مردان و زنان جوان ایرانی انتظارشان از یک رابطه چیست

Mohammad Roodgoli

شاهد افسوس و حتی حیرت گسترده ایی هستم که مردان و زنان جوان ایرانی در باره رابطه ها و دوستی ها از خود بروز می دهند انگار که نمی دانند انتظارشان از یک رابطه چیست؟ بازار شایعه و اتهام  و بی وفایی و عدم اعتماد نیز داغ است. به نظر می رسد نسل جوان ایرانی وقتی به یافتن شریک زندگی می رسد تصمیم، هدف و پرنسیب مشخصی در اجتماع نمی یابد که از آن پیروی کند.

از دید من چند عامل وجود دارد که این جویبار طبیعی خواسته ها و نیات مردان و زنان ایرانی را کمی گل آلود کرده است. سعی می کنم چند تایی از آنها را توضیح دهم:

مشکل اول بی سر و سامانی و بلاتکلیفی رواج یافته توسط مدیران اجرایی کشور است. آنها حرف و عمل شان مدتها است همخوانی ندارد و فاصله بسیار زیادی با نسل جوان پیدا کردند. خودشان هم فهمیدند که تهدید و تنبیه تاثیری ندارد. از نظر فکری نیز ایده های شان خریدار ندارد. نمی توانند از طریق مدرسه، دانشگاه و رسانه هایی که در اختیار دارند حرف مناسب و به درد بخوری بزنند که مورد توجه نسل جدید قرار بگیرد.

دوم اینکه، آشنایی و تماس در جامعه زیاد شده است. همه حق انتخاب بیشتری پیدا کرده اند. مهم هم نیست که هر آشنایی چقدر جدی یا کوتاه است. همه مشغول خرج کردن همه سرمایه های ارتباطی شان هستند. اصلا هم نگران نیستند که تنها شوند چون به نظر می رسد امکان تماس و آشنایی مدام افزایش می یابد.

البته به همان اندازه نیز رابطه ها به سرعت از هم می پاشند. خیلی ها را می توانید در پیرامون خودتان بیابید که با تعجب می پرسند چرا فلانی که خیلی هم کنجکاو بود و اظهار علاقه می کرد و آدم جالبی هم بود یکباره غیبش زد و رفت؟

خیلی ها می گویند با افرادی آشنا شدند که مدام علامت ها و اشارات متضاد از خودشان بروز می دهند. رفتارشان می گوید دنبال یک شیطنت و دوستی گذرا هستند. اما پیگیری شان داد می زند که دنبال یک دوست خوب و ماندگار هستند. آنوقت دقت که می کنی و رابطه یک ذره به جلو میرود می بینی واکنش هایی که بروز می دهند و قضاوت هایی که می کنند حکایت از آن دارد که روی ما حتی تا مرز ازدواج هم حساب باز کرده بودند. یکدفعه با خبر می شوی رفته اند خارج یا نامزد داشته اند یا بدون خبر غیب شان می زند. نمی شود حدس زد حرف حساب شان چه بوده است؟

به نظر می آید در این شلم شوربای رابطه ها و تماس ها و آشنایی های دوره ما، هنوز هیچ مرام و قانون ثابتی انگار پا نگرفته  است و خیلی از آدمها به همین خاطر، تکلیف خودشان با خودشان روشن نیست. مردان نمی دانند از زنها چه توقعی داشته باشند. چه نوع زنی را می پسندند و برای چه منظوری می پسندند و اصلا زن ایده ال زندگی، این روزها چه طوری باید باشد؟

بعضی از خانم های ایرانی هم در این فضای جدیدی که مهار و کنترل سابق، کمتر شده است و از زندگی اجتماعی شلوغ ، کار و تخصص و استقلال لذت می برند  همزمان ترجیح می دهند مرد ثروتمندی را پیدا کنند تا دست از شغل و موقعیت خود بکشند … خیلی از زنان جوان واقعا نمی دانند چه نوع مردی، ایده ال زندگی شان است.

IMAGE SOURCE

Mohammad Roodgoli

Written By
More from Marzieh.H

شکایت های مردانه از زنان

من واقعا نمی دانم غرغرو بودن و دنبال ایراد گشتن بعضی از ما...
بیشتر بخوان
 • جابر

  تا وقتی نویسنده‌های اینجا زن باشند مطالب هیچ ربطی به دنیای مردان نداره و همیشه چیزهایی رو به مردان نسبت میده که اصلا حرف مردها نیست. کی گفته مردها نمیدونن چی میخوان؟ مردها خوب میدونن چی میخوان و این زنها هستند که معمولا نمیدونن چی میخوان

