خورشت مرغ ترش

مرغ ترش

سالها دور بودن از سفرهِ غذای شمالی و تجربه نشستن در برابر انواع دیگر غذاهای ایرانی، باعث شد که بر زبان آوردن اسم خورشتی که «ترش» باشد کمی نامانوس جلوه کند. به خاطر می آورم که این احساس را یک بار دیگر، با دیدن مربا بر سر سفره اقوام آذری نیز داشتم. مثل اینکه به طور خودکار انسان با پدیده ای ناآشنا یا حتی فراموش شده، سر ناسازگاری دارد.

من همیشه از رُب ازگیل و رُب انار در هر غذایِ من درآوردی استفاده می کردم و مزه ترش هم البته در خیلی از غذاها یافت می شد. اما مدتها بود که به سراغ یک غذای سنتی شمالی ترش نرفته بودم. خوب بیشتر به خاطر اینکه غذای محلی را تقریبا باید از روی دستور آشپزی درست کرد و داشتن و افزودن همه مواد مرسوم هم الزامی است.

هفته گذشته، ظهر یکشنبه به خانه یکی از اقوام برای نهار دعوت شده بودیم و دیدن خورشت خوشرنگ و به همان اندازه خوشمزه مرغ ترش همه ماجرا را در هم ریخت. بلافاصله از میزبان دستور پختن را یاد گرفتم و جالب اینکه پی بردم خورشت لذیذ با موادی تهیه شد که در هر مغازه حتی غیر ایرانی نیز یافت می شود.

ذوق زده یک مهمانی کوچک به راه انداختم و با تهیه گردو، مرغ، دو بسته گشنیز و آبلیمو، خورشت را به راه انداختم. پختنش خیلی آسان بود. پیاز خرد شده، گشنیز و گردوی چرخ شده را تف دادم و مقداری ران مرغ نیز بر روی مواد درون دیگ گذاشتم. نمک، فلفل، زردچوبه و حدود یک سوم لیوان آبلیمو هم اضافه کردم.

مهمانانم به غذای جدید خوردن در خانه ام عادت داشتند. خورشت خوبی از آب درآمد هر چند یک نظر کمابیش غیر منتظره مبنی بر اینکه  بیشتر شبیه یک خورشت فسنجان سبز شده است لذت و لقب اشپز خوب بودن را از من گرفت. ناگفته نماند که اشاره در باره فسنجان سبز، زیاد هم غیر منصفانه نبود چون گردوی خورشت بیشتر از مقداری بود که می بایست باشد. من تقریبا شاید به اندازه 10 عدد گردوی رنده  شده را در خورشت 10 نفره ریختم که می دانم نصفش هم می توانست کافی باشد.

یکبار دیگر هم خورشت مرغ ترش را فقط برای خودمان درستش کردم ولی این بار از ترشی های خانگی یعنی رُب ازگیل و کمی رُب نارنج در آن به کار بردم به اضافه نصف گردوی سابق. مزه و تردی گوشت به همان لذیذی شد که بار اول در خانه فامیل خورده بودم. خلاصه اینکه غذای ساده ایی است و هر کجا که هستید می توانید آن را هم با گشنیز و هم با افزودن سایر سبزیجات درست کنید.

.

Written By
More from سعید

داستان‌های ممنوع – آن مرد باکره آمد

وقتی اولین شغل خوب زندگی ام که سالها واقعاً برایش زحمت هم...
بیشتر بخوان