پشیمانی بعد از سکس در زنان و مردان

PicMonkey Collageبر طبق آخرین تحقیقات انجام شده، نحوه پشیمانی زنان و مردان در قبال سکس با هم فرق دارد زنان پشیمان می شوند که چرا بعد از سکس، آشنایی شان به یک رابطه جدی ختم نشده است. برعکس آنها، مردان پشیمان هستند که چرا رابطه ایجاد شده، به سکس ختم نشده است.

سال گذشته دو محقق دانشگاه کالیفرنیا Andrew Galperin & Martie Hazelton, گزارش تحقیقاتی را منتشر ساخته اند که حاصل جمع بندی سه سنجش تهیه شده از 24 هزار دواطلب بوده است. در این سنجش ها، زنان از کاری که انجام شده است پشیمان بودند ( چرا با او همبستر شدم؟) و مردان، از عملی که صورت نگرفته است پشیمان بودند ( چرا ملاقات ما به رختخواب ختم نشده است؟)

سه سرزنش و افسوس اصلی زنان این بود که چرا باکره گی ام توسط یک مرد نامناسب از دست رفت؟ چرا خیانت صورت گرفت و اینکه چرا آشنایی ام با یک مرد، سریع به سکس ختم شد؟

سه گلایه بزرگ مردان این بود که چرا اینقدر خجالتی بودم و نتوانستم تمایل جنسی ام را به او ابراز کنم؟ در جوانی، شیطنت جنسی ام به اندازه کافی نبود و در دوران مجردی، به اندازه کافی ماجراجوی سکسی نبودم.

در گزارش آمده است که بر عکس شایعات و باور عمومی، زنان از اینکه با مردهای غیر جذاب دیده شوند و یا رابطه داشته باشند خود را در آینده سرزنش خواهند کرد. در صورتی که بر عکس لقبی که به مردان داده شده و آنها را اسیر و مجذوب ِ زنان زیبا معرفی می کند، مردان احساس پشیمانی بخصوصی در این زمینه نداشته اند و از داشتن رابطه با زنان غیر جذاب پشیمان نبودند.

نویسندگان گزارش تحقیقاتی سعی کرده اند در جمعبندی خویش از تئوری تکاملی داروین برای توجیه و تفسیر سنجش ها استفاده کنند. بر اساس نظریه تکامل، نشانه ها و رفتارهای جنسی زنان با مردان فرق می کند چون فیزیک جنسی شان فرق می کند.

در انسانها و همه پستانداران، زنان باید وقت، انرژی و ریسک بیشتری را برای صیانت ذات و تکرار نسل پذیرا باشند. تخمک های محدودی دارند. در روزهای محدود ماه و فقط یک بار شانس ریسک کردن دارند.

برای مردان، انتقال ژنتیک خود از طریق رابطه جنسی با کمترین هزینه ( و گاهاً در مواقع خطر و تهدید) حتی در 20 ثانیه نیز می تواند عملی شود. برای همین، رابطه های جنسی بدون تعهد، برای شان مقرون به صرفه تر بود و شانس بچه داشتن شان را می توانست با کمترین هزینه بیشتر کنند.

یافته های دو محقق فقط بر اساس تاریخ تحولِ بسیار طولانی نسل بشر است و بی شک تفاوتهای غریزی در برخورد با واقعیت های هر دوره و زمانه ایی را مد نظر قرار می دهند. در دوره و زمانه ما آمیزش جنسی و روابط  زوج ها برای تولید مثل نیست. در ضمن بشر به مدد توسعه تمدنی خود، از دستورات بیولوژیک خود بسیار فاصله گرفته است. با این وجود خوب است بدانیم سیم کشی اولیه احساسات و عواطف جنسی ما بر اساس چه ضرورت هایی بوده است.

 

If Only… Gender Differences in Sexual Regret

http://www.psychologytoday.com/collections/201306/top-25-list-june-2013-0/7-if-only-gender-differences-in-sexual-regret

Andrew Galperin & Martie Hazelton,

More from ترجمه ونداد زمانی

پشیمانی بعد از سکس در زنان و مردان

بر طبق آخرین تحقیقات انجام شده، نحوه پشیمانی زنان و مردان در...
بیشتر بخوان
 • میوزیشن

  ع– ا—ل–ی

 • حامد

  چه اصراری دارید که انسانها را غریزی تجسم کنید. این همه دانشمند خداپرست داریم و شما هیچکدام را ملاک نمی گیرید

  • احمدرضا مرادی

   مگه استناد به داشته های علمی ربطی هم به خداپرست بودن یا نبودن داره ؟ علم با دلیل اثبات می کنه ، طوری که برای همه ی طیفهای جامعه قابل قبوله ، چون با منطق ارتباط مستقیم داره و کاملا ملموسه