  • marderooz

   این مقاله جابر عزیز در باره زنها و مردها توامان بود و دلاپل پیدایش سوتفاهم اشاره شده در متن به یک پدیده مشترک انسانی اجتماع ایران اشاره می کند. اگر فکر می کنید که می دانید چه می خواهید عالی و فرخنده است. در ضمن شاید بد نباشد توضیح دهید که کجای متن مشکل دارد تا همه بهره ببریم نه اینکه نویسنده و جنسیتش تعین کننده استدلال و نفی مطلب باشد. تشکر

   • علی

    همه جاش ایراد داره، زنهای ایرانی دوس دارند مثل آخوندها مفتخوری کنن و البته دوست دارن اول کار یه چک تضمینی(مهریه)هم بگیرن تا خدای نکرده توو رابطشون مشکلی پیش نیاد،قوانینی از این احمقانه تر وجود داره؟زن و مرد برابرن وقتی میگیم برابر، یعنی برابری در همه چیز،نه کار کردن خر و خوردن یابو.

    • marderooz

     اینها علی جان همه بهانه است. قرار ما نزدیکی و مهربانی و نشان دادن وجود مهربان و پرقدرت و بخشاینده و حمایت کننده و محافظ در وجود مردان است. عشق زنی وفادار و زیبا و مهربان نصیب تو بشود.

     • علی

      عشق زنی وفادار و زیبا و مهربان نصیبم شده،خانوم مرد روز.البته نه ایرانی بلکه یک خانوم فهمیده انگلیسی که از ازدواج با ایشان بسیار خوشحالم.البته ایشون عادت نداره تا ساعت 11 ظهر بخوابه،بلکه ساعت 6:30 از خواب بیدار میشه و میره سر کار.

     • سرمد

      علی جان اضافه کنم
      موقع سکس که می شود سکس می دهد بدون هیچ منتی چون خودش می خواهد! چون خودش نیاز دارد
      بچه ها را متعلق به مرد نمی داند و حداقل به اندازه نیمی از مسئولیت آنها را متعلق به خود می داند!
      سعی در محدود کردن آزادی مرد زندگی اش نمی کند!
      در رقابت با مرد زندگی اش نیست و مثل آینه همه رفتارهای مرد را تقلید نمی کند
      مرد را خری برای سوار شدن فرض نمی کند مردش را تیغ نمی زند
      به حریم خصوصی مردش احترام می گذارد و مدام سلفون و کامپیوتر و رفت و آمدش را چک نمی کند.
      در یک کلام حقوق خود بعنوان یک انسان را می پذیرد.

      دختری ایرانی دوست پسری کانادایی گرفته بود. دختره روز دوم به او زنگ زد و پسره گوشی را برنداشت. بعد از چند ساعت پسره تکست زد که چکار داشتی ؟ دختره برایش تکست زد کجا بوده ای؟!
      پسره عصبانی شد و گفت به نو چه کجا بوده ام؟! تو چه حقی داری که می پرسی کجا بوده ام؟
      دختر خانم فوری متوجه اشتباهش شد و معذرت خواهی کرد. زود فهمید که اینجا جای این بی مزه بازی ها نیست! خیلی از کانادایی ها می گویند دختران ایرانی برای ازدواج خوب نیستند. یعنی با استانداردهای حداقلی فاصله دارند. تعداد ایرانی که با خارجی ها ازدواج می کنند به نسبت ازدواج با اقوام دیگر خیلی کم است.

 • احسان

  هم اقایان و هم خانمها خوب میدانند که از طرف مقابلشان چه میخواهند و از کم و کیف نیازهای یکدیگر نیز اگاه هستند. ولی شاید به قول شما در این اوضاع شلم شوربا ونداشتن هیچ گونه پیش بینی از اینده اقتصادی و اجتماعی و شخصیتیمان خود را به ان راه زده و به رابطه های سطحی تن میدهیم .باشد که مرهمی باشد که البته نیست.

 • alex

  تامین نیاز های اقتصادی زنا چه ربطی به ما مردا داره آخه!
  مگه ما زنها و مردها همه برابر نیستیم که شخصا با این موضوع موافقم مگه زنا مثله ما تحصیل نمیکنن مگه مثله ما شغل پیدا نمیکنن ؟؟؟؟ پس چرا ما باید همجا مخارجو به عهده بگیریم (البته اگه احمق باشیم) مگه اونا چه موجوداته با ارزشترین که ما باید هم مهریه بدیم هم غذای مجانی هم خانه مجانی هم مسافرت وماشینو بیمه و … مجانی بدیم که اینا با ماباشن!!!!!!!
  زنا خوب میدونن دارن چی میکنن این مردا هستن که نمیدونن دارن چه اشتباهی مرتکب میشن (البته همه نه)

