی نیست این دعوت به هرزه گی و همراه کردن توجیه برای رفتاری غیر معقول است. رعایت این مواردی که در این سایت در آن برایش مبحث ایجاد گردیده خیلی به نظام اجتماعی و خانوادگی کمک کرده و من منکر بودن مشکل در این عرصه نموشوم ولی راه حل این چنین نیست که هرکس بسته به علایق و سلایق خودش سایتی ایجاد کند و هر غلطی به نام آزادی در آن بکند که چه ، که مدرن است ، که عقب مانده نیست ، که . . . .رعایت بعضی مسائل موجبات امنیت روحی و روانی افراد در اجتماع را باعث میشود دلیلی وجود ندارد که هر حقیقتی به زبان آید.
     در شرایط آزمایشگاهی شاید با حضور چند نفر متخصص و کارشناس همه مسائل بررسی شود ولی در عرصه اجتماع که شامل همه طیف افراد آگاه و ناآگاه می باشد که نمی توان هرچه به عقل ناقصمان می آید بر زبان برانیم.
     اصولا شرم و حیا خوب است. احساس گناه و جرم نسبت به بعضی رفتارها خوب است و این قبح زدائی منفی است و موجبات ادله سازی برای رفتارهای غیراجتماعی و حتی غیرانسانی را می شود که نتایج وخیمی در بر دارد و فکر نمی کنم که شما منتظر همین نتایج باشد.

     • Ka Na

      دوست عزیز

      شما کلا نگرفتی چی شده.

    • دوست

     واقعا آشغالی
     بیشعور فرق بین آدم با موش و خروس شعوره

  • مسعود

   دقیقن

  • marderooz

   در ادامه و بخش دوم در زیر مقاله هایلایت شده اند. ممنون
   http://marde-rooz.com/34796/

 • حمید

  همین اتفاق در زن ها نمی افته؟

  • مهدی

   حمید اقا توی همون ادرس که بالا گذاشتن در تعریفش میگه که در بعضی از موجودات مونث هم دیده شده

  • دختر

   دقیقا این اتفاق برای زنها هم می افته
   اگه کمتر گفته شده دلیلی بر عدم وجودش نیست

 • نوید

  حالا دیدین دست خودمون نیست!!! دی:

 • سحاب

  بی ضرر نخواهد بود اشتباهه، بدون فایده نیز نخواهد بود…

 • نسیم

  لازم به ذکر است قرار نیست آدمهای با شعور مثل موشها رفتار کنند! 🙂

 • سامی

  “در ادامه به یکی از تجربیات بشری در فرهنگ بودایی و هندوئیسم در این زمینه اشاره می کنم که توانسته است راه حل های عملی برای کنترل بی وفایی غریزی مردان پیدا کند. روشی که منجر به افزایش کشش جنسی بین متاهلین هم می گردد.”
  الان ارواح عمت اشاره کردی؟؟!! خو یه کم بیشتر توضیح میدادی که!

 • دختر

  این همه تلاش برای اثبات اینکه این رفتارها از سوی مردان طبیعی است به خصوص در این قرن خیلی جالب نیست
  همه می دانیم که این رفتار به سادگی از سوی زنان زیادی سر می زند و فقط تابوها باعث شده که کمتر گفته شود همین!
  خیلی دل اقایان خوش نباشد.

 • اردلان

  دلیل علمی برای هوس بازی؟؟؟ مقایسه انسان با خروس و موش؟؟؟

 • mohsen

  دلیل علمی برای هوس بازی؟؟؟ مقایسه انسان با خروس و موش؟؟

 • زهرا

  نميدونم اينمه اصرارواسه جيه كه كفته بشه همه ي رفتاراي ناهنجارمردهادليل علمي داره

 • Reza Ch

  شما هیچ علاقه ای به گذاشتن “ویرگول” در متنت نداری نه؟ همین باعث شده متن بسیار ناخوانا بشه. این ها از یافته های روان شناسی تکاملی است. جدا از این، برای آن ها که خیلی اصرار دارند که رفتارهای غریزی ما با موش ها قابل مقایسه نیست، آزمایش های فراوانی نیز روی خود انسان هم انجام شده، که نشان از تنوع طلبی جنسی مردها دارد و موضوع تقریبا در هر فرهنگی قابل رویت است. زن ها تنوع طلب نیستند، اما در هنگام تخمک گذاری امکان خیانت جنسی در آن ها به طرز وحشتناکی افزایش می یابد. اما کماکان اصرار دارند که با یک مرد برای همیشه بمانند.

 • Neda

  من اصلاً موافق این دلیل مثلاً علمی نیستم آخه یعنی چی واقعاً؟؟؟ذات کثیف و هوسرانی بعضی مردها رو با مطرح کردن این مسایل کمرنگ نکنید.همه ی اینا به ذات یک مرد برمیگرده و بس!وگرنه زن ها هم میل جنسی زیاد دارن.کلاًهمه تنوع رو دوست دارن ولی نه دیگه تو این موضوع!

  • Mehdi Jaafari

   همین طور که شما این خصلت مردها رو درک نمیکنید,!مردها هم این خصلت شمارو درک نمیکنن و میزارن به پای حسادت شما

 • marde hamishe aashegh

  ما که با هر کی سکس داشتیم بهش وابسته شدیم و به رابطه بلند مدت منجر شد. پس من برم خودمو به دکتر نشون بدم ببینم نکنه یه وقت مرد نبودم و خودم خبر نداشتم.

  • احسان

   با هر کی سکس داشتی وابسته شدی؟! پس چرا با اولی نموندی؟!