  • safa

   جامعه رو با نصیحت نمیشه اداره کرد، والا الان ایران خودمون که 35 ساله در هر رسانه ای دارن مردم رو نصیحت می کنن باید مدینه فاضله میشد. تو هر علمی یک سری قوانین علمی ثابت شده هست که باید با استفاده از آنها جامعه رو در مقوله های مختلف اعم از اقتصاد، جامعه شناسی، مدیریت ادارات و شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی، روانشناسی اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و خیلی مسایل دیگه مدیریت و راه بری کرد. اگه غیر از این عمل کنیم مثل اینه که بخواهیم با سلام و صلوات، دعا و نیایش لامبورگینی بسازیم!

 • ماندانا

  مثله هميشه باعث ميشيد تعارفاتمون حتى با خودمون كمرنگ تر بشه، اين مقاله عالى بود، ممنون كه هستيد.

 • لیلی

  ((گاها))……………….اشتباه دستوری داره.لطف کنین تصحیح کنین.

  • marderooz

   لیلی عزیز درستش کردیم. ممنون از تذکر شما

 • طاها بذری

  لطفا اولوشن را فرگشت معنی کنید. تکامل صحیح نیست

  • marderooz

   ای عزیز فرگشت به نظر می اید انتخاب صحیح تری است ولی ما عمداً از کلماتی که در محافل تخصصی تر ( در هر زمینه ایی از ادبیات تا علوم) استفاده می شود پرهیز می کنیم. تلاش ما این است که از دائره لغات عمومی تر استفاده کنیم. مرسی از انتقاد صحیح

 • سمیرا

  این اون مرزی است که ذوق زده ها رعایت نمی کنند. مرسی از این جمله پایانی

  «فردیت، مرام و رفتار بشر کنونی، تاثیر گرفته از شرائط و عوامل معاصر زندگی
  کنونی است و تسلط کاملی بر زمزمه های بیولوژیک انسانها دارد.»

 • امین

  پرفکت….

 • نیما

  وقتی به دلایل افسوس زنان در این تحقیق نگاه
  میکنیم که اتفاقآ با مشاهدات تجربی هم منطبقه به نتیجهء جالبی میرسیم. نکتهء مهم
  اینه که این تحقیق در یک کشور پیشرفته و مدرن انجام شده و بنابراین پاسخ زنان
  متاثر از فرهنگ “اسلامی!” و یا جوامع سنتی نیست. افسوس زنان از ازدست
  رفتن “باکرگی” توسط مرد نامناسب و یا افسوس از “سریع” به سکس
  ختم شدنِ رابطه، حکایت از این داره که فاحشگی یا “تن فروشی” در غریزهء
  زنها وجود داره. درواقع زنها اصولآ به سکس بعنوان ابزاری برای رسیدن به
  “خواسته های دیگه” نگاه میکنن. بکارت کالائیه که نباید به راحتی به هر
  کس و ناکسی فروخت! از ابزار سکس هم نباید خیلی زود و بدون گرفتنِ ضمانت و تعهداتِ
  قانونی (ازدواج) و یا عرفی (روابط متعهدانه) استفاده کرد! “غریزهء تن
  فروشی” در زنان که لازمهء انسانهای اولیه بوده، متاسفانه در دنیای متمدن و
  امروزی تبدیل به ناهنجاری و آسیب های اجتماعی شده. درواقع “شرایطی” که
  زنانِ نخستین رو به تن فروشی ترغیب میکرده دردنیای امروز ازبین رفته، اما
  “غریزهء تن فروشی” همچنان باقی مونده و خواهد موند!

  • آذین

   آقای نیما این مقاله نشون میده که زنان دنبال یک رابطه جدی و دایمی هستن و برعکس مردها که به دنبال رابطه زودگذر و با هر شرایطی هستند. عنوان تن فروشی لفظ مناسبی برای زنان که به دنبال رابطه جدی هستند ، درست نیست. اگر زنان با این دیدگاه که به قول شما تن فروشT نبودند استحکام خانواده از بین می زفت که این خودش آسیب های خیلی زیادی رو برای جامعه ایجاد می کرد.

  • safa

   شما فکر کنم چند جمله از کتابهای فروید رو مطالعه کردید و بدون اینکه کاملا در جریان موضوع کتاب قرار بگیرید برداشت های شخصی خودتون رو انجام دادید. به هر حال در این مقاله تن فروشی هیچ ربطی به موضوع اصلی تحقیق نداره

  • پرنیان

   اگه از این زاویه شما به قضیه نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که خوی حیوانیت و توحش (تجاوز و انتقال صفات خود به نسل بعدبه ورفتارهای خودمحورانه،انداختن مسئولیت تولد وبزرگ کردن فرزند به گردن فرد ماده) هم در ذات مردان هست.