  • محمد

   نه زن های ایرانی برابری نمی خواهند، حقوق برابر چرا ولی مسئولیت برابر نه! وقتی که صحبت از مسائلی مانند حق طلاق و حضانت و آزادی پوشش است،مدرن می شوند و قوانین 1400 سال پیش را نمی خواهند، ولی وقتی به مهریه و نفقه و … می رسیم، اینها حق مسلمشان است و دیگر ضد عرب و غرب دوست نیستند، چون اینجای اسلام به نفعشان است!
   بدبخت ترن مردان دنیا مردان ایرانی هستند

   • marderooz

    دنبال حل چه معمایی هستی محمد جان جز عشق؟ مهربان و محترم و صبور و قوی و حامی باش مرد عزیز ایرانی. شاد و عاشق باشی

   • مریم

    والا من شخصا به عنوان یک زن نه مهریه میخاهم نه نفقه، فقط حقوق برابر و امکانات برابر برای حضور در جامعه و کار کردن میخاهم، همین. اما فکر میکنم زندگی حساب کتاب نیست، زن و مرد باید دست به دست هم بدن و با کمک هم اون رو بسازند. ی روز شما کار میکنی ی روز همسرت، در ضمن کار خونه را هم نباید دست کم گرفت.

   • Spandata Artadata

    سلام و درود محمد جان. بله کاملا هم درست میگویی. غالب زنان و دختران بویژه زنان و دختران شهرنشین به همین صورت عمل میکنند. فکر میکنند عدالت به معنای تساوی هست . بیسواد هستند دیگه. عدالت که به معنای برابری نیست. زن زن است و مرد مرد. نقشها فرق میکنه. اما کیه که بفهمه. اگر مثل هم اتاقی من وضعیت مالیت خوب باشه 500 تاشون باهات سکس میکنند… نفع پرستی وسود جویی انگار تو خونشون هست.

   • فرهاد

    باهات کاملا موافقم شاید این حرف من خیلی تند باشه ولی من توی این سی و سه سال زندگی با هر زنی که رابطه داشتم آخرش به همین نتیجه رسیدم که همه میخوان سکس رو بهت بفروشن به عناوین و قیمتهای مختلف و ازدواج سنگین ترین قیمت رو داره.نمیدونم وقتی همه این کاره اند چرا فاحشه هنوز فحش محسوب میشه

  • علی

   شیر مادرت حلالت

   • marderooz

    علی جان یادت نرود که مادرش یک زن بود که با این دعا بدرقه جملاتی می کنی که در آن نفرت به مادرهاست. عشق پاک و زیبای یک زن نصیب تو باد.

    • علی

     به آخونده میگن چرا خدمت سربازی نمیری؟چرا کار نمی کنی و زحمت نمی کشی؟میگه من برای آرامش روح و روان شما اینجا هستم و نیازی به کار ندارم شما کار کنید و از دسترنج خود به من بدهید در عوض من شما را به آرامش روحی می رسانم،دقیقا کاری که زنان ایران در حال حاضر انجام میدن.
     طبق آمار هایی که خود دولت میده 35 تا 40 میلیون نفر در ایران کار نمی کنند و فقط مصرف کننده هستن،چرا؟چند درصد از این عدد متعلق به زنان است؟بیشترین آمار مصرف لوازم آرایش در خاورمیانه مربوط به ایران است،این آمارها رو کنار هم بزار و یه مقدار فکر کن،نصف مردم اون مملکت که بیشترشون زنان هستن به بهانه های مختلف کار نمی کنن.شما که خودت در کشور های آزاد زندگی می کنی،آیا زنان اونجا هم بیکار می گردن؟آیا از 18 سالگی زن و مرد نمیرن سر کار؟
     زن در قبال مهر محبتی که به مرد میکنه،توجه و علاقه و حس دوست داشته شدن هم دریافت می کنه،من هرگز راضی نشدم که بخاطر دریافت عشق پاک یک زن، تعهد همراه با چک تضمینی(مهریه) بدم که تا آخر عمرم مخارج اون زن رو بدم.
     در نهایت آقا یا خانوم مرد روز،اینها همه بهانه های آخوندی است که زنان برای کار نکردن و تن پروری درست کردند.

  • marderooz

   الکس جان مرد بودن همیشه توام بود با حس حمایت و محافظت و عزت و احترام و مهربانی … مرد باش و مثل همه مردان در طول تاریخ تمدن ها در تمنای یافتن عشق واقعی یک زن تلاش کن. با احترام و مهربانی و دلبازی و قدرت و غرور مردانه. شاد و عاشق باشی

   • alex

    واقعا متاسفم برای یه همچین طرز فکری از شما دیگه انتظار نداشتم
    دوسته عزیز ما نسله جدید دیگه باید به این کلیشه ها خاتمه بدیم
    شما مرد باش و دست از خوار شدن وذلالت زیر دسته خانوما بیا بیرون به واقعیت نگاه کن دوسته عزیز در عصر حاضر مردانگی داره روبه افول میره واقع متاسفم ..

