امیر تتلو و ترانه مردان حسود و انتقامجو

Amir Tataloo--Nagofte Boodi
در دو ویدئوی ترانه هایی که از امیر تتلو و  Armin 2AFM دستچین کرده ایم شاید ناخواسته، می توان ترویج خودکشی و زنده به گور کردن همسر یا معشوق به خاطر حسادت را شاهد بود.

ترویج انتقام و خشونت در این نوع ترانه های ایرانی، در ضمن می تواند انعکاسی از گسترش فرهنگِ خشونت و جنایات خشن، زورگیرها، کشتن شریکان اقتصادی، تجاوز به عنف و افزایش قتل های ناموسی در سراسر کشور هم باشد.

به این نوع مردان حسود ( و البته خیلی هم شیک) که در ترانه شان با لحنی ناراحت می گویند چرا به مرد غریبه دست دادی و یا اصلا به چه حقی بعد از جدایی از من، به دیگری دل بستی؟ باید حکایت مرد حسودی را برشمرد که به خاطر حسادتت بی دلیل، زنش را وا می دارد که کوچ کنند و به ده بالای تپه بروند. زن در حین جمع کردن اندک وسایل زندگی شان، تکه سنگی را نیز با خود بر می دارد. مرد می گوید ای زن، در ده بالا سنگ زیاد است بیخود این سنگ اجاق را تا آنجا نبریم. زن نیز در جوابش می گوید: «  در ده بالا مرد هم زیاد است. آنجا هم حسادت خواهد بود »

از زمانی که سبک « Much Music» توانست با به تصویر کشیدن ترانه ها، حس عاطفی موسیقی را چند برابر کند شاهد استفادهِ آن برای تبلیغ خشونت و نفرت هم بوده ایم. آشناترین آنها خواننده رپ امریکا « Eminem» است که با صراحت تمام احساساتی نظیر انتقام و حتی تهدید به کشتن همسرش را در ترانه هایش تصویر کرد.

متاسفانه ویدئوی دوم امیر تتلو دیگر در دسترس نیست. ببخشید.

More from ونداد زمانی

اقتصاد دلالی و ریسک‌های خطرناک

یکی از عمومی ترین شیوه ها در دوران بی برنامگی و بحران...
بیشتر بخوان