 • Saide Kardar

  دانستن بخشی از رفتارهای حک شده در غریزه بشری به مفهوم توجیه و تکرار رفتار پیشینیان ما و یا اجداد خیلی قدیمی تر ما نیست. ما به قول فروید با ایجاد تمدن که معنای اصلی اش سرکوب و کنترل غرایز است به این مرحله از شرف و اخلاق و قانون و استاندارد زندگی رسیدیم

 • marderooz

  دانستن بخشی از رفتارهای حک شده در غریزه بشری به مفهوم توجیه و تکرار رفتار پیشینیان ما و یا اجداد خیلی قدیمی تر ما نیست. ما به قول فروید با ایجاد تمدن که معنای اصلی اش سرکوب و کنترل غرایز است به این مرحله از شرف و اخلاق و قانون و استاندارد زندگی رسیدیم

 • محمد رضا

  من اینوقبول ندارم چون این روزا زنها در خیانت و هوسبازی گوی سبقت رو از مردها ربودن . این عرض بنده مقابل به مثل نیست خودتون دارین جامعه مارو میبینید بلا نسبت بعضی خانمها که وافادار و محترم هستن خیانت خانمهای متاهل تبدیل شده به اپیدمی

 • یاسر

  این یک تحقیق علمیه و فقط از یک جنبه بررسی شده. ومیگه که موجودات به این دلیل رفتاری اونچنانی دارند. و اخلاق و اندیشه و اما اراده ادمی چیزیه که باعث متفاوت شدنش از همون موش و خروسه / و این اخلاقیات چون وابسته به میزان دانش و تربیت محیطی افراده در هر جامعه متفاوت هم میتونه باشه . پس کلا ته این داستان بازه تا دلت بخواد. اما هستند موجوداتی مثل یک نوع عقاب که وقتی جفتش بمیره تا اخر عمر تنها زندگی میکنه و یک نوع طوطی هم اینجوریه.

 • احسان

  کنترل غرایز منجر به افزایش و شدت اون میشه. پس غرایز رو باید رها کرد. این تحقیق ثابت می کنه مردان حق دارند چند همسر داشته باشند

 • دوست

  به نظر من فرق بین آدم با سایر پستانداران در این هست که آدم طبیعت رو تحت کنترل خودش درآورده پس نیازی به شگردهای تنازع بقا که میلیون ها سال پیش به کار میرفته یا هزاران سال پیش ادیان برای ازدیاد سریع نسل تجویز کردن نیست و لذا اگر اصل تکامل و انتخاب طبیعی (داروین) رو فبول داشته باشیم اندک اندک در نسل های بعدی انسان هم این تمایل مسخره ی مردانه خود به خود از بین میره و چه بسا با انسانی مواجه بشیم که تمایل به تنوع طلبی در روابط جنسی در جنس مونث اون بیش از مذکر باشه
  لذا آقایون دست از این دلیل تراشی های واهی بردارند
  فرق آدم با موش و خروس و … در اراده و عقل هست که قدرت خیلی زیادی در کنترل رفتارهای انسان داره
  اگر اینطوره از فردا راه بیفتیم تو خیابون و مثل انسان های عصر هجر رفتار کنیم و بعد تو دادگاه بگیم که گناهی نداریم و طبق غریزه رفتار کردیم

 • محسن

  انسان اگه نخواد خواستها و غرایزش رو کنترل کنه، خواستهاش تمومی نخواهند داشت. انسان دارای حس بی نهایت طلبیه، یعنی در نهایت خدا که «بی نهایته» می تونه انسان رو اقناع کنه. حتی کافرترین انسان ها هم بی نهایت طلب هستند، یعنی اگر هزار تا زن هم داشته باشند، که نتونند جواب حتی پنج نفرشون رو درست و درمون بدن، باز به دنبال افزودن بر کلکسیون زنهاشون هستند. اگر کل کره زمین رو بنامشون بزنیم، باز قانع نمیشن و دنبال بنام کردن سیاره مشتری می افتند! در کل اگر انسان نخواد و یا نتونه خودشو کنترل کنه، حتی اگر چند برابر هر چیزی رو که میخواد داشته باشه، به دست بیاره باز اقناع نمیشه، بلکه حتی چشم و دلش حریص تر و وقیح تر میشه. انسان ذاتا خداپرست و بی نهایت طلب آفریده شده و خدای منان برای اینکه بشر هم به سعادت ابدی برسه و هم در این دنیا وجدانی راحت تر و آرامشی بی نظیر داشته باشه، اونو با انواع و اقسام روش های تربیتی دقیق و کارآ به کنترل خود دعوت کرده و اگر بشر این دعوت رو لبیک بگه، برنده اصلی در وهله ی اول خودش و بعد جامعه اش هستند. اعضای جامعه ای با این روحیه که هم در بعد فردی و هم در بعد اجتماعی میتونند خیلی سعادتمند باشند. بافتن توجیهاتی با ظاهر علمی، که در واقع از حد فرضیه تراشی و خیال پردازی هم بالاتر نمیرن و هیچگونه بار علمی ندارند، صرفا برای سرپوش گذاشتن بر وجدانی است که هر انسان بخواد یا نخواد داره و قاضی محکمه ی وجدان هم فریب اینجور شامورتی بازی ها رو نمیخوره.

 • پوریا

  کپی مطلب قبلی بود.

 • زیبا احمدپور

  خیلی جالب بود و پیامش این بود که نباید دل ببندیم ازدواج فقط یک قرارداد و معامله است