 • Farshad

  بنا به تجربه هایی که من داشتم این تصویریه که یک زن امروزی ایرانی از یک مرد ایده آل در ذهنش هست:
  وقتی در یک مهمونی, خانم داره با مرد دیگه میرقصه, یا دامن یک وجبی پوشیده, یا دوستها و معاشرین مرد داره, مردش بایدمثل یک سیب زمینی پشندی تماشاچی باشه و با یک لبخند ملیح, واقعی بودن عشقش رو از طریق گیر ندادن نشون بده.
  اما در فراز و نشیبهای زندگی و بحرانها, روح قیصر و داش آکل یه دفعه بره تو جلد این سیب زمینی پشندی و دست به سیبیلای کلفتش بکشه و بگه: غصه نخور زن, مگه من مرده م! خودم همه کارا رو درست می کنم. همه چی رو بسپر به خودم.
  در مسائل اقتصادی هم حتی اگه درآمد خانم هم بیشتر باشه, باز مرد و مردونه باید مسوولیت اصلی اقتصادی رو به عهده بگیره.
  در مورد مسائل عاطفی روح فرهاد و مجنون باید حلول کنه در ما. که بله درسته که زن و مرد برابرند, اما یه فرقهایی هم دارن, و اونم اینه که زن مظهر ناز هست و مرد مظهر نیاز و زن بیشتر نیاز به محبت و حمایت عاطفی داره تا مرد. مردی گفتن, زنی گفتن!
  در موارد روزمره زندگی هم باید مثل کوه بود وهمیشه حس تکیه گاه بودن رو به زنت بدی. مرد که نباید نیازش رو به محبت, یا غم و غصه هاش, یا ترسها و ضعفها ش رو ابراز کنه. افت داره برای یک مرد.
  زمان قرار و مدارها و موقع حساب کردن میز و بقیه هزینه های تفریحی هم باید خون غیرت مرد بجوش بیادو اصلا اجازه نده خانم حداقل دنگ خودش رو حساب کنه.
  خلاصه یک جانوری می خوان که یک دکمه هم رو خودش داشته باشه تا با زدنش گاهی تبدیل بشه به سیب زمینی, گاهی فرهاد, گاهی قیصر, گاهی کوه دماوند!

  • marderooz

   فرشاد جان فقط می توانیم بگوییم که احساس تلخ و ناراحتی نسبت به زنان داری و انها را بخشی از وجودت و میهنت و خانواده ات نمی بینی. اینطوری نگاه کردن پر از نفرت تنها حاصلش نداشتن تجربه و لذت یک عشق واقعی است. مهربان و دلباز باش. به خاطر مادر و خواهر و دختر خودت و اطرافیانت… زنان زیباترین پدیده تکاملی هستند و تا دهها کهکشان انطرفتر هم مثل انها وجود ندارد. شاد و عاشق باشی

   • علی

    انگار یک آخوند نشسته جواب میده.اون بنده خدا چی میگه،تو چه جوابی میدی.

   • Farshad

    مرد روز گرامی: منهم یک زمانی, مثل شما مسیح وار بر فراز گود پرواز می کردم و پند و اندرز می کردم … یکزمانی منهم لوح سفید بودم که دنیا رو جز عشق و پاکی و خلوص ومهرورزی نمی دیدم و زنهای زندگیم رو پاره تنم. حتما واقعیتهای تلخی هست که اون لوح سفید روتغییر داده.
    اگر می تونید به شکل موردی و هدفدار به مشکلات مطرح شده بپردازید. اگر نه که این درسها رو همه از حفظیم جناب زمانی.

   • سرمد

    فرشاد جان
    من نیز مانند تو بودم .فکر کردم دارم نقش یک روح مشترک را بازی می کنم. همه چیزم را در طبق اخلاص نهادم فداکاری نبود که نکردم همه جا بقول خودت قیصر بودم داش آکل بودم غیرتی بودم.کوه دماوند بودم . رودخانه هراز بودم.بعد دیدم که مرا بعنوان یک احمق دوست داشتنی نگاه می کنند! بعد از مدتی فکر کردند این ها همه “وظیفه من” است! و باید گاهی بخاطر قصور در اجرای وظیفه سرزنش بشوم! بچه را نگاه می داشتم و خانم کار می کرد و بعد پولش را دربست در بانک می گذاشت و بعد تا بحث می شد می گفت من صبح تا شب توی این خانه جان می کنم! کارهای خانه (البته نیمه!) را می کنم و بعد بیرون هم که کار می کنم! و نوقع داشت که غذا را هم من بپزم! یک بار صریح به او گفتم مگر تو برای این خانه کار می کنی و خرج می کنی؟ نکن جانم! از ان روز دیگر دست و پایش را جمع کرد.تاسف من این بود که چرا خود او اینقدر درک نداشت که کسی می تواند این ادعا را بکند که خود لاقل نصف خرج خانه را بدهد. نصف دوندگی های خانه را هم بکند. توقع داشت من همه کارهای خانه را هم برایش بکنم و خرج خانه را هم بدهم و در عوض او کار کند و پس انداز کند! آنوقت می شدم مرد ایده آل زندگی اش! جالب اینجا بود که می گفت من دارم برای آینده خانواده امان و بچه ها پس انداز می کنم. گفتم واقعا دور اندیشی شما قابل تحسین است ! ولی چطور است جایمان را عوض کنیم! شما کار کن من برای آینده خانواده پس انداز می کنم!
    این مشکل را حتی در مادر و خواهر خودم نیز دیدم تا انجا که مجبور شدم قطع رابطه کنم.آنها نیز مدام دنبال کسی می گشتند تا او را تیغ بزنند و سوارش بشوند و در این کار زابطه فرزند و یا برادری هم جلو دارشان نبود! یعنی خجالت هم نمی کشیدند که جای این کثافتکاری ها محیط خانواده نیست! جای تیغ زدن بازار است نه خانه و نه زندگی مشترک. من واقعا از اینکه این سطور عده زیادی از زنان فداکار و مادران واقعی را بیازارد متاسفم. بالاترین احترام ها را نسبت به انها ادا می کنم ولی یک عده از اینها زن نیستند و در تعاریف موجود از یک زن نمی گنجند! مردانی دزد و نامرد هستند که لباس زن پوشیده اند.
    کارگر ساختمانی فقیری از 4 طبقه ساختمان سقوط می کند و فلج می شود و زنش با کارگری و کلفتی و سبزی پاک کنی 4 تا بچه اش را بزرگ می کند از شوهر افلیجش مراقبت می کند. ایا این دلاور را چه نام باید نهاد؟ او کوه دماوند است, او رودخانه هراز است, من بعنوان یک مرد در برابرش زانو می زنم. داشتن یک سوراخ لای پا اسباب افاده نمی تواند باشد.

 • مهدی

  منهم یک روزی مثل تمام مردهای ایرانی دیگه از این مناسبات حاکم بر روابط زن و مرد نالان بودم. تمام دار و ندارم و زندگی و جوانیم رو به پای یک رابطه نافرجام گذاشتم. رابطه ای که برای من جز چند باکس کتاب عایدی دیگه ای نداشت. ولی چند سالی است با زنی اشنا شده ام که اینگار تو این مملکت بزرگ نشده و هیچ بویی از خواسته های زن ایرانی نبرده، غاشق و فرهیخته است و مساوات رو به حد اغلا تو زندگی رعایت میکنه.
  با همه اینها معتقدم عشق پاک و واقعی (اگر وجود خارجی داشته باشه) کلید حل این معماست. خیلی از زنان دنبال مادیات نیستند ولی چون توی مردشون نشونه ای قوی از حمایت رو نمیبینن، مجبورند اون رو با پول بسنجند، با شغل بسنجند و ….. اگه ما مردها بتونیم نیازهای واقعی زن مورد علاقه مون رو پیدا کنیم فکر کنم بتونیم تا حدودی موفق بشیم.

  • آسمان آبی

   مهدی جان برای برخی این توقعات پایان ندارد.مشکل برخی از خانم ها این است که حد و حدود خود بعنوان انسان را نمی شناسند و در پی تسلط بر مرد بر می آیند.تیغ زن می شوند و مرد را بعنوان یک مرکبی می بینند که تا می توانند باید بارش کنند و تا می توانند آزادی عملش را بگیرند و تا می توانند او را بدوشند. یعنی انها هم بدنبال نوع دیگری از استعمار می گردند و خوب است که خدا خر را شناخته که به او شاخ نداده است.اگر آنها جای مردان بودند می توانستند رفتاری به مراتب بدتر از مردان داشته باشند. در شرکتی کار می کردم که مدیر یکی از بخش های آن یک زن بود. روزگار همه را سیاه کرده بود. خود کارکنان زن شرکت دعا می کردند ایکاش یک مدیر مرد بالای سرشان بود!

 • Massoud

  «در سی سالگی دریافتم که “جاذبه” قدرت ِ زن و “قدرت” جاذبه ِ مرد است» -گابریل گارسیا مارکز-

  این بازار مکاره از زمان پیدایش آدم بر زمین بوده است .
  یعنی نیاز به تصرف “بهترین” . بهترین زمین، بهترین محصول ، بهترین و بزرگترین ثروت و آسایش ، بهترین و زیباترین و سکسی ترین زن ، قدرتمندترین و با شکوه ترین مرد (به معنی تضمین آسایش) …

  از جائیکه هوشمندی زن همیشه برتر بوده و در بلند مدت میدیده که رابطه ،صرفآ این دو روز و سه شب جوانی و شادابی نیست ! لذا اولویت در انتخاب را به مردی داده است که در تامین معاش برای یک عمر ، خیالی آسوده تر داشته باشد ولو اینکه آقا 30 سال هم مسن تر باشد و شکم بزرگی هم داشته باشد!

  یک مرد به فراخور اندازه توانمندی اقتصادی اش در برابر کاتالوگی قیمت دار از زنان قرار میگیرد که هرچه زن زیباتر سکسی تر و ثروتمندتر باشد ، قیمت هم بالاتر است .

  و یک زن به فراخور سن، جذابیت و زیبائی و رتبه اقتصادی اش تصمیم میگیرد که چه آتیه ای نصیب خود کند ، که البته سن عامل محدود کننده است .چه بسیار زیبا رویانی که با انتظار غیرمعقول ، این بهار و طراوت را بر باد داده اند.

  بدین ترتیب نمادین، هرمی از مردان در برابر هرمی از زنان قرار میگیرد .یقینا” تعداد مردان و زنان راس هرم کمتر است و تلاش و تکاپوی آدمهای میانه هرم (طبقه متوسط) برای دسترسی به طبقه بالا بسیار مشهود (همین رابطه هم در مورد طبقات قاعده هرم و میانه برقرار است). این بزکهای پررنگ که تار و پود جامعه معاصر را در برگرفته ، ناشی از همین احوال است .اینهمه آرایش و بدنکاری و جراحی های پلاستیک ،زیبائی و ترمیمی و…خانمها برای ارتقاء قیمت در کاتالوگ مربوطه است و این یعنی شانس شکارهمسر و آتیه بهتر. در عین حال که رندمردانی هم هستند که به زور ضرب قرض و و عاریه وکلاه برداری ، تلاش میکنند تصویر مرد قدرتمندتری از خود بسازند تا در کاتالوگ مربوطه گوشت مرغوبتری به چنگ آورند!که در 90% موارد به دلیل ذکاوت بانوان زیبارو ، این نقشه نقش بر آب میشود! و تکلیف مرد همچنان روشن است که هرچه پول بدهی همانقدر آش میخوری.

  کار به موارد نادر و استثنائی نباید داشت . این طریقه رایج سالهای اخیر جامعه ما است :

  “دختر قدر خودتو بدون…”
  “من یه عمر با دار و ندار بابات ساختم و سوختم ، تو خودتو بدبخت نکن…”
  “حیف تو نیست با این قد و هیکل بری زن این پسره یه لا قبا بشی؟…”
  .
  .
  .
  مادران به دخترانشان یاد دادند و حالا با سیل عظیمی از ترشیدگی روبرو هستیم که بوی اش مشام آدم را به هم میزند.

  حالا شما اگر یک زن تمام وکمال جذاب و سکسی و زیبارو، ( به انصاف همسنگ من) سراغ داشتید که حاضر باشد با بضاعت مختصر من همراهی کند تا زندگی را چون عمارتی با هم بنا کنیم. معرفی کنید … (گشتم نبود ، نگرد نیست)

 • شيرين

  وقتي زن و مرد جاشون عوض ميشه وقتي داستان ها و اشعار بهم ريخته ميشه وقتي ما ادمها برخلاف طبيعت خودمون جلو ميريم اخرش همين ميشه نه زن تو جايگاه خودشه نه مرد تو جايگاه خودش
  زن با تمام قدرتي كه داره باز دوست داره تحت حمايت مرد دلخواهش باشه و مرد دوست داره در مقام قدرت باشه شايد احمقانه به نظر برسه ولي احمقانه تر از اون اينكه ما به جنگ طبيعت مردان و زنان بريم

  • آسمان آبی

   واقعا نکته درستی را اشاره فرمودید. زن به حالت ژنتیکی خود مفعول است و مرد فاعل است.این یک امتیاز نیست یک روش برای دسترسی بهتر به بفا است.