 • Omid Barazandeh

  مجله مرد روز :

  با توجه به اینکه هر تحقیقاتی که انجام میشه
  باید جنبه آماری داشته باشه و فاقد نگرش های تصمیم گیرانه . . .
  و از اونجایی که هیچ چیزی مطلق نیست ، این مطلب شما ، با اینکه ممکنه
  قسمتی از حقایق رو منتقل کنه ، اما از نظر من ، وجاهت علمی چندانی نداره !
  و
  از اونجایی که بشریت از قبایل توتمیک تا به امروز همواره نسبت به شرایط
  محیطی و زیستی خودش تغییراتی در جهت ، پذیرش محیط زیست خودش داشته
  و با توجه به اینکه ، شرایط زیستی بشر دست خوش تغییرات عمده ای شده
  در آینده از نظر جنسی ، بشر موجود میانی تر خواهد بود . . .

 • وحید

  شاید حجاب و منع اختلاط زن و مرد برای کاهش آسیب زن در این موارد بوده است.

 • نام

  میدونید شاید طرز تفکر من بر عکس یا عجیب باشه. ولی من فکر میکنم که در نهان این مردان هستن که در طول تاریخ زنان رو سعی کردن مجاب کنن که به دنبال تشکیل خانواده و پایبندی و مراقبت از کانون خانواده و غیره و غیره بیفتن. یعنی چیزی که در اطرافم دیدم مردان نسبت به این قضیه خیلی شکننده تر هستن و به مرور سعی کردن با مردانه کردن مناسبات و روابط زندگی اجتماعی زنان رو تحت فشار قرار بدن تا زیر بار مسئولیت تولید نسلی (که مشخصا متعلق به مرد بخصوصی باشه) قرار بدن و چه میدونم شاید به این ترتیب غریزه ی تمامیت طلبی ذاتی جنس نر رو ارضا کنن. و دغدغه ی باقی موندن نام و این مسایل که از خانواده شروع میشده و ابعاد جهانی (جنگ و لشگرکشی و … ) پیدا میکرده سر منشأش همین مساله بوده. چون قبایل بدوی که سیستم مادرسالاری داشتن و مردان به مرور فهمیدن اگر فقط نقش تامین کننده ی اسپرم رو بازی کنن با توجه به عدم امکان باروری خودشون سهمی از مناسبات و امکانات جمعی براشون نمیمونه پس سعی کردن از اون طریق باقی بمونن. و شاید این ترس از چند شریکه بودن زنان هم از همینجا ناشی بشه و باقی تفکرات (از دست دادن باکرگی و غیره در جنس زن) نتیجه ی القای نسل در نسل همین تفکرات بوده باشه. چون جنس ماده در صورت داشتن قدرت فیزیکی (در دنیای حیوانات) و اجتماعی (در دنیای آدمها) توانایی تشکیل خانواده رو بالقوه داره -هرچند کیفیت همچو خانواده ای تکمیل نباشه از نظر بودن پدر و مادر و بقیه مسایل مربوط به اجتماعات پیشرفته انسانی – ولی در بدترین حالت توانایی استقلال و ادامه ی نسل خودش رو داره و جنس نر در صورت همون حضور 20ثانیه ای این امکان رو براش فراهم میکنه و در طول زمان این جنس نر هست که به قول خودمانی سرش بی کلاه میمونه و باید به فکر سهمی از ادامه ی نسل باشه. خلاصه ریشه ی تمام این مفاهیم (فاحشگی، بکارت، …) در همون طرز تفکرات بنیادی مرد برای داشتن خانواده ی مختص به خودش باید باشه.
  البته میگم که اینا برداشت منه و اصلا قصد جنبه ی فمینیستی دادن به حرفام رو ندارم. خلاصه امیدوارم نعمت داشتن خانواده ی خوب و پایدار نصیب همه بشه چون ایده آل بشریت فکر کنم الان همین باشه.

 • Amin Ebrahimi

  وقتی از یه مقاله ای جایی یه تحقیق آماری اینطوری رو رو ترجمه می کنید خوبه که کمی درباره جامعه آماریش هم بگین ، مثلا در چه سال هایی در کدام نقاط کره زمین و به چه شکلی این تحقیق انجام شده . کاملا معقوله که در جاهای مختلف کره زمین بنا به شرایط فرهنگی و اجتماعی و زیستی متفاوت این نتایج فرق کنه