طبیعی بودن افکار ناخوانده و ترسناک

به عنوان یک مادر اصلا نمی توانستم به خودم اجازه دهم که بالای پله های خانه بایستم وقتی که بچه تازه متولد شده ام را بغل کرده بودم. افکار ناخوانده و مزاحم یکباره مرا وا می داشت تجسم کنم که فرزندم را به پایین پله ها پرت خواهم کرد.ID-100148083

 آیا فکر کردن به این نوع خیالات ناگهانی و پراکنده نشان دهنده این است که من آدم غیرعادی هستم؟ آیا به ذهن شما خطور نکرده است که کسی را از روی بلندی هل دهید یا حتی تجسم کنید که می خواهید یک نفر را به درون محوطه ریل قطار بیاندازید؟ احساس پریدن یکباره از ماشین در حال رانندگی یا زیر گرفتن پیرزن بی آزاری درون پیاده رو چطور؟

 بی شک همه ما در طول زندگی با هجوم این نوع افکار بی معنی و عجیب روبرو شده ایم. خیال تان راحت باشد چون این نوع درخواست های غیر کنترل در ذهن ما، در وهله اول به این دلیل به سراغ ما می آید چون ما اصلا نمی خواهیم مرتکب آنها شویم.

 در مرحله بعدی باید دقت کنیم که اصراری برای کنترل، حذف و انکار این تمایلات ناگهانی نداشته باشیم چون نتیجه معکوس دارد و به فکر مریض گونه و ماندگارتر تبدیل خواهد شد. تاثیر منفی ناشی از خودداری و مقاومت برای نادیده گرفتن این افکار، در آزمایش معروف « خرس سفید» توسط محققین دانشگاه هاروارد ثبت شده است.

 در تحقیق مزبور از مردم شرکت کننده در گزارش خواسته شده است به هر چیزی فکر کنند جز به « خرس سفید». مشکلی که همه شرکت کننندگان در این تحقیق با آن روبرو شدند این بود که ذهن شان سخت به تکاپو افتاد تا مدام به خودشان یادواری کنند که به خرس سفید فکر نکنند. طبیعتا، بیشتر از هر چیز، تصویر و موضوع خرس سفید ذهن شان را به خود مشغول کرده بود.

 برای اینکه صفِ اکثریت سالم و معمولی افکار ناخوانده را با رفتارهای ناهنجار مشخص کنیم بد نیست نگاهی به « اختلالات وسواسی» داشته باشیم. از نظر روانشناسی، وقتی که یک فرد برای حذف کامل افکار ناخواسته و مزاحم، با لجاجت زیاد، ذهنش به تلاطم می افتد یکی از چاره هایش این است که برای فرار از مخمصه روحی روانی فوق، رفتار وسواسی مزمن از خود بروز دهد.

آدم های با اختلالات وسواسی برای اجتناب از افکار ناخواستهِ بد و مزاحم و برای کنترل اضطراب ناشی از آن،  در قدم اول زمینه های شکل گیری خیالات و تجسم های ناخوانده را محدود می کنند. به عنوان مثال آنها سوار قطار نمی شوند، از بلندی ها فرار می کنند و نوزادان را به بغل نمی گیرند.ID-10012679

یکی دیگر از شگردهای آدم های با اختلالات وسواسی، این است که اگر قادر به دور شدن از اعمال و محیطی که افکار ناخوشایند ایجاد می کند نباشند ناچاراً، تن به عادتهای تکراری نظیر شمردن اعداد، بر زبان آوردن کلمات خاص و یا نمونه مشهور و آشنا یعنی شستن دست به دفعات ثابت ولی بیشمار مبادرت می ورزند.

علائم بارز و افراطیِ اختلالات وسواسی ثبت و کشف شده است و مهمتر از همه قابل تشخیص و روئیت است. بنا بر این، اکثریت افراد می توانند مرز بین افکار ناخوشایند خود و اختلالات وسواسی را تشخیص دهند و مطمئن باشند که افکار پراکنده و تصادفیِ ناخوانده آنها کاملا طبیعی است. مهمتر از همه اینکه، افکار مزاحم، ناخوانده و گاه و بیگاه را همانطور که هست بپذیرند و اصلا به آنها بها ندهند.