 • Seh Ghesse

  به نظر می آید که بیشتر مردان از زنان دلخورند. از مهریه بیشتر و در کل لحن صحبت خالی از ادب و احترام است نسبت به زن . این نشان می دهد که یک چیز اساسی جایش خالی است و من فکر می کنم آن نگاه انسانی داشتن به خود و زن است. مرد از نظر فیزیکی موجود توانمندتریست نسبت به زن و زن از نظر روحی و عاطفی . مرد و زن در کنار هم یکدیگر را کامل می کنند. بحث برابری بدون در نظر گرفتن طبیعت طرفین و البته شرایط اجتماعی بحث بی جائی است. برابری در ایران مثل برابری در اروپا تعریف نمی شود. در ایران قوانین شرعی و عرفی در باره ازدواج و طلاق هنوز تصمیم می گیرد . و این با زن و مرد ایرانی امروز و خواسته های شان مطابقت ندارد. مهریه برای زن وقتی معنا می دهد که حق طلاق و حضانت کودکان برای مرد است و قانون ارث دو تا برای مرد و یکی برای زن است. اگر قوانین متمدنی برای ازدواج و طلاق بوجود بیاید و از دل سنت های قدیمی حاکم ، سنت های جدیدی مطابق با رشد ذهنی و اجتماعی ایران شکل بگیرد خیلی از آشفتگی های امروزی قابل حل است. به جای پریدن به جنسیت یکدیگر ، بهتر نیست که قوانین اجتماعی مطابق بر سنت های پوسیده و کهنه را عوض کنیم؟ آنگاه تازه می توانیم از برابری حقوقی زن و مرد بحث کنیم.

 • یک رضای دیگه

  جناب خانوم مرد روز لطفا از نویسندگان مرد هم در سایتتون استفاده کنید تا به نتیجه درستی برسیم. متاسفانه شما با رندی خاصی سعی میکنید تا با نوشته های خودخواهانه زناننتون مردها رو عصبانی کنید تا بازدید سایتتون بالا و بالا تر بره. بعد هم با نظر دادن به کامنت های آقایون اونها رو به عشق و خویشتن داری و محبت و و و و دعوت میکنید. باید بگم این بازی خیلی لوث شده دیگه. بس کنید لطفا. بنده نمیگم حق همیشه با آقایون هست. اصلا و ابدا. اما نگاه خود خانوم ها به مردها ایرادات اساسی داره. نگاهتون رو به مرد از جایگاه قدرت مالی و … به یک انسان تغییر بدید تا خیلی از مشکلات حل بشه. خانوم های زیبا هر موقع تونستند یک مرد رو با شرایط مالی پایین تر از خودشون اما بر اساس مهربانی تلاش و تعهد بپذیرند و مردها هم هر موقع به این بینش رسیدند که همه موهبت های یک زن ظاهر و سکسی بودنش نیست میتونن ادعا کنند به چشم دو تا انسان به هم نگاه میکنند. اما به همه دوستان عزیزم میگم امیدتونو از دست ندید. باز هم بگردید. گم شده ما بالاخره پیدا میشه. به این مقالات منفی هم خیلی توجه نکنید.

  • آناهیتا

   آقای یک رضای دیگه، من یک دختری هستم که برخلاف داشتن موقعییت های زیاد در اطرافم که بسیاریشون هم وضع مالی بسیار خوبی داشتن، معیار انتخابم این بوده که با کی شباهتهای حسی و اخلاقی و عاطفی بیشتری دارم و احساس رضایت و خوش حالی رو تو این موارد می دیدم و می بینم. و اینکه وقتی همچین موردی پیدا می کنم (بسیار به ندرت) همه جوره بهش محبت و توجه می کنم. ولی متاسفانه آقایون نشون می دن که این ظرفیت رو ندارن که بی چشم داشت و فقط بخاطر انسان بودن دوست داشته بشن و بهشون توجه بشه! یه مدت که میگذره بدجور توهم برشون می داره و وقتی هم با ترک شدن مواجه می شن شدیدا پشیمان و غمزده از نوع رفتار خودشون که باعث از دست دادن موقعیت شدن می شن. آخه وقتی خود آقایوون با این مدل رفتار ها غیر مستقیم خانم ها رو سوق می دن به سوی رفتار های مادی گرایانه شکایت از چی می کنن؟؟؟؟

   • Javad Alipour

    حالا اگه بعضی از مردها ظرفیت ندارن یا دچار توهم میشن چرا شما ناراحت و متاثر میشید؟ مگه این مشکل شماست؟ اجازه بدید اگه این یه مشکله خود آقایون نگرانش باشن. دچار توهم! شدن چه آسیبی به طرف مقابل میزنه.

 • علی

  خانم مرد روز طرز جواب های شما منو یاد این شعر از فردوسی بزرگ انداخت:

  زن و اژدها هر دو در خاک به_ جهان پاک از این هر دو ناپاک به

  زنان را ستایی، سگان را ستای_ که یک سگ به از صد زن پارسای

  زنان را همین بس بود یک هنر_ نشینند و زایند شیران نر

  چو زن زاد دختر دهیش به گرگ_که نامش ضعیف است و ننگش بزرگ

  پس پرده هر که دختر بود_ اگر تاج است بداختر بود

  به کاری مکن نیز فرمان زن_ که هرگز ندیدی زنی را رایزن

  چون نقش وفا و عهد بستند_ بر نام زنان قلم شکستند

  دل زن را دیو هست جای_ ز گفتار باشند جوینده رای

  چه خوش گفت شاه جهان کیقباد_ که نفرین بد بر زن نیک باد

  ز کار زن آید همه کاستی_ خجسته زنی کو ز مادر نزاد

  اگه این شعر براتون کفایت نمی کنه بفرمایید تا از سعدی و حافظ ونظامی وسنایی و مولوی وناصر خسرو و خاقانی و….دیگر شاعران بزرگ هم بزارم.

  • علی از یزد

   این شعر به سبک فرودوسی است و مال فردوسی نیست

   • علی

    جناب سعدی می فرماید:

    در خرمی بر سرایی ببند_ که بانگ زن از آن برآید بلند

    ز بیگانگان چشم زن کور باد_ چو بیرون شد از خانه در گور باد

    یکی گفت کس را زن بد مباد_ دگر گفت در جهان زن خود مباد.
    ضمنا علی آقا وقتی یه حرفی رو میشنوی،توجه نکن که حرف رو کی میگه بلکه توجه کن ببین حرف چی میگه.
    اگه کفایت نمی کنه بازهم بفرمایید تا براتون از دیگر بزرگان هم بزارم.

    • یک مادر

     هی علی بی شخصیت نمک نشناس امیدوارم اولادت در کاسه ات بشاشد و تحویلت دهد تا عوض اینهمه بددهنی را بگیری ، گرچه تو اینطور که معلوم است یک همجنس باز بی اصل و نسبی و هیچوقت بچه دار نمیشوی خداروشکر تا نسل آشغالهای کوته فکر ی مثل شما هست دنیا روی خوشی به هیچ انسانی نشان نخواهد داد چون در بند تعصباتتان می لولید کرمهای کثیف بد طینت در ضمن حضرت سعدی هم غلط کرده با تو حرامزاده

  • یک مادر

   خاک بر سر مرد ایرانی و مسلمان ، ازین که بیشتر نمیفهمه آخه یکی نیست بگه بی شعور تو خودت از شکم یه زن بیرون اومدی اگه اون دیو و اژدها ودارای این صفاتی بوده که شمردی ، تو بی وجود هم از وجود همون مادرتی اون به دنیا آوردت و از جانش تغذیه ات کرد و عن و گهت را شست و زر زدن یادت داد حالا داری برای که کرکری میخونی احمق تو خودت را زیر سوال میبری نادان آشغال ، هر نسبتی که لایق خودت و خاندانت بود به زنان میدهی نکبیت نمک نشناس و دیگر نمیدانم به چه صفتی بخوانمت که حق مطلب ادا شود

 • SQR

  اینم نصیحت ما: دختر و زن ایرانی = بیمار روانی! دورش رو خط بکشید خودتون رو خلاص کنید. 🙂

 • یارو

  هم از آقایون و هم از خانوما دعوت میکنم این نوشته‌ رو که به طرز عجیبی حرف دل منو میزنه توی این لینک بخونن: http://www.dalvandi.ir/blog/?p=816

  دقیقن انگار توقع زن‌های ایرانی اینه که یه مرد همه چیز رو براشون آماده کنه و اونا شیرجه بزنن توش…

 • Masoud

  @marderooz:disqus خیلی شبیه این آخوندها جواب میدی!

 • mane emruz

  و مرد و زن در کشمکشی ابدی به بحث و انتقاد مشغول بودند…. خانومها ، آقایان …با هم مهربون باشید . همه آدمیم همه محکومیم… مسخرست اینهمه درگیری های لفظی بین کسانی که همه در یک دام گرفتارند. همه باید دست به دست هم بدیم تا این دوران محکومیت راحت تر بگذره .در بند عمومی و نه در انفرادی…. خانوم ها آقایان با هم مهربان باشید… و از سگ و گربه درس بگیرید.

 • از زبان یک زن:
  من از اینکه زن خلق شده ام بسیار خوشحالم،زیرا در غیر این صورت مجبور بودم با یک زن ازدواج کنم.(ماری دو سوینیه)

 • مریم

  خیلی جالبه. خیلی از مقاله هایی که این مجله می ذاره، فارق از اینکه چی می گه و موضوعش چیه، از تفاوت های فیزیکی و ژنتیکی بگیر تا کاریکاتور و …، آقایون مخاطب فقط انگار اکثرا دو جور کامنت بلدن بذارن:
  ۱) این مجله با اینکه اسمش مرد روز هست چرا طرف زنان رو می گیره و چه می دونم باید بره اسمشو بذاره زن روز
  ۲) زنها فقط کارشون خوردن و خوابیدنه و دنبال پول هستن و اینکه مردا بیان براشون همه چیو فراهم کنن
  یعنی طوطی وار هی نشستید دارید حرفای تکراری می زنید. اصلا هم ربطی نداره مقاله چی داره می گه ها!
  می گن اونی که خوابه رو می شه بیدارش کرد ولی اونی که خودشو به خواب زده هرگز…