البته یکی از دستاوردهای مثبتِ افکار ناخوانده که به ندرت و ناگهانی ایجاد می شود این است که آن را جالب بدانند و حتی آنها را با  دوستان یا کسانی که با آنها راحت هستند در میان بگذارند. شوهرم همیشه افکار ناخوانده اش را با من در میان می گذارد و خود این عمل، گامی است برای دست یافتن به این درک که چه چیزی طبیعی و سالم است.

Intrusive Thoughts: Normal or Not? Am I a terrible person for thinking that?

 Hannah Reese, Ph.D.

http://www.psychologytoday.com/blog/am-i-normal/201110/intrusive-thoughts-normal-or-not

Obsessive-Compulsive Disorder- OCD

FreeDigitalPhotos.net

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

چرا زنان بدون آرایش زیباتر هستند

به نظر خیلی از مردان، هیچ چیز زیباتر از صورت طبیعی زنان...
بیشتر بخوان
 • محمد

  کاش چیزی در باره ارمیا و عکس العمل های ایرانی ها می نوشتید

  • marderooz

   محمد عزیز دوست داشتیم در بحبوحه این واکنش های عمومی مطلبی در باره ارمیا بنویسم. سه نفر از همکاران اظهار علاقه کردند ولی با پایان یافتن ماجرا، آنها نیز پیگیری نکردند. خیلی کوتاه بگویم به نظر مجله مرد روز، همان واکنش های افراطی که نسبت به گلشیفته فراهانی از طرف محافظه کاران صورت گرفت طبق معمول در ان روی سکه اش توسط نوعی از رادیکال های واکنشی و احساسی، نسبت به ارمیا صورت گرفته است. شاید به لحاظ موسیقی و اجرا تفاوت سلیقه طبیعی باشد او مورد پسند همه نباشد ولی طرد و توهین خواننده کمابیش محجبه، رفتار مدنی نیست.

  • یه نفر

   انقدر که از این ارمیا بدم میاد از خامنه ای بدم نمیاد واللا

 • سمنو

  مفید و جالب

 • مازیار

  موضوع جالبی است. ولی متاسفانه این جستار فقط درباره‌ی کارهایی که افراد دچار اختلال و وسواس انجام میدهند پرداخته و اشاره ایی به روشهای غلبه و درمان این اختلال نکرده به جز یک جمله که این افکار را سرکوب نکنید.

  • marderooz

   مازیار عزیز همه تلاش نویسنده این بود که بگوید این نوع افکار اختلال نیستند و طبیعی هستند. اما درست می گویی از اینکه کوتاه و محدود بود. حتما در این زمینه مقالات دیگر تهیه خواهیم کرد. مرسی از کامنت

   • مازیار

    ممنون. همیشه از مطالب این مجله ی وزین سود میبرم.

 • امیر

  متاسفانه دوران نوجوانی من پر از این اختلالات وسواسی بود ، جرات مطرح کردنشو با کسی رو هم نداشتم، من علتش رو گرایش های مذهبی خودم توی اون دوره می دونم ، چراکه دایم تلاش داشتم از گناه دور بشم ، این خودش یه بی اعتمادی به خویشتن به فرد می ده که باعث می شه افکار مزاحم رو جدی بگیره و سعی در برطرف کردنشون بکنه . ای کاش توی مدارس بجای معلم بهداشت و معلم علوم دینی مددکاران اجتماعی حضور داشته باشند تا به نوجوونها توی اون سن راهنمایی بدن. ای کاش

 • علی

  یعنی چی اختلال نیستند و طبیعیند ؟!!! به نظر من این افکار اختلال هستند ولی نه از نوعی که به بیماری جسمی و مغزی مربوط باشند بلکه مربوط به بیماری از نوع نگرش و باور غلط که در کودکی برای انسان بطور روحی ایجاد میشود و درمانش هم با تغییر نگرش ایجاد میشود اینجا رو نگاه کنید http://downloadware.blogsky